Racjonalista - Strona głównaDo treści
Duch Śnięty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
24-01-2010 20:05xegos (208 punktów)Duch Śnięty
Ocena 12 na 12
Co wiemy z Biblii o Duchu Świętym??
Wiemy, że zstąpił na ziemie kilka razy i to w celu prokreacji. Jest to obraz Ducha Świętego, który bez oporów penetruje macicę zamężnej kobiety (Najwyraźniej gustuje w mężatkach??).
Łk 1-26
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gejbriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja
Łk 1-35
Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.
Tym razem nasz bohater postanowił sprawdzić jak to będzie z kobietą brzemienną
Łk 1-41
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk ...
Potem napełnił jeszcze Zachariasza
Łk 1-67
Wtedy ojciec jego, Zachariasz, został napełniony Duchem Świętym....
Mając powyższe na względzie zastanawia mnie fakt bo skoro nasz Papież na swojej pierwszej pielgrzymce powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój i zmieni oblicze ziemi, tej ziemi". To na co ten Duch Święty czeka, bo póki co to mamy niż demograficzny.
Jednak nie chciałbym się tu skupić na prokreacji lecz na fakcie, że o Duchu świętym wiemy naprawdę niewiele i tu uwaga nie wolno nam bluźnić przeciwko Duchowi Świętemu:
Łk 12-10
Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
Mt 12-32
Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.
Na koniec chce powiedzieć:
Wyrzekam się Ducha Świętego, Nie wierze w Ducha Świętego i z Biblią w reku mówię Wam Nie ma Ducha Świętego i NIE BOJĘ SIĘ TEGO POWIEDZIEĆ!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)

>Mając powyższe na względzie zastanawia mnie fakt bo skoro nasz Papież na swojej pierwszej
>pielgrzymce powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój i zmieni oblicze ziemi, tej
>ziemi".
To na co ten Duch Święty czeka, bo póki co to mamy niż demograficzny.

Ale pokolenie urodzone po tej pielgrzymce to akurat całkiem spory wyż, więc chyba jednak wziął się do roboty
jankw (453 punktów)
Strzelam, że jest to wielka tajemnica, której ograniczony, wąski, mały i w ogóle niegodny takie święte rzeczy rozważać ludzki rozum nie jest w stanie pojąć A skoro nic o tym nie wiemy i nic z tego nie możemy zrozumieć, to... będzie z tego przedni dogmat!
trickster (903 punktów)
(zablokowany)
Jakbym słuchał ateistycznych świadków Jehowy:P Chyba naprawdę ci się nudzi
xegos (208 punktów)
>Jakbym słuchał ateistycznych świadków Jehowy:P Chyba naprawdę ci się nudzi
Pozwolę się nie zgodzić.
Ateiści nie chodzą po domach i nie nauczają o tym, że Bóg nie istnieje.
Ateiści nie gromadzą się co niedziele (albo Szabat)w "pewnych miejscach". A nawet gdyby to nie na tak szeroką skalę.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Nie trzeba się tak przejmować absurdami. Wiara w Biblię to absurd. Starczy o tym raz pomyśleć, a także - jeśli chcesz - pomóc myśleć osobom, które się lubi, a nadal są uwięzione w narkotycznych oparach (może to coś da) i - na przykład - wziąć się za lekturę Dawkinsa i podziwianie prawdziwego świata. Można też zdjąć krzyż z publicznego miejsca (na przykład szkolnej ściany) i położyć na progu jakiegoś kościoła, sądzę, że to w pełni legalne (wbrew opinii łamiącego konstytucję rządu).
Grimar (1210 punktów)
>Co wiemy z Biblii o Duchu Świętym??
>Wiemy, że zstąpił na ziemie kilka razy i to w celu prokreacji. Jest to obraz Ducha Świętego, który
>bez oporów penetruje macicę zamężnej kobiety (Najwyraźniej gustuje w mężatkach??).
>Łk 1-26
>W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gejbriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret,
>do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię
>Maryja

>Łk 1-35
>Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię.
>Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

>Tym razem nasz bohater postanowił sprawdzić jak to będzie z kobietą brzemienną
>Łk 1-41
>Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie,
>a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk ...
Potem napełnił jeszcze Zachariasza
>Łk 1-67
>Wtedy ojciec jego, Zachariasz, został napełniony Duchem Świętym....
>Mając powyższe na względzie zastanawia mnie fakt bo skoro nasz Papież na swojej pierwszej
>pielgrzymce powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój i zmieni oblicze ziemi, tej
>ziemi".
To na co ten Duch Święty czeka, bo póki co to mamy niż demograficzny.
>Jednak nie chciałbym się tu skupić na prokreacji lecz na fakcie, że o Duchu świętym wiemy naprawdę
>niewiele i tu uwaga nie wolno nam bluźnić przeciwko Duchowi Świętemu:
>Łk 12-10
>Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz
>temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.

>Mt 12-32
>Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz
>jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w
>przyszłym.

>Na koniec chce powiedzieć:
>Wyrzekam się Ducha Świętego, Nie wierze w Ducha Świętego i z Biblią w reku mówię Wam
>Nie ma Ducha Świętego i NIE BOJĘ SIĘ TEGO POWIEDZIEĆ!

>

żałosne i infantylne.A 7 pozytywów, które Ci dali świadczą tylko o nikłym poziomie tej strony.
25-01-2010 09:20 
 Ocena 8 na 8
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Łk 12-10
>>Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz
>>temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.

>>Mt 12-32
>>Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz
>>jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w
>>przyszłym.


>żałosne i infantylne.A 7 pozytywów, które Ci dali świadczą tylko o nikłym poziomie tej strony.

Tiaaaaaa... . Cykor.
Grimar (1210 punktów)
>>>Łk 12-10
>>>Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz
>>>temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.

>>>Mt 12-32
>>>Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz
>>>jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w
>>>przyszłym.

>>żałosne i infantylne.A 7 pozytywów, które Ci dali świadczą tylko o nikłym poziomie tej strony.
>Tiaaaaaa... . Cykor.
>

Ty dostałeś za tą wypowiedź tylko 3 pozytywy. Za mało się postarałeś, następnym razem spróbuj być bardziej dziecinny a na pewno się uda! trzymam kciuki!
25-01-2010 15:16 
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Tiaaaaaa... . Cykor.
>trzymam kciuki!
I to jeszcze zabobonny .
Grimar (1210 punktów)
>>>Tiaaaaaa... . Cykor.
>>trzymam kciuki!
>I to jeszcze zabobonny .
>
Wybacz, jeszcze nie stałem się czystym rozumem.
25-01-2010 17:32 
 Ocena 3 na 3
(Alicja)Duda (25557 punktów)

§ 14. 3. Cytujmy jedynie krótkie fragmenty, mające przypomnieć, o co chodziło w cytowanej wypowiedzi.
25-01-2010 19:25 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Wybacz, jeszcze nie stałem się czystym rozumem.
Wybaczam. Pracuj. Trzymam kciuki.
25-01-2010 20:03 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>>Wybacz, jeszcze nie stałem się czystym rozumem.
>Wybaczam. Pracuj. Trzymam kciuki.
   Było, nie było, praca w szarej strefie - też popieram.
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>Co wiemy z Biblii o Duchu Świętym??
>Wiemy, że zstąpił na ziemie kilka razy i to w celu prokreacji. Jest to obraz Ducha Świętego, który
>bez oporów penetruje macicę zamężnej kobiety (Najwyraźniej gustuje w mężatkach??).
>Łk 1-26
>W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gejbriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret,
>do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię
>Maryja


Zawsze mnie intrygował ten obraz "świętej rodziny " - mąż matki nie jest ojcem jej dziecka, a w ciążę zaszła przed ślubem. Faktycznie, wzorzec dla każdej katolickiej rodziny .

>
>Tym razem nasz bohater postanowił sprawdzić jak to będzie z kobietą brzemienną
>Łk 1-41
>Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie,
>a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk ...
Potem napełnił jeszcze Zachariasza
>Łk 1-67
>Wtedy ojciec jego, Zachariasz, został napełniony Duchem Świętym....

No to już perwersja.

>Mając powyższe na względzie zastanawia mnie fakt bo skoro nasz Papież na swojej pierwszej
>pielgrzymce powiedział: "Niech zstąpi Duch Twój i zmieni oblicze ziemi, tej
>ziemi".
To na co ten Duch Święty czeka, bo póki co to mamy niż demograficzny.

Cóż, podobno znakiem obecności DŚ jest wiatr, a póki co kobiety nie są wiatropylne.

>Jednak nie chciałbym się tu skupić na prokreacji lecz na fakcie, że o Duchu świętym wiemy naprawdę
>niewiele i tu uwaga nie wolno nam bluźnić przeciwko Duchowi Świętemu:
>Łk 12-10
>Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz
>temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.

>Mt 12-32
>Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz
>jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w
>przyszłym.


Tu już widzę przyczynek do sporów teologicznych o naturę Trójcy. Skoro osoby Trójcy są współistotne, to niby dlaczego grzech przeciwko Duchowi jest groźniejszy w skutkach niż grzech przeciwko Synowi ? Tak przy okazji, teologia moralna wymienia tylko dwa grzechy przeciwko DŚ - : 1. zwątpienie w miłosierdzie boże ( "nie będę się już starać nie grzeszyć, i tak mam przechlapane" ) oraz 2. zuchwałą ufność w to miłosierdzie ( " będę grzeszyć ile wlezie, i tak zostanę rozgrzeszony " ).

Dla mnie DŚ to równie enigamtyczna postać w Biblii co tajemniczy don Pedro w " Przygodach Baltazara Gąbki".
25-01-2010 15:43 
 Ocena 1 na 1
em em (155 punktów)
>Zawsze mnie intrygował ten obraz "świętej rodziny " - mąż matki nie jest ojcem jej dziecka, a w ciążę zaszła przed ślubem. Faktycznie, wzorzec dla każdej katolickiej rodziny .

Już to chyba pisałem, ale zawsze mi się to podobało: Jeśli wierzyć w teorię Trójcy to ojcem bękarta był ona sam. Dodatkowo, jeśli wierzyć słowom, to bękart był jednocześnie swoim ojcem oraz ojcem swojego ojczyma (/przyszłego ojczyma) i matki. Straszne.
25-01-2010 17:06 
 Ocena 2 na 2
Madame de Montsegur (1910 punktów)

>Już to chyba pisałem, ale zawsze mi się to podobało: Jeśli wierzyć w teorię Trójcy to ojcem bękarta był ona sam. Dodatkowo, jeśli wierzyć słowom, to bękart był jednocześnie swoim ojcem oraz ojcem swojego ojczyma (/przyszłego ojczyma) i matki. Straszne.

Nie ma to jak kochająca się rodzinka

A propos roli poszczególnych osób Trójcy - zgodnie z nauczaniem KK, Ojciec pełni w tej rodzince rolę ojca oczywiście, Syna rolę syna ( jakże by inaczej ) , a Duch Święty... ni mniej ,ni więcej, tylko rolę matki.

No i wytłumaczcie mi, skąd święte oburzenie w KK na love parade i małżeństwa homo, skoro idealny model dopuszcza nawet adopcję w takim układzie ?
laszka (296 punktów)
>Na koniec chce powiedzieć:
>Wyrzekam się Ducha Świętego, Nie wierze w Ducha Świętego i z Biblią w reku mówię Wam
>Nie ma Ducha Świętego i NIE BOJĘ SIĘ TEGO POWIEDZIEĆ!


A kogo obchodzi Duch Święty
Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)

>Nie wierze w Ducha Świętego....
>Nie ma Ducha Świętego...
Zdecyduj się - nie ma go czy w niego nie wierzysz?
Bo z tego, że nie wierzysz w istnienie czegoś wcale nie wynika, że tego nie ma, niestety.
Pomyśl chwilę. Warto.

Pozdrawiam - Zbyszek

P.S: A jeszcze lepsze jest to, że wyrzekasz się czegoś, czego jak uważasz, nie ma.
Cytat:
Wyrzekam się Ducha Świętego

Pomyśl dłużej.


Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć. [Voltaire(?)]
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>>Nie wierze w Ducha Świętego....
>>Nie ma Ducha Świętego...Zdecyduj się - nie ma go czy w niego nie wierzysz?
>>Cytat:
Wyrzekam się Ducha Świętego

>Pomyśl dłużej.

Popieram Zbyszka. Za dużo tu emocji, za mało racjonalnych przemyśleń. Ten, kto jest przekonany o swoim braku wiary lub o nieistnieniu czegoś, nie czuje potrzeby, aby o tym krzyczeć. Wystarczy dyskretny uśmiech sceptyka.
Michał 'matragon' Worgacz (2557 punktów)

>Ten, kto jest przekonany o swoim braku wiary lub o nieistnieniu czegoś, nie czuje potrzeby, aby o tym krzyczeć. Wystarczy dyskretny uśmiech sceptyka. >

Ach ... jakże bym chciał, by wystarczał ów dyskretny uśmiech ...
Ale rozglądając się dookoła, niestety mam wrażenie,
że prędzej uronię łzę ... albo zacznę krzyczeć - pro publico bono.

P.S. Oczywiście - co do cytatu, będącego przedmiotem dyskusji,
nieścisłość w nim zawarta sama pcha się na oczy, ale gotów jestem
potraktować je jako zamierzony chwyt literacki (marketingowy)


NON SERViAM
Madame de Montsegur (1910 punktów)
.
Oczywiście - co do cytatu, będącego przedmiotem dyskusji,
>nieścisłość w nim zawarta sama pcha się na oczy, ale gotów jestem
>potraktować je jako zamierzony chwyt literacki (marketingowy)

A może jednak warto się zastanowić nad tym Duchem Świętym ? Może coś w tym jest ? Zupenie jak ten miły płyn, nazywany podobnym imieniem, który dodany do innych płynów w różnym rozcieńczeniu ( optymalnie 40% ) choć niewidoczny, to jednak działa ? Można w niego nie wierzyć, można się go wyrzekać, można twierdzić, że go nie ma... ale wystarczy wypić, aby go egzystencjalnie doświadczyć.
26-01-2010 19:27 
 Ocena 1 na 1
Smith (10069 punktów)
>A może jednak warto się zastanowić nad tym Duchem Świętym ? Może coś w tym jest ? Zupenie jak ten miły płyn, nazywany podobnym imieniem, który dodany do innych płynów w różnym rozcieńczeniu ( optymalnie 40% ) choć niewidoczny, to jednak działa ? Można w niego nie wierzyć, można się go wyrzekać, można twierdzić, że go nie ma... ale wystarczy wypić, aby go egzystencjalnie doświadczyć.
Można też sfotografować, nie wiem czy pod wpływem ale np. jako dowód wiary w niepokalane poczęcie
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>Można też sfotografować, nie wiem czy pod wpływem ale np. jako dowód wiary w n niepokalane poczęcie
>

Niepokalane poczęcie jest podobno specjalnością niejakich mariawitów. Rzekomo mają przepis, jak ma przebiegać akt niepokalanej kreacji. I jest możliwy tylko miedzy osobami konsekrowanymi.

<hr Pommes bleues
05-02-2010 19:02 
 Ocena 2 na 2
xegos (208 punktów)
Jak mam racjonalnie myśleć o duchach??
26-01-2010 13:49 
 Ocena 1 na 1
Smith (10069 punktów)
>Bo z tego, że nie wierzysz w istnienie czegoś wcale nie wynika, że tego nie ma, niestety.
>Pomyśl chwilę. Warto.
I to naprawdę nie boli.
PS.
Dodam mimochodem
xegos (208 punktów)
I w końcu mój najlepszy adwersarz Agent Smith. To ten sam agent który się uganiał za Neo i Morfeuszem i uprzykrzał im życie?????? A teraz to samo robi mi??
Me too
www.youtube.com/watch?v=zyNyHark4xk
26-01-2010 19:18 
 Ocena 1 na 1
Smith (10069 punktów)
>I w końcu mój najlepszy adwersarz Agent Smith.
Czytałeś moje oświadczenie lustracyjne?

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365