 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-12-2008 14:42 | Robcia (181 punktów) | Ateista i dekalog
3 na 3 | Dlaczego jeśłi nie wierzę i nie chodzę do kościoła przypięto mi łatkę, że jestem zła, że nic się dla mnie nie liczy, że nie mam rozumu, ze mam puste serce itp. a ja po prostu twierdzę, ze dekalog to mogę przestrzegać, że nic mnie nie zwalnia od przestrzegania zasad etycznych w życiu - trzeba tak żyć, by nie robić krzydy innym. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | gohna (5585 punktów) | >Dlaczego jeśłi nie wierzę i nie chodzę do kościoła przypięto mi łatkę, że jestem zła, że nic się >dla mnie nie liczy, że nie mam rozumu, ze mam puste serce itp.
Nie wiem, ale odnoszę to samo wrażenie...
>a ja po prostu twierdzę, ze dekalog >to mogę przestrzegać, że nic mnie nie zwalnia od przestrzegania zasad etycznych w życiu - trzeba tak >żyć, by nie robić krzydy innym.
Chodzi gł. o zasady etyczne, czyli dekalog bez pierwszych trzech przykazań, więc w pełni się z Tobą zgadzam.
"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
|
|
4 na 4 | Aleksander Głowacki (1725 punktów) | Nie wiem skąd się bierze mit że ludzie współcześnie żyjący przesrzegają dekalogu. Robią to ale tylko w 20% tj. nie zabijają i (zwykle) nie kradną. Dekalog (oprócz tych dwóch przykazań) to jedna wielka bzura (dokładnie w 80%). Tak na marginesie ciekawe jest większość tzw. "prymitywnych ludów" o dekalogu nie słyszała a mino to nie zabijająi nie kradną. Ciekawe prawda?
|
|
 | | jad11 (18783 punktów) | Na marginesie- znamienne, że nie istnieje przykazanie "nie kłam". Jakoś miło by mi się komponowało z "nie zabijaj" i "nie kradnij ". Moje ulubione przykazanie- nie pożądaj żony bliźniego swego  Bardzo wymagający ci bogowie.
|
|
|  | 3 na 3 | Kelly (2051 punktów) | > Moje ulubione przykazanie- nie pożądaj żony bliźniego swego Bardzo wymagający ci bogowie.I tak dobrze, że rozbito ostatnie przykazanie. Zakaz pożądania "żony, wołu, osła ani żadnej innej rzeczy Twojego bliźniego" mógłby oburzyć feministki i feministów.
|
|
| |  | 2 na 2 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | >I tak dobrze, że rozbito ostatnie przykazanie. Zakaz pożądania "żony, wołu, osła ani żadnej innej rzeczy Twojego bliźniego" mógłby oburzyć feministki i feministów.
Na mój semantyczny nos to i tak rozbite 9&10 "Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest" w rzeczywistości mówi mocno seksistowskie: "Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani innej rzeczy, która jego jest". Nie wspominając już o drobiazgu, że mianem bliźniego określa się tylko mężczyznę. Zawsze uważałem "wierzące feministki" za podobne kuriozum jak "wierzący matematyk".
A tak na marginesie - to właściwie jaka jest istotna różnica pomiędzy Przykazaniami 6 i 9? Ech, jak już koniecznie musieli wyrzucić nieszczęsne "o obrazach", to równie dobrze mogli już dodać coś od siebie, żeby się całość bardziej kupy trzymała.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Kelly (2051 punktów) | >(...) różnica pomiędzy Przykazaniami 6 i 9? 9 to pożądanie, 6 - skonsumowane pożądanie. A 6 i 9 tak ładnie wyglądają obok siebie i nawet ateistom mogą skojarzyć się z pożądaniem, dlatego łatwiej zapamiętać, czego nie wolno. Wszystko przemyślane w tym dekalogu!
|
|
| | | |  | | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Bardzo elegancka teoria, ale dla mnie 9 i 10 są po prostu nadmiarowe - bo te same kwestie regulują już 6 i 7. No ale oczywiście sam zakaz czynu nie wystarczył, należało jeszcze napiętnować "myślozbrodnię". Intencje Autora rozumiem, ale nie pochwalam
|
|
| | | |  | | Vytautas (4394 punktów) | >A 6 i 9 tak ładnie wyglądają obok siebie i nawet ateistom mogą skojarzyć się z pożądaniem, dlatego łatwiej zapamiętać, czego nie wolno. Wszystko przemyślane w tym dekalogu! Oj, filutka, filutka! A ładnie to dziewczęciu z dobrego domu rozprawiać o 69?
|
|
| |  | | jad11 (18783 punktów) |
Cytat:>I tak dobrze, że rozbito ostatnie przykazanie. Zakaz pożądania "żony, wołu, osła ani żadnej innej rzeczy Twojego bliźniego" mógłby oburzyć feministki i feministów. Niby rozbito ale dalej wychodzi na to samo. Zabieg kosmetyczny, skuteczny w stosunku do tych co nie umieją dodawać w słupkach i czytać wierszami (nawet nie między). Pozdrawiam
|
|
|  | | Zyga (1539 punktów) | > Na marginesie- znamienne, że nie istnieje przykazanie "nie kłam". Jakoś miło by mi się komponowało z "nie zabijaj" i "nie kradnij ".Warto było doczytać przykazania do końca  8 - "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Jak w mordę strzelił "nie kłam".
|
|
| |  | | jad11 (18783 punktów) | > >Na marginesie- znamienne, że nie istnieje przykazanie "nie kłam". Jakoś miło by mi się komponowało z "nie zabijaj" i "nie kradnij ". Cytat:> Warto było doczytać przykazania do końca  > 8 - "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".> Jak w mordę strzelił "nie kłam". Co? Przecież to nie to samo.
|
|
| | |  | | Zyga (1539 punktów) | >Co? Przecież to nie to samo.
Raczej nie jest to cytat z kodeksu sądowniczego zakazujący składania fałszywych zeznań. Od kiedy pamiętam powtarzano w kościele, że ma to związek z kłamaniem.
|
|
| | | |  | | jad11 (18783 punktów) | > >Co? Przecież to nie to samo. Cytat:>Raczej nie jest to cytat z kodeksu sądowniczego zakazujący składania fałszywych zeznań. >Od kiedy pamiętam powtarzano w kościele, że ma to związek z kłamaniem. Ma związek ale to nie to samo. "Nie mów fałszywego...." = "Nie kłam na temat bliźniego" "Nie kłam" = "Nie kłam w ogóle" Czytanie do końca nie wystarczy.
|
|
| | | | |  | | Zyga (1539 punktów) | >Ma związek ale to nie to samo. >"Nie mów fałszywego...." = "Nie kłam na temat bliźniego" >"Nie kłam" = "Nie kłam w ogóle" >Czytanie do końca nie wystarczy.
I tu pojawia się kościół, który pomaga w interpretacji.
|
|
| | | | | |  | | jad11 (18783 punktów) |
Cytat:>I tu pojawia się kościół, który pomaga w interpretacji. Pomaga?
|
|
| | | | | | |  | | Zyga (1539 punktów) | > Pomaga?Przepraszam. Od tej pory za każdym razem będę umieszczał uśmieszki na końcu wypowiedzi. O takie
|
|
| | | | | | | |  | | jad11 (18783 punktów) | > >Pomaga? Cytat:> Przepraszam. Od tej pory za każdym razem będę umieszczał uśmieszki na końcu wypowiedzi.> O takie  Ok. To pomaga
|
|
 | 2 na 2 | Sylwek (15472 punktów) | >Nie wiem skąd się bierze mit że ludzie współcześnie żyjący przesrzegają dekalogu. Robią to ale tylko w 20% tj. nie zabijają i (zwykle) nie kradną. A i to tylko po przyjęciu osobliwej definicji kradzieży nie obejmującej złodziejstwa własności intelektualnej.
|
|
| JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów) | > Dlaczego jeśłi nie wierzę i nie chodzę do kościoła przypięto mi łatkęOtóż przeciętny Polak Katolik (fuj, okropna rasa) myli moralność z wiarą (oczywista jedynie słuszną). Ponadto ów Polak Katolik jest skończonym hipokryta, w większości przypadków jego wiara jest fasadowa a jego moralność jest "moralnością Kalego".  Tym samym sypiaj spokojnie i nie drzyj szat z powodu powyższego problemu. Raczej swoją Osobą, jasno określoną, staraj się postępować w zgodzie z własnym sumieniem. To chyba wszystko "w temacie". Serdecznie pozdrawiam. JATO PS. Następnym razem będzie "-" za za ortografię i kaleczenie naszego pięknego polskiego języka. Ponadto łatka klawiaturowego lenia.  JT.
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
 | 1 na 1 | powazka (42 punktów) | >>Dlaczego jeśłi nie wierzę i nie chodzę do kościoła przypięto mi łatkę >Ta łatka przypinana jest każdemu ,kto nie wierzy w ich boga a więc i murzynom,islamistom,hindusom,chińczykom,aborygenom ,indianom itd...... Ty się nie martw ale ciesz się z tego że żyjesz w dzisiejszych czasach i możesz niewierzyć.Pomyśl co by było gdybyś żyła w czasach inkwizycji.To że ci ludzie tak mówią to mały pikuś,porównaj to z zapalonymi stosami.Ciesz się z tego że ludzie z łatkami zmusili ludzi wierzących by być lepszymi, by nie zabijali innych/w niewielkim zakresie ale zawsze to coś/.Mądrośc musi zwyciężyć
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|