 |
Czy Biblia się czymś wyróżnia? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-02-2010 21:59 | osko (291 punktów) | Czy Biblia się czymś wyróżnia?
-5 na 5 | " 2. zarzut ateizmu Niemożliwość ustalenia wiary, która zapewni zbawienie. "Dlaczego wybrać judeochrześcijańskiego Boga ponad wiarę hinduistyczną, Latającego Potwora Spaghetti czy wierzenia nordyckie?"(Dawkins, Bóg urojony)
Odp.: Biblia jest najbardziej wiarygodną świętą Księgą, potwierdzaną przez naukę, odznacza się z pewnością większą mądrością i przesłaniem niż "Latający Potwór Spaghetti" i nordyckie bajki o krasnoludach i olbrzymach. Równie dobrze można by spytać Dawkinsa, dlaczego nie uznaje teorii ewolucji Żwirka i Muchomorka, tylko Darwina.
Nawet pobieżna znajomość Biblii pozwala stwierdzić, że zarówno Żydzi (naród wybrany) jak i chrześcijanie dostępują zbawienia. Islam natomiast również wywodzi się z korzeni judeochrześcijańskich (uznają Torę, Jezusa za proroka). Wszystkie poważne istniejące dzisiaj religie, które wierzą w jednego Boga mają korzenie judeochrześcijańskie.
Dobrym porównaniem będzie różnorodność interpretacji mechaniki kwantowej. Zarówno interpretacja kopenhaska jak i interpretacja de Broigle'a-Bohma prowadzą do prawidłowych wyników. Jeden jednakże woli "poruszać" się w interpretacji Bohma, drugi w kopenhaskiej. Wybór zależy od człowieka, a zbawienie od Boga. "
Znalezione na pewnej stronie internetowej.
Ciekawi mnie co powiedzą na to forumowi religioznawcy? Czy Biblia jest rzeczywscie taka wyjątkowa? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
10 na 10 | lotrek (14275 punktów) | Odp: Czy biblia się czyms wyróżnia? |
>Znalezione na pewnej stronie internetowej. No i gdzie ta strona?
>Czy biblia jest rzeczywscie taka wyjątkowa? A pewnie....książka telefoniczna też.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
 | | osko (291 punktów) | > >Znalezione na pewnej stronie internetowej.> No i gdzie ta strona?> >Czy biblia jest rzeczywscie taka wyjątkowa?> A pewnie....książka telefoniczna też.> Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)Przepraszam, zapomniałem podać linka. www.apologeta.pl/pateistom.phpProsił bym jednak o poważne odpowiedzi.
|
|
|  | 9 na 9 | lotrek (14275 punktów) |
> www.apologeta.pl/pateistom.php> Prosił bym jednak o poważne odpowiedzi.Ty sobie robisz "jaja" prosząc o poważne odpowiedzi. Cytat:1. zarzut ateizmu Brak dowodów na istnienie Boga Odp.: Dowody (nazywane też argumentami) takie istnieją ( św. Tomasz, św. Anzelm, św. Augustyn, Kartezjusz, Berkeley itd.); Powołujesz się na Dawkinsa....to może jednak przeczytaj jego "Boga Urojonego" to znajdziesz odpowiedz na "dowody" św. Tomasza i spółki. Cytat:2. zarzut ateizmu Niemożliwość ustalenia wiary, która zapewni zbawienie. "Dlaczego wybrać judeochrześcijańskiego Boga ponad wiarę hinduistyczną, Latającego Potwora Spaghetti czy wierzenia nordyckie?"(Dawkins, Bóg urojony) Odp.: Biblia jest najbardziej wiarygodną świętą Księgą, potwierdzaną przez naukę, Jaką naukę....nic o tym nie wiem a Ty pewnie też  Przecież to i cała reszta to jakiś stek bzdur....takie "zawracanie Wisły kijem". Cytat:4. zarzut ateizmu Istnienie zła na świecie Odp.: Zło wynika z wolnej woli człowieka, który dobrowolnie sprzeciwia się Bogu. Bunt wobec Boga, to zło (szatan jest symbolem buntu). , Czy Ty aby nie jakiś krewny miłującego prawdę, bo te argumenty są żywcem wyjęte z ślicznych i kolorowych broszurek ŚJ.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| |  | | osko (291 punktów) | Nie napisałem tego, jedynie znalazłem i zainteresowała mnie kwestia porównania Bibli do innych swietych ksiąg. Ów tekst podałem tylko "przy okazji".
|
|
| | |  | 6 na 6 | lotrek (14275 punktów) | >zainteresowała mnie kwestia porównania Bibli do innych swietych ksiąg. To zacznij od definicji "świętych ksiąg" z informacją dla kogo są one "święte". Następnie ich o to zapytaj, bo dla ateistów (przynajmniej dla mnie) żadna księga nie jest święta....więc i wszelkie porównania są bezprzedmiotowe.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| | | |  | | osko (291 punktów) | >>zainteresowała mnie kwestia porównania Bibli do innych swietych ksiąg. >To zacznij od definicji "świętych ksiąg" z informacją dla kogo są one "święte". Następnie ich o to zapytaj, bo dla ateistów (przynajmniej dla mnie) żadna księga nie jest święta....więc i wszelkie porównania są bezprzedmiotowe. > Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks) > Święta księga - zapis, który wyznawcy danej religii uznają za świętość, gdzie zapisane są podstawowe zasady wiary, prawdy, mitologia. Myślałem że to oczywiste.
|
|
| |  | 3 na 3 | Psyk (14071 punktów) | Jakbym widział chrupanie marchewki na pikniku z tygryskiem.
Jeśli Jezus rzeczywiście istniał, upadłby na twarz przed odkurzaczem.
|
|
9 na 9 | Roman Czarnota-Bojarski (831 punktów) | Ja uważam, że nie. Dużo lepsze dowody są na istnienie Latającego Potwora Spaghetti - choćby jawne potwierdzenie wpływu ilości piratów na globalne ocieplenie. Jak liczba piratów spadała to temperatura świata rosła, a jak tylko w roku 2009 piraci - szczególnie w okolicach Somali - stali się bardziej aktywni to zima 2009/2010 była długa i zimna. CZYŻ TO NIE NAJLEPSZY DOWÓD??? Chwała FSM!!!
Wielu ludzi szybciej umrze, niż pomyśli. I wielu tak umiera. Bertrand Russell
|
|
8 na 8 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy Biblia się czymś wyróżnia? | > Czy Biblia jest rzeczywscie taka wyjątkowa?
Nie znam wielu ksiąg kanonicznych innych religii, ale ponieważ lubię się czasem wymądrzyć na dowolny temat, więc pozwolę sobie wyrazić przypuszczenie, że Biblia jest wyjątkowa, gdyż chwali Boga, który nakazał swoim wyznawcom wymordować całe narody. Wątpią, żeby inne religie wierzyły w Boga tak złego, jak Ojciec Chrystusa.
Gdyby religia chrześcijan była religią prawdziwą, to jest oczywiste, że Chrystus umarł za grzechy Ojca, aby jego wyznawcy przebaczyli Bogu za jego zbrodnie. Chrystus nie cierpiał za grzechy ludzi, cierpiał za zło, które jego ojciec ludziom wyrządził - katolicka interpretacja jest amoralnym absurdem, demaskującym bzdurność tej religii.
Biblia jest absurdalnie niemoralna, to chyba dość wyjątkowe.
doku
|
|
 | | osko (291 punktów) | >> Czy Biblia jest rzeczywscie taka wyjątkowa? >Nie znam wielu ksiąg kanonicznych innych religii, ale ponieważ lubię się czasem wymądrzyć na dowolny temat, więc pozwolę sobie wyrazić przypuszczenie, że Biblia jest wyjątkowa, gdyż chwali Boga, który nakazał swoim wyznawcom wymordować całe narody. Wątpią, żeby inne religie wierzyły w Boga tak złego, jak Ojciec Chrystusa. >Gdyby religia chrześcijan była religią prawdziwą, to jest oczywiste, że Chrystus umarł za grzechy Ojca, aby jego wyznawcy przebaczyli Bogu za jego zbrodnie. Chrystus nie cierpiał za grzechy ludzi, cierpiał za zło, które jego ojciec ludziom wyrządził - katolicka interpretacja jest amoralnym absurdem, demaskującym bzdurność tej religii. >Biblia jest absurdalnie niemoralna, to chyba dość wyjątkowe. > doku
Ale to Bóg okresla co jest grzechem a co nie. Aby mógł zgrzeszyc musiał by miec kogos nad sobą (człowieka który go wymyslił? No ale uznajmy ze Bóg jest prawdziwy), a wtedy nie byłby Bogiem.
|
|
|  | 6 na 6 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Ale to Bóg okresla co jest grzechem a co nie. Aby mógł zgrzeszyc musiał by miec kogos nad sobą
Chrystus też jest uznawany za Boga, miał więc prawo ocenić czyny swojego ojca jako grzechy, uznać jego winę i umrzeć za niego. Zauważ, że nauki Chrystusa są jawnie sprzeczne z naukami Ojca. Chrystus kazał kochać nawet wrogów i im wybaczać, a Ojciec kazał wrogów zabijać. Dla chrześcijanina Bóg Ojciec jest największym grzesznikiem, bo chrześcijaństwo jest religią Chrystusa, a nie Jehowy.
doku
|
|
 | | Menel De Lux (3111 punktów) | Odnosnie drugiej czesci Twojego postu.
Nigdy wczesniej tak o tym nie myslalem. Bardzo trafna i cenna mysl.
|
|
7 na 7 | Kurczewski (2471 punktów) |
> Odp.: Biblia jest najbardziej wiarygodną świętą Księgą, potwierdzaną przez naukę,Jak pisali koledzy- co dokładnie z przekazu biblijnego potwierdza nauka ? Powstanie świata w 7 dni ? Kobiety z żebra mężczyzny ? Kolejności następowania po sobie królów Izraela ? Istnienie boga ? > odznacza się z pewnością większą mądrością i przesłaniem niż "Latający Potwór Spaghetti" i nordyckie bajki o krasnoludach i olbrzymach.A to już nie dość że niedorzeczne to i niegramatyczne. Jak może odznaczać się większym przesłaniem ? I w jaki sposób bajki o Jonaszu i wielorybie albo zamienionej w słup soli żonie Lota mają być lepsze (bądź gorsze) od choćby eddy poetyckiej ? > Równie dobrze można by spytać Dawkinsa, dlaczego nie uznaje teorii ewolucji Żwirka i Muchomorka, tylko Darwina.Zapewne odpowie, że teoria ewolucji Darwina jest zweryfikowaną teorią naukową i że wynikające z niej wnioski mają bardzo praktyczne zastosowania, w przeciwieństwie do wydumanej teorii ewolucji Żwirka i Muchomorka. Pytanie tylko jak to się ma do pytania o święte księgi. Stary chwyt "a u was to murzynów biją" ? Nie działa. > Nawet pobieżna znajomość Biblii pozwala stwierdzić, że zarówno Żydzi (naród wybrany) jak i chrześcijanie dostępują zbawienia.Nie, pozwala co najwyżej stwierdzić że według owej księgi obiecuje się im zbawienie. > Islam natomiast również wywodzi się z korzeni judeochrześcijańskich (uznają Torę, Jezusa za proroka). Wszystkie poważne istniejące dzisiaj religie, które wierzą w jednego Boga mają korzenie judeochrześcijańskie.Serio ? Czyli buddyzm i hinduizm to religie niepoważne bądź nieistniejące ? No proszę jak zgrabnie można wszystko załatwić... > Dobrym porównaniem będzie różnorodność interpretacji mechaniki kwantowej. Zarówno interpretacja kopenhaska jak i interpretacja de Broigle'a-Bohma prowadzą do prawidłowych wyników. Jeden jednakże woli "poruszać" się w interpretacji Bohma, drugi w kopenhaskiej. Wybór zależy od człowieka, a zbawienie od Boga.Przy pewnej ilości samozaparcia oczywiście można porównać, z tym drobnym zastrzeżeniem, że o ile w przypadku mechaniki kwantowej mamy możliwość weryfikacji zarówno założeń wstępnych jak i wniosków, o tyle w przypadku dokładnie wszystkich religii zarówno założenia wstępne jak i wnioski pozostają kompletnie nieweryfikowalne. Być może z tego powodu do ich "wyjaśniania" można przykładać dowolne porównania- nic nie wyjaśnią ale za to jak to rozumnie zabrzmi, ach- ach. erka.ovh.org/
|
|
 | 2 na 2 | Psyk (14071 punktów) |
>>Równie dobrze można by spytać Dawkinsa, dlaczego nie uznaje teorii ewolucji Żwirka i Muchomorka, tylko Darwina. >Zapewne odpowie, że teoria ewolucji Darwina jest zweryfikowaną teorią naukową i że wynikające z niej wnioski mają bardzo praktyczne zastosowania, w przeciwieństwie do wydumanej teorii ewolucji Żwirka i Muchomorka.
Ja sądzę, że najpierw spyta kim są Żwirek i Muchomorek a potem powie, że z debilami nie gada.
>>Nawet pobieżna znajomość Biblii pozwala stwierdzić, że zarówno Żydzi (naród wybrany) jak i chrześcijanie dostępują zbawienia. >Nie, pozwala co najwyżej stwierdzić że według owej księgi obiecuje się im zbawienie.
Nie masz racji imć Kurczewski - Biblia o chrześcijanach nie mówi ani słowa. Pod koniec jest tylko trochę o sekcie żydowskiej. Chrześcijaństwo zaczęło się formować po rozbracie z judaizmem w czasach Orygenesa.
>>Dobrym porównaniem będzie różnorodność interpretacji mechaniki kwantowej. Porównaniem czego?
Jeśli Jezus rzeczywiście istniał, upadłby na twarz przed odkurzaczem.
|
|
|  | 1 na 1 | Kurczewski (2471 punktów) | > Nie masz racji imć Kurczewski - Biblia o chrześcijanach nie mówi ani słowa. Pod koniec jest tylko trochę o sekcie żydowskiej. Chrześcijaństwo zaczęło się formować po rozbracie z judaizmem w czasach Orygenesa.Aj waj, panie Psyk, to ja chyba pierwszy raz w życiu jak sama Biblia jestem- też o chrześcijanach ani słowa nie pisałem  erka.ovh.org/
|
|
3 na 3 | Głąbiński (3538 punktów) | >2. zarzut ateizmu Niemożliwość ustalenia wiary, która zapewni zbawienie. "Dlaczego wybrać judeochrześcijańskiego Boga ponad wiarę hinduistyczną, Latającego Potwora Spaghetti czy wierzenia nordyckie?"(Dawkins, Bóg urojony) >Odp.: Biblia jest najbardziej wiarygodną świętą Księgą, potwierdzaną przez naukę, odznacza się z pewnością większą mądrością i przesłaniem niż "Latający Potwór Spaghetti" i nordyckie bajki o krasnoludach i olbrzymach.
Autor "Odp." z pewnością popełnił kilka błędów. Przede wszystkim polemizuje z cytatem, który jest przenośnią. Więcej sensu miałoby zarzucenie Dawkinsowi przekroczenia jakiejś granicy dopuszczalnego ubarwiania wypowiedzi przesadą, pure nonsensem, czy coś w tym rodzaju. Innego rodzaju wątpliwości budzi określenie "najbardziej wiarogodna święta Księga", w którym Biblia jest porównywana (nie jest to wyraźnie stwierdzone) nie z "Latającym ..." czy z bajkami, lecz z księgami innych religii. Słowo "najbardziej" ma tu znaczenie ilościowe, jest równoważne "zawiera więcej (wiarogodności, wiedzy, czy mądrości)". Nie można wyrokować o ilości, jeśli nie podajemy sposobu jej mierzenia. W odniesieniu do bajek sprawa jest prosta: czy za miarę weźmiemy ilość ludzi traktujących przedmiot dzieła jako rzeczywistość, czy jakikolwiek w miarę sensowny czynnik, ilość punktów uzyskanych przez Biblię będzie większa. Natomiast, jeśli Biblię zestawiamy np. z Koranem, to znalezienie czegoś, co daje choćby dyskusyjną możność określenia, czy mamy tego więcej w odniesieniu do jednej czy drugiej księgi, jest moim zdaniem niemożliwe. Nie wiem też, co ma znaczyć "potwierdzenie przez naukę". Księga każdej religii stanowią przedmiot badań literaturoznawczych, historycznych, religioznawczych itp. Badania te "potwierdzają" rodzaj literacki, jakieś dane o autorze czy autorach itp., natomiast w żadnym wypadku nie można twierdzić, że "nauka potwierdza" prawdziwość zawartych w treści wiadomości o sprawach nadnaturalnych. Nauka zajmuje się bowiem wyłącznie doświadczalnie sprawdzalnymi zdarzeniami ze świata materialnego.
Stach M. G.
|
|
3 na 3 | Psyk (14071 punktów) | Przecież to stek bredni. Nie ma nawet czego komentować. Nie wiadomo nawet skąd się tu wzięło pseudomądre porównanie do fizyki kwantowej i co ma oznaczać. Pytanie czy Biblia się czymś wyróżnia jest jak pytanie czy buty się czymś wyróżniają - przecież to zbiór opowieści starożytnych Żydów z okresu ponad ponad tysiąca lat, z różnymi gatunkami - kosmologia, przypowieści, pieśni, przysłowia, moralitet i nawet nie wiadomo co tam robiący erotyk. Bądź tak dobry i nie spamuj bełkotu.
Jeśli Jezus rzeczywiście istniał, upadłby na twarz przed odkurzaczem.
|
|
1 na 1 | Menel De Lux (3111 punktów) | "Wszystkie poważne istniejące dzisiaj religie"
Taaa, ukladanie sobie zycia wedlug prawd objawionych przez nieistniejace byty, musi byc nie tylko powazne ale tez niezmiernie fascynujace.
|
|
5 na 5 | i.czaplicka (5782 punktów) | To pytanie przypomina stary dowcip- czym się różni kanarek?Bo ma jedną nóżkę bardziej.
|
|
 | 5 na 5 | Smith (10069 punktów) | >To pytanie przypomina stary dowcip- czym się różni kanarek?Bo ma jedną nóżkę bardziej. A gołąb od zwłaszczy?
|
|
|  | 3 na 3 | i.czaplicka (5782 punktów) | Tego akurat nie znam. Czym się różni krokodyl? Że jest bardziej długi niż zielony.Nieprawda, długi jest od nosa do ogona, a zielony również po bokach.
|
|
| |  | 3 na 3 | Smith (10069 punktów) | >Tego akurat nie znam. >Czym się różni krokodyl? Że jest bardziej długi niż zielony.Nieprawda, długi jest od nosa do ogona, a zielony również po bokach. To prawie jak gołąb, kiedy siada na oknie a zwłaszcza na parapecie.
|
|
6 na 6 | Psyk (14071 punktów) | Z ciekawości wlazłem na tę stronę. Jest rewelacyjna. Pokazuje co się dzieje z człowiekiem jeśli postanawia spędzić życie nie doroślejąc. Dojście do śmieszności jest nieuniknione. Poniżej kilka najlepszych kawałków: > Samo istnienie pojęcia i potrzeby Boga może wskazywać na Jego Istnienie.To tak samo jak z ogromnym penisem - mam go, bo o tym mówię no i bardzo chcę go mieć  . To bardzo pocieszająca konstrukcja myślowa dla 99% facetów. > Fryderyk Nietzsche - nihilista, twórca koncepcji nadczłowiekaJezus Chrystus - znany ateista > Ostatecznie jednak można przyjąć, że dla wierzącego dowód Boga jest niepotrzebny, bo wierzący o tym wie, że jest Bóg, zaś dla uprzedzonego z góry ateisty dowód jest niemożliwy.Czyli żadnych dowodów nie ma. > Biblia jest najbardziej wiarygodną świętą Księgą, potwierdzaną przez naukę, odznacza się z pewnością większą mądrością i przesłaniem niż "Latający Potwór Spaghetti" i nordyckie bajki o krasnoludach i olbrzymach.Ruskie pierogi są najlepszą potrawą na świecie ponieważ niewątpliwie są lepsze niż inne potrawy i smakują lepiej niż schabowy, bigos czy ryba po grecku. > Wszystkie poważne istniejące dzisiaj religieCzyli te, które są lepsze i mają większe przesłanie niż niepoważne... > Bunt wobec Boga, to zło (szatan jest symbolem buntu).To jeden z niewielu sensownych i zrozumiałych wynalazków chrześcijaństwa. Pomógł odkryć jego największą tajemnicę Ojcu Świętemu Aleksandrowi VI: "Każda religia jest dobra, ale najgłupsza jest najlepsza". > Ponadto sam Chrystus powiedział przed swoją śmiercią, że "nadchodzi bowiem władca świata, ale nie ma on nic do mnie" (czyli diabeł, J 14,30).No jasne, miał na oku poważna religię czyli mitraizm a rabina Jezusa olewał.  > Należy się zastanowić, czy Ci, którzy czynili wojny i dopuszczali się niegodziwych czynów w imieniu religii czynili to według chrześcijańskich zasad?Dajcie znać jak Się Dowiecie. Miliony ludzi próbowało zachować godność będąc religijnymi. Udało się wyjątkom. Jeśli sukces wynosi 0,0001% to znaczy, że religia odziera z godności i sprowadza do takiego poziomu jak powyższy z lepszą skutecznością niż Japończycy budują procesory.
Jeśli Jezus rzeczywiście istniał, upadłby na twarz przed odkurzaczem.
|
|
1 na 1 | Charczewski (4176 punktów) | Tak, psychopatycznym Jahwe. I to pseudodzieło namaszczone jest sacrum. To wymyślona historia o pajdemonium.
CHOLEWA
|
|
 | 2 na 2 | Adamiak (36436 punktów) | >To wymyślona historia o pajdemonium. I Gomorii.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|