Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tumor Treating Fields - leczenie raka zmiennym polem elektr?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-02-2012 08:57Jarek Duda (1185 punktów)Tumor Treating Fields - leczenie raka zmiennym polem elektr?
Ocena 3 na 3
Na TEDzie natknąłem się na wykład o leczeniu nowotworów polem elektrycznym ??? ... pierwsze skojarzenie to jakieś magiczne magnetyzery czy wywoływanie raka telefonami komórkowymi, ale wykład robi wrażenie: www.ted.co(*)ncer_with_electric_fields.html
Wytłumaczenie jest że odpowiednie (ok. 100 kHz) zmienne pole elektryczne utrudnia podział komórki - ustawienie się chromosomów w tzw. płytkę metafazową w celu rozdzielenia podczas mitozy.
Ogólnie sporo podejść atakuje właśnie w podział komórki, który następuje znacznie częściej w nowotworowych - jeśli można by go np. ograniczyć selektywnie czy lokalnie, układ odpornościowy dostałby bezcenny czas na usunięcie guza.
W wykładzie jest wyglądający przekonywająco filmik z podziału bez i z polem (oczywiście mógł być tak tylko wybrany) oraz wywiady z dwoma pacjentami (jeden beznadziejny) którzy ponoć zostali wyleczeni dzięki temu.
Tutaj jest artykuł w PNAS: www.pnas.org/content/104/24/10152.full
W Nature Reviews Neurology: www.nature(*)l/v3/n9/full/ncpneuro0569.html
Komentarz w Science: news.sciencemag.org/sciencenow/2007/05/30-03.html

Co o tym myślicie?
Jaki wpływ na żywe komórki może mieć zmienne pole elektromagnetyczne?
Zwykłe funkcjonowanie komórki to czysta termodynamika, więc wydaje się że jedyny efekt to powinno być zwiększenie temperatury przez absorpcję jego energii?
... chyba że w płynnej cytoplazmie chcielibyśmy przy minimum usztywnień (mikrotubule przywiązane do dwóch centrioli) doprowadzić do przestrzennie poukładanej konfiguracji jak płytka metafazowa (i nie poplątać sznureczków)?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kamil Ciura (762 punktów)
Trochę mało badań, by popadać optymizm, ale coś może być na rzeczy.

Nie powiedziałbym jednak że będzie z tego "metoda leczenia" - raczej wspomagania terapii jak już.

Nie jest prawdą, że funkcjonowanie komórki to czysta termodynamika. Każda cząsteczka biologiczna ma pewien ładunek wypadkowy (stąd np. wiązania jonowe) i nie można wykluczyć działania pola elektromagnetycznego na nie.
06-02-2012 15:46 
 Ocena 1 na 1
Jarek Duda (1185 punktów)
>Trochę mało badań, by popadać optymizm, ale coś może być na rzeczy.
Znalazłem ich stronę: www.novocure.com/
Piszą że przeszli wszystkie 3 fazy testów klinicznych dla powracającej glioblastomy (chyba gdzieś czytałem że można już kupić ten ich sprzęt pod ten cel) i chyba zaczęli testy na nowotworze płuc: www.asco.o(*)iew&confID=65&abstractID=30248
Rzeczywiście przydałyby się dodatkowe badania niezależnych grup i trochę podejrzane że ich nie ma ... może kwestia jakichś licencji?
>Nie powiedziałbym jednak że będzie z tego "metoda leczenia" - raczej wspomagania terapii jak już.
W którejś pracy było wspomniane o użyciu zarówno do samodzielnej terapii jak i wspomagającej.
>Nie jest prawdą, że funkcjonowanie komórki to czysta termodynamika. Każda cząsteczka biologiczna ma pewien ładunek wypadkowy (stąd np. wiązania jonowe) i nie można wykluczyć działania pola elektromagnetycznego na nie.
No właśnie ...
- pole elektromagnetyczne z jednej strony może np. selektywnie powodować pewne wzbudzenia cząstek, zmieniając trochę rozkład prawdopodobieństw różnych lokalnych zdarzeń - ale do tego chyba(?) potrzeba wyższych częstotliwości, raczej minimum to podczerwień (używana np. w terapii fotodynamicznej),
- z drugiej niskie częstotliwości mogłoby powodować np. polaryzację cząstek, albo nawet zmiany strukturalne w delikatnych procesach na poziomie całej komórki jak podział. Innym przykładem jest subtelne wpływanie na poziomie tkanek, szczególnie nerwowych. Prof. Micek z UJ czymś takim się zajmował - tutaj piszę szerzej: www.racjonalista.pl/forum.php/s,109147

ps. Tu jest więcej materiałów o podziale komórek w takim polu: video.goog(*)play?docid=2487084344955721168
Jarek Duda (1185 punktów)
Właśnie na TEDzie spotkałem kolejną niesamowitą terapię m.in. na raka ... i to ponoć używaną już od kilku lat - ogniskowanie ultradźwięków w punkcie, np. głęboko wewnątrz czaszki (bez otwierania): www.ted.co(*)gery_healing_without_cuts.html

Skoro dyskusja nie idzie, to może ją rozszerzmy - gdyby zapytać się onkologa w Polsce jakie są opcje na raka, pewnie powie że skalpel, radio lub chemia kropka (?) ...
... no właśnie to nie prawda - może w takim razie pozbierajmy tu i przedyskutujmy nowe podejścia, szczególnie używające fizykę. Na przykład oprócz wspomnianych dwóch jest jeszcze:
- terapia fotodynamiczna w której podwójnie kontrolujemy selektywność, znacznie zmniejszając szkodliwe działanie - raz jak w chemii żeby zlokalizować fotouczulacz np. w szybko dzielących(mnożących? ) się komórkach, dwa jak w radio - na podstawie świecenia na daną tkankę (podany fotouczulacz wytwarza tam np. tlen singletowy czyniący lokalnie spustoszenie), tym razem podczerwienią (mniejszy zasięg, ale można też np. endoskopowo) - chyba powoli wchodzi do Polski (?),
- elektrochemioterapia - impulsy elektryczne zwiększają lokalnie przepuszczalność błon, zwiększając lokalnie podatność na chemię,
- terapia cząstkami - przyspieszone protony/węgiel/antyprotony deponują większość energii w tzw. piku Bragga - w określonej odległości pod skórą. W Krakowie na IFJ zaczynają leczyć tym nowotwory oka: www.ifj.edu.pl/wyd/radioterapia.php?lang=en ,
- ciekawe jest użycie nanocząstek metalicznych, które rozgrzewa się ogniskując fale elektromagnetyczne ( blogs.natu(*)5/anti-cancer-therapy-heats-up ),
- ... ?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365