Racjonalista - Strona głównaDo treści
Słońce się kurczy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-03-2012 20:59Legion (587 punktów)Słońce się kurczy
Ocena 1 na 1
www.solarm(*)311&type=saia_00193&indexnum=3

Mógłby mi ktoś wyjaśnić to zjawisko? O ile dobrze pamiętam, słońce nie spala się, występują na nim reakcje termojądrowe, więc jak może się kurczyć? Człowiek, który mi to wysłał, próbuje mi wmówić, że coś pożera naszą gwiazdę . Cóż jedni chcą zasięgnąć rady ekspertów, inni snują bajki .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

adamzwawy (969 punktów)
Na podstawie tej strony doszedł do wniosku, że nasza gwiazda się kurczy?
Według mnie jest to zrzut z obserwatorium rozbłysków słonecznych i to wszystko.
A czy się kurczy ? Raczej z biegiem czasu ( baardzo długiego czasu, coś za jakieś 4 do 5 miliardów lat ) Słońce będzie zwiększać swoją średnicę.
A i powiedz mu , że "pochłonie Ziemię" tylko nie mów kiedy...
R. Karwat (50 punktów)
I tak i nie.
Słońce emituje energię (E), czyli po prostu świeci.
E=mc^2 więc ubytek energii (mały) powoduje ubytek masy (bardzo mały).
Tak więc tak, zmniejsza się.
Ale z tego co pamiętam Słońce przez cały okres świecenia straci 0.004%(?) swojej masy. Więc zmiana objętości będzie znikoma, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie ma dokładnej sfery w której jest, a poza którą nie ma Słońca.

A w końcu jak wspomniał poprzednik i tak sporo urośnie. Ogólnie polecam:

neutrino.f(*)ie_neutrin/pochodzenie/gwiazdy - w szczególności pierwszy kolorowy wykres/2 obrazek

A w ramach pracy domowej diagram hr

Jeśli nie zapomnę to jutro jeszcze uściślę.

Pozdrawiam R. Karwat
Fizyk (17637 punktów)
> O ile dobrze pamiętam, słońce nie spala się, występują na nim reakcje termojądrowe, więc jak może się kurczyć?

Słońce jest gorącą kulą gazu, której promień zależy od temperatury a ta z kolei zależy od tempa reakcji termojądrowych i emisji promieniowania słonecznego. Niewielkie zmiany tych czynników w 11-letnim cyklu słonecznym powodują niewielkie zmiany promienia Słońca. Dokładny mechanizm tych zmian jest skomplikowany i słabo poznany bo wymaga uwzględnienia magnetohydrodynamiki plazmy.
Legion (587 punktów)
To jeszcze taka ciekawostka na koniec

www.youtub(*)=bQ7RaOMHb5I&feature=endscreen
16-03-2012 09:41 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)
I wyjaśnienie ciekawostki:
www.youtube.com/watch?v=82l46fpd-ic
Jacholek (5699 punktów)
Jak kiedyś mawiał na wykładzie z astrofizyki niezapomniany prof Stodółkiewicz - "weżmy młodą gorącą gwiazdę..." i tu wybuchał śmiech na sali..
A już poważniej - rozmiary gwiazdy to kompromis pomiędzy ściskaniem grawitacyjnym i ciśnieniem promieniowania elektromagnetycznego,zależnego z kolei od typu dominującej reakcji termojądrowej, zmieniającej się bardzo powoli, w skali miliardów lat. Minimalne fluktuacje rozmiarów Słońca to tylko efekty wyższego rzędu, praktycznie zaniedbywalne. Pozdrowienia.
Biedroński (1 punktów)
>www.solarm(*)311&type=saia_00193&indexnum=3
>Mógłby mi ktoś wyjaśnić to zjawisko? O ile dobrze pamiętam, słońce nie spala się, występują na nim
>reakcje termojądrowe, więc jak może się kurczyć? Człowiek, który mi to wysłał, próbuje mi wmówić, że
>coś pożera naszą gwiazdę . Cóż jedni chcą zasięgnąć rady ekspertów, inni snują bajki .

To może od razu tutaj sprawdźcie, bo ma coś Słoneczko pożreć, to chyba warto wiedzieć kiedy?
15-03-2012 18:12 
 Ocena 1 na 1
Legion (587 punktów)
>To może od razu tutaj sprawdźcie, bo ma coś Słoneczko pożreć, to chyba warto wiedzieć kiedy?

www.youtub(*)?v=jAhpj0_IF8M&feature=related
Za późno. Odleciało .

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365