I tak i nie. Słońce emituje energię (E), czyli po prostu świeci. E=mc^2 więc ubytek energii (mały) powoduje ubytek masy (bardzo mały). Tak więc tak, zmniejsza się. Ale z tego co pamiętam Słońce przez cały okres świecenia straci 0.004%(?) swojej masy. Więc zmiana objętości będzie znikoma, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie ma dokładnej sfery w której jest, a poza którą nie ma Słońca. A w końcu jak wspomniał poprzednik i tak sporo urośnie. Ogólnie polecam: neutrino.f(*)ie_neutrin/pochodzenie/gwiazdy - w szczególności pierwszy kolorowy wykres/2 obrazek A w ramach pracy domowej diagram hr Jeśli nie zapomnę to jutro jeszcze uściślę. Pozdrawiam R. Karwat
|