Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prosta zagadka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
29-03-2012 14:11TyDraniu (6569 punktów)Prosta zagadka
Ocena 20 na 20
Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.

Sprawdźcie sami!

Jeżeli rozwiążecie, nie wpisujcie rozwiązania, niech inni też spróbują .

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Wystarczyły mi dwa pierwsze przykłady i szczerze około 10 sekund

Spróbuj dać coś trudnego

Nie wyślę na PW, na pewno wysłało się mailem jako dodany wątek i później w edycji. Już więcej nie spamuję. Zagadka faktycznie na poziomie przedszkola. Próba zaprogramowania pewnie tylko utrudnia, chociaż heurystycznie bez wątpienia do zrobienia.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
TyDraniu (6569 punktów)
Arystypie, niestety źle.

Spróbuj jeszcze raz.


29-03-2012 14:35 
 Ocena 1 na 1
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
>Arystypie, niestety źle.

Źle bo źle wpisałem. Pomnóż moją odpowiedź przez 2, weź cyfrę jedności wyniku i otrzymasz poprawny wynik.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
29-03-2012 15:33 
 Ocena 3 na 3
Tohver (1287 punktów)
>Wystarczyły mi dwa pierwsze przykłady i szczerze około 10 sekund

Ja jestem programistą więc trochę dłużej kombinowałem Najbardziej ułatwia tekst o przedszkolakach...
Gosia (9452 punktów)
Ta zagadka jest raczej "krągła"


Feministką jest dziś każda kobieta, która ma ochotę myśleć o swych własnych sprawach tak, jak mężczyźni uważają, że nie powinna. (Alice Duer Miller)
R. Karwat (50 punktów)
Mógłbym prosić o wynik na pw? Niestety sam wysłać nie mogę.
Pozdrawiam
Edit: Dziękuję
kogut59 (3090 punktów)
>Ta zagadka jest raczej "krągła"
tak jest okrągła raz piec raz cztery i zależy od pisowni
deili (1140 punktów)
>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym
>wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
>Sprawdźcie sami!
Banalne, ale może dlatego że wiedziałem jak to ugryźć
KarolG (2892 punktów)
Dobre


Thank God, I'm an atheist
Marszalik (733 punktów)
Wychodzi na to, że jestem na poziomie przedszkolaków
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut<<
Około 15 min, ale przedszkole konczyłem ponad 50 lat temu.
spellbinder (8577 punktów)
>(chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.

Humanistom łatwiej, bo wiedzę "matematyczną" mają na poziomie przedszkolaka
30-03-2012 00:24 
 Ocena 1 na 1
Elka I Ponura (7473 punktów)
>>(chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
>Humanistom łatwiej, bo wiedzę "matematyczną" mają na poziomie przedszkolaka

Ugryź mnie w moją okrągłą.

Humanistka, co się musiała zastanawiać jak cholera

[może to dlatego, że ja z tych humanistów, co to i statystykę, i matematykę z macierzami mieli na studiach... ]


Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin
spellbinder (8577 punktów)
>[może to dlatego, że ja z tych humanistów, co to i statystykę, i matematykę z macierzami mieli na studiach... ]

To nie o statystykę chodzi, tylko o te macierze co najwyżej - bo ja statystykę miałem i dość szybko rozwiązałem to zadanko
Elka I Ponura (7473 punktów)
>To nie o statystykę chodzi, tylko o te macierze co najwyżej - bo ja statystykę miałem i dość szybko rozwiązałem to zadanko

Z pięć minut mi to zajęło, ale faktycznie - to trzeba przejść na etap przed-matematyczny i kompletnie nielogiczny, żeby zobaczyć, o co chodzi. Chociaż wydaje mi się, że zdolny matematyk mógłby przez to przejść szybko - metodą eliminacji


Atheism is a non-prophet organization.
George Carlin
dstr (1474 punktów)
Mam wyższe wykształcenie, (chwilowo tylko 1 tytuł, matematyczny), a rozwiązałem w mniej niż 2 minuty (zacząłem od zastanowienia się, co przedszkolaki widzą lepiej niż ja - bez informacji o przedszkolakach byłoby trudniej).
29-03-2012 17:28 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>(zacząłem od zastanowienia się, co przedszkolaki widzą lepiej niż ja - bez informacji o przedszkolakach byłoby trudniej).

Po Twej podpowiedzi potrzeba już tylko sekund.


Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
dstr (1474 punktów)
>Po Twej podpowiedzi potrzeba już tylko sekund.

Po Twojej odpowiedzi dochodzę do wniosku, że spodobają Ci się myśliciele:
www.mmm.uni.wroc.pl/?sec=zad&sub=wsio
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Po Twojej odpowiedzi dochodzę do wniosku, że spodobają Ci się myśliciele:
>www.mmm.uni.wroc.pl/?sec=zad&sub=wsio

Oj, chyba się poddam Niesławnie...

Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
29-03-2012 21:43 
 Ocena 5 na 5
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> zacząłem od zastanowienia się, co przedszkolaki widzą lepiej niż ja

Programista z wyższym, nie chodziłem do przedszkola. Fatalne combo.
Gdyby nie informacja, że to proste - siedziałbym nad tym cholerstwem do jutra!
Hetman Twardowski (482 punktów)
(zablokowany)
>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym
>wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
>Sprawdźcie sami!
>Jeżeli rozwiążecie, nie wpisujcie rozwiązania, niech inni też spróbują .

Ja nie mam pojęcia.
Chyba jestem jeszcze niemowlakiem.
29-03-2012 18:09 
 Ocena 2 na 2
martok (1115 punktów)

>Ja nie mam pojęcia.
>Chyba jestem jeszcze niemowlakiem.

Odwrotnie - wszystko jest z Tobą w porządku. Nie możesz tego rozwiązać, bo nie jesteś niemowlakiem.
29-03-2012 19:08 
 Ocena 1 na 1
Degre (752 punktów)
też wszystko mnożysz,dzielisz ...?
Nawet zbiory wziąłem pod uwagę
nie rozumiem
tumbili (327 punktów)
>też wszystko mnożysz,dzielisz ...?
>Nawet zbiory wziąłem pod uwagę
>nie rozumiem
>
Ja nie mnożę i nie liczę, a i tak nic nie widzę... Chyba już powinnam zacząć się bać...
15-04-2012 22:16 
 Ocena 1 na 1
Kuba K. (3909 punktów)
>też wszystko mnożysz,dzielisz ...?
>Nawet zbiory wziąłem pod uwagę
>nie rozumiem
>
Podpowiem - zapomnij o matematyce na poziomie przekraczającym przedszkole. I uważnie popatrz (oczami przedszkolaka, rzecz oczywista)
Oficyer (26 punktów)
Nie mogę wysyłać pw. może napisać mi ktoś odpowiedź bo chcę się upewnić czy dobrze .. jakieś 10min.
martok (1115 punktów)

Łomatko, co za makabryczna zagadka. Wracałem do niej chyba z dziesięć razy. Ale zdaje się, że już wiem. Jeśli wykombinowałem prawidłowo, to rozumiem czemu osobniki zdolne do abstrakcyjnego myślenia mają marne szanse znalezienia "rozwiązania".
liliac (147340 punktów)
Zabawne
tumbili (327 punktów)
Jakoś Wam nie wierzę, że potraficie to rozwiązać...
29-03-2012 18:34 
 Ocena 1 na 1
liliac (147340 punktów)
>Jakoś Wam nie wierzę, że potraficie to rozwiązać...

To jest po prostu duuuużo prostsze niż myślisz
29-03-2012 18:42 
 Ocena 1 na 1
tumbili (327 punktów)

>To jest po prostu duuuużo prostsze niż myślisz
>
Tyle to wiem..., ale nie pomaga...
A już godzinę się gapię...
29-03-2012 19:49 
 Ocena 2 na 2
tumbili (327 punktów)
>>To jest po prostu duuuużo prostsze niż myślisz
>>
>Tyle to wiem..., ale nie pomaga...
>A już godzinę się gapię...

Chwila wytchnienia i... już wiem Fajne!
Madman (7811 punktów)
Rozwiązanie jest proste, ale te znaki równości mi tam nie pasują.
29-03-2012 19:48 
 Ocena 2 na 2
rysiek (4593 punktów)
Wg mnie, są wręcz mylące. Rozwiązanie wymaga nie tyle znajomości matematyki, co spostrzegawczości.
spellbinder (8577 punktów)
>Rozwiązanie jest proste, ale te znaki równości mi tam nie pasują.

Cyfry w sumie też tam nie pasują. O to chodzi, żeby nic nie pasowało:D
satanisz (151 punktów)
Trzy tygodnie temu wpadłem na tą zagadkę. 1,5h wpatrywania nic nie dało. W końcu... dzisiaj (po 5 min) zaskoczyło! Myślę że spokojnie można podać odpowiedź. Wiele to nie pomoże w rozwiązaniu problemu.
Wojciech Hawryluk (784 punktów)
Hehe... no powiedzmy dziesięć minut, czyli jeden
Michał96 (412 punktów)
20 minut i nic. Może ktoś podać rozwiązanie?
farmer (22440 punktów)
>20 minut i nic. Może ktoś podać rozwiązanie?

Prawy górny róg tam gdzie lupa wpisz.....

Niestety jak tak znalazłem poniżej minuty

pompa (524 punktów)
Gapię się i nie potrafię rozkminić tej zagadki. Może jakaś mała podpowiedź, chodzi o to czy ten tekst na początku mówiący o 5-10 minut i o godzinie ma jakieś znaczenie w tej zagadce? czy bez tego tekstu dało by się to rozwiązać?
29-03-2012 21:36 
 Ocena 2 na 2
liliac (147340 punktów)
>Gapię się i nie potrafię rozkminić tej zagadki. Może jakaś mała podpowiedź, chodzi o to czy ten tekst na początku mówiący o 5-10 minut i o godzinie ma jakieś znaczenie w tej zagadce? czy bez tego tekstu dało by się to rozwiązać?

Ma znaczenie o tyle tylko, że przestawienie się na tok rozumowania przedszkolaka może wydatnie pomóc
29-03-2012 21:56 
 Ocena 2 na 2
Marius Apostata (292 punktów)
Zmieściłem się w czasie przedszkolaka!!!
pompa (524 punktów)
Coś wymyśliłem. Tam gdzie są te 3 pytajniki może być cyfra 3. Innych pomysłów nie mam.
martok (1115 punktów)

>Coś wymyśliłem. Tam gdzie są te 3 pytajniki może być cyfra 3. Innych pomysłów nie mam.

Zlituj się - nie podawaj odpowiedzi, bo nie będzie zabawy. (Na szczęście podałeś złą.)
Bartosz B. (179 punktów)
(zablokowany)
"Zbyt daleko idące" wypowiedzi autor wątku może usuwać.

Ale z drugiej strony, jeśli komuś zależy na samodzielnym rozwiązaniu, sam będzie unikał wczytywania się w watek (o umiejętności "nieczytania" napisałem zdanie w wątku "Czytelnicza bulimia").

Zagadka jest przesympatyczna. Tym bardziej mi się taką jawi, że znalazła się niecierpliwa osoba, która po pół godzinie jałowych wysiłków zaproponowała mi stówkę za ujawnienie rozwiązania. Dziwne, bo przecież zapłaciłoby się za nieujawnianie "kto zabił".
Ratatoskr (4439 punktów)
Bożesz. A nie masz teraz jakiejś zagadki z motylkami?

Ale wiem:

1233 = 0
1294 = 1
5487 = 2
1598 = 3
8956 = 4
6698 = 5

itd

www.tokfm.(*)grodzka/2012/02/premier_klamie
hazy (354 punktów)
(zablokowany)
Aż 7 minut się męczyłem ale kiedy zacząłem myśleć jak dziecko to mnie olśniło. Wystarczy każdą liczbę potraktować jak zbiór, każde 4 cyfry to suma zbiorów a wynik to ilość elementów w zbiorze. Równie dobrze zamiast cyfr mogłyby być jakieś kółeczka i gwiazdki wtedy zagadka byłaby jeszcze prostsza.
Hetman Twardowski (482 punktów)
(zablokowany)
Mam! To problem topologiczny.
martok (1115 punktów)

Właśnie.
!
kogut59 (3090 punktów)
>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym
>wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
>Sprawdźcie sami!
>Jeżeli rozwiążecie, nie wpisujcie rozwiązania, niech inni też spróbują .
>
2581=8
plum (2 punktów)
>>2581=8
pudło

A zagadka faktycznie ciekawa
01-04-2012 20:23 
 Ocena 3 na 3
kogut59 (3090 punktów)
>>>2581=8
>pudło
>A zagadka faktycznie ciekawa

pomyśl dlaczego 8 a nie ..
plum (2 punktów)
>pomyśl dlaczego 8 a nie ..
tylko że to nie jest 8... Nie podam jawnie odpowiedzi by nie popsuć reszcie zabawy. A jak zaklasyfikujesz 2851 ? Zastanawia mnie Twój tok myślenia.

Dużo później: Już łapię - dobre
adam4x4 (1 punktów)
>>>2581=8
>pudło
>A zagadka faktycznie ciekawa

Odpowiedź jak najbardziej prawidłowa, tylko trzeba myśleć jak przedszkolak
Chryzyp (5 punktów)
>>>>2581=8
>>pudło
>>A zagadka faktycznie ciekawa
>Odpowiedź jak najbardziej prawidłowa, tylko trzeba myśleć jak przedszkolak
>
Jednak w TEJ konwencji kilka innych równości jest fałszywych
Alathorn (41 punktów)
Po 2 godzinach poddałem się i sprawdziłem rozwiązanie w google. Wypróbowałem wszystkie racjonalne możliwości i kompletnie zaskoczył mnie sposób w jaki można rozwiązać tą zagadkę.
hubin (2274 punktów)
Zabawne, siedziałem nad tym z godzinę ale znalazłem dwie trzymające się kupy odpowiedzi. Powyższa podpowiedź 2581=8 <- faktycznie wydaje się dobra, w każdym razie sam tak dochodziłem do odpowiedzi.
Teraz z kolei widzę, że niepotrzebnie można było prościej, aczkolwiek nadal nie jestem pewien zakładam, że dalej mogło by to wyglądać tak:

7375=0
3521=0
2862=3
1712=0

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
Braniecki (694 punktów)
>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym
>wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
>Sprawdźcie sami!

Mam wyższe wykształcenie techniczne i rozwiązanie zagadki zajęło mi 12min. Moja żona (mgr inż. ogrodnictwa) i trójka dzieci (10-13lat) po pół godzinie dali za wygraną nie znajdując odpowiedzi.

Sugestia, że przedszkolaki rozwiązują to w mig, bardzo ułatwia poszukiwanie rozwiązania, mnie jednak nie udało się całkowicie uwolnić od "matematycznego" myślenia. Mój sposób daje uzasadnienie każdego podanego w temacie przykładu z poprawną odpowiedzią włącznie, ale gdyby w ostatnim pytaniu znalazła się choćby jedna czwórka (mam na myśli cyfrę 4!)- mój trop myślowy załamał by się (brak cyfry 4 w przykładach). Na szczęście byłoby to już zupełnie inne zadanie więc moja satysfakcja jest niezagrożona.

Dzięki internetowi poznałem jednak drugi sposób rozwiązania tej zagadki. Podpowiem tylko, że to drugie ujęcie pozwala wyznaczyć poprawną odpowiedź również dla liczby z czwórką w swoim składzie.
jasenka (1863 punktów)
>Jeżeli rozwiążecie, nie wpisujcie rozwiązania, niech inni też spróbują .

Niech mi ktoś napisze rozwiązanie na priv, bo się wścieknę!
Od godziny siedzę ze tępym wzrokiem w ekranie.
16-04-2012 14:50 
 Ocena 1 na 1
jasenka (1863 punktów)
>Niech mi ktoś napisze rozwiązanie na priv, bo się wścieknę!
>Od godziny siedzę ze tępym wzrokiem w ekranie.

Zaraz odgryzę sobie głowę Dostałam rozwiązanie ale bez wytłumaczenia. Jestem głupsza od przedszkolaka
patrzyłam na to niematematycznie, tylko jak na kształty, ale nie widzę żadnej zależności. Patrzyłam nawet do góry nogami. Ratunku.
Bartosz B. (179 punktów)
(zablokowany)
>>Niech mi ktoś napisze rozwiązanie na priv, bo się wścieknę! [...] Ratunku.
100pln?
18-04-2012 18:18 
 Ocena 1 na 1
jasenka (1863 punktów)
>100pln?

Już mnie dobrzy ludzie uświadomili, nie muszę płacić! Ale było ze mną już bardzo źle.
astrotaurus (12445 punktów)
Zerknąłem i wymazałem z pamięci. Za czas jakiś znów zerknąłem... i znów reset. Potem znów zerknąłem. Patrzyłem, liczyłem coś choć od razu chciałem nie liczyć. Kiedy wreszcie pokonałem kompulsywną potrzebę liczenia z potężnym zezem (jedno oko na Maroko, drugie do wnętrza głowy) nie wiedziałem co robić dalej. Za jakiś czas zajarzyłem i dopiero jak już byłem mądry zatrudniłem dzieci (osobno).
Córka 11 lat potrzebowała circa 5 min i podała rozwiązanie, a dostała to wypisane ręcznie wedle schematu na skrawku gazety w czasie jazdy samochodem. Syn 21 lat dostał do wglądu na komputerze rodzinnym post z racjonalisty. Zdrętwiał na 10 sek, potem wbił coś w google i podał odpowiedź. Głupi gnój!

Pewnie to będzie offtop, ale niechta! Akurat po "rozwiązaniu" przez syna tego czegoś przysłał mi kolega mejlem inną zagadkę: W którą stronę (na prawo lub na lewo) jedzie autobus?

Córka zajarzyła natychmiast i zaśmiewała się do łez z naszych głupich min. Po kilku paroksyzmach śmiechu rzuciła uwagę, która musiała nam rzecz rozjaśnić, więc nasz blamaż nie był długotrwały.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
17-04-2012 07:43 
 Ocena 1 na 1
niestadny (2492 punktów)

>Akurat po "rozwiązaniu" przez syna tego czegoś przysłał mi kolega mejlem inną zagadkę: W którą stronę (na prawo lub na lewo) jedzie autobus?
W lewo; tak mi się wydaje...
Na marginesie. Tytułowej zagadki do dzisiaj nie rozwiązałem.

stado czyni myślących bezmyślnymi
17-04-2012 09:08 
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)
>W którą stronę (na prawo lub na lewo) jedzie autobus?
W Polsce w lewo, w Wielkiej Brytanii w prawo
17-04-2012 09:18 
 Ocena 1 na 1
Przemek J. (3008 punktów)
Ten "autobus" nie jedzie, tylko stoi, a to dlatego że jeszcze nie wycięli otworu na koła i ona są wbite w karoserię. Nie da się określić z której strony na niego patrzymy, bo (...) są wycinane w tym samym czasie, co otwory na koła

Wracając do poprzedniej zagadki ja miałem podobne problemy, a dzieci tylko potęgowały moją irytację. W końcu (po prawie tygodniu) dałem sobie spokój z próbami myślenia jak przedszkolak i zrobiłem to metodą "brutal force", czyli testowałem po kolei różne algorytmy, aż w końcu (po prawie godzinie) trafiłem na właściwy.

Tonący cynizmu się chwyta. [P. Jarocki]
hubin (2274 punktów)
Riders on the Storm


Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
setarkos (10757 punktów)
A czy odpowiedź się zmieni po umieszczeniu autobusu na środku zamiast skrajnie lewej strony?
astrotaurus (12445 punktów)
>A czy odpowiedź się zmieni po umieszczeniu autobusu na środku zamiast skrajnie lewej strony?
Ale autobus jest na środku obrazka!


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Ania... (14138 punktów)
>A czy odpowiedź się zmieni po umieszczeniu autobusu na środku zamiast skrajnie lewej strony?
>
Nie ma to znaczenia, nie ma znaczenia czy jedzie czy stoi, znaczenie ma czy przód jest z prawej czy lewej strony obrazka. Banalne, ale znowu trzeba poszukać oczywistości. Jak... nie spsuję zabawy
Meretseger (61860 punktów)
>Podobno tę zagadkę przedszkolaki rozwiązują w 5-10 minut, programiści w godzinę, a osoby z wyższym wykształceniem (chciałoby się powiedzieć - humanistycznym) dużo dłużej.
Fakt. Zajęło mi to prawie 3 tygodnie
8888=8
Krakers (96 punktów)
Wklejcie te zagadke na fronde. Rozumowanie uzytkownikow frondy wiele nie odbiega od rozumowania przedszkolaka .
mbrudka (1266 punktów)
Dwie minuty. I tak długo..
Ania... (14138 punktów)
Tą akurat rozwiązałam szybko, podpowiedź o przedszkolaku pomogła, bo założyłam, że przedszkolaki nie wykonują skomplikowanych operacji matematycznych.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365