 |
W Polsce obowiązuje prawo obcego państwa - WATYKANU Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-09-2011 15:13 | jark44 (619 punktów) | W Polsce obowiązuje prawo obcego państwa - WATYKANU
13 na 13 | Tylko w przypadku kościoła katolickiego jest zależność od obcej władzy, pozostałe kościoły są niezależne. Tak stanowi polskie prawo. Czy to jest zgodne z konstytucją? USTAWA  z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.(Dz. U. z dnia 29 lipca 1991 r.) DZIAŁ I Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zwany dalej "Kościołem", stanowi część Powszechnego Kościoła Prawosławnego i zachowuje z nim jedność w sprawach dogmatycznych i kanonicznych. Jest niezależny od jakiejkolwiek pozakrajowej władzy duchownej i świeckiej.USTAWA  z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej. (Dz. U. z dnia 26 kwietnia 1997 r.) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa stosunek Państwa do Kościoła Katolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Kościołem", oraz jego sytuację prawną i majątkową. 2. W sprawach odnoszących się do Kościoła, nie uregulowanych w ustawie, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa. 3. Wszelkie zmiany niniejszej ustawy wymagają uprzedniej opinii Rady Przełożonych Kościoła. Art. 2. 1. Kościół rządzi się w swoich sprawach własnym prawem wewnętrznym, uchwalanym przez Kapitułę Generalną, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz samodzielnie zarządza swoimi sprawami. 2. Kościół jest niezależny od jakiejkolwiek zagranicznej władzy duchownej lub świeckiej.3. Kościół może należeć do krajowych i międzynarodowych organizacji o charakterze ekumenicznym i międzywyznaniowym. USTAWA  z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej. (Dz. U. z dnia 23 sierpnia 1995 r.) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Ustawa określa stosunek Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Kościołem", oraz jego sytuację prawną i majątkową. 2. W sprawach odnoszących się do Kościoła, nie uregulowanych w ustawie, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa. 3. Wszelkie zmiany niniejszej ustawy wymagają uprzedniej opinii Prezydium Rady Kościoła. Art. 2. Kościół jest niezależny od jakiejkolwiek zagranicznej władzy duchownej lub świeckiej. Art. 3. Kościół rządzi się w swoich sprawach własnym Prawem Wewnętrznym uchwalanym przez Krajową Konferencję Kościoła, swobodnie wykonując swoje funkcje i cele. Art. 4. (1) Kościół i jego osoby prawne są następcami prawnymi zborów, organizacji i gmin baptystycznych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 1 września 1939 r. USTAWA  z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. (Dz. U. z dnia 27 czerwca 1994 r.) Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. 1. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Kościołem", uznający jako jedyną zasadę i normę wiary i życia wszystkie księgi kanoniczne Pisma Świętego, a także wszystkie księgi symboliczne Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, korzysta z pełnej wolności wyznawania swojej wiary oraz wykonywania swojego kultu religijnego. 2. Kościół rządzi się w swoich sprawach wewnętrznych przepisami Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, uchwalanego przez Synod Kościoła. Art. 2. Kościół jest samodzielny i niezależny od jakiejkolwiek pozakrajowej władzy duchownej i świeckiej. Art. 3. Wypełniając swoje funkcje Kościół może współdziałać z innymi kościołami w kraju i za granicą, należeć do krajowych organizacji międzykościelnych, a także międzynarodowych organizacji wyznaniowych i międzywyznaniowych. Art. 4. 1. Kościół może otaczać opieką duszpasterską współwyznawców spośród osób innych narodowości zamieszkałych bądź przebywających czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Utworzenie lub zniesienie jednostki organizacyjnej Kościoła za granicą Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić przy zachowaniu przepisów prawa państwa, na którego terytorium ma ona swoją siedzibę. 3. Kościół zawiadamia Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów o utworzeniu lub zniesieniu jednostki organizacyjnej za granicą. Art. 5. 1. W sprawach odnoszących się do Kościoła, nie uregulowanych niniejszą ustawą, stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. Nr 29, poz. 155, z 1990 r. Nr 51, poz. 297, Nr 55, poz. 321 i Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 95, poz. 425 oraz z 1993 r. Nr 7, poz. 34). 2. Zmiany niniejszej ustawy wymagają uprzedniej opinii Synodu Kościoła. USTAWA  z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.(1) (Dz. U. z dnia 23 maja 1989 r.) DZIAŁ I KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. (2) Kościół Katolicki, zwany dalej "Kościołem", działa w Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich swoich obrządkach. Art. 2. Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami. Art. 3. 1. Ustawa niniejsza określa zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. 2. W sprawach odnoszących się do Kościoła, nie uregulowanych niniejszą ustawą, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa, o ile nie są sprzeczne z wynikającymi z niej zasadami. Art. 4. 1. Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Konferencji Episkopatu Polski, składająca się z ich upoważnionych przedstawicieli, w uzgodnionej liczbie na zasadzie parytetu, zwana dalej "Komisją Wspólną", rozpatruje problemy związane z rozwojem stosunków między Państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji niniejszej ustawy i jej wykonywania. 2. Przepis ust. 1 nie narusza właściwości organów państwowych ani organów Kościoła, jak również kompetencji Stolicy Apostolskiej. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
10 na 10 | Menel de Lux (3111 punktów) |
>Czy to jest zgodne z konstytucją?
Przyzwyczaiłem się już do faktu iż konstytucja w kolizji z bezprawiem jakie funduje w Polsce katolicyzm- jest bezsilna. Powiem więcej, w konfrontacji tej okazuje się że ustawa zasadnicza okazuje się być nic nie znaczącym skrawkiem papieru, niewiele bardziej wartościowym niż papier toaletowy. Smutne, szokujące ale jak najbardziej prawdziwe...
|
|
 | 1 na 1 | Ciupuś (67 punktów) | >>Czy to jest zgodne z konstytucją?
W polskiej konstytucji jest zapis o przestrzeganiu umów międzynarodowych, czyli międzynarodowe traktaty które podpiliśmy stoją nad konstytucją - patrz konkordat
tu jest pełne brzmienie tego artykułu Art. 9. Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.
|
|
|  | 7 na 7 | Menel de Lux (3111 punktów) |
>W polskiej konstytucji jest zapis o przestrzeganiu umów międzynarodowych
Sęk w tym iż owa umowa została zawarta "zakulisowo", gwałcąc po drodze konstytucję w równym stopniu jak i międzynarodowe prawa. Nawet przyjmując zasadność narodzin tego wasalskiego aktu poddaństwa państwa Polskiego wobec Watykanu, warto się zastanowić nad jego dalszą zasadnością biorąc pod uwagę fakt łamania ustaleń konkordatu przez stronę Watykanską.
|
|
| |  | | Ciupuś (67 punktów) |
>Nawet przyjmując zasadność narodzin tego wasalskiego aktu poddaństwa państwa Polskiego wobec Watykanu, warto się zastanowić nad jego dalszą zasadnością biorąc pod uwagę fakt łamania ustaleń konkordatu przez stronę Watykanską.
Politykom w naszym kraju brak jaj na to, przynajmniej obecnym, którzy rządzą.
|
|
|  | 3 na 3 | jark44 (619 punktów) | > Art. 9.> Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.> W relacjach z Watykanem to już nie jest tylko przestrzeganie, ale służalczość. Nikt w Polsce nie kwapi się nawet do dyskusji czy nam się to opłaca czy nie, jakie to ma skutki dla obywateli, CZY JEST TO PO PROSTU FAIR!!! A nie jest!!! Kowalczyk zwany arcybiskupem był nuncjuszem w Polsce a teraz kim jest? PRYMASEM!!! - nie ma tu konfliktu interesów? - kogo on reprezentuje - Polskę? To tak jak gdyby były ambasador Rosji został premierem Polski - prawda, że śmiechu  warte? Co do innych umów ciągle dyskusja ożywa - np co do kształtu relacji z Rosją, Niemcami, USA itd. O Watykanie - CICHO SZAA - bo byśmy jakiegoś bożka  obrazili...
|
|
| |  | | Ciupuś (67 punktów) |
> W relacjach z Watykanem to już nie jest tylko przestrzeganie, ale służalczość.Niestety taki konkordat podpisali, jedyna opcja to renegocjować lub zerwać ale w obecnej chwili to tylko marzenia > Kowalczyk zwany arcybiskupem był nuncjuszem w Polsce a teraz kim jest? PRYMASEM!!! - nie ma tu konfliktu interesów? - kogo on reprezentuje - Polskę? To tak jak gdyby były ambasador Rosji został premierem Polski - prawda, że śmiechu warte?To można powiedzieć o każdym duchownym katolickim bo każdy z nich podlega pośrednio lub bezpośredniu pod władze papieża - monarchy innego państwa > Co do innych umów ciągle dyskusja ożywa - np co do kształtu relacji z Rosją, Niemcami, USA itd. O Watykanie - CICHO SZAA - bo byśmy jakiegoś bożka obrazili...  Bo władzą nie zależy, klęczą przed czarnymi aby przypadkowo nie podpaść, a oni i tak na nich nadają z ambon
|
|
| |  | | kognitywista (3391 punktów) | >Kowalczyk zwany arcybiskupem był nuncjuszem w Polsce a teraz kim jest? PRYMASEM!!! - nie ma tu konfliktu interesów? - kogo on reprezentuje - Polskę? To tak jak gdyby były ambasador Rosji został premierem Polski
Przecież prymas nie jest urzędnikiem państwowym. Analogia z premierem jest naciągana. On jest jedynie zwierzchnikiem pewnej organizacji w Polsce. Ta organizacja ma oczywiście swoje zwierzchnictwo poza granicami naszego kraju, ale nie jest to żadny ewenement. Np. nasz premier może być członkiem międzynarodowej organizacji wędkarskiej (filumenistycznej, masońskiej, numizmatycznej, czy innej) której oberszefem jest np. minister Holandii.
Nie uważam wcale przy tym, iż nie prowadzi to do zagmatwania, konfliktów lojalności i przeróżnych problemów. Może prowadzić: vide podległość PZPN pod FIFA. Ale tego typu skomplikowane zależności są raczej na świecie (kłopotliwą) normą niż jakimś kuriozum.
|
|
| | |  | | jark44 (619 punktów) | W sumie trafne porównania, przemyślę to i może zmienię zdanie, bo chyba faktycznie czepiam się bez sensu...  Przejrzałem na oczy i już nie widzę nic niestosownego w opisywanej przeze mnie sytuacji... 
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami
|
|
4 na 4 | Sarif (2786 punktów) | Kolega się natrudził i wypisał ładnie wszystko, ale ja pytanie z innej beczki pośrednio dotyczące Watykanu, a raczej jego nie-zwolenników. Czy wie ktoś co z jutrzejszym przyjazdem przedstawicieli ofiar księży pedofilii ? Bo jakoś nic o tej sprawie nie słychać.
For a long time now, I thought I was just a survivor, but I'm not. I'm the winner. That's who I am.
|
|
1 na 1 | Satyr (4285 punktów) |
>Przepis ust. 1 nie narusza właściwości organów państwowych ani organów Kościoła, jak również kompetencji Stolicy Apostolskiej.
Jak widać, organy Kościoła w Polsce są podległe nie Watykanowi, tylko Stolicy Apostolskiej. Są to różne podmioty, Watykan jest państwem, a Stolica Apostolska jest siedzibą papieża. W umowach międzynarodowych występuje najczęściej Stolica Apostolska i nie jest ona traktowana jako państwo. Bywa, że nazwy te stosuje się zamiennie ale jest to raczej błąd, bo ustrojowo są to różne podmioty.
Tak na marginesie - 80% polskiego prawa powstaje w Brukseli. Jeśli nawet to jest zgodne z Konstytucją, to chyba wszystko inne można z nią pogodzić.
Pozdrawiam
|
|
 | 7 na 7 | Menel de Lux (3111 punktów) |
>Tak na marginesie - 80% polskiego prawa powstaje w Brukseli. Jeśli nawet to jest zgodne z Konstytucją, to chyba wszystko inne można z nią pogodzić.
To fakt, ale przypominając o tym trzeba zaznaczyć iż w tworzeniu tego prawa które jest obowiązujące również w Brukseli, Polska bierze aktywny udział. Nijak ma się ten argument do stosunków Naszego państwa na linii Polska - Watykan.
|
|
|  | | Satyr (4285 punktów) |
>To fakt, ale przypominając o tym trzeba zaznaczyć iż w tworzeniu tego prawa które jest obowiązujące również w Brukseli, Polska bierze aktywny udział.
Ale przecież Watykan żadnego prawa powszechnie obowiązującego tu nie tworzy. Ma jedynie zwierzchność nad organami Kościoła, które przecież nie są organami państwa polskiego, więc jakim niby cudem Watykan ma mieć bezpośredni wpływ na legislację? Ten wątek to typowe bicie piany.
Pozdrawiam
|
|
| |  | 5 na 5 | jark44 (619 punktów) | >>To fakt, ale przypominając o tym trzeba zaznaczyć iż w tworzeniu tego prawa które jest obowiązujące również w Brukseli, Polska bierze aktywny udział. >Ale przecież Watykan żadnego prawa powszechnie obowiązującego tu nie tworzy. Ma jedynie zwierzchność nad organami Kościoła, które przecież nie są organami państwa polskiego, więc jakim niby cudem Watykan ma mieć bezpośredni wpływ na legislację? Ten wątek to typowe bicie piany. >Pozdrawiam Już odpowiadam, ustawa przewiduje - "Art. 4. 1. Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Konferencji Episkopatu Polski, składająca się z ich upoważnionych przedstawicieli, w uzgodnionej liczbie na zasadzie parytetu, zwana dalej "Komisją Wspólną", rozpatruje problemy związane z rozwojem stosunków między Państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji niniejszej ustawy i jej wykonywania." - że istnieje sobie "Komisja Wspólna", która rozpatruje problemy między państwem a kościołem. Kościół ma w Polsce osobowość prawną, więc poprzez jego organy Watykan ma np wpływ na sprawy aborcji, religii w szkole itp. Taki wpływ "mały i nieformalny". ZSRR także "nie miał formalnie wpływów w Polsce" a jak było w rzeczywistości?
"ust.2. Przepis ust. 1 nie narusza właściwości organów państwowych ani organów Kościoła, jak również kompetencji Stolicy Apostolskiej." - z tego wynika, że jakiekolwiek postanowienie w zakresie np ustawy w Komisji Wspólnej sprzeczne ze Stolicą Apostolską mogą być przez nią wetowane!!!
Czy to tak trudno zrozumieć?
|
|
| | |  | | Satyr (4285 punktów) |
> np ustawy w Komisji Wspólnej sprzeczne ze Stolicą Apostolską mogą być przez nią wetowane!!!Wetowane? Mam na to tylko jedną odpowiedź: LOL  Z której choinki Ty się kolego urwałeś? Pozdrawiam
|
|
| | | |  | | jark44 (619 punktów) | > Wetowane? Mam na to tylko jedną odpowiedź: LOL Jak na prawnika proszę o "ciut" subtelności - "wetować" oznaczać może - "subtelnie wspomnieć o jakiejś sprawie". Tak na ucho, przy kieliszku koniaka. Przy czym, szepnięcie osobie na ucho, która może mieć wpływ na kształt ustawy daje duże korzyści "lub czasopisma". Pozdrawiam serdecznie - bardzo serdecznie P.S. widzę, że sobie błąd usunąłeś, masz zatem jakąś korzyść z kontaktu ze mną i... nie bocz się tak, bo kubka w piaskownicy Ci nie zabrałem 
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami
Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych. Albo psychiczne przypadki, albo kryminalne.
|
|
| | | | |  | | Satyr (4285 punktów) |
>Jak na prawnika proszę o "ciut" subtelności - "wetować" oznaczać może - "subtelnie wspomnieć o jakiejś sprawie". Tak na ucho, przy kieliszku koniaka.
Wspominanie przy kieliszku, a inaczej mówiąc: lobbing, to inna kwestia. W Polsce lobbuje Kościół, korporacje, związki zawodowe i kto tylko ma jakąkolwiek siłę przebicia. Z tym nie dyskutuję, bo to fakty.
Zaprzeczałem jedynie temu, jakoby ktokolwiek miał władzę ustanawiania w Polsce prawa, które nie byłoby podporządkowane polskiemu parlamentowi. Państwo, które by do tego dopuściło, stawiałoby się w roli pariasa na arenie międzynarodowej, nikt nie traktowałby go poważnie. Polska - na szczęście - nie jest takim krajem.
Pozdrawiam
|
|
 | 8 na 8 | jark44 (619 punktów) |
>Tak na marginesie - 80% polskiego prawa powstaje w Brukseli. Jeśli nawet to jest zgodne z Konstytucją, to chyba wszystko inne można z nią pogodzić. >Pozdrawiam
Różnica jest tylko taka, że za wejściem do unijnych struktur zorganizowano REFERENDUM i jest to decyzja podjęta z zachowaniem demokratycznych reguł. A pamiętacie kto najgłośniej był przeciwko wejściu do struktur europejskich? Ci co teraz za unijne pieniądze restaurują - pod przykrywką rewaloryzacji zabytków - kościółki. Tych panów można kupić, jeśli tylko zobaczą kasę. Sam Rydzyk kpi z Unii, ale niedawno pamiętacie jego tam obecność - po co pojechał? - po pieniążki. Co do umowy ze Stolicą Apostolską, nikt nikogo nie pytał o zdanie - tak jak po II wojnie światowej. Poza tym finanse w ramach unii rozdzielane są przez suwerenne organy państwowe. Co do kasy dla KK to decyzja urzędników.
No i na marginesie - Pani Suchocka (była premier) - za podpisanie konkordatu ma chyba dożywotnią synekurę w postaci stanowiska ambasadora w Watykanie. Po co nam taki ambasador? Czemu ma to służyć i co tak naprawdę robi? Co dwa dni przyjmowana jest przez papieża? - a o czym rozmawiają? Nie mógłby nas tam reprezentować ambasador RP przy rządzie Republiki Włoskiej?
Mam nadzieję, że sprawa oskarżenia funkcjonariuszy Watykanu do Międzynarodowego Trybunału Karnego (mogłem przekręcić nazwę, ale wiemy o kogo chodzi) nie umrze śmiercią naturalną. Trybunał ten sądził już Pinocheta i chyba Saddama Husajna. Myślę, że postępem w dziejach ludzkości byłoby postawienie przed nim któregoś z kardynałów stojących na czele KK (za ukrywanie przestępstwa pedofilii).
|
|
|  | 1 na 1 | Satyr (4285 punktów) |
Bijesz nonsensownie pianę w ogóle nie zwracając uwagi na podstawowy fakt, że pod zwierzchnictwem Stolicy Apostolskiego znajdują się organy Kościoła Katolickiego w Polsce, a nie żadne organy państwowe. Papież może kierować polskim Krk w takim tylko zakresie, na jaki pozwala mu polskie prawo. Podobnie inne organizacje międzynarodowe lub korporacje mają władzę nad swoimi oddziałami ale kompletnym nonsensem jest twierdzenie, że w ten sposób w państwie sprawowana jest obca władza.
Zwierzchnictwo nad oddziałami jakiejś organizacji (i to w takich ramach, na jakie pozwala prawo danego państwa) nie jest zwierzchnictwem nad danym państwem, więc nie rozumiem o co cały ten kociokwik.
Co do reszty (np. sprawa pedofilii) się nie wypowiadam bo nie znam sprawy i nieszczególnie mnie ona interesuje. Jest oczywiste, że jeśli doszło do łamania prawa, to ktoś powinien za to "beknąć", nawet jeśli miałby to być sam papież.
Pozdrawiam
|
|
| |  | 2 na 2 | jark44 (619 punktów) | Jeśli sobie wyobrazisz dwie osoby prawne (np dwie spółki akcyjne), które zawierają umowę dotyczącą ich spraw, ale zawarta jest tam klauzula, że umowa ta nie narusza kompetencji innej spółki (jakiejś trzeciej), to ta trzecia ma wpływ na realizację tej umowy czy nie. Mnie się wydaje, że ma  Jeśli umawiasz się z sąsiadem, że zbudujecie razem płot, a sąsiad Twój mówi, że ok, ale nie możemy naruszyć interesów jego szwagra (który mieszka w Rzymie i nie ma działki obok Was), to zdanie tego szwagra się liczy czy nie. Ty chcesz płot zielony a szwagier czerwony. Co Ci sąsiad odpowie? Jakiego koloru będzie płot? Powiązania centrali z oddziałami nie mają wpływu na tworzenie prawa w Polsce.  W sprawach międzynarodowych jest dużo subtelności, więc i sposoby wpływów są większe - mając jeszcze taki zapis można wszystko (prawie) Pozdrawiam
|
|
| | |  | 1 na 1 | Satyr (4285 punktów) | >Jeśli sobie wyobrazisz dwie osoby prawne (np dwie spółki akcyjne), które zawierają umowę dotyczącą ich spraw, ale zawarta jest tam klauzula, że umowa ta nie narusza kompetencji innej spółki (jakiejś trzeciej), to ta trzecia ma wpływ na realizację tej umowy czy nie. Mnie się wydaje, że ma
W systemie prawa działa zasada interpretacyjna Lex specialis derogat legi generali, nakazująca przyznawać normom bardziej szczegółowym pierwszeństwo przed normami bardziej ogólnymi. Klauzule typu "nie narusza właściwości" dodaje się w ustawach po to, by wyłączyć wpływ danego przepisu na inne, bardziej ogólne normy prawne, w tym wypadku - normy ustawowe regulujące zakres działania organów państwa oraz ramy, w jakich mogą funkcjonować organy związków wyznaniowych. Innymi słowy: klauzule "nie narusza właściwości" i tym podobne stosuje się po to, by w pewnych sytuacjach wyłączyć dyrektywę Lex specialis derogat legi generali.
Klauzula ta oznacza mniej więcej tyle, że Komisja Wspólna może regulować wszelkie sprawy, pod warunkiem, że nie narusza owych bardziej ogólnych norm prawnych. A normy te są wprowadzane przez parlament i Kościół ani Komisja Wspólna nie ma tu nic do gadania.
Wniosek z tego taki, że w omawianym przypadku klauzula ta ma dokładnie odwrotny wpływ na stosowanie prawa od tego, jaki Ty sobie wykoncypowałeś.
Pozdrawiam
|
|
| | | |  | | jark44 (619 punktów) | Chyba mnie Pan przekonał...  pozdrawiam serdecznie
|
|
| | | |  | | jark44 (619 punktów) | zapewne pierwszy rok studiów prawniczych - a który to Uniwesytet - czyżby KUL?
pozdrawiam serdecznie
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami
Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych. Albo psychiczne przypadki, albo kryminalne.
|
|
| | | | |  | | Satyr (4285 punktów) | >zapewne pierwszy rok studiów prawniczych - a który to Uniwesytet - czyżby KUL?
Nie pierwszy i nie KUL. Szkoda, że na zaczepkach skończyły się Twoje argumenty. Potwierdza to tylko moje przypuszczenie o nonsensownym biciu piany. Dalsza dyskusja nie ma sensu, mam wrażenie, że jesteś antyklerykalnym oszołomem (nie mylić z krytykami klerykalizmu), który nie jest zdolny do zakwestionowania swoich przekonań.
Pozdrawiam
|
|
| | | | | |  | | jark44 (619 punktów) | >Dalsza dyskusja nie ma sensu, mam wrażenie, że jesteś antyklerykalnym oszołomem (nie mylić z krytykami klerykalizmu), który nie jest zdolny do zakwestionowania swoich przekonań.
NIE JESTEM OSZOŁOMEM - proszę o ewentualną interwencję moderatorów!!!
pozdrawiam
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych - Albo psychiczne przypadki, albo kryminalne.
|
|
| | | | | | |  | 2 na 2 | Satyr (4285 punktów) |
> NIE JESTEM OSZOŁOMEM - proszę o ewentualną interwencję moderatorów!!!Za to z pewnością jesteś donosicielem  Niestety, ale dopóki będziesz stosował zaczepki w odpowiedzi na moje argumenty nie mam wyboru - muszę uznać, że nie widzisz świata poza wymierzaniem kopniaków księżulkom. Pozdrawiam
|
|
| | | | | | | |  | | jark44 (619 punktów) | Bardzo miło się z Tobą rozmawia.
Pozdrawiam serdecznie - bardzo serdecznie
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami
Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych. Albo psychiczne przypadki, albo kryminalne.
|
|
| | | |  | | jark44 (619 punktów) | "Przesłanie: Demokracja: mówisz co chcesz, robisz co ci karzą." - z Twojego portretu czytelnika Dyskretnie radzę poprawić błąd - powinno byc "każą"  jeszcze raz pozdrawiam
mów tylko wtedy, gdy mówisz swoimi słowami
Kościół ma fajnych świętych i błogosławionych. Albo psychiczne przypadki, albo kryminalne.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Meretseger (61860 punktów) | Popraw stopkę, bo ta jest nieregulaminowa.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
| | |  | | dorias (722 punktów) | Odpowiem Ci tak ta cała ustawa mówi kościół może szerzyć religie swoją państwu nic d o tego póki niełamane jest prawo(jak z praktyką każdy wie). Natomiast państwo nie ingeruje we wewnętrzne sprawy kościoła i tego, co naucza. Polecam zapoznać się z mateusz.pl/dokumenty/ustawapk.htm . oraz z tym prawo.lege(*)-wolnosci-sumienia-i-wyznania/ Ustawa nie może być niezgodna z Konstytucją to podstawa.
|
|
| | | |  | 4 na 4 | perun (8610 punktów) |
>Ustawa nie może być niezgodna z Konstytucją to podstawa. Takoż rzecze prawo Panie dorias. A życie pokazuje Komisje Majątkową , która działała coś koło 20 lat bezprawnie, niezgodnie z Konstytucją.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | dorias (722 punktów) | >>Ustawa nie może być niezgodna z Konstytucją to podstawa. >Takoż rzecze prawo Panie dorias. A życie pokazuje Komisje Majątkową , która działała coś koło 20 lat bezprawnie, niezgodnie z Konstytucją.
Bo tak to już w Polsce jest do póki nie zmienia się ludzie w rządzie na uczciwych to tak długo będą takie cyrki się pojawiać.
I bez panów proszę:P
|
|
| | | | | |  | | kognitywista (3391 punktów) | > Bo tak to już w Polsce jest do póki nie zmienia się ludzie w rządzie na uczciwych to tak długo będą takie cyrki się pojawiać.Nie tylko w rządzie. Jeszcze w PKW itd itd itd ...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|