hej, W najnowszym Forum ( nr.29 ) zamieszczony jest wywiad z Krzysztofem Piesiewiczem . Cytuję jedną z jego myśli : Reżim totalitarny zaczyna się od tego , że pojawia się jakaś postać i zaczyna głosić swoją ideologię : jesteś częścią wielkiej machiny , która powinna stworzyć raj na ziemi (1) , a ty musisz wszystko poświęcić dla tej idei , dlatego , że ja wiem lepiej . Z tego wynikają potem cierpienia , koszmar i śmierć .
Oczywiste powinno być , że jest to charakterystyka wszystkich religii księgi czyli pustynnego bóstwa . Dla rozumnego człowieka nie ulega to wątpliwości co innego dla zaślepionego swym uczuciem i namiętnością fanatyka . Ale pan Piesiewicz nie jest fanatykiem , i to mnie zastanawia ...
Jak tak przenikliwie inteligentny człowiek może swej słusznej i uzasadnionej krytyki nie odnosić do chrześcijaństwa ? Najciemniej pod latarnią ?
(1). Raj na ziemi czy raj pod ziemią , przed życiem czy po życiu , w Krakowie czy Warszawie nie ma najmniejszego znaczenia - ważne , że RAJ .
pozdrawiam serdecznie makuś |