Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak to możliwe ???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
29-09-2010 22:18makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Jak to możliwe ???
Ocena 12 na 12
hej,
W ostatniej Polityce nr.39 przeczytałem wywiad z księdzem Pawłem Rogowskim o chorobie alkoholowej księży .
Młody , inteligentny człowiek . Wywiad czyta się z zainteresowaniem .
Ale jednak !
W pewnym miejscu mówi tak :
"Pan Bóg , wybierając sobie ludzi , bazuje na naturalnym wyposażeniu człowieka "
Cóż to za język ???
Co to ma oznaczać ?
Wybiera sobie ludzi ??? Bez ich zgody oczywiście , naznacza ich swym piętnem , bezwzględnie wymuszając na nich swą wolę ? I skąd ten ksiądz to wie ???
Naturalne wyposażenie człowieka ??? Co to takiego ? Wyposażenie jest takie jakie dał Bóg !
A więc Bóg wybiera sobie tych , których wcześniej swym wyborem napiętnował i dookreślił ?
Jak można nie dostrzegać kompletnego obłędu jaki kryje się za takimi wypowiedziami ?

I drugi cytat :
"Z tego , co mówią księża alkoholicy , ani kielich , ani wino podczas mszy świętej nie kojarzą im się z piciem .
To wprawdzie alkohol ale ma zupełnie inne konotacje w świadomości . Możemy uznać , że to cud ."
Czy to , że coś ma jakieś konotacje mamy nazywać cudem ?
Przecież psychologiczne wyjaśnienie jest banalne wręcz !
Gdzie tu jest cud ???
Jak ten człowiek mógł ukończyć studia ?
Oczywiście jeżeli wierzy się w Boga to wszystko jest cudem , wszystko jest sensowne , logiczne a przede wszystkim dobre ...
Ale jaka to dewastacja intelektu , rozumu , namysłu , refleksji ...
Księżom pedofilom te dzieci które gwałcą też nie kojarzą się z dzieciątkiem w żłobie ... spokojnie możemy to uznać za cód !!!
Jestem wstrząśnięty i zniesmaczony a przede wszystkim zaniepokojony ... ponieważ z jednej strony mamy powoływanie się na racjonalne , metodyczne badania i analizy a z drugiej kaskady całkowitego zaczadzenia umysłu jakimiś absurdalnymi fantazjami !
Wydaje mi się , że media proponując taką lekturę - chcąc nie chcąc - i nie opatrując takiego wywiadu żadnym komentarzem - przemycają kompletnie pozbawione treści wypowiedzi nadając im uniwersalny wymiar , pozorując ich sensowność ...
Straszne !!!
pozdrawiam
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Madame de Montsegur (1910 punktów)
>hej,
>W ostatniej Polityce nr.39 przeczytałem wywiad z księdzem Pawłem Rogowskim o chorobie alkoholowej
>księży .
>Młody , inteligentny człowiek . Wywiad czyta się z zainteresowaniem .
>

Możesz podać link ?
Głąbiński (3538 punktów)
>Możesz podać link ?
Obawiam się, że jest to niemożliwe: "Polityka" od kilku lat tylko niektóre artykuły dopuszcza do swobodnego udostępniania w Internecie

Stach M. G.
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
>Możesz podać link ?

hej,
Ja mam ... papierowe wydanie ...
Ale pewnie można je jeszcze dostać ...
makuś
01-10-2010 06:02 
 Ocena 1 na 1
lotrek (14275 punktów)

>Możesz podać link ?
Mówisz i masz:
www.polity(*)cyfice-alkoholizmu-ksiezy.read

Cytat:
Joanna Podgórska
Rozmowa o specyfice alkoholizmu księży
Kielich i kieliszek
Rozmowa z księdzem Pawłem Rogowskim o chorobie alkoholowej księży.


"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
01-10-2010 20:47 
 Ocena 2 na 2
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>>Możesz podać link ?
>Mówisz i masz:
>www.polity(*)cyfice-alkoholizmu-ksiezy.read
> Cytat:
Joanna PodgórskaRozmowa o specyfice alkoholizmu księży
> Kielich i kieliszekRozmowa z księdzem Pawłem Rogowskim o chorobie alkoholowej księży.
>

>
"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"


Ale numer ! Tak myślałam, dlatego prosiłam o link, w domyśle - i zdjęcie. To wikariusz z mojej parafii i ziomal z parafii macierzystej, gdzie się urodziłam. Był u mnie w domu po kolędzie w ubiegłym roku, bo mój mąż i córka to katole i życzą sobie takiej hecy. Nawet dobrze mi się z nim rozmawiało, chociaż klecha.
Ale inteligentny, to fakt. Widuję go prawie codziennie na bazarku osiedlowym, łazi po cywilu z psem, czasem mam ochotę go opieprzyć, bo staje z tym psem w kolejce po wędliny, a jest regulamin, że psy mają czekać poza bazarkiem, ale nikt mu nic nie powie, bo to ksiądz. Ja nie mówię, bo ziomal, taka debilna solidarność , wiecie.
02-10-2010 04:56 
 Ocena 2 na 2
lotrek (14275 punktów)
>Widuję go prawie codziennie na bazarku osiedlowym, łazi po cywilu z psem, czasem mam ochotę go opieprzyć, bo staje z tym psem w kolejce po wędliny, a jest regulamin, że psy mają czekać poza bazarkiem, ale nikt mu nic nie powie, bo to ksiądz.
Nie sądzę...
Na moim bazarze też jest regulamin z informacją, by psy zostawiać na zewnątrz. Nikt się do tego jednak nie stosuję, bo to jest właśnie pomysł debilny. Co innego wchodzić z psem do sklepu a co innego stać z psem w kolejce pod budką, czy straganem na otwartej przestrzeni. Nikt się do tego regulaminu nie stosuje i nikomu psy nie przeszkadzają a oderwane od realiów regulaminy są po to, by je łamać.

"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
szperacz (2861 punktów)
>Jak można nie dostrzegać kompletnego obłędu jaki kryje się za takimi wypowiedziami ?
>Jestem wstrząśnięty i zniesmaczony a przede wszystkim zaniepokojony ... ponieważ z jednej strony
>mamy powoływanie się na racjonalne , metodyczne badania i analizy a z drugiej kaskady całkowitego
>zaczadzenia umysłu jakimiś absurdalnymi fantazjami !

A ja nie rozumiem jak można być zaskoczonym takimi bzdurnymi wypowiedziami. Czy coś się zmieniło? Czy kiedykolwiek było inaczej?
drHaust (737 punktów)
>"Pan Bóg , wybierając sobie ludzi , bazuje na naturalnym wyposażeniu człowieka "
>Cóż to za język ???
>Co to ma oznaczać ?
>Wybiera sobie ludzi ??? Bez ich zgody oczywiście , naznacza ich swym piętnem , bezwzględnie
>wymuszając na nich swą wolę ? I skąd ten ksiądz to wie ???
czyli kamyk do wątku "wolna wola"... lekko zniewolona?
>Naturalne wyposażenie człowieka ??? Co to takiego ? Wyposażenie jest takie jakie dał Bóg !
>A więc Bóg wybiera sobie tych , których wcześniej swym wyborem napiętnował i dookreślił ?
oczywiscie! przed urodzeniem stoi sie w rządku i jakiś Janioł chodzi i mówi: ksiondz, morderca, Święty, żebrak... i naznacza paluzkiem delikwenta...
>Jak można nie dostrzegać kompletnego obłędu jaki kryje się za takimi wypowiedziami ?
zapytajmy Pospieszalskiego?
ale do tematu:
Kilka lat temu kolega/przyjaciel, ksiądz - stał się alkoholikiem. Ciężka sprawa. Piękna parafia, super warunki do egzystencji, i? Proboszcz z winnicą.
Chyba tez jakieś predyspozycje, ale codzienne spożywanie małych dawek, plus dobre wino w ilości cała piwnica plus co rok kilka butelek więcej niż samemu da się rade?
Problem to nie choroba, bo ona jest faktem. I jest uleczalna! Problem to jej interpretacja (nieuleczalna), czyli kolejne okłamywanie "owieczek"/wiernych. Chociaż jest tu jakaś konsekwencja - choroba jako naznaczenie, namaszczenie? Coż jednych bóg naznacza rakiem innych alkoholizmem? czyż to nie piękny dowód demokracji? czy alkoholikiem może być tylko pospolity menel?
>Jak można nie dostrzegać kompletnego obłędu jaki kryje się za takimi wypowiedziami ?
Całość jest obłędem: alkoholizm to tylko wycinek owego obłędu. W tej wypowiedzi usprawiedliwia się alkoholizm, choć usprawiedliwianie choroby nie ma sensu, zapewne za parę dni ktoś pieknie usprawiedliwi przejecia niezmierzonych połaci ziemi w Polsce (kleptomania?). I "wierni" to kupią! Bo to "wiara" - ksiądz mówi co tam chce/potrzebuje - a wierni wierza, taka ich rola w tej grze.
>Ale jaka to dewastacja intelektu , rozumu , namysłu , refleksji ...
no tak, ale jak się zaczyna myśleć to się kończy jak ja wychodzi trzaskając drzwiami... w takim systemie ma się myśleć wedle wskazań a nie samodzielnie. Raj jest piękna wskazówka (przekazem) - spróbuj będziesz na wieki żałował!
>Wydaje mi się , że media proponując taką lekturę - chcąc nie chcąc - i nie opatrując takiego wywiadu żadnym komentarzem - przemycają kompletnie pozbawione treści wypowiedzi nadając im uniwersalny wymiar , pozorując ich sensowność ...
czyżby politycznie poprawna mała kolaboracja ? z systemem?


Dla Ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją
Guzik (2020 punktów)
Czytałam ten wywiad i miałam identyczne odczucia jak Makuś.

Polityka często zamieszcza takie pseudorealistyczne bzdury i chce godzić ogień z wodą czyli racjonalizm i cuda.
Co do choroby alkoholowej to ją dawno opisano, ksiadz Rogowski ma z grubsza rozeznanie, ale z tym cudem to przesadził. Uzależnienie to procesy psychiczne i chemiczne w organiźmie. Mnie uczono, że alkoholikowi uzależnionemu chemicznie i fizycznie nie można dać ani kropli alkoholu, bo uzależnienie wraca. W to, że ksiądz pijący wino mszalne nie poprawi na plebanii większą ilością, nie chce mi się wierzyć.
zachaj (5239 punktów)

>Ale jaka to dewastacja intelektu , rozumu , namysłu , refleksji ...

Takie intelektualne sado-maso , niektórzy to lubią.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Wydaje mi się , że media proponując taką lekturę
Pamiętam jak kiedyś w TV publicznej dziennikarka przeprowadzała wywiad z księżmi egzorcystami, którzy mówili o wypędzaniu diabłów. I tak sobie gaworzyli całkiem na poważnie przez dobrych kilka minut. A pani dziennikarka z poważną i skupioną miną słuchała tych bredni, jakby to było zupełnie oczywiste, że diabeł może wstąpić w człowieka. Ale jest lepszy numer. W klasyfikacji zawodów, opracowanej przez Ministerstwo Pracy, są opisane takie zawody jak: wróżbita, astrolog, radiesteta itp. Jest tam np. napisane, że wróżbita w swojej pracy posługuje się zdolnościami takimi jak jasnowidzenie, telepatia, zdolności mediumiczne itp. Czyli MP oficjalnie uznaje, że telepatia, jasnowidzenie , teleportacja itp. zjawiska nadprzyrodzone istnieją.

Czasami diabeł mnie kusi, aby uwierzyć w Boga.
30-09-2010 22:22 
 Ocena 2 na 2
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>Pamiętam jak kiedyś w TV publicznej dziennikarka przeprowadzała wywiad z księżmi egzorcystami, którzy mówili o wypędzaniu diabłów.

Ja też widziałam, jak naczelny egzorcysta Watykanu o. Gabriele Amortha ze śmiertelną powagą opowiadał w programie tv o tym, jak to można na kogoś rzucić urok i spowodować chorobę, i że można się przed tym bronić, " odrzucając" urok na autora . Fascynujące. Niestety, nie żartował.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365