Racjonalista - Strona głównaDo treści
VAT na usługi kościelne - czy to możliwe?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
30-12-2011 09:13johnyd (177 punktów)VAT na usługi kościelne - czy to możliwe?
Ocena 1 na 1
Witam,
jak wszyscy wiemy, z okazji uroczystości takich jak śluby, chrzty, pogrzeby, księża życzą sobie "co łaska".

www.dzienn(*)090312/PRZEGLADPRASY/247014078

Nie robiąc osobistych wycieczek do pazernych księży zastanawiam się, czy władze RP mają teoretycznie prawo nałożyć na Kościół obowiązek wprowadzenia cennika za sprzedawane usługi (bo tak to trzeba nazwać!) i wprowadzenia kasy fiskalnej. Bo co to za prawo, które każe wszystkim przedsiębiorcom płacić VAT, a Kościołowi pozwala się migać? Założę firmę i też będę wołał klientom "co łaska" - ciekawe, jak szybko urząd skarbowy mnie dopadnie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

annah (115 punktów)
"Co łaska, ale 20 zł to za mało".
To wypowiedź jednego z księży wykonującego posługę...
A gdzie misja, powołanie?
Uporządkowanie spraw związanych z obrządkiem kościelnym zdecydowanie załatwiłoby sprawę. Najwyższy czas na to, aby duchowni w pełni uczestniczyli w życiu społecznym. Pobierają pieniądze, to niech się z nich rozliczą jak każdy zwykły śmiertelnik!
Ciekawa jestem ile będzie wówczas tych z tzw. "powołaniem"!!!
johnyd (177 punktów)
Księża od swoich przychodów odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych - proboszcz trochę więcej niż wikary, kwoty są w załączniku do jakiejś ustawy czy rozporządzenia, już dokładnie nie pamiętam, musiałbym poszukać.

Ujednolicony cennik byłby wszystkim na rękę, bo z jednej strony wzmocniłby zaufanie społeczeństwa, a z drugiej uniemożliwiłby nieuczciwym księżom dokonywania nadużyć finansowych - a to wiadomo, co z ofiarą księża robią? Taka opcja dalej nie wyklucza przeprowadzenia ceremonii za darmo, jeśli ktoś faktycznie nie ma pieniędzy.

Co byście zrobili, mając taki majątek, jak ma Kościół? Ja bym zainwestował! Dlaczego Kościół nie inwestuje w polską gospodarkę? Pytanie może głupie, ale podobno nie ma takich...
31-12-2011 10:46 
 Ocena 1 na 1
annah (115 punktów)
>Ujednolicony cennik byłby wszystkim na rękę, bo z jednej strony wzmocniłby zaufanie społeczeństwa, a z drugiej uniemożliwiłby nieuczciwym księżom dokonywania nadużyć finansowych - a to wiadomo, co z ofiarą księża robią? Taka opcja dalej nie wyklucza przeprowadzenia ceremonii za darmo, jeśli ktoś faktycznie nie ma pieniędzy.
>Co byście zrobili, mając taki majątek, jak ma Kościół? Ja bym zainwestował! Dlaczego Kościół nie inwestuje w polską gospodarkę? Pytanie może głupie, ale podobno nie ma takich...
Właśnie o to chodzi. Jasność i jednolitość cennika za usługi.
Co do inwestowania w gospodarkę to niezły pomysł.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365