 |
Słowackie wybory w cieniu kremlowskiej propagandy. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-09-2023 19:56 | romaro (25211 punktów) | Słowackie wybory w cieniu kremlowskiej propagandy.
2 na 4 | Czy ponowne zdobycie władzy przez Roberta Ficę pozwoli mu uchronić się przed zarzutami o mafijne powiązania? Na razie poparcie swojej partii buduje na prorosyjskiej dezinformacji. - Żyjemy w liberalnym faszyzmie, w kraju gdzie prezydent używa nazistowskiego pozdrowienia "Sława Ukrainie!". To hańba! - krzyczał z mównicy w Bratysławie przed kilkoma tygodniami Lubos Blaha, poseł partii Smer. Jej przewodniczącym jest były premier Robert Fico. Blaha stał się rok temu wschodzącą gwiazdą Smeru ze względu na swój cięty, a nierzadko wulgarny język. W partii jego notowania wciąż rosną. W tym roku dostał nawet wysokie, "biorące" miejsce na liście partyjnej. Blaha za głównego wroga wziął sobie słowacką prezydent Zuzanę Czaputową. I został skazany kilka miesięcy temu za nazwanie głowy państwa "amerykańską agentką" i "k...". Podobny proces przechodzi teraz Fico - również były słowacki premier powiedział publicznie, że Czaputowa wypełnia dyspozycje USA i "służy obcym interesom". Ale to nie jest najważniejszy z listy wyskoków Ficy. W ubiegłym roku został oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. To odprysk jednej z afer, których wysyp nastąpił po 2018 r., gdy krajem wstrząsnęło morderstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego partnerki, Martyny Kusznirovej. Młodzi ludzie zginęli z rąk płatnego zabójcy, który dostał zlecenie uciszenia na zawsze dziennikarza, prowadzącego śledztwo w sprawie gigantycznej ośmiornicy, jaka opanowała państwo. Narzeczona Kuciaka była przypadkową ofiarą. Doprowadziło to ostatecznie do dymisji gabinetu Roberta Ficy. Policja rozpoczęła szeroko zakrojone śledztwo (a właściwie liczne śledztwa). Ich efekt był piorunujący. Zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dostał były komendant policji, prokuratorzy, wysocy urzędnicy skarbówki. Z akt wynikało, że w latach 2012-20, czyli za rządów Smeru Ficy, państwo opanowała mafia. Przestępcy w białych kołnierzykach unikali podatków, a także wyłudzali pieniądze od państwa. Dochodzeń nie udawało się nawet porządnie zacząć, bo informacje z policji od razu ciekły do podejrzanych. Obok premiera i szefa Smeru zarzuty usłyszał również Robert Kaliniak, jego prawa ręka i minister spraw wewnętrznych. Obydwaj nie przyznawali się do winy. Twierdzili, że śledztwa przeciwko nim mają podłoże polityczne. W taki sam sposób dyskredytują doniesienia niezależnych mediów, które odkrywały powiązania pomiędzy nimi a Marianem Kocznerem, domniemanym zleceniodawcą zabójstwa Kuciaka. Koczner został w tym roku uniewinniony przez sąd, ale i tak odsiaduje wyrok 19 lat więzienia za inne przestępstwa, gospodarcze. Wraz z (wymuszoną) dymisją ze stanowiska premiera, Fico zmienił profil swojej partii. Odtąd nie nazywa się już socjaldemokratyczna, lecz "socjalnej demokracji". - Z polityka dawniej proeuropejskiego staje się kimś, kto zbliża się do narodowego socjalizmu - mówi Tomas Strażay, dyrektor Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (SFPA). Strażay uważa, że jeśli Fico zostanie premierem, będzie w pierwszej kolejności dążyć do reformy sądownictwa. - Pod pretekstem, że sądy na Słowacji są niewydolne i wolno orzekają, będzie chciał uczynić je bardziej zależnymi od władzy - uważa. Pavol Babosz, politolog z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, mówi wprost: - Zdobycie władzy przez Fico ma dla niego wymiar osobisty. Jeśli pozostanie poza rządem, wkrótce może powędrować za kraty. Dlatego będzie robić wszystko, by zdobyć władzę. Paliwem napędowym partii Smer w kampanii była antyamerykańska i antyukraińska retoryka. Fico powtarza, że to Amerykanie są odpowiedzialni za trwającą na Wschodzie wojnę. Hasła te trafiają na podatny grunt. Według ostatniego sondażu GLOBSEC aż 34 proc. tradycyjnie przychylnych Rosji Słowaków wierzy w to, że to Zachód wywołał wojnę w Ukrainie, bo sprowokował Rosję. To najwyższy wskaźnik spośród wszystkich badanych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Katarina Klingova z instytutu Globsec nie ma wątpliwości, że prorosyjskie hasła przyjmują się w kraju dobrze ze względu na prowadzoną prze Kreml dezinformację. - W Słowacji istnieje 280 portali, które sieją dezinformację. Część z nich związana jest pośrednio lub bezpośrednio z Kremlem - mówi. Jeden z nich to Hlavne Spravy, portal, który sam określa się jako "konserwatywny". W ubiegłym roku głośna stała się sprawa z jednym z "dziennikarzy" tego portalu. Został złapany na kontaktach z attache ambasady rosyjskiej w Bratysławie, gdy przyjmował od niego pieniądze. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | romaro (25211 punktów) | CD Na zrobionym przez słowacki kontrwywiad nagraniu wideo widać i słychać rosyjskiego attache prasowego, który chwali Słowaka, że jest "dobrym chłopcem" i zapewnia, że Moskwa wiąże z nim duże plany. Słowak zapewnia, że jest w stanie dotrzeć do ministra obrony i wyciągnąć od niego interesujące Rosjan informacje. Rosjanin polecił mu jednak, by skupił się na osobach z jego otoczenia. Wręczył mu 500 euro wynagrodzenia oraz 500 euro dla osoby, którą miał zwerbować. Słowak zapewniał, że będzie działał tak, aby Moskwa była zadowolona. Sąd w tym roku skazał nagranego Słowaka za szpiegostwo na trzy lata w zawieszeniu i nakazał zapłacenie 15 tys. euro grzywny. Rząd - na kilka miesięcy - zamknął Hlavne Spravy oraz kilka innych portali, które szerzyły rosyjską dezinformację. Katarina Klingova podaje konkretny przykład fałszywych informacji, które w powiązaniu z przekazem polityków mają dużą siłę oddziaływania. - Na początku roku skrajna prawica zaczęła rozpuszczać plotki, wedle których w kraju po zmianie władzy planowana jest mobilizacja na Słowacji. Nowy rząd z liberałami ma posłać ich na front do Ukrainy. Ponieważ w tym samym czasie były prowadzone wcześniej zaplanowane ćwiczenia, ta informacja jakoś się uwiarygodniła. Aż 40 tys. młodych Słowaków wysłało pisma, w których odmówiło poboru na wypadek posłania ich do Ukrainy. Uwierzyli w to, choć było to kompletną, niewiarygodną fikcją - mówi. Niekiedy na jaw wychodzi, że politycy nie tylko korzystają z dezinformacji, lecz wręcz wspierają finansowo portale, które ją przekazują. Tak było dwa lata temu w przypadku przywódcy prawicowej partii Sme Rodina. Okazało się, że ugrupowanie to przelało portalowi Hlavne Spravy 70 tys. euro. Politycy tej partii tłumaczyli, że nie widzą różnicy pomiędzy sposobem, w jaki ten portal przekazuje informacje, a mainstreamowymi mediami, które mają swoją propagandę. - Nie ma wątpliwości, że na dezinformacji na Słowacji korzystają przede wszystkim partie skrajnej prawicy oraz Smer Roberta Ficy - mówi Katarina Klingova. wyborcza.p(*)ndy.html#S.TD-K.C-B.1-L.2.duzy
|
|
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Z akt wynikało, że w latach 2012-20, czyli za rządów Smeru Ficy, państwo opanowała mafia.> Przestępcy w białych kołnierzykach unikali podatków, a także wyłudzali pieniądze od państwa.Zapostulowalem publicznie jawna księgę kapitału pod kolektywną kontrolą z zaszyfrowanym prawem administracyjnym każdego portfela. Zapostulowalem publikację świadectw własności związujących opisujących wszystkie przedmioty własności w powiązaniu z osobami fizycznymi, z nazwiskiem i adresem zamieszkania. Zapostulowalem publikację stanów wszystkich portfeli, w tym wszystkich długów. Zainteresowania zero. Dlaczego? Bo wszyscy należymy do mafii. Wszyscy boimy się prawdy o nas samych i nikt z nas nie chce jej znać. Co tam, że ktoś okazuje się na swojej ścieżce mafijnej bardziej brutalny od innych, skoro wszyscy należą do mafii? youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Jeden z nich to Hlavne Spravy, portal, który sam określa się jako "konserwatywny". W ubiegłym roku głośna stała się sprawa z jednym z "dziennikarzy" tego portalu. Został złapany na kontaktach z attache ambasady rosyjskiej w Bratysławie, gdy przyjmował od niego pieniądze.Konserwatyści kochają hierarchię i prawo siły. Uwielbiają kiedy wszyscy maszerują zgodnie w czarnych mundurkach i nienawidzą kiedy każdy ubiera się na kolorowo i robi co chce. Rosja i silny Putin dają ludziom nadzieję i wizję na rządy potężnego króla, pod którym wszyscy maszerują równym szeregiem w jednakowych mundurkach. Wszyscy wyznawcy patriarchalnej kultury będą dążyć do ukształtowania się silnej hierarchii wśród ludzie i do powstania silnego władcy nas ludźmi. Organizacje mafije są wyrazem kultury patriarchalnej panującej w ludzkich umysłach. Ludzie, że uznają siebie za lepszych od innych nie muszą liczyć się z interesami tych, których w ogóle nie szanują. Jeśli ktoś nie ma pozycji w organizacji to jesteś nikim i można wypić z niego całą krew. W umyśle wykorzystującego innych dla swoich celów człowieka godne to będzie i sprawiedliwe. Ludzie to zwierzęta, żyją i mają stosunki społeczne bardzo zbliżone do innych gatunków zwierząt. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | Celowałem we wpis Thotera. Siłą rzeczy skasować musiałem i twój.
|
|
| farmer (22440 punktów) |
Taka ciekawostka ze Słowacji.  Rómska osada Sečovce. Nie mam swojego zdjęcia to jest z google maps. Ale na żywo robi wrażenie. Szczególnie te bloki które widać z drogi.( na street viev też trochę widać. Porównując to do Polski. Chyba nie znajdzie się podobnego miejsca. ( w moim mieście Romowie ) żyli żyją od lat ale nigdy tak nie było.
|
|
 | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > Taka ciekawostka ze Słowacji. Rómska osada Sečovce znalazłem na YT www.youtube.com/watch?v=QSWQvU3gzEkmi sie podoba ta osada, budowali bez architekta, widać plac na środku, domki są w skali człowieka, blisko siebie, bez ogrodzen, dziecko przekroczy próg i juz jest na wspólnym podwórku, pewnie dziennie z 100 razy, biegaja jak bezpanskie psy, w bloku siedzimy jak w klatce, dzieci jak wychodza to tylko z rodzicem, architekci są wrogami szczęśliwego życia, budujmy bez architekta, blisko siebie, bez ogrodzen, domki w skali człowieka, będziemy szczesliwi
|
|
|  | | farmer (22440 punktów) | > >Taka ciekawostka ze Słowacji.> Rómska osada Sečovce znalazłem na YT> www.youtube.com/watch?v=QSWQvU3gzEk> mi sie podoba ta osada, budowali bez architekta, widać plac na środku, domki są w skali człowieka, blisko siebie, bez ogrodzen, dziecko przekroczy próg i juz jest na wspólnym podwórku, pewnie dziennie z 100 razy, biegaja jak bezpanskie psy, w bloku siedzimy jak w klatce, dzieci jak wychodza to tylko z rodzicem,> architekci są wrogami szczęśliwego życia,> budujmy bez architekta, blisko siebie, bez ogrodzen, domki w skali człowieka, będziemy szczesliwiWiem że ci się podoba dlatego wybudowałes sobie dom a nie kupiłes mieszkania w Bloku wspólna klatka wspólna przstetrzen. Taki dom jak ty masz to pewnie byś kupił cały Secovce. Zwlaszcza że za PiSu tak zdrożały mieszkania i domy że bez problemu. To jest nie daleko od granicy. Jedz tam. Ja to widzialem na żywo.
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Wiem że ci się podoba dlatego wybudowałes sobie dom a nie kupiłes mieszkania w Bloku wspólna klatka wspólna przstetrzen.Co też nie znaczy, że kultura budowania ogrodzeń, stawiania murow, produkcji zamków, ochrony tajemnic, stosowania środków przymusu zapewni ludzkości jakąkolwiek przyszłość. Zresztą nie mamy w tej kwestii raczej wyboru, bo tym wszystkim sterują emocje jawiące się w naszych umysłach. Ty nie możesz sobie wybrać życia. Ty i ja musimy żyć tak, żeby obniżać napięcie emocjonalne. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > architekci są wrogami szczęśliwego życia,To wcale nie jest takie wielkie szczęście kiedy inni ludzie ciągle Cię obserwują, oceniają, wciąż czegoś od Ciebie chcą, zalewają Cię swoimi emocjami, wizjami, wierzeniami, rywalizują z Tobą, zazdroszczą Ci, zarażają Cię swoimi chorobami, nie dają Ci chwili spokoju a jeśli tylko zaczniesz odczuwać i myśleć inaczej od nich natychmiast uznają Cię za swojego wroga, którego będą tępić. Ludzka chciwość i żądze są nieskończone a obecność wielu ludzi w twoim otoczeniu to nie jest wcale taka bajka jaką tu próbujesz napisać. Tak czy siak to wszystko sprowadza się do odczuwanych emocji. Jedni potrafią być w takim świecie jakiego chcesz szczęśliwi a inni byliby w nim zupełnie nieszczęśliwi. Nie ma żadnego świata uniwersalnego są za to światy alternatywne. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|