Racjonalista - Strona głównaDo treści
Promować biedę?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-12-2009 00:33setarkos (10757 punktów)Promować biedę?
0 na 4
Dzień Dobry

Chciałbym tu poznać Państwa opinie dotyczące istnienia biedy. Pretekstem do poruszenia tematu jest film emitowany przez telewizję ("Planete") produkcji holenderskiej. Temat dokumentu to podtrzymywanie biedy w krajach afrykańskich przez organizacje, których celem jest ... 'walka z biedą'. Programu nie oglądałem (i nie zamierzam), sama tematyka wydaje się wystarczająco konfundująca.

Czy musimy być zawsze skazani na taki mechanizm, że pożary wywołują strażacy, choroby służba zdrowia a terroryzm antyterroryści?

P.S.
Jak myśleć racjonalnie w takiej sytuacji - " szto nam diełat' - kak żit' "?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Autografka (10638 punktów)Odp: promować biedę?
Uważam, że jednak, przede wszystkim, należałoby się zapoznać ze wspomnianym materiałem.


Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]
diogenes (42753 punktów)Odp: Promować biedę?
>Czy musimy być zawsze skazani na taki mechanizm, że pożary wywołują strażacy, choroby służba zdrowia a terroryzm antyterroryści?

Zdaje się, że większość instytucji zainteresowana jest przede wszystkim własnym istnieniem, a cele, do jakiego zostały powołane, schodzą na plan dalszy, albo w ogóle znikają. Zaczynając od tych wielkich, międzynarodowych, a na firmach typu szklarz z The Kid Chaplina kończąc.

>Jak myśleć racjonalnie w takiej sytuacji...

Utrzymywać względnie produkować tyle głupoty, aby racjonalizm nie stracił sensu.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Kowalski (1042 punktów)
Nie widziałem filmu, niestety...
Z krytyką działania organizacji mających walczyć z biedą, a ją podtrzymującą, spotykałem się, ale nigdy nie spotkałem się z tezą, że jest to działanie celowe. Raczej z krytyką metod, która skupia się na 'leczeniu objawów' biedy, zamiast jej przyczyn. Czy, jak może wolisz, 'dawania ryb, zamiast wędki'. Taka krytyka zapewne jest częściowo słuszna, warto jednak zauważyć, że to sprawa bardzo złożona. Bo z jednej strony pomoc potrzebna jest od zaraz, a wszelkie metody oparte na budowie infrastruktury, rozwoju lokalnego rolnictwa itp., potrzebują czasu. Z drugiej strony, w wielu przypadkach pomoc realizuje sie dzięki wykorzystaniu nadwyżek żywności -- jest to więc pomoc po prostu najtańsza i najwygodniejsza dla ofiarodawcy. Kolejne punkty krytyki dotyczyły dystrybucji pomocy na miejscu -- raz, wyspecjalizowanych gangów, które ją przejmują; dwa, braku miejscowych struktur państwowych -- a to już wymogi cywilizacyjne, które zwykle leżą poza zakresem zainteresowania takich organizacji, czasem wręcz są sprzeczne z ich ideologią.
Smith (10069 punktów)
>Dzień Dobry
>Chciałbym tu poznać Państwa opinie dotyczące istnienia biedy. Pretekstem do poruszenia tematu jest
>film emitowany przez telewizję ("Planete") produkcji holenderskiej. Temat dokumentu to
>podtrzymywanie biedy w krajach afrykańskich przez organizacje, których celem jest ... 'walka z
>biedą'. Programu nie oglądałem (i nie zamierzam), sama tematyka wydaje się wystarczająco
>konfundująca.
ONZ to organizacje wyspecjalizowane zarówno UNESCO i FAO jak i IFC , IMF oraz IBRD.
Pierwsze patronują pomocy w zwalczaniu biedy a drugie regularnie doją z biednych krajów kilkunastokrotnie więcej niż wynosi cała pomoc humanitarna.
>Czy musimy być zawsze skazani na taki mechanizm, że pożary wywołują strażacy, choroby służba
>zdrowia a terroryzm antyterroryści?
Dopóki będziesz chował głowę w piasek propagandy, bo prawda jest konfundująca to będziemy musieli.
>P.S.
>Jak myśleć racjonalnie w takiej sytuacji - " szto nam diełat' - kak żit' "?
Spytaj milicjanta on Ci prawdę powie, on Ci wskaże drogę.
setarkos (10757 punktów)

>>Czy musimy być zawsze skazani na taki mechanizm, że pożary wywołują strażacy, choroby służba
>>zdrowia a terroryzm antyterroryści?
>Dopóki będziesz chował głowę w piasek propagandy, bo prawda jest konfundująca to będziemy musieli.

Racja. Dlatego chowam głowę przed kakofonią informacyjną, by nie ogłuchnąć na motywy przewodnie.
Smith (10069 punktów)
>Racja. Dlatego chowam głowę przed kakofonią informacyjną, by nie ogłuchnąć na motywy przewodnie.
Znaczy by przewodnika słyszeć, czy jak to rozumieć?
setarkos (10757 punktów)
>Spytaj milicjanta, on prawdę Ci powie, on Ci wskaże drogę
...
>Znaczy by przewodnika słyszeć, czy jak to rozumieć?

Skąd te personifikacje? Szukasz kogoś?
Smith (10069 punktów)
>>Znaczy by przewodnika słyszeć, czy jak to rozumieć?
>Skąd te personifikacje? Szukasz kogoś?
>
Odpowiedź pytaniem na pytanie, mogę zrozumieć ale dwoma to już przesada
Matix (5786 punktów)
>Czy musimy być zawsze skazani na taki mechanizm, że pożary wywołują strażacy, choroby >służba zdrowia a terroryzm antyterroryści?

Nie wydaje mi się żebyśmy byli kiedykolwiek skazani na jakiś mechanizm myślenia. (mówię w praktyce o ostatnich "paru" latach bumu dyskusji internetowych) Myślę, że każdy myśli to co chce. Jak również, że każdy powinien wypowiadać się za siebie. Jeśli używając liczby mnogiej miałeś na myśli "większość" to się pomyliłeś. Większość myśli dokładnie na odwrót, czyli jak to niektórzy umownie nazywają: zgodnie z mainstreamowym tokiem rozumowania. To, że prawdopodobnie wydaje Ci się, że tak nie jest zawdzięczasz internetowi, w którym to zwolennicy antymainstreamowego toku rozumowania są nieliczni, lecz nadzwyczaj aktywni.
Koraszewski (82900 punktów)
Dyskusje o tytułach artykułów w gazetach, o tytułach książek, o tytułach programów dokumentacyjnych to najsmutniejsze dyskusje pod słońcem, bo świadczące o niechęci do szukania odpowiedzi i potrzebie posiadania opinii bez trudu dociekania.
Problem biedy na świecie ma gigantyczną literaturę, a sama literatura na temat biedy w Afryce zajęłaby dużą bibliotekę. Jest to kontynent, który otrzymał najwięcej międzynarodowej pomocy i gdzie bez wątpienia efektywność tej pomocy była najniższa. Złożyło się na to wiele czynników i często podejmuje się zarówno problem nieudolności instytucji udzielających pomocy jak i chciwości operujących na terenie Afryki instytucji międzynarodowych. Jedna z najciekawszych książek jak a na ten temat czytałem to "The Tropical Gangsters" byłego pracownika Światowego Banku, który analizował działania zarówno afrykańskich dyktatorów, międzynarodowych koncernów jak i instytucji udzielających pomocy. Nie wiem jednak czy warto to rozwijać, kiedy autor wątku wydaje się poszukiwać gotowej, krótkiej opinii, żeby wiedzieć co myśleć.
Ponieważ jest to nieprawdopodobnie złożony problem, więc w przypadku braku ochoty do jego studiowania, najlepiej nie mieć żadnej opinii, bo to będzie przynajmniej bezpieczne.
J.A. (49 punktów)
Biedę to należy j***ć.
rexus (2343 punktów)
E tam.
Nigeryjczycy pracujący w korporacji Shell zarabiają tyle, że ot stać ich na paczkę kondomów tygodniowo. Za tę samą robotę biały dostaje karton kondomów na godzinę. Ile surowców naturalnych jest wywożonych z Afryki? Nie wiem.
Afrykańczycy pewnie też nie wiedzą. Trudny jest los analfabety, wszędzie.
Afryka powinna pozostać skansenem ludzkości. Ale nie, Francuzy i Angole wiedzą lepiej, cywilizować ich zaczęli, na siłę. A wiadomo, że motyl sam musi wyleźć z kokonu, bo jak mu pomożesz to zdechnie.
Kiedyś widziałem film dok. o transportach żywności i leków, gdzie zupełnie niechcący znalazły się skrzynie z amunicją. A w drodze powrotnej żeby nie latać pusto, bo szkoda wachy, ładowali dziką zwierzynę, diamenty, owoce, ryby.
Tak, żywność tropikalną wywozili z głodującej Afryki.

No i czekam na link do tego filmu. Bo nie wiadomo o czym dyskusja.
29-12-2009 14:28 
 Ocena 1 na 1
Damian O. (20 punktów)
W pierwszej chwili gdy ujrzałem tytuł wątku myślałem że ktoś w końcu o sprawie polskiej, no ale widzę, że Afryka wciąż w modzie.
Ogólnie panuje przekonanie (tak samo w kwestii żydowskiej), iż ludzie są coś winni Afrykańczykom, podejmują nieudolne próby odkupienia win za niewolnictwo i wyzysk narodów afrykańskich. W tym wszystkim ludzie zapominają o kwestii mentalnej i kulturowej tych narodów. Otóż większa część Afryki to wciąż plemiona, XXI wieczne (z bronią palną zamiast kijów i łuków), ale mentalnie wciąż prowadzą wojny plemienne. I za to Biali mogą czuć się winni. Dlaczego? Eksport nowoczesności na czarny kontynent przystopował ewolucje kulturową, której doświadczyła Europa, na rzecz nowych sposobów uporania się z wrogimi plemionami. Zawiązano państwa, które jednak w skupiają w sobie tak różne środowiska etniczne, iż trudno o porozumienia. A co robi człowiek pierwotny? Dyplomacja to termin wykształcony w narodach o wyższym stopniu ewolucji Oni rozwiązują swe spory tak jak ich przodkowie, ponieważ pomimo nowych rodzajów broni(przez co też większej skali rażenia) są na tym samym poziomie. Sposób walki z biedą w Afryce przyjęty przez takie organizacje jak ONZ czy CK nie niesie widocznych popraw ponieważ przyzwyczajamy ich do dostawania czegoś za darmo. Po co myśleć o gospodarce, o poprawie bytu jeśli można bronią rozwiązywać dawne spory, a i tak kraje rozwinięte przyślą im kolacje. Jednym słowem jest im wygodnie tkwić w takim marazmie.
Teraz o Problemie biedy bliżej(czyli u nas w Polsce)
Bieda dotyka nadal sporą część polskiego społeczeństwa, jednak zjawisko jest wypierane przez w.w. przez co niewielu(poza oczywiście dotkniętymi zjawiskiem) je dostrzega. Walka z biedą w Polsce prowadzona jest jeszcze bardziej nieudolnie jak w Afryce. U nas biedni dostają paczki przede wszystkim na święta - ale czy samymi paczkami, zasiłkami dla bezrobotnych czy ubraniami z MOPS-u rozwiąże się ten problem? Jakiś słynny amerykański ekonomista(z racji braku pamięci do nazwisk niestety nie pamiętam tych danych) powiedział kiedyś, że "w Polsce nie będzie dobrze póki jednym płaci się za to że nie chce im się pracować a drugim odbiera za to że pracują" według mnie te słowa idealnie odwzorowują problem polskiej biedy. Spójrzmy na tych wszystkich "filozofów" pod sklepami którym nie chce się iść do pracy za 700 zł(obecnie minimum to chyba niecały 1000zł, no ale przyjmijmy, że na początku pracowali by na czarno) jeśli za siedzenie pod sklepem dostają prawie 600 zł. Oczywiście nie szufladkuję wszystkich bezrobotnych(jak we wszystkim są wyjątki) jednakże moim zdaniem główną promocją biedy jest płacenie zasiłku socjalnego za nic nie robienie i krzewienie opinii "Mi się należy".

PS. kwoty są liczbami poglądowymi
29-12-2009 17:36 
 Ocena 4 na 4
Smith (10069 punktów)
>co robi człowiek pierwotny?
Nie chrzani takich głupot jak Ty cywilizowany człowieku.
>Dyplomacja to termin wykształcony w narodach o wyższym stopniu ewolucji Oni rozwiązują swe spory tak jak ich przodkowie, ponieważ pomimo nowych rodzajów broni(przez co też większej skali rażenia) są na tym samym poziomie.
Np. Leopold król narodu o wyższym stopniu ewolucji, bardzo dyplomatycznie obchodził się ze świeżo podbitymi poddanymi w Kongo. Nacja germańska o najwyższym stopniu ewolucji bardzo dyplomatycznie zbudowała obozy koncentracyjne w Namibii.
>Sposób walki z biedą w Afryce przyjęty przez takie organizacje jak ONZ czy CK nie niesie widocznych popraw ponieważ przyzwyczajamy ich do dostawania czegoś za darmo.
Popatrz sobie cywilizowany człowieku na mapę zasobów naturalnych Afryki a dopiero później zacznij bredzić o czymś za darmo.
>Teraz o Problemie biedy bliżej(czyli u nas w Polsce)(...)
> "w Polsce nie będzie dobrze puki jednym płaci się za to że nie chce im się pracować a drugim odbiera za to że pracują"

Tak mniej więcej wygląda organizacja pracy w wolnorynkowej Europie.
>(...)"jednakże moim zdaniem główną promocją biedy jest płacenie zasiłku socjalnego za nic nie robienie i krzewienie opinii "Mi się należy".
A co z wypłatami za nic ?
Czy znasz np. statystyki na temat czasu pracy urzędnika w naszym kraju?
>PS. kwoty są liczbami poglądowymi
Podobnie jak przedstawione przez Cię poglądy. Czyli bez najmniejszego wglądu zarówno w tematy modne jak i te wyczekiwane.
29-12-2009 18:38 
 Ocena 1 na 1
Damian O. (20 punktów)
>Np. Leopold król narodu o wyższym stopniu ewolucji, bardzo dyplomatycznie obchodził się ze świeżo podbitymi poddanymi w Kongo. Nacja germańska o najwyższym stopniu ewolucji bardzo dyplomatycznie zbudowała obozy koncentracyjne w Namibii.
Wspomnienia z historii, zapomniałeś o Stalinie i łagrach, obozach koncentracyjnych na terenie Polski, itp. "Nacja germańska"(nie wiem gdzie się dopatrzyłeś stopniowania wśród narodów europejskich)ściągnęła obozy koncentracyjne od Hiszpanów(Kuba1896) może coś z ostatnich 20 lat, chyba że chcesz się cofnąć jeszcze do średniowiecza.
>Popatrz sobie cywilizowany człowieku na mapę zasobów naturalnych Afryki a dopiero później zacznij bredzić o czymś za darmo.
Wymień mi w takim razie ile procent ludności zajmuje się pracą, a ile bawi się bronią
>Tak mniej więcej wygląda organizacja pracy w wolnorynkowej Europie.
Tak wygląda ciężki dzień pracy w budżetówce, przyślij mi takie zdjęcie od prywatnego przedsiębiorcy, albo pokaż filmik z całego dnia ich pracy -gwarantuje ci, że w twojej pracy też można zrobić zdjęcie podczas odpoczynku(zdjęcie się robi kilka sekund) a będzie że cały dzień zbijasz bąki. A wolny rynek zapewnia to, że firma z takimi pracownikami,albo splajtuje ,albo zmieni pracowników bo inaczej wyprze ich ktoś inny. Krytykujesz wolny rynek- czyli za PRL się zapierdalało??
>A co z wypłatami za nic ?
>Czy znasz np. statystyki na temat czasu pracy urzędnika w naszym kraju?
A znasz pojęcie Biurokracja i problemy w zarządzaniu administracją. Nie myśl, że nie dostrzegam tego typu problemów, pełne brzuchy pedofilii i morderców na mój koszt siedzących w więzieniu też mnie wkurzają
>>PS. kwoty są liczbami poglądowymi
>Podobnie jak przedstawione przez Cię poglądy. Czyli bez najmniejszego wglądu zarówno w tematy modne jak i te wyczekiwane.
które tematy są według CIEBIE (nie Cię) modne i wyczekiwane
Smith (10069 punktów)
>Wspomnienia z historii, zapomniałeś o Stalinie i łagrach, obozach koncentracyjnych na terenie Polski, itp. "Nacja germańska"(nie wiem gdzie się dopatrzyłeś stopniowania w śród narodów europejskich)ściągnęła obozy koncentracyjne od Hiszpanów(Kuba1896) może coś z ostatnich 20 lat, chyba że chcesz się cofnąć jeszcze do średniowiecza.
Nie emocjonuj się i nie rzucaj sloganami Bo ostatnie 20 lat z tego co widzę to całe Twoje życie a teoretyczny koniec Afryki kolonialnej nastąpił jakieś 9 lat wcześniej.
>Wymień mi w takim razie ile procent ludności zajmuje się pracą, a ile bawi się bronią
To nie koncert życzeń. Sam sobie szukaj statystyk do swoich idiotycznych teorii.
>Tak wygląda ciężki dzień pracy w budżetówce, przyślij mi takie zdjęcie od prywatnego przedsiębiorcy, albo pokaż filmik z całego dnia ich pracy -gwarantuje ci, że w twojej pracy też można zrobić zdjęcie podczas odpoczynku(zdjęcie się robi kilka sekund) a będzie że cały dzień zbijasz bąki.
>Tak w przybliżeniu wygląda schemat organizacji nowoczesnego przedsiębiorstwa.
Powtarzam Ci, że to nie jest koncert życzeń. Gwarantować to możesz sobie, bo mi nie jesteś w stanie zagwarantować niczego.
>A wolny rynek zapewnia to, że firma z takimi pracownikami,albo splajtuje ,albo zmieni pracowników bo inaczej wyprze ich ktoś inny. Krytykujesz wolny rynek- czyli za PRL się zapierdalało??
Chłopcze drogi o pracy w gospodarce tak "wolnorynkowej" jak i w czasach PRL to najwidoczniej znasz tylko i wyłącznie legendy. Podobnie jak o wolnym rynku.
Jedyne co potrafi zrobić Twój wolny rynek w tym kraju to wyznaczać specjalne strefy ekonomiczne dla korporacji zwanych ładnie inwestorami zagranicznymi, w których są zwolnione z ponoszenia kosztów swojej produkcji. Czyli takie mikro 3-cie światy, gdzie podatki i inne obciążenia płaci tylko pracownik.
>A znasz pojęcie Biurokracja i problemy w zarządzaniu administracją. Nie myśl, że nie dostrzegam tego typu problemów, pełne brzuchy pedofilii i morderców na mój koszt siedzących w więzieniu też mnie wkurzają.
A znam. A szczególnie w zgodzie z wolnorynkowymi unijnymi normami. Na jaki Twój koszt?
>które tematy są według CIEBIE (nie Cię) modne i wyczekiwane
Nie wg. mnie tylko CIEBIE cywilizowany człowieku: "W pierwszej chwili gdy ujrzałem tytuł wątku myślałem że ktoś w końcu o sprawie polskiej, no ale widzę, że Afryka wciąż w modzie."
Skoro sam nie wiesz co piszesz to pisz przynajmniej gdzie indziej. Dobra.
29-12-2009 21:08 
 Ocena 1 na 1
Damian O. (20 punktów)
Może najpierw kwestia wieku owszem mam 20 lat, swoją drogą musisz mieć już wiek słuszny skoro tak wkurza Cię myśl o młodości Panie Smith
2. Koncert życzeń to faktycznie nie jest, ale sam wytchnąłeś mi nie przygotowanie do tematu- skoro twierdzisz, że Afryka jest okradana z zasobów, a mieszkańcy harują na Europejczyków to podaj jakieś liczby ilu ich tak haruje.
>Nie emocjonuj się i nie rzucaj sloganami
??jakie slogany?
4. O gospodarce PRL faktycznie trochę legend trochę książek- wiedzę na temat II wojny światowej przecież też nie czerpiesz z własnych wspomnień. Ale o wolnym rynku troszkę(podstaw) wiem, i po przeczytaniu o Złym Wolnym Rynku - gotów jestem stwierdzić za dużo Marksa Panie Smith. Sam pracuje krótko(zapewne w przeciwieństwie do zasłużonego) jednak wśród klientów naszej firmy( starszych sporo ode mnie) nie słyszę krzyków "Wróć Komuno".
5. W wojsku też biurokracja się rozwinęła za sprawą wolnego rynku? Dziwnym trafem największy poziom Biurokractwa i Korupcji utrzymuje się w krajach o głębokich tradycjach wolno rynkowych (czyt. Blok Komunistyczny)
6. Na Mój Koszt, Twój i wszystkich płacących podatki( no chyba że nie płacisz)
>Nie wg. mnie tylko CIEBIE cywilizowany człowieku: "W pierwszej chwili gdy ujrzałem tytuł wątku myślałem że ktoś w końcu o sprawie polskiej, no ale widzę, że Afryka wciąż w modzie."
>Skoro sam nie wiesz co piszesz to pisz przynajmniej gdzie indziej. Dobra.
Trafna uwaga tu faktycznie nie skojarzyłem nawiązania, postaram się dokładniej czytać treści Pańskich postów, z chęcią przeczytam kolejną wypowiedź, jak bym mógł proszę o jakieś własne opinie i odniesienie do tematu, poza krytyką mojej osoby i poglądu na sytuacje.
29-12-2009 22:43 
 Ocena 1 na 1
Smith (10069 punktów)
>Może najpierw kwestia wieku owszem mam 20 lat, swoją drogą musisz mieć już wiek słuszny skoro tak wkurza Cię myśl o młodości Panie Smith
Nie wkurza mnie wiek tylko bzdury, które wypisujesz
>2. Koncert życzeń to faktycznie nie jest, ale sam wytchnąłeś mi nie przygotowanie do tematu- skoro twierdzisz, że afryka jest okradana z zasobów, a mieszkańcy harują na europejczyków to podaj jakieś liczby ilu ich tak haruje.
Nie zmęczyłem się, więc wytchnąć nie mam po czym.
Poczytaj choćby, ulubioną przez wyrywną w opiniach młodzież, wikipedię. a znajdziesz tam:
Nigeria prawie jedna czwarta populacji Afryki 154,729,000 mieszkańców
Population below poverty line: 45% (2000 est.)
GDP - real growth rate: 7% (July 2006 est.)
Inflation rate (consumer prices): 7% (2006 est.)
Labor force: 57.21 million
Average wages in 2007 hover around $4-5 per day
Unemployment rate: 2.9% NA (2005 est.)
Electricity - exports: 40 million kWh (2003)
Oil - production: 2.35 million bbl/day (July 2006 est.)
Oil - consumption: 310,000 bbl/day (2003 est.)
Exports: $72.16 billion f.o.b. (2005 est.)
Exports - commodities: petroleum and petroleum products 95%, cocoa, rubber
Exports - partners: United States 47.4%, Brazil 10.7%, Spain 7.1%(2004)
Imports: $45.95 billion f.o.b. (2005 est.)
Economic aid - recipient: IMF $250 million (1998)
Debt - external : $3.3 billion with London Club (2006 est.)
>??jakie slogany?
Nie lubię się powtarzać ale skoro sam nie wiesz co piszesz to pisz gdzie indziej. Dobra.
>4. (...) Ale o wolnym rynku troszkę(podstaw) wiem, i po przeczytaniu o Złym Wolnym Rynku - gotów jestem stwierdzić za dużo Marksa Panie Smith.
Czy wiesz o Marksie i wolnym rynku tyle co o Afryce?
Tzn. Marks miał brodę, Ty pracujesz w wolnorynkowej gospodarce a w Afryce mieszkają leniwe Murzyny.
>5. W wojsku też biurokracja się rozwinęła za sprawą wolnego rynku?
Jak Masz jeszcze jakieś podobnie błyskotliwe wnioski, to daruj sobie ich pytającą formę i skup się na "trafnej uwadze." Więcej czytaj a pisz mniej.
>Trafna uwaga tu faktycznie nie skojarzyłem nawiązania, postaram się dokładniej czytać treści Pańskich postów, z chęcią przeczytam kolejną wypowiedź, jak bym mógł proszę o jakieś własne opinie i odniesienie do tematu, po za krytyką mojej osoby i poglądu na sytuacje.
To się zastosuj do trafnej uwagi. Nie krytykuję Twojej osoby tylko ignoranckie bzdury, które wypisujesz.
Damian O. (20 punktów)
Since the end of November, Médecins Sans Frontières (MSF) has pulled its international staff out of a site in Dogdoré where 27,000 Chadians displaced from fighting are living. International MSF staff still visit the site every few weeks for several hours at a time, but do not stay overnight, its head of operations, Xavier Trompette, told IRIN
--

www.irinnews.org/report.aspx?Reportid=87525 - artykuł o walce plemion
--
GOZ BEIDA, 23 December 2009 (IRIN)
Since March nearly 3,000 UN-trained international troops have been working with Chadian military and national police to boost security near camps housing more than 500,000 refugees and Chadians displaced from fighting in Sudan, Central African Republic and Chad.
But URD director Grünewald told IRIN impunity is widespread. "It is rooted in ethnic allegiances, organized banditry, petty crime, political insurgency and honour-based vendettas. What some see as banditry, others see as honour."
----
są to wycinki z artykułów znajdujących się na stronie www.irinnews.org
to tylko kilka informacji i zapewne uznasz to za dane pobieżne nie dające obrazu na sytuację w całej Afryce, posiadając więcej wolnego czasu postaram się dorzucić coś więcej z innych stron.
>Czy wiesz o Marksie i wolnym rynku tyle co o Afryce?
>Tzn. Marks miał brodę, Ty pracujesz w wolnorynkowej gospodarce a w Afryce mieszkają leniwe Murzyny.
Kurde a ja byłem pewny że Marks nie miał brody i był łysy,
w wolno rynkowej owszem po części nie ma nic od razu nasza gospodarka wciąż się przestawia na tryb wolno rynkowy, ale przede wszystkim musi się zmienić pod tym względem mentalność ludzi, nie da się za sprawą magicznych pałeczek i wypowiedzianej wspak regułki zmienić mentalności ludzi i trybu gospodarki.
, Leniwe tak w sporej części tak jak w Polsce są leniwe Polaki, chodziło mi bardziej o fakt iż pomoc humanitarna nie ma sensu puki istnieją grupy nastawione na zbrojne odbieranie pomocy humanitarnej tym którzy ją otrzymali. Nie nastawiają się na pracę bo łatwiej kraść i grabić
>5. W wojsku też biurokracja się rozwinęła za sprawą wolnego rynku?
>Jak Masz jeszcze jakieś podobnie błyskotliwe wnioski, to daruj sobie ich pytającą formę i skup się na "trafnej uwadze." Więcej czytaj a pisz mniej.
podałeś końcówkę mojej wypowiedzi no ale trudno. Chodziło mi o nawiązanie do komunizmu, w tym okresie (wielu których całe życie wiąże się z tamtymi czasami) twierdzi iż było wspaniale, każdy pracował, powstawały nowe fabryki, odbywały się jarmarki i pochody(to wiem ze wspomnień rodziny i znajomych) problem w tym, że niewielu ludzi było naprawdę kompetentnych każdy skupiał się na tym by tworzyć, ale bez pomysłu gdzie, tym sposobem powstawały cukrownie z dala od upraw buraka cukrowego, huty , zakłady pracy( może i były by efektywne ale bez zbytu i popytu nie ma zwrotu inwestycji) tworzono sztuczne twory za kredyty zagraniczne które także teraz spłacamy.
Nie twierdzę, że dzisiaj jest super bo wciąż są popełniane błędy, dużo biurokracji i nie potrzebni urzędnicy, a wielu polityków po upadku PRL zadomowiło się i w RP.
Smith (10069 punktów)
>są to wycinki z artykułów znajdujących się na stronie www.irinnews.org
>to tylko kilka informacji i zapewne uznasz to za dane pobieżne nie dające obrazu na sytuację w całej Afryce, posiadając więcej wolnego czasu postaram się dorzucić coś więcej z innych stron.
To dorzuć takie o sukcesach misji pokojowych UN w Afryce.
Podpowiem Ci, że najbardziej spektakularne to: Rwanda i rzeź ok. miliona ludzi w 1994, Somalia 1992 skąd zwyczajnie uciekli bo zginęło 10 żołnierzy i oczywiście Darfur gdzie nawet nie odważyli się pokazać do 2005 bo zresztą po co i tak po czterech latach tradycyjnie sukcesów brak?
>w wolno rynkowej owszem po części nie ma nic od razu nasza gospodarka wciąż się przestawia na tryb wolno rynkowy, ale przede wszystkim musi się zmienić pod tym względem mentalność ludzi, nie da się za sprawą magicznych pałeczek i wypowiedzianej wspak regułki zmienić mentalności ludzi i trybu gospodarki.
Widziałeś kiedyś kobietę po części w ciąży? Masz jeszcze jakieś hasła na świetlaną przyszłość? Czy może jakiegoś innego zaplutego karła reakcji uprawiającego dywersje na drodze przemian ku świetlanej przyszłości?
>...chodziło mi bardziej o fakt iż pomoc humanitarna nie ma sensu puki istnieją grupy nastawione na zbrojne odbieranie pomocy humanitarnej tym którzy ją otrzymali. Nie nastawiają się na pracę bo łatwiej kraść i grabić
No widzisz bo te leniwe Murzyny wzięły się i nauczyły od tych cywilizowanych, że jak masz karabin to możesz okradać inne Murzyny i jak ukradniesz wystarczająco dużo to nie potrzebujesz już karabinu bo i tak zmusisz je do pracy by pomnażały Twój ukradziony kapitał. Znaczy ucywilizowały się a że ucywilizowało się ich trochę więcej, to ci o jaśniejszej karnacji zbijają kokosy na dostarczaniu im broni, żeby przypadkiem cywilizacja nie upadła oczywiście a przemysł zbrojeniowy żyć z czegoś musi no nie. Przy okazji udają, że robią dobre wrażenie wysyłając misje pokojowe, których zadaniem jest obserwowanie i składanie raportów o tym jak Ci bardziej ucywilizowani wycinają tych mniej. Każdy ma zajęcie i business się kręci. Przede wszystkim dzięki takim postawom pelikana jaką reprezentujesz.
>... tworzono sztuczne twory za kredyty zagraniczne które także teraz spłacamy.
2008 - $243,477 mld , 1989 - $42,3 mld. Jakoś kiepsko nam idzie to spłacanie w wolnorynkowej gospodarce i to bez inwestowania w sztuczne twory.
>Nie twierdzę, że dzisiaj jest super bo wciąż są popełniane błędy, dużo biurokracji i nie potrzebni urzędnicy, a wielu polityków po upadku PRL zadomowiło się i w RP.
No neoliberała przed upadkiem PRL nie uświadczyłeś, przynajmniej w telewizji. Chyba, że była to Maggie, albo Ronnie
Smith (10069 punktów)

>No i czekam na link do tego filmu. Bo nie wiadomo o czym dyskusja.
No i doczekałeś się

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365