Racjonalista - Strona głównaDo treści
Odrobina sprawiedliwości :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
22-01-2012 17:00DanielL (110 punktów)Odrobina sprawiedliwości :)
Ocena 1 na 1
się u mnie pojawił (wiecie, taki chytry, straszny, szyderczy) gdy ksiądz oburzony wspomniał w ogłoszeniach duszpasterskich, że urząd skarbowy (AFAIR) ściąga z kościoła daninę liczoną od mieszkańca parafii, a nie od tych którzy faktycznie wierzą i chodzą do kościoła co niedzielę

Gdyby płacili od wiernego to może liczyliby ich mniej, bo to by oznaczało oszczędności. Z kolei, jak i tak muszą zapłacić za wszystkich mieszkańców, to niech wiernych w statystykach będzie jak najwięcej...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

22-01-2012 17:08
 Ocena 12 na 12
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Bez sensu.
Primo: Nie płaci od każdego wiernego tylko jest kilka skal parafii (np. podatek zależy od tego czy prafia ma więcej czy mniej niż 5 tys. mieszkańców. Czasami kilkaset głów nie ma żadnego wpływu na podatek.
Secundo: Podatek jest czysto symboliczny, groszowy. Nie jest żadnym realnym obciążeniem finansowym parafii czy księży.
Czyli ksiądz prostacko nabija wiernych w butelkę z tymi żalami.
22-01-2012 17:48 
 Ocena 8 na 8
Huckleberry Finn (431 punktów)
(zablokowany)
To niestety prawda, funkcjonariusze KR-K są uprzywilejowani także na tym polu.

Obecnie podstawą prawną takiego stanu rzeczy jest ta ustawa:

isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981440930

W praktyce księża płacą najczęściej podatek dochodowy w ryczałcie w wysokości kilkuset PLN kwartalnie. Wikariusze - od 83 do 299 PLN na kwartał (to na ogół mniej niż osoby zarabiające minimalną krajową). Obrazuje to skalę uprzywilejowania polskiego kleru katolickiego (i innowierczej drobnicy - księża zawsze bronią się twierdząc, że wszystkie wyznania w Polsce są opodatkowane na podobnych zasadach).

Do tego dochodzi nie opodatkowanie tacy, odpisy za darowizny, Fundusz Kościelny, etc. etc. etc.

Więc rzeczony narzekający ksiądz to kawał chama i prymitywnego manipulanta.
22-01-2012 21:35 
 Ocena 5 na 5
slik (20011 punktów)
>Bez sensu.
>Primo: Nie płaci od każdego wiernego tylko jest kilka skal parafii (np. podatek zależy od tego czy parafia ma więcej czy mniej niż 5 tys. mieszkańców.
Kościół w Polsce ma prawo:
1. ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej.
2. ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji.
3. jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym roku podatkowym albo w następnym dochody został (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze,naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków,inwestycje sakralne oraz remonty.
4.jest zwolniony z podatków i świadczeń na rzecz samorządów.
5. jest zwolniony z podatków od spadków i darowizn oraz wynikających z tego tytułu opłat skarbowych. Darczyńcy mogą wyłączyć ofiarowane kwoty z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i wyrównawczym.
6. jest zwolniony od opłat celnych, jeśli dary są przeznaczone (deklaratywnie[!])na cele kultowe, charytatywno-opiekuńcze oraz oświatowo-wychowawcze.....

Żyć nie umierać!
22-01-2012 22:55 
 Ocena 2 na 2
Syreniusz (116 punktów)
Księża bardzo często przerysowują sytuację finansową swojej parafii. Taka socjotechnika... Ile to on musiał zapłacić do Urzędu Skarbowego, a ile do ZUSu itp. Księża podejmują temat podatków, ponieważ (moim zdaniem) wierni mają dosyć słuchania (i są odporni na tego typu prośby) na temat rachunków za prąd, wodę i gaz. Kościół musi uderzyć w coś innego - jednoczy się w ogólnonarodowym lamencie dotyczącym długu publicznego i finansów publicznych; staje w szeregu z wiernymi, aby wspólnie narzekać, choć jak wiadomo nie ma o co (mam na myśli instytucję). Co bardziej wykształcony proboszcz stosuje różnego rodzaju socjotechniki. "Jak trwoga, to do Boga". Takąż to mamy sprawiedliwość ustrojową zakorzenioną w kulturze i opartą na strachu przed KK. Smutne...


Syreniusz

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365