Racjonalista - Strona głównaDo treści
Do Paolo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
10-10-2023 17:08zeniu73 (6483 punktów)Do Paolo
Mossad to jeden z najlepszych, jeśli nawet nie najlepszy wywiad.

Zazwyczaj wie o wszystkim przed innymi wywiadami.

Z pierwszych informacji wynika, że Hamas zaatakował zarówno na lądzie jak i z powietrza. Do tego kilka tysięcy rakiet.

Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?
Nie zauważył podejrzanych ruchów na czarnym rynku z bronią?
Nie zauważył wzmocnionych wyjazdów członków Hamasu do Beirutu?

Sam atak też jest co najmniej dziwny. Setki terrorystów forsuje bez zbytniego oporu granice w różnych punktach. Zarówno na pieszo, paralotniami jak i spadochronami.

Państwo, które od początku istnienia musi czyhać jak kot (i zazwyczaj to robi) i w 99% nawet mysz się nie prześlizgnie przez jego granice, daje się w tak rozdmuchany sposób zaskoczyć?

Następne pytanie to skąd Hamas miał tyle rakiet?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)

>Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?


A to nie chodzi o tą słynna strategie że bronia od połowy kraju?
10-10-2023 17:53 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
>>Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?
>A to nie chodzi o tą słynna strategie że bronia od połowy kraju?

Dlatego zaadresowałem wątek do Paolo a nie do kanapowych srategów.

Sytuacja geopolityczna Izraela jest chyba unikatowa na całym świecie.

Izrael ma obce państwo w swoim państwie (lub odwrotnie: teren Palestyńczyków jest otoczony obcym państwem).

Już z tego tylko powodu granice Izraela muszą być inaczej strzeżone, chronione niż wschodnia granica na przykład Polski z Białorusią.

Ponadto wielkość samego państwa jest chyba już na pierwszy rzut oka nieco inna niż Polski czy Niemiec.

Zatem tylko idiota lub ignorant będzie oczekiwał takiej samej strategii obrony Izraela jak Niemiec.
farmer (22440 punktów)
>>>Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?
>>A to nie chodzi o tą słynna strategie że bronia od połowy kraju?
>Dlatego zaadresowałem wątek do Paolo a nie do kanapowych srategów.

Aha. To nie wiedziałem że stoisz.

>Zatem tylko idiota lub ignorant będzie oczekiwał takiej samej strategii obrony Izraela jak Niemiec.

Yhm. Cos nie pyklo. Fajne te strategie.

Ogólnie mieszkanie przy granicy to chyba tylko. W Niemczech gdzies koło Saarbrücken wtedy i z kanapy można komentować wydarzenia na świecie.

A tak to napiszę zrozumiałe dla ciebie. Koło dupy se te strategie wsadź ty i inni.
zeniu73 (6483 punktów)
>>>>Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?
>>>A to nie chodzi o tą słynna strategie że bronia od połowy kraju?
>>Dlatego zaadresowałem wątek do Paolo a nie do kanapowych srategów.
>Aha. To nie wiedziałem że stoisz.
>>Zatem tylko idiota lub ignorant będzie oczekiwał takiej samej strategii obrony Izraela jak Niemiec.
>Yhm. Cos nie pyklo. Fajne te strategie.
>Ogólnie mieszkanie przy granicy to chyba tylko. W Niemczech gdzies koło Saarbrücken wtedy i z kanapy można komentować wydarzenia na świecie.
>A tak to napiszę zrozumiałe dla ciebie. Koło dupy se te strategie wsadź ty i inni.

No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
farmer (22440 punktów)
.
>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.

Jak ci śmierdzą ciuchy szczynami to spróbuj może ktoś ci wytłumaczy jak się to robi.
Ewentualnie musisz to korygować u specjalisty.
Możliwe że takie urojenia się leczy.

Ja. Wiem że to maks twoich możliwości więc co mogłeś napisac.

Może w twoim środowisku masz jakiś posłuch ale tu na swoje pyskowanie jesteś gaszony jak pet.

Więc jedynie zostaje ci cienki jak sik pająka tekst o urynie.

Więc stul pysk kmiocie. Bo będę cię prostował jak tego przygłupa Hamerlika.

Szczekać to se do starego gadaj łajzo.
zeniu73 (6483 punktów)
>.
>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>Jak ci śmierdzą ciuchy szczynami to spróbuj może ktoś ci wytłumaczy jak się to robi.
>Ewentualnie musisz to korygować u specjalisty.
>Możliwe że takie urojenia się leczy.
>Ja. Wiem że to maks twoich możliwości więc co mogłeś napisac.
>Może w twoim środowisku masz jakiś posłuch ale tu na swoje pyskowanie jesteś gaszony jak pet.
>Więc jedynie zostaje ci cienki jak sik pająka tekst o urynie.
>Więc stul pysk kmiocie. Bo będę cię prostował jak tego przygłupa Hamerlika.
>Szczekać to se do starego gadaj łajzo.

Prostować to ty sobie możesz twoją polszczyznę 😂
farmer (22440 punktów)
>>.
>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>>Jak ci śmierdzą ciuchy szczynami to spróbuj może ktoś ci wytłumaczy jak się to robi.
>>Ewentualnie musisz to korygować u specjalisty.
>>Możliwe że takie urojenia się leczy.
>>Ja. Wiem że to maks twoich możliwości więc co mogłeś napisac.
>>Może w twoim środowisku masz jakiś posłuch ale tu na swoje pyskowanie jesteś gaszony jak pet.
>>Więc jedynie zostaje ci cienki jak sik pająka tekst o urynie.
>>Więc stul pysk kmiocie. Bo będę cię prostował jak tego przygłupa Hamerlika.
>>Szczekać to se do starego gadaj łajzo.
>Prostować to ty sobie możesz twoją polszczyznę 😂

Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.

Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.
10-10-2023 19:34 
 Ocena 1 na 1
Elasp (6859 punktów)
>>>.
>>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.

>Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.
>Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.

Nie potraficie normalnie dyskutować?
farmer (22440 punktów)
>>>>.
>>>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>>Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.
>>Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.
> Nie potraficie normalnie dyskutować?
>

Sporo mogę wytrzymać przez 13 lat bytności na tym forum. Ale są qrwa jakieś granice.

Te granice kiedyś były wytyczane przez przyzwoitość kulturę a jak ktoś się zagalopował to był moderator.

Skoro tepaki nie rozumieją że brak wulagaryzmow nie oznacza strachu i sobie pozwalają to nie zostaje nic innego jak sprowadzić takiego kogoś na zimie.

To miejsce było kiedyś wartością dodaną odskocznia od właśnie takiej mowy.

Jeśli to mam być inteligencja to ja dziękuję.
To nie jest inteligencja
To prostaki zgrywajace Bóg wie kogo.
Elasp (6859 punktów)
>>>>>.
>>>>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>>>Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.
>>>Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.
>> Nie potraficie normalnie dyskutować?
>>
>Sporo mogę wytrzymać przez 13 lat bytności na tym forum. Ale są qrwa jakieś granice.

Przecież to tylko forum internetowe, burza w szklance wody (i to w wirtualnej szklance). Jest się czym przejmować?
farmer (22440 punktów)
>>>>>>.
>>>>>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>>>>Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.
>>>>Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.
>>> Nie potraficie normalnie dyskutować?
>>>
>>Sporo mogę wytrzymać przez 13 lat bytności na tym forum. Ale są qrwa jakieś granice.
> Przecież to tylko forum internetowe, burza w szklance wody (i to w wirtualnej szklance). Jest się czym przejmować?

Może tylko a może nie. Jeśli wyszukujesz słowo racjonalizm to jest jakiś powód .

Jesli nie przestrzegasz tu regulaminu i zasad społecznych to czy będziesz przestrzegał ich gdzie indziej?

A.jesli ich nie przsytrzegasz ( nie chodzi tu per se o Ciebie ) to o czym zakaldasz tematy ?

Dla mnie to jest dziwne.
Elasp (6859 punktów)
>>>>>>>.
>>>>>>>>No dobra. Poszczekałeś, obsikałeś to teraz możesz z powrotem do łóżeczka.
>>>>>Taki buc jak ty rozumie tylko proste komunikaty jak wyjdzie ze swojego chlewa i zaczyna coś pisać o szczaniu.
>>>>>Na nic inne sposoby . Tylko krotko i zwięzle jak do chama.
>>>> Nie potraficie normalnie dyskutować?
>>>>
>>>Sporo mogę wytrzymać przez 13 lat bytności na tym forum. Ale są qrwa jakieś granice.
>> Przecież to tylko forum internetowe, burza w szklance wody (i to w wirtualnej szklance). Jest się czym przejmować?
>Może tylko a może nie. Jeśli wyszukujesz słowo racjonalizm to jest jakiś powód .

Racjonalista.pl zawsze miał z racjonalizmem tyle wspólnego, co krzesło z krzesłem elektrycznym.
Thoter (6650 punktów)

>Sytuacja geopolityczna Izraela jest chyba unikatowa na całym świecie.
>

Unikatowej sytuacji znaleźli się Żydzi palestyńscy i Arabowie.
Chazarzy, okupujący Palestynę, poświęcą trochę Chazarów uważających się za Żydów w celu zakończenia "kwestii Żydów palestyńskich" a Chazarzy amerykańscy będą mieć pretekst by mordować Arabów broniących sąsiadów. Chazarzy amerykańscy będą "bronić" Chazarów okupujących Palestynę.
Genialne posunięcie. Chazarzy na jednym ogniu upieką dwie pieczenie a może i więcej.
Może za jakiś czas wyjdzie na jaw, że broń Hamasowi też sfinansował JP Morgan Chase.
Wacław (1038 punktów)
>Mossad to jeden z najlepszych, jeśli nawet nie najlepszy wywiad.
>Zazwyczaj wie o wszystkim przed innymi wywiadami.
>Z pierwszych informacji wynika, że Hamas zaatakował zarówno na lądzie jak i z powietrza. Do tego
>kilka tysięcy rakiet.
>Czy prawdopodobne jest, że Mossad nie wiedział o grożącym ataku?
>Nie zauważył podejrzanych ruchów na czarnym rynku z bronią?
>Nie zauważył wzmocnionych wyjazdów członków Hamasu do Beirutu?

Pewnie wiedział, ale jak zapewne wiesz, w ostatnich miesiącach przez Izrael przewalały się dość burzliwe protesty przeciwko "reformom" ustrojowym wcielanym lub planowanym przez rząd. Bardzo prawdopodobne, że Mossad był bardziej zajęty walką na wewnętrznych frontach niż zagrożeniami z zewnątrz. Poza tym, Ukraina pokazuje że z dobrym planowaniem i właściwym przygotowaniem można złapać za przyrodzenie drugą armię świata. No to jest też możliwe, że Mossad zwyczajnie nie docenił przygotować Hamasu.

>Sam atak też jest co najmniej dziwny. Setki terrorystów forsuje bez zbytniego oporu granice w
>różnych punktach. Zarówno na pieszo, paralotniami jak i spadochronami.

Adaptacja nowych technik walki, bez tego nie ma rozwoju wojskowości, szczególnie gdy walczy się z silniejszym przeciwnikiem, a chyba nikt nie ma wątpliwości że to Hamas jest tym mniejszym i słabszym graczem. No i gdy przeanalizować dostępne informacje, to wychodzi że granica ze Strefą Gazy mimo "opłotowania" nie była jakoś super silnie broniona. Zdaje się, że Izrael bardziej stawiał na sieć posterunków mających wyłapywać terrorystów chcących dostać się do Izraela, względnie na odpieranie lokalnych ataków manewrowaniem siłami na granicy do czasu przybycia większych sił. Nie wiem czy całkowicie nie przewidywano tak zmasowanego ataku jak ten obecny, ciężko też powiedzieć na ile prawdziwe są doniesienia Izraela o zabiciu już ponad tysiąca bojowników Hamasu co pokazywałoby dużą skalę ataku, wreszcie ciężko wycenić na ile istotna była kwestia święta w którym atak się rozpoczął. Tak czy owak, Izrael ewidentnie nie był gotowy na tak silny i dobrze przygotowany atak, co oznacza że można zakładać, iż przyjęta strategia obronna nie sprawdziła się jak pewnie zakładano. By nie powiedzieć, że zawiodła

>Państwo, które od początku istnienia musi czyhać jak kot (i zazwyczaj to robi) i w 99% nawet mysz
>się nie prześlizgnie przez jego granice, daje się w tak rozdmuchany sposób zaskoczyć?
>Następne pytanie to skąd Hamas miał tyle rakiet?

Iran. Strefa Gazy to jeden wielki partyzancki obóz. Być może w dostawy był zaangażowany w jakiś sposób Egipt, ale oczy Kairu zwrócone są raczej na południe bo tam są ich obecne problemy i Egipt ne ma obecnie żadnego realnego interesu we wspieraniu Palestyńczyków. Dlatego ja stawiam na Iran. Ale chętnie posłucham co myślą inni.
zeniu73 (6483 punktów)

>Pewnie wiedział, ale jak zapewne wiesz, w ostatnich miesiącach przez Izrael przewalały się dość burzliwe protesty przeciwko "reformom" ustrojowym wcielanym lub planowanym przez rząd. Bardzo prawdopodobne, że Mossad był bardziej zajęty walką na wewnętrznych frontach niż zagrożeniami z zewnątrz. Poza tym, Ukraina pokazuje że z dobrym planowaniem i właściwym przygotowaniem można złapać za przyrodzenie drugą armię świata. No to jest też możliwe, że Mossad zwyczajnie nie docenił przygotować Hamasu.

Wiedział ale nie przekazał informacji dalej?
Przekazał ale Netanjahu nie zareagował?
Nie zareagował bo... chciał wykorzystać atak do wiadomych celów?


>Adaptacja nowych technik walki, bez tego nie ma rozwoju wojskowości, szczególnie gdy walczy się z silniejszym przeciwnikiem, a chyba nikt nie ma wątpliwości że to Hamas jest tym mniejszym i słabszym graczem. No i gdy przeanalizować dostępne informacje, to wychodzi że granica ze Strefą Gazy mimo "opłotowania" nie była jakoś super silnie broniona. Zdaje się, że Izrael bardziej stawiał na sieć posterunków mających wyłapywać terrorystów chcących dostać się do Izraela, względnie na odpieranie lokalnych ataków manewrowaniem siłami na granicy do czasu przybycia większych sił. Nie wiem czy całkowicie nie przewidywano tak zmasowanego ataku jak ten obecny, ciężko też powiedzieć na ile prawdziwe są doniesienia Izraela o zabiciu już ponad tysiąca bojowników Hamasu co pokazywałoby dużą skalę ataku, wreszcie ciężko wycenić na ile istotna była kwestia święta w którym atak się rozpoczął. Tak czy owak, Izrael ewidentnie nie był gotowy na tak silny i dobrze przygotowany atak, co oznacza że można zakładać, iż przyjęta strategia obronna nie sprawdziła się jak pewnie zakładano. By nie powiedzieć, że zawiodła

Możliwe. Chociaż osobiście bardziej przekonuje mnie teoria pretekstu do totalnej blokady i kompleksowego załatwienia problemu. No i fakt, że atak usprawiedliwi prawicową politykę Netanjahu.

>>Państwo, które od początku istnienia musi czyhać jak kot (i zazwyczaj to robi) i w 99% nawet mysz
>>się nie prześlizgnie przez jego granice, daje się w tak rozdmuchany sposób zaskoczyć?
>>Następne pytanie to skąd Hamas miał tyle rakiet?
>Iran. Strefa Gazy to jeden wielki partyzancki obóz. Być może w dostawy był zaangażowany w jakiś sposób Egipt, ale oczy Kairu zwrócone są raczej na południe bo tam są ich obecne problemy i Egipt ne ma obecnie żadnego realnego interesu we wspieraniu Palestyńczyków. Dlatego ja stawiam na Iran. Ale chętnie posłucham co myślą inni.

Iran to najbardziej prawdopodobna wersja. Nienawidzą Żydów chyba jeszcze bardziej niż Palestyńczycy.
10-10-2023 21:08 
 Ocena 1 na 1
Wacław (1038 punktów)
>Wiedział ale nie przekazał informacji dalej?
>Przekazał ale Netanjahu nie zareagował?
>Nie zareagował bo... chciał wykorzystać atak do wiadomych celów?

Nie dane będzie nam pewnie poznać jak było faktycznie. Myśląc na sucho, zakładam że ktoś na jakimś szczeblu musiał sygnały mieć, ale w Izraelu ostatnio dość mocno trzeszczało między obywatelami, a rządem i służby mogły mieć operacyjnie głowy zwrócone na "domowy" front walk. Co Hamas mógł skrzętnie wykorzystać. Autentycznie, chcę wątpić w to, że tak duży atak mógł być celowo zignorowany dla doraźnych korzyści politycznych.

No bo czy Netanjahu skorzysta na sytuacji? Oczywiście: teraz wykaże się jako obrońca, będzie miał nawet poparcie by skracać obywatelom smycz na co jeszcze kilka dni temu się nie godzili. Społeczeństwo oblężone, to społeczeństwo jednoczące się wokół silnego lidera, stare jak świat.

>Możliwe. Chociaż osobiście bardziej przekonuje mnie teoria pretekstu do totalnej blokady i kompleksowego załatwienia problemu. No i fakt, że atak usprawiedliwi prawicową politykę Netanjahu.

Nie zaprzeczę, tak mogło być. Bo atak od oficjalnego komunikatu o stanie wojny ze strony Izraela będzie dywanowym usprawiedliwianiem wszystkiego co już się dzieje i co będzie działo. Doniesienia medialne mówią o tym, że Strefa Gazy wygląda jak poligon dla lotnictwa bombowego i jestem bardziej niż skłonny w to uwierzyć. Zrównanie sporej części Strefy z ziemią, zmusi mieszkańców do wyjazdu, a im mniej cywilów, tym łatwiej będzie można atakować i równać z ziemią dalej. Do skutku.

>Iran to najbardziej prawdopodobna wersja. Nienawidzą Żydów chyba jeszcze bardziej niż Palestyńczycy.

Dla porządku, wiele osób wskazuje mocne wsparcie Hezbollahu ale... to przecież też finansowanie głównie z Iranu. Do niedawna, Większość otoczenia Izraela powoli oswajała się z tym że Izrael jest i będzie, choćby Porozumienia Abrahamowe. Jedynym krajem ze stricte wrogą retoryką i podejściem oraz możliwościami to Iran.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365