Racjonalista - Strona głównaDo treści
Natchnione życzenia na Wielkanoc - co z tym począć?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-04-2009 12:17Sławo (263 punktów)Natchnione życzenia na Wielkanoc - co z tym począć?
Ocena 7 na 7
W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!), w formie tradycyjnej i elektronicznej, życzenia "zadumy nad pustym grobem, radości ze spotkania Zmartwychwstałego i odnalezienia jedynego sensu -Jezusa." I co ja mam na takie dictum odpowiadać? Może macie jakieś pomysły?
Dodam, że są to osoby, które znają mój punkt widzenia. Mnie to zwyczajnie żenuje! Przepraszam, ale to założenie, że tu wszyscy są tacy sami, kościółkowi jest irytujące! Rozumiem życzenia, ale dlaczego one muszą zawsze wykraczać poza sferę przyzwoitości i wstrzemięźliwości narracyjnej.
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

11-04-2009 12:43
 Ocena 18 na 18
Pabloss (4221 punktów)
W pracy życzono mi aby cyt. "zmartwychwstały Chrystus napełnił mnie sobą i abym miał siły do dalszych zmagań z przeciwnościami losu". Oczywiście ładnie podziękowałem, życzyłem również wszystkiego najlepszego i na tym koniec. Teraz jednak mam obawę czy dobrze mi życzono, bo jesli wziąć dosadnie powyższe życzenie to czeka mnie "niezła jazda". Mam nadzieję, że Chrystus nie będzie miał mnie czym wypełnić wszak z jednym akurat mi się "działaniem" to kojarzy ale nie będę tutaj świntuszył.

A wracając do Twego postu - to radzę ładnie się uśmiechnąć, podziękować za życzenia i jeśli masz ochotę to odpowiedz -"zyczę również wszystkiego najlepszego" i to wystarczy. Te 1-2 dni trzeba przeboleć, bowiem nic na to nie poradzisz. Okazałbyś się totalnie chamski, gdybyś bronił sie jak lew przed usmiechem, podaniem ręki, czy też podziekowaniem za miłe słowa, nawet pomimo tego, że zapewne masz je daleko gdzieś (ja akurat mam). Moim zdaniem postawa racjonalna wymaga aby być tolerancyjnym na tego typu zachowania. Jeśli masz możliwość to radzę odpowiadać w podobny sposób jak robię to zwykle ja przy okazji różnych świąt katolickich, co wygląda następująco:
"co prawda nie obchodzę świąt ale serdecznie dziękuję za pamięć i miłe słowa i również życzę wszelkiej pomyślności" - kilka lat pracowałem nad jakąś kulturalną odpowiedzią, która z jednej strony pokazywałaby odbiorcy, że dystansuję się od świąt ale nie od danego człowieka, który zresztą w niczym mi nie zaszkodził, wszak chciał złożyć tylko życzenia co nie jest zbrodnią. Jest taka zasada jak dają to bierz a jak biją to uciekaj, więc skoro życzenia nie robią Ci krzywdy to szkoda ostentacyjnie z nimi walczyć.
11-04-2009 20:59 
 Ocena 4 na 4
Sławo (263 punktów)
>Okazałbyś się totalnie chamski, gdybyś bronił sie jak lew przed uśmiechem, podaniem ręki, czy też podziękowaniem za miłe słowa, nawet pomimo tego, że zapewne masz je daleko gdzieś (ja akurat mam). Moim zdaniem postawa racjonalna wymaga aby być tolerancyjnym na tego typu zachowania.
Zgadzam się i naprawdę wierz mi, odpisuję w podobnym tonie. Dziwi mnie natomiast fakt, że robią to tak nachalnie. Ja im nie życzę otwarcia się na racjonalizm.
Dziękuję za komentarz (innym również )
Pozdrawiam
12-04-2009 11:28 
 Ocena 2 na 2
Pabloss (4221 punktów)
Jak powiada mój ulubieniec katolicki - Tadzio Rydzyk oraz jego wielki fan - proboszcz parafii w której mieszkam - musimy siać siać siać....., a więc corocznie zachowujmy się w podobny sposób pokazując swoja odrębność światopoglądową. Nie wrzucajmy w nasze życzenia żadnych odniesień do boga, kościoła, tradycji - lecz najzwyklejsze, proste życzenia, które trafią prosto do człowieka bez tej całej "świątecznej, niepotrzebnej" otoczki typu: napełni cię Chrystus, niech boża łaska cię zaleje itd... Skoro oni nachalnie powtarzają w kółko (jak roboty) corocznie to samo, tak i Ty nie bądź im dłużny i rób podobnie opiewając swoją "wolność i odrębność". Jeśli do tego dołożysz usmiech i miły ton głosu gwarantuję, że sukces będzie murowany i obie strony będą zadowolone.
12-04-2009 20:22 
 Ocena 6 na 6
jad11 (18783 punktów)
>W pracy życzono mi aby cyt. "zmartwychwstały Chrystus napełnił mnie sobą i abym miał siły do dalszych zmagań z przeciwnościami losu".

Popłakałem się ze śmiechu. Te siły przydadzą Ci się do obrony przed zmartwychwstałym Chrystusem. Trzeba nie mieć Boga w sercu, żeby życzyć komuś takiej "przeciwności losu".


"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
Meretseger (61860 punktów)
>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!), w formie tradycyjnej i elektronicznej, życzenia
>"zadumy nad pustym grobem, radości ze spotkania Zmartwychwstałego i odnalezienia jedynego sensu
>-Jezusa."

>I co ja mam na takie dictum odpowiadać? Może macie jakieś pomysły?

Cóż... w odpowiedzi życzę "radosnych wiosennych świąt" i wysyłam pocztówkę z fiołkami i tulipanami
Adamiak (36436 punktów)
>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!)...

   Prawie przed każdymi świętami układam jakieś niezobowiązujące wierszowanki "na temat" i wysyłam w rewanżu lub rymuję coś ad hoc.

   Pozdrawiam.
11-04-2009 13:22 
 Ocena 1 na 1
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!)...
>   Prawie przed każdymi świętami układam jakieś niezobowiązujące wierszowanki "na temat" i wysyłam w rewanżu lub rymuję coś ad hoc.
>   Pozdrawiam.
>

Poproszę o jakieś próbki

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.
11-04-2009 13:49 
 Ocena 16 na 16
Adamiak (36436 punktów)
>>>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!)...
>>   Prawie przed każdymi świętami układam jakieś niezobowiązujące wierszowanki "na temat" i wysyłam w rewanżu lub rymuję coś ad hoc.
>>   Pozdrawiam.
>>
>Poproszę o jakieś próbki
>Adam

   Proszę:

Wielkanocny Juruś, stary bajerancik,
Składa Ci życzenia, znaczy "myśli w w kancik":
Coby Ci się żyło, jak w maśle, Pączuszku,
By się układało w brzuszku i w serduszku.)

Żeby Święta się udały, jak udać się mają,
Gdy w parku łososie na cymbałach grają
Papugując strusia.
Niech się święci kwiecień-plecień oraz alleluja
Z życzeniami serdecznymi od starego... Jurusia. )

   Wesołych świąt, Adasiu.
11-04-2009 14:35 
 Ocena 4 na 4
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Żeby Święta się udały, jak udać się mają,
>Gdy w parku łososie na cymbałach grają
>Papugując strusia.
>Niech się święci kwiecień-plecień oraz alleluja
>Z życzeniami serdecznymi od starego... Jurusia. )

Plus tym razem za brak rymu. Do alleluja.

(I dzięki, że jak zawsze pomyślałeś o mojej spostrzegawczości.)
.
11-04-2009 19:02 
 Ocena 4 na 4
Adamiak (36436 punktów)
>>Żeby Święta się udały, jak udać się mają,
>>Gdy w parku łososie na cymbałach grają
>>Papugując strusia.
>>Niech się święci kwiecień-plecień oraz alleluja
>>Z życzeniami serdecznymi od starego... Jurusia. )
>Plus tym razem za brak rymu. Do alleluja.
>(I dzięki, że jak zawsze pomyślałeś o mojej spostrzegawczości.)

Mnemo Forumowy.
Dobrze, że mi przypomniałeś, Mnemo Pamiętliwy,
Więc dodaję rymik: tylko dla Osnowy.
11-04-2009 23:27 
 Ocena 3 na 3
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Więc dodaję rymik: tylko dla Osnowy.
Rymik? Adamiak - idź się bujaj!
(ale jaja...) Alleluja!
.
12-04-2009 07:59 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>>Więc dodaję rymik: tylko dla Osnowy.
>Rymik? Adamiak - idź się bujaj!
>(ale jaja...) Alleluja!

Więc poszedł Adamiak za radą Osnowy,
Razem z Allelujem wybujać coś z głowy.
I znaleźli przypadkiem w talerzyku zupy
Maksrymka cudnego:
Osnowa dziś od rana będzie do... niczego.
12-04-2009 08:34 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Osnowa dziś od rana będzie do... niczego.
Wielkanoc, kurczę... Ale plus za proroctwo.
.
Adamiak (36436 punktów)
>>Osnowa dziś od rana będzie do... niczego.
>Wielkanoc, kurczę... Ale plus za proroctwo.

   Jasne... znowu będzie na mnie...

   Ale plus za zmyślne alibi.
12-04-2009 10:50 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>
Zostaw trochę na jutro.
.
12-04-2009 11:21 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>
>Zostaw trochę na jutro.

   Moje proroctwa są racjonalnie jednodniowe...
12-04-2009 12:02 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>   Moje proroctwa są racjonalnie jednodniowe...
Szkoda tylko, że nie zawsze przyszłościowe.
W trosce o lepsze jutro już dziś racjonuj sobie wodę.
.
13-04-2009 07:48 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>>   Moje proroctwa są racjonalnie jednodniowe...
>Szkoda tylko, że nie zawsze przyszłościowe.
>W trosce o lepsze jutro już dziś racjonuj sobie wodę.

   Widzisz, jaki grzeczny jestem?

   A masz:
!!!!!
13-04-2009 09:31 
 Ocena 3 na 3
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

To mi zalałeś...

A to masz:

Niech będzie pokropiony Juruś-Dyngus!!!!


(Królestwo za wiadro!)
13-04-2009 11:21 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
> (Królestwo za wiadro!)
>
   Wszystkie wiaderka Murzynki wzięli i się czają... do wieczora daleko...
13-04-2009 17:48 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)
>> (Królestwo za wiadro!)
>>
>   Wszystkie wiaderka Murzynki wzięli i się czają... do wieczora daleko...
Szczerze żałuję, że nie mogę Wam obu dać po wielkiej górze plusów
13-04-2009 18:27 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>>> (Królestwo za wiadro!)

>...nie mogę Wam obu dać po wielkiej górze plusów

Wiadro potrzebne. W-I-A-D-R-O. Wiadro. OK?


13-04-2009 19:18 
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)
>>>> (Królestwo za wiadro!)
>>...nie mogę Wam obu dać po wielkiej górze plusów
>Wiadro potrzebne. W-I-A-D-R-O. Wiadro. OK?
>
>
OK. Rzucam wiadro, łap!
(a teraz proszę o królestwo)
13-04-2009 20:37 
 Ocena 2 na 2
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>OK. Rzucam wiadro, łap!

O - dzięki. (Adamiak - już nie żyjesz...)

>(a teraz proszę o królestwo)

Tere fere!
.
13-04-2009 21:06 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>>OK. Rzucam wiadro, łap!
>O - dzięki. (Adamiak - już nie żyjesz...)
>>(a teraz proszę o królestwo)
>Tere fere!

   Dwóch na jednego? Z wiadrem na Człowieka?? Dżentelmeni wielkanocno-kubełkowi , psia krew!!!
   Do tego jeden drugiemu ukradł to, co miał dać a czego sam nie miał... ostało im sie ino wiadro.

    (Se poczekam, aż Was los skłóci. )
14-04-2009 07:16 
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)
>>>OK. Rzucam wiadro, łap!
>>O - dzięki. (Adamiak - już nie żyjesz...)
>>>(a teraz proszę o królestwo)
>>Tere fere!
>   Dwóch na jednego? Z wiadrem na Człowieka?? Dżentelmeni wielkanocno-kubełkowi , psia krew!!!
>   Do tego jeden drugiemu ukradł to, co miał dać a czego sam nie miał... ostało im sie ino wiadro.
>    (Se poczekam, aż Was los skłóci. )
>
No widzisz? Znów dałam się nabrać
14-04-2009 16:36 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>   Dwóch na jednego? Z wiadrem na Człowieka?? Dżentelmeni wielkanocno-kubełkowi , psia krew!!!
>>   Do tego jeden drugiemu ukradł to, co miał dać a czego sam nie miał... ostało im sie ino wiadro.
>>    (Se poczekam, aż Was los skłóci. )
>>
>No widzisz? Znów dałam się nabrać

   Osnowa jest znany z tego, że naobiecuje, wykorzysta i rzuci... nie to co Juruś Skromnie Szlachetny.

P.S. Przepraszam, nie spojrzałem, że to spółka koedukacyjna.
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!), w formie tradycyjnej i elektronicznej, życzenia
>"zadumy nad pustym grobem, radości ze spotkania Zmartwychwstałego i odnalezienia jedynego sensu
>-Jezusa."
I co ja mam na takie dictum odpowiadać? Może macie jakieś pomysły?
>Dodam, że są to osoby, które znają mój punkt widzenia. Mnie to zwyczajnie żenuje! Przepraszam, ale
>to założenie, że tu wszyscy są tacy sami, kościółkowi jest irytujące! Rozumiem życzenia, ale
>dlaczego one muszą zawsze wykraczać poza sferę przyzwoitości i wstrzemięźliwości narracyjnej.
>Pozdrawiam
>

Ja od wielu lat nie wysyłam żadnych kartek pisanych ani listów. Od kilku lat również smsów.
Im mniej wysyłam tym mniej dostaję, zauważyłem taką prawidłowość.
Na życzenia słowne i przez media elektroniczne odpowiadam "wzajemnie, dziękuję",
jak również "wszystkiego dobrego!".
Czasami inicjuję sam życzenia mówiąc "wszystkiego dobrego".
Nie mam problemu z życzeniami.
Gdybym dostawał tak religijne życzenia jak ty to bym rozważał odpowiedzi typu:
"Niech Jego Makaronowa Wiekuistość dotknie Cię swoją makaronową macką".
Albo "Niechaj bogini Eris ześle Ci dyskordiańskie błogosławieństwo" czy coś w tym stylu.

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.
lotrek (14275 punktów)
>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!), w formie tradycyjnej i elektronicznej,
Też miałem z tym problem, ale kiedyś znalazłem na naszym portalu www.racjonalista.pl świetne "życzenia" i przed najbliższymi świętami wysłałem do wszystkich przyjaciół i znajomych z dodatkiem okolicznościowej fotki (zimowej, lub wiosennej). I teraz mam spokój, wysyłam życzenia np. teraz, wiosennego udanego wypoczynku, dużo słoneczka i takie tam ble, ble, ble. Grzecznościowo....i zwyczajowo. Wszyscy już przywykli i obywa się bez recenzji



Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
kanik (3636 punktów)
(zablokowany)
Życzonka to się składa komuś z jakiejś okazji np urodzin, imienin. Ale na święta składać życzenia. Wszystkiego najlepszego, zdrowia szczęścia pomyślności z okazji zaszlachtowania 2000 lat temu wieśniaka zwanego Jezusem . Toż to jakiś żart .

Albo zdrowia szczęścia pomyślności z okazji odzyskania niepodległości, ma taki sam wydźwięk jak to pierwsze .

Słowa wieśniak użyłem za panią z National Geographic, która stwierdziła, że Piłat w ogóle nie przejąłby się takim wieśniakiem, a miała na myśli Jezuska i chyba ma rację bo ani nie miał wykształcenia ani majątku, chodził tylko po okolicy i udawał uzdrowiciela. Nawet jego ziomale żydzi uważali go za świra
11-04-2009 21:50 
 Ocena 4 na 4
Jankowski agnostyk (405 punktów)
Można też w odpowiedzi w ten sposób, "na ten czas życzę aby duch św. zesłał Tobie dar rozumu", " również wszystkiego dobrego ale z jakiej okazji? Przypomnij mi! "
12-04-2009 10:54 
 Ocena 5 na 5
lotrek (14275 punktów)
>Można też w odpowiedzi w ten sposób, "na ten czas życzę aby duch św. zesłał Tobie dar rozumu", "
Tobie tego życzę....
Tak bardzo Ci zależy, by stracić przyjaciół??? Życzenia te są po prostu obraźliwe !!!

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Aleksandra Stolc (550 punktów)
Ot, dokładnie- zgadzam się z Pablossem. Moja Rodzina to akurat sami katolicy (łącznie z Rodzicami), więc na n-k, czy na poczcie dostaję same życzenia wielkanocne o treści typowo religijnej. Szczerze powiedziawszy jednak, już wolę tego typu życzenia, niż jakieś durne zajączki i misiaczki z nawiasów i kropek, których na profilu mam multum- a to już przebija wszelki sztamp ) I tak jak właśnie Pabloss stwierdził, tolerancja to najlepsze wyjście. Wystarczy ładnie podziękować za życzenia; Można odpowiedzieć nawet "dziękuje bardzo i wzajemnie". Ja zresztą sama zamieściłam własnego autorstwa zdjęcie wielkanocne dla Rodziny na n-k, po prostu po to, by zrobić im przyjemność (jak najbardziej szczerze). W swojej sypialni również mam barany i zające, a było to dla samej kobiecej frajdy wystrojenia pokoju Lubię tego typu rzeczy, choć nie wiąże się to z religią w żadnym stopniu.
Koraszewski (82900 punktów)
>W tych dniach otrzymuję (zapewne nie ja jeden!), w formie tradycyjnej i elektronicznej, życzenia.
Czasem odpowiadam nieco od rzeczy.Dziś np. odpowiedziałem na życzenia, że mój pies zjadł zajączka. Kiedy podszedłem, żeby zobaczyć co że, warczał na mnie świątecznie. O tej porze roku zawsze z sadu przechodzą do ogrodu małe zajączki. Słodkie są. Mój Darwin bardzo je lubi.
Mój rozmówca nawet się roześmiał, ale jakoś dziwnie.

jad11 (18783 punktów)
Odpowiadam:

wzajemnie
pozdr

I tyle. A i to nie zawsze. Zastanawiam się ilu, z tych wysyłających do wszystkich, w ogóle oczekuje jakiejś odpowiedzi.

"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
12-04-2009 20:50 
 Ocena 5 na 5
Aleksandra Stolc (550 punktów)
>Zastanawiam się ilu, z tych wysyłających do wszystkich, w ogóle oczekuje jakiejś odpowiedzi.

Teoretycznie wszyscy jej oczekują Katolicyzm to już taka "norma" w naszym kraju, że nawet wysyłając życzenia ateiście katolik nie zdaje sobie sprawy, iż ten może sobie podobnych powinszowań po prostu nie życzyć. Nic z tym jednak nie zrobimy. Tak długo jak istnieć będzie katolicyzm i miejsce na poczcie , tak długo podobne kuriozum będziemy otrzymywać
12-04-2009 21:01 
 Ocena 2 na 2
jad11 (18783 punktów)
>>Zastanawiam się ilu, z tych wysyłających do wszystkich, w ogóle oczekuje jakiejś odpowiedzi.
>Teoretycznie wszyscy jej oczekują

Zdaje mi się, że oczekują w chwili wysłania ale jeśli komuś nie odpowiem, to ten w natłoku otrzymanych życzeń, nawet nie zauważy, że ja mu nie odpowiedziałem. Więc de facto nie oczekuje odpowiedzi.


"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
12-04-2009 21:20 
 Ocena 5 na 5
Aleksandra Stolc (550 punktów)
>Zdaje mi się, że oczekują w chwili wysłania ale jeśli komuś nie odpowiem, to ten w natłoku otrzymanych życzeń, nawet nie zauważy, że ja mu nie odpowiedziałem. Więc de facto nie oczekuje odpowiedzi.

W sumie tak No, chyba, że katolik czai się na Twoje podziękowania w szczególności, bo WIE, że jesteś ateistą. Kiedy otrzymałby od Ciebie odpowiedź na religijną treść życzeń, np. "ok, dziękuję i wzajemnie", odebrałby to jako: "O JEZU! Nawróciłem mojego kolegę ateistę, bo podziękował za moje życzenia o Jezusie!" Hah, oczywiście żartuję, ale tak czy siak warto jednak podziękować- to też świadczy o kulturze
jad11 (18783 punktów)
>ale tak czy siak warto jednak podziękować- to też świadczy o kulturze
Racja.


"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365