hej ,
Fundamentalne wartości
Jak sądzicie , czy za 1000 lat będzie istniał język polski i ludzie nim na co dzień się posługujący ? Czy sądzicie , że w roku 2410 będziemy obchodzić rocznicę pewnej bitwy ? ( Obchodzenie rocznic upamiętniających wzajemne się mordowanie powinno według mnie być jak najszybciej zaniechane , jak nie przymierzając kanibalizm ) Czy w roku 4000 będziemy świętować urodziny pewnego kontrowersyjnego człowieka ? Czy w 3968 będziemy wspominać Michnika a w 1980 Wałęsę ? Dla każdego człowieka naturalna jest perspektywa jego własnego życia … kilkudziesięciu lat . Jego teraźniejszość jest tym w czym człowiek się potrafi odnaleźć , zrozumieć , utożsamić . Ta perspektywa jest najważniejsza i najbardziej rzeczywista i realna . Kontekst tysięcy lat a już tym bardziej milionów człowieka całkowicie przerasta , tak intelektualnie jak i emocjonalnie . Gubi się wtedy w pustych przestrzeniach i milionach lat których nikt nie może sobie wyobrazić , żaden ludzki wysiłek nie jest zdolny ogarnąć .
A co się stanie ze mną ? Z moją miłością , fascynacją , uwielbieniem , ekstazą i euforią ? ( A co się stanie z przerażającym bólem i cierpieniem ? ) Znikną bez śladu ? Jak to możliwe aby tyle uczucia mogło rozpłynąć się bez śladu ? A więc będą wiecznie trwały ? Ileż w tym tupetu , pychy i próżności aby uważać , że własne uczucia czy myśli są tak wartościowe , że muszą być wyróżnione nie tylko trwaniem przez określony czas ale przez całą wieczność ??? Ile w tym bezczelności aby wierzyć , że wszechświat został specjalnie stworzony po to aby te uczucia i myśli powstały w twojej głowie a potem trwały przez całą niewyobrażalną wieczność …
Nie mogę się powstrzymać aby nie posłużyć się wspaniałym cytatem : Wieczności pragną ludzie , którzy nie mają żadnego pomysłu na spędzenie deszczowego , niedzielnego popołudnia !
Fundamentalne , niezmienne , wiecznie trwałe wartości ??? Raczej baśniowe wyobrażenie , raczej legenda i mit … że życie ludzkie jest niezmienne i niezmienne są wartości Wszystko wskazuje na to , że wszystko się zmienia czyli ewoluuje … i to jest rzeczywistością … Reszta jest bardziej lub mniej przypadkową interpretacją na temat jednej lub drugiej wersji czegoś co ludzie w swej rozpaczy i bezradności nazywają prawdą .
pozdrawiam serdecznie makuś
|