Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wypowiedż prymasa Michalika

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
26-12-2010 13:05Sikorka1982 (55 punktów)Wypowiedż prymasa Michalika
Ocena 2 na 2
Wczoraj, prymas Michalik kategorycznie stwierdził z ambony do swoich wiernych, że nie wolno wam samodzielnie myśleć, macie postępować tak jak nakazał Chrystus...Przecierałam oczy ze zdumienia, że dziś można jeszcze ludziom takie rzeczy wmawiać...Rozumiem, że wedle Michalika, powinniśmy używać rozumu tylko do takich czynności jak: wyłączenie w odpowiednim momencie gotującej się wody w czajniku, czy wyłączeniu światła gdy idziemy spać...XXI wiek, a jakby XIII...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
A może jakiś odnośnik do tej wypowiedzi? Bez tego twój post jest po prostu plotką.


Niezależność jest tą zdobyczą kobiet, dzięki której mogą się już kompromitować same. (Lidia Jasińska)
Sikorka1982 (55 punktów)
Nie jest plotką, oglądałam relacje w telewizji...można poszperać w internecie - nie mam zwyczaju wkładać komuś w usta czegoś, czego nie powiedział...Nie nazywam się Jarosław Kaczyński, któremu brytyjski premier gratulował...
26-12-2010 14:51 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Nie jest plotką, oglądałam relacje w telewizji...można poszperać w internecie
To poszperaj i podaj odnośnik.


Niezależność jest tą zdobyczą kobiet, dzięki której mogą się już kompromitować same. (Lidia Jasińska)
26-12-2010 15:42 
 Ocena 1 na 1
Sikorka1982 (55 punktów)
>>Nie jest plotką, oglądałam relacje w telewizji...można poszperać w internecie
>To poszperaj i podaj odnośnik.
>
Niezależność jest tą zdobyczą kobiet, dzięki której mogą się już kompromitować same. (Lidia Jasińska)

Chętnie bym to uczyniła, masz rację, jednak w internecie można znaleźć jedynie oficjalne fragmenty (na jednej stronie chyba nawet całość) homilii - a jak sam zapewne wiesz, mówca wygłasza często nie tylko to, co ma od deski do deski zapisane na kartce...dodaje też od siebie "na żywo". Nie wymagam żebyś mi wierzył, ok, jakoś to przeżyję - ale chcę uczciwie potwierdzić, że owe słowa na własne uszy słyszałam wczoraj w jednej ze stacji telewizji publicznej - Naprawdę nie jestem osobą zaborczą - po prostu zwróciłam uwagę na sens słów tego księdza - bo zwyczajnie w świecie mnie, jako osoby ceniącej sobie niezależność myślenia, one zabolały...tyle...tylko tyle...
26-12-2010 20:26 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Skoro powiedział, że owce, które strzyże KK mają nie myśleć, to powiedział prawdę i szczerze przedstawił stanowisko KK. Czym tu się oburzać?

Oburzać można się na polityków, którzy nadstawiają tyłki katabasom i jeszcze im płacą z budżetu za wazelinę, którą kupują też z budżetu.



Niezależność jest tą zdobyczą kobiet, dzięki której mogą się już kompromitować same. (Lidia Jasińska)
27-12-2010 15:57 
 Ocena 4 na 4
Lodowy (1486 punktów)
>Chętnie bym to uczyniła, masz rację, jednak w internecie można znaleźć jedynie oficjalne fragmenty (na jednej stronie chyba nawet całość) homilii - a jak sam zapewne wiesz, mówca wygłasza często nie tylko to, co ma od deski do deski zapisane na kartce...dodaje też od siebie "na żywo". Nie wymagam żebyś mi wierzył, ok, jakoś to przeżyję - ale chcę uczciwie potwierdzić, że owe słowa na własne uszy słyszałam wczoraj w jednej ze stacji telewizji publicznej

Być może się mylę, ale obstawiam w ciemno, że Michalik nie użył sformułowania "nie wolno wam samodzielnie myśleć".
Nie dziwię się kilku piszącym tu osobom, że pytają o link. To jest forum racjonalistów, którzy opierają swoja wiedzę na konkretach. Zakładanie wątku na zasadzie "słyszałam" jest zaśmiecaniem forum, ale rozumiem, że bardziej chodziło o zamanifestowanie swoich poglądów.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
"Przytoczył także przykład międzynarodowej instytucji powołanej do szerzenia kultury UNESCO, która występuje o naukę bezpiecznego seksu, aby od najmłodszych lat wprowadzać człowieka w życie seksualne."
Uważam, że ma rację. Streszczenie wypowiedzi abepe : www.tokfm.(*)k_swiat_chce_wyeliminowac.html
Sikorka1982 (55 punktów)
> "Przytoczył także przykład międzynarodowej instytucji powołanej do szerzenia kultury UNESCO, która występuje o naukę bezpiecznego seksu, aby od najmłodszych lat wprowadzać człowieka w życie seksualne."

Hmm...tylko ja nie bardzo rozumiem co oznacza od "najmłodszych" lat...czy jest sens uświadamiać pięciolatka w kwestii seksu? Jest czas na zabawki, na uczenie się czytania i pisania, na poważniejszą naukę i na pracę...Przyznam się szczerze, że prymas Michalik
nie budzi we mnie zaufania co do norm moralnych, jeśli już, to o wiele bardziej cenię arcybiskupa Gocłowskiego...człowiek jak sądzę, o wiele bardziej tolerancyjny Serdecznie pozdrawiam
Amol (692 punktów)

> Streszczenie wypowiedzi abepe : www.tokfm.(*)k_swiat_chce_wyeliminowac.html
>

>"Kultura to cały człowiek

Zaapelował do wiernych, aby nie pozwolili sobie na odebranie naszej europejskiej, polskiej, chrześcijańskiej kultury, wyrosłej z ewangelii, naszej tradycji narodowej, która nakazuje wszystkie wydarzenia odnosić do Boga."
>

Jak zwykle.Polska=Katolstan.Nasza kultura,czyli wszystkie rzeczy wytworzone przez człowieka należą do Boga.Nawet nasze oddechy,pierdnięcia wszystko.Mieszko co ty narobiłeś dobrego.

>"Arcybiskup Józef Michalik Przypomniał głośną sprawę procesu w Strasburgu, dotyczącego zdjęcia krzyża we włoskiej szkole. - Powstała wielka awantura w Europie. Wiele państw europejskich, nawet Rosja, złożyło protest do Europy, że eliminowanie tego judeochrześcijańskiego etapu z historii Europy jest barbarzyństwem, jest cofaniem się, jest kłamstwem historycznym, że tak jak wszystkie inne wyznania do swego symbolu, chrześcijanie mają prawo do krzyża - powiedział"
>

Kiedy prawo nie jest po stronie chrześcijan,zbiera się cała masa nawiedzonych tępaków,by walczyć o swoje przekonania i bronić prześladowanej większości.Marzeniem każdego fanatyka jest zostać męczennikiem.Chrześcijanie nie zwracają uwagę na inne wyznania czy brak wyznań,oni są najważniejsi,potrafią wyszarpać sobie jak najwięcej i zmieniać wyroki prawne lub w ogóle się do nich nie stosować.Prawo przecież pochodzi od Boga i tylko prawo Boga jest najważniejsze.
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Wczoraj, prymas Michalik kategorycznie stwierdził z ambony do swoich wiernych, że nie >wolno wam samodzielnie myśleć, macie postępować tak jak nakazał >Chrystus...Przecierałam oczy ze zdumienia, że
>dziś można jeszcze ludziom takie rzeczy wmawiać...

Po pierwsze: wolałbym sam przeczytać/usłyszeć wypowiedź (brak linku!)

Po drugie: A co to za rewelacja? Wszyscy księża powtarzają, że należy przestrzegać przykazań, żyć w zgodzie z nauką kościoła itp. Nie ma miejsca na samodzielne myślenie i nie było.

Klasycznym jest to, co zdrowe; romantycznym jest to, co chore. - Goethe
Sikorka1982 (55 punktów)
>
Co do linku to napisałam powyżej.
Pytasz się co to za rewelacja? Skoro już wszystko wiesz i wszystko jest dla Ciebie jasne, to po co tu jesteś? Idąc twoim tropem można stwierdzić, po co księża co niedzielę czytają fragmenty Ewangelii, co to za rewelacja? I po co ateiści stale twierdzą że Bóg nie istnieje - o to co za rewelacja?Ja nie napisałam że to rewelacja - to tylko komentarz do bieżących informacji ze strony Kościoła w Polsce...
26-12-2010 23:00 
 Ocena 3 na 3
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Pytasz się co to za rewelacja? Skoro już wszystko wiesz i wszystko jest dla Ciebie jasne, to po co tu jesteś?
W poprzednim wpisie uzasadniłem, dlaczego nie dziwi mnie wypowiedź księdza.
Dziwi mnie natomiast, że na podstawie tego zdania wywnioskowałaś, że "zjadłem wszystkie rozumy".

Na "racjonaliście" dowiaduję się o różnych, najczęściej znacznie bardziej poruszających, wypowiedziach księży - według mojej subiektywnej oceny. Ciebie najwyraźniej poruszyła szczególnie ta, bo jak napisałaś w temacie:
>Przecierałam oczy ze zdumienia
OK, masz swoją opinię, ja swoją, jednak generalnie się zgadzamy, że pod pewnymi względami żyjemy w "Wiekach Ciemnych", nie mamy się o co spierać
Pozdrawiam
pawel9308 (104 punktów)
Kościół w Polsce zaczyna trzymać się już przysłowiowej brzytwy. Coraz więcej osób odchodzi od kościoła dlatego Michalik tak mówi abyśmy nie myśleli . W Polsce mało jest już osób szczerze religijnych zazwyczaj mamy do czynienia z dewocją religijną czy też z rasizmem starych babek i dziadków słuchających przenajświętszego Ojca Dyrektora. W kościele mało jest osób tolerancyjnych typu kard. Nycz czy kard. Dziwisz. Gdy oglądamy programy publicystyczne to o sprawach kościoła mówi popaprany redaktor Terlikowski który uważa się za wysłannika boga ( celowo z małej litery) na ziemi. Nie dopuszcza do siebie zdania innych osób wręcz przekrzykuje je.
Sikorka1982 (55 punktów)
terlikowski jest najśmieszniejszy w tym, że przedstawiając swoje jakieś beznadziejne i bez pokrycia argumenty - robi minę tak szczęśliwą i arogancką zarazem, jakby właśnie odkrył drugą Amerykę. Podnieca się jak zaprasza go Lis do programu - a ja nie mam wątpliwości, że robi to tylko dlatego (tzn. Lis), żeby to jego show nie wypadło gorzej, niż "Gwiazdy tańczą na lodzie"...
31-12-2010 14:22 
 Ocena 3 na 3
Kowalska (14008 punktów)
>W kościele mało jest osób tolerancyjnych typu kard. Nycz czy kard. Dziwisz.

   W Kościele katolickim nie istnieją hierarchowie, którzy są tolerancyjni. Tolerancja i władza się wykluczają. Gdyby Dziwisz czy Nycz byli tolerancyjni, nigdy nie dostąpiliby zaszczytu zostania księciem Kościoła. To wręcz właśnie oni muszą być bardziej bezwzględni w nietolerancji niż jakiś przydrożny proboszcz.

   Oczywiście zawsze mamy jakiś wyjątek od reguły. Wszyscy księża, od najniższego klechy na dorobku, po samego papieża są tolerancyjni dla samych siebie. Im wolno wszystko. Dosłownie wszystko.


Myślenie jest głupie.
Grzegorz (5685 punktów)
>Wczoraj, prymas Michalik kategorycznie stwierdził z ambony do swoich wiernych, że nie wolno wam samodzielnie myśleć, macie postępować tak jak nakazał Chrystus...
Nie wiem jakich dokładnie użył słów, ale formalnie takie stwierdzenie nie byłoby dalekie od prawdy (zarówno jeśli chodzi o teologię jak i praktykę w KRK), niezależnie od tego jak bardzo się to nam (nie) podoba.
A skoro ludzie (a dokładniej: znacząca część społeczeństwa) przychodzą słuchać jego wynurzeń, rzucają mu na tacę i nie mają nic przeciwko wpieprzaniu się KRK w wiele dziedzin życia od polityki do etyki to najwyraźniej w dużym stopniu się z nim zgadzają, czyli m.in. nie myślą. Powiedziałbym że chcącemu nie dzieje się krzywda, gdyby nie to że często stado bezmyślnych baranów narzuca swój głos reszcie. Czasami nawet nie dlatego że mają przewagę liczebną (możnaby od biedy stwierdzić że to urok demokracji) tylko dlatego że głośniej ryczą.
zachaj (5239 punktów)
>Wczoraj, prymas Michalik kategorycznie stwierdził z ambony do swoich wiernych, że nie wolno wam
>samodzielnie myśleć, macie postępować tak jak nakazał Chrystus...Przecierałam oczy ze zdumienia, że
>dziś można jeszcze ludziom takie rzeczy wmawiać..

Pewnie , że można. Mnie już to nie dziwi. Już mnie nic nie dziwi. Nie dziwi mnie , że miliardy ludzi wierzy w mity z przed kilku tysięcy lat. Nie dziwi mnie , że można wciskać ciemnotę ludziom dzień i noc.

Najlepiej przestać się dziwić i zacząć zmieniać świat. Zaczynając od siebie...
Manian (950 punktów)
>Wczoraj, prymas Michalik kategorycznie stwierdził z ambony do swoich wiernych, że nie wolno wam samodzielnie myśleć
i niech ktoś powie, że Kościół nie działa jak sekta
>macie postępować tak jak nakazał Chrystus...
Czy Chrystus nakazał budowania wielkich świątyń w celu zbliżenia się do Boga?
sable (465 punktów)
>Czy Chrystus nakazał budowania wielkich świątyń w celu zbliżenia się do Boga?
Oczywiście, że nie, chociaż kiedy wyrzucił handlujących z przedsionka świątyni jerozolimskiej powiedział, że to jest dom Boga Ojca, a nie miejsce do handlowania. A więc w tym momencie zgadzał się z koncepcją budowania świątyń, która jednak przeszła do chrześcijaństwa w spadku po wcześniejszych religiach. Widać z tego, że żadna z religii nie może się oprzeć budowaniu świątyń, a przecież Jezus w innym miejscu nauczał, że to sami chrześcijanie są świątyniami Boga więc po co kościoły, bazyliki itp. skoro każdy z wierzących jest świątynią Boga ?
31-12-2010 18:12 
 Ocena 1 na 1
darlove (2804 punktów)
Religioci budują kościoły, bo oni są świątynią, ale plugastwa i pana światłości - Lucypera, że się tak wyrażę o tym gostku w sposób staropolski i uświęcony tradycją. Dlatego muszą budować dużo kościołów. Jakoś trzeba zabić świadomość bycia moralnym ściekiem.

Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365