Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gdzie jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
18-01-2011 00:33mateo3340 (16 punktów)Gdzie jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ?
Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
Oczywiście taka teza powinna być wygwizdana nawet przez katolików. Jednak szczerze mówiąc, osobiście nie spotkałem się z fragmentem biblii mówiącym o tym fakcie. A jeśli takowego nie ma, to jaki nieomylny papież coś takiego wymyślił ??
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>jaki nieomylny papież coś takiego wymyślił ??
Świat ma ~6 tys. lat, siódmego dnia Pan odpoczywał - to wynika z kontekstu ;p Nie mam racji ? ;p

"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
Paweł Urbanek (22 punktów)
James Ussher

Wyczytałem niedawno, że niektórzy poprawili jego wynik. Wyszło im, że świat został stworzony 23 października o godzinie 9 rano.
18-01-2011 07:47 
 Ocena 9 na 9
Meretseger (61860 punktów)
Do dziś katolicy bezmyślnie powielają obliczenia biskupa Usshera, śpiewając kolędę "Wśród nocnej ciszy": "... cztery tysiące lat wyglądany" (z akcentem na ostatnią sylabę ).

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
18-01-2011 12:25 
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> śpiewając kolędę "Wśród nocnej ciszy": "... cztery tysiące lat wyglądany"
Bo w ten sposób zachowują rytm. Jak mają śpiewać. Cztery i pół miliarda lat wyglądany?
18-01-2011 13:41 
 Ocena 5 na 5
Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)
>> śpiewając kolędę "Wśród nocnej ciszy": "... cztery tysiące lat wyglądany"
>Bo w ten sposób zachowują rytm. Jak mają śpiewać. Cztery i pół miliarda lat wyglądany?

Myślę, że to pół miliarda można spokojnie pominąć, bo przecież nie od razu pojawiło się na naszej planecie życie, które według św. Pawła "z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych" (Rz 8,19) Tym sposobem można śpiewać kolędę, podając datowanie naszego świata w zaokrągleniu:

Cytat:
Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany,
Cztery miliardy lat wyglądany!



"Grzeszący przeciw Stwórcy swemu niech wpadnie w ręce lekarza!" (Syr 38,15)
18-01-2011 20:25 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
Obawiam się, że trzeba zmienić tekst tej kolędy. Przyjmując teorię Wielkiego Wybuchu sprzed ok. 14 miliardów lat oraz grzech pierworodny: powinno się śpiewać tak

>Cytat:
Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany,
>Czternaście miliardów lat (bez sześciu dni) wyglądany!


Obawiam się, że konieczna będzie zmiana rytmiki tej kolędy, by zachować rym i śpiewność.
Mam już nawet pewne propozycje.

Drobner, na pewno nie kolędnik...
18-01-2011 23:46 
 Ocena 2 na 2
Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)
>Obawiam się, że trzeba zmienić tekst tej kolędy. Przyjmując teorię Wielkiego Wybuchu sprzed ok. 14 miliardów lat oraz grzech pierworodny: powinno się śpiewać tak
>>Cytat:
Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany,
>>Czternaście miliardów lat (bez sześciu dni) wyglądany!


No, ten wariant już zakłada, że wkrótce po Wielkim Wybuchu powstała już jakaś grzeszna forma życia, która była zdolna (i miała powody) oczekiwać Zbawiciela


"Grzeszący przeciw Stwórcy swemu niech wpadnie w ręce lekarza!" (Syr 38,15)
19-01-2011 00:05 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
Sześć (siedem) dni później. Tak mówi Pismo.

Drobner, daleki od sekundnika...
19-01-2011 06:35 
 Ocena 1 na 1
Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)
>Sześć (siedem) dni później. Tak mówi Pismo.
>Drobner, daleki od sekundnika...

Dzień Boski = 1000 lat, jak mówi Pismo (patrz wyżej) ;P

"Grzeszący przeciw Stwórcy swemu niech wpadnie w ręce lekarza!" (Syr 38,15)
Madman (7811 punktów)
>Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
Nie jest napisane wprost. Trzeba liczyć według genealogii.
Rdz 5:5 (BT):
5. Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł.
I tak dalej, i tak dalej.
Niektórzy idą na łatwiznę i liczą jeden dzień stwarzania świata jako tysiąc lat.
18-01-2011 13:43 
 Ocena 3 na 3
Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)

>Niektórzy idą na łatwiznę i liczą jeden dzień stwarzania świata jako tysiąc lat.

Nie na łatwiznę, tylko zgodnie z przelicznikiem biblijnym ;P

Ps 90,4:
Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął


"Grzeszący przeciw Stwórcy swemu niech wpadnie w ręce lekarza!" (Syr 38,15)
PKowalski (1042 punktów)
>Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
Wyliczenia brały się z podsumowania lat patriarchów -- aż do Adama wstecz (zauważ zresztą, że mamy rodowód Jezusa, a nawet dwa, różniące się liczbą pokoleń). Adam zaś został stworzony w szóstym dniu. Można więc 'wyliczyć', choć oczywiście jest w tym wyliczeniu parę niewiadomych; a Kościół Katolicki (w przeciwieństwie do niektórych innych wyznań) już dawno uznał, że lata i dni w Biblii mogą mieć znaczenie symboliczne i nie być 'naszymi latami'.
Głąbiński (3538 punktów)
>Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
Formalnie ujmując, gdy w pierwszej części Biblii (tzw. księga Genesis) zsumować odcinki czasu potrzebne dla realizacji, opisanych jako kolejno po sobie następujące, zdarzeń poprzedzających pojawienie się Abrahama, otrzyma się około 3000 lat. Ponieważ zaś dzieje Abrahama rozpoczynające tekst o charakterze kroniki, datujemy na ca 1200 lat przed naszą erą, otrzymujemy, że stworzenie świata wypada około roku 4000 pne.
Racjonalnie, krytycznie ujmując, Biblia nie podaje informacji ani o rzeczywistych zdarzeniach przedabrahamowych, ani o czasie w którym one się rozegrały. Tekst Genezis w tej części nie jest bowiem opisem faktów, lecz kompilacją mitów sumeryjskich, dodatków uprawomacniających koncepcję kultu wg Mojżesza (opisy stworzenia i pierwszego grzechu) i czysto fantazyjnych dodatków (przypuszczalnie z okresu tzw. niewoli babilońskiej) dopasowujących przez fikcyjne datowanie całość do kronikarskiego charakteru zapisu historii Izraela zaczynającej się od Abrahama.

Stach M. G.
Zella (1321 punktów)
>Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
   Odpowiedzi można szukać np w :
>P< pl.wikipedia.org/wiki/Kreacjonizm_(filozofia)
    Skądinąd wiadomo o 4 miliardach lat.
18-01-2011 16:05 
 Ocena 1 na 1
Głąbiński (3538 punktów)
>>... świat ma ... lat ??
...
>Skądinąd wiadomo o 4 miliardach lat.
4 miliardy liczy sobie Ziemia, a świat istnieje 12 - 16 (wg różnych źródeł) miliardów lat.


Stach M. G.
18-01-2011 16:17 
 Ocena 2 na 2
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
>>>... świat ma ... lat ??
>...
>>Skądinąd wiadomo o 4 miliardach lat.
>4 miliardy liczy sobie Ziemia, a świat istnieje 12 - 16 (wg różnych źródeł) miliardów lat.
>
Stach M. G.


Mój świat istnieje 42 lata.
Pozdrawiam.
Zella (1321 punktów)
>... świat ma ... lat ??
>...
>Skądinąd wiadomo o 4 miliardach lat.
>4 miliardy liczy sobie Ziemia, a świat istnieje 12 - 16 (wg różnych źródeł) miliard
<P> Racja!!
Marcinlet (1935 punktów)
Z tych wyliczeń logicznie wyniknął niespodziewany wniosek. Otóż jeśli były one poprawne to wiadomo było kiedy miał miejsce potop. Ale okazało się również, że cywilizacja chińska już istniała w najlepsze w czasie potopu (wyliczono to na podstawie dat panowania cesarzy) i jakoś nie odczuła jego konsekwencji. Kiedy Noe płynął swą arką, Chińczycy żyli, jedli, spali i rozmnażali się pod wodą.
18-01-2011 14:17 
 Ocena 5 na 5
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Również jacyś pre - Izrealici mieli się świetnie, narzekali może na upał i suszę. Dużo czasu musiało upłynąć, zanim ktoś z ich potomków polubił literaturę Mezopotamii do tego stopnia, aby stworzyć "święty" collage zwany Biblią.
18-01-2011 17:46 
 Ocena 9 na 9
Meretseger (61860 punktów)
>Kiedy Noe płynął swą arką, Chińczycy żyli, jedli, spali i rozmnażali się pod wodą.
Właśnie sobie liczę:
Gdy Adam miał 130 lat, urodził się Set.
Gdy Set miał 105 lat, urodził się Enosz.
Gdy Enosz miał 95 lat, urodził się Kenan.
Gdy Kenan miał 70 lat, urodził się Mahalaleel.
Gdy Mahalaleel miał 65 lat, urodził się Jered.
Gdy Jered miał 162 lata, urodził się Henoch.
Gdy Henoch miał 65 lat, urodził się Metuszelach.
Gdy Metuszelach miał 187 lat, urodził się Lamech.
Gdy Lamech miał 182 lata, urodził się Noe.
Gdy Noe miał 500 lat, urodzili się jego synowie Cham, Sem i Jafet.
(Tako stoi w Księdze Rodzaju, rozdział 5).
No to policzmy. Potop miał miejsce, gdy synowie Noego byli już na świecie, i to dorośli, żonaci, zatem minimum 520 plus reszta daje nam co najmniej 1581 lat. Biorąc rok stworzenia świata jako 4004 p.n.e (wg Usshera), to potop musiał się zdarzyć po roku 2423, czyli za panowania Niuserre z V dynastii. Ups... Chyba by zauważył, gdyby piramidy jego czcigodnych przodków podmyło? A mało, że nie zauważył, to jeszcze własną postawił. I oddychał normalnie, wcale nie bulgotał.
Ot, tyle warte są biblijne rewelacje...


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Kowalska (14008 punktów)
>Witam, możecie mi napisać, gdzie w biblii jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ??
>Oczywiście taka teza powinna być wygwizdana nawet przez katolików. Jednak szczerze mówiąc,
>osobiście nie spotkałem się z fragmentem biblii mówiącym o tym fakcie. A jeśli takowego nie ma, to
>jaki nieomylny papież coś takiego wymyślił ??

   Rzecz cała jest prosta do wyjaśnienia. Otóż, jak to w życiu każdego z nas bywa, raz czas nam się dłuży jak przemówienie Jarosława, a innym razem zapiernicza z prędkością światła.

   Prorocy piszący Biblię, jak każdy człowiek, też temu ulegali w czasie swojego życia. A potem to już się wszystko wszystkim tak doszczętnie pomieszało, że nawet z tej okazji wywmyślili Wieżę Babel, aby usprawiedliwość jakość swoją niemożność dogadania się.

Teorię tę, wymyślił nieomylny papież Bum Parara Za Mną Wiara IV.

"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.
18-01-2011 18:36 
 Ocena 5 na 5
Ania... (14138 punktów)
>    Rzecz cała jest prosta do wyjaśnienia. Otóż, jak to w życiu każdego z nas bywa, raz czas nam się dłuży jak przemówienie Jarosława, a innym razem zapiernicza z prędkością światła.
Nie mogę się powstrzymać:
co to jest teoria względności? odpowiedź na przykładzie: to, ile trwa 5 minut zależy, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.
18-01-2011 20:19 
 Ocena 3 na 3
DyktaFon (9281 punktów)
>Nie mogę się powstrzymać:
>co to jest teoria względności? odpowiedź na przykładzie: to, ile trwa 5 minut zależy, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.
>

Papież nie korzysta z toalety! Nie obrażaj uczuć religijnych!
Drobner (19539 punktów)
Usunięte przez moderatora
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Polecam tę wspaniałą naukową publikację na temat kreacjonizmu.

Ona wszystko jaśnie i klarownie wyjaśnia.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
kovalow (-2 punktów)
W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
19-01-2011 17:46 
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)
>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
A to źle pamiętasz. Napisane jest, że sześć dni.
pl.wikisou(*)C5"ska/Księga_Rodzaju_1

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
kovalow (-2 punktów)
>>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 lat o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
>A to źle pamiętasz. Napisane jest, że sześć dni.
>pl.wikisou(*)C5"ska/Księga_Rodzaju_1
>
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.


wkradła sie literowka teraz poprawione.
19-01-2011 21:20 
 Ocena 1 na 1
Ania... (14138 punktów)
>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
>
6 dni, siódmego odpoczynek. Przeczytaj księgę rodzaju.
kovalow (-2 punktów)
>>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
>>
>6 dni, siódmego odpoczynek. Przeczytaj księgę rodzaju.

Przeciez wiem ze 6 dni ale pytanie jest ile u Boga trwał jeden dzień i wiem ze było to kilka tysiecy lat albo nawet milionow.
Kasza (396 punktów)
>>>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
>>>
>>6 dni, siódmego odpoczynek. Przeczytaj księgę rodzaju.
>Przeciez wiem ze 6 dni ale pytanie jest ile u Boga trwał jeden dzień i wiem ze było to kilka tysiecy lat albo nawet milionow.
>
To jeszcze słońca nie stworzył i wtedy jeden dzień liczył się jako jeden obrót galaktyki...
21-01-2011 14:13 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)

>Przeciez wiem ze 6 dni ale pytanie jest ile u Boga trwał jeden dzień i wiem ze było to kilka tysiecy lat albo nawet milionow.
A skąd to wiesz?


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
24-01-2011 00:58 
 Ocena 1 na 1
VaeSapiens (237 punktów)
>>Przeciez wiem ze 6 dni ale pytanie jest ile u Boga trwał jeden dzień i wiem ze było to kilka tysiecy lat albo nawet milionow.
>A skąd to wiesz?

Pewnie z tego: www.amazon(*)Science-Ultimate/dp/0743203259
21-01-2011 18:08 
 Ocena 2 na 2
Ania... (14138 punktów)
>>>W biblii nie ma podane ze jeden dzien stworzenia to 1000 dni o ile pamietam to stwarzany wg biblii był miliardy lat...
>>>
>>6 dni, siódmego odpoczynek. Przeczytaj księgę rodzaju.
>Przeciez wiem ze 6 dni ale pytanie jest ile u Boga trwał jeden dzień i wiem ze było to kilka tysiecy lat albo nawet milionow.
Hmm... dzień to dzień.
Było nie było, na pamiątkę tej historii odpoczywamy dnia siódmego - czyli w sobotę
Gdyby traktować tę przypowiastkę alegorycznie, to odpoczniemy... uppss... 6 pracy, 1 odpoczynek, 6 pracy, 1 odpoczynek, a zaczęliśmy właśnie pracować kolejną 6-miliardówkę

Nie lubię wciskania alegorii do tych przypowiastek. One nie były alegoryczne - to zwykłe bajki. Alegorię stosuje się świadomie, a przypadkiem to chyba nie za bardzo.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365