Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dawny szach Iranu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
13-02-2011 07:49Jacek Tabisz (30006 punktów)Dawny szach Iranu
Ocena 4 na 4
Jako ateista myślę z pewną dozą sympatii o części działań dawnego szacha Iranu. Nie wiem, na ile owe działania nie tonęły w morzu błędów a la Gierek i gorszych zbrodni, ale brakuje mi ich teraz wśród polityków państw o genezie muzułmańskiej. Otóż jedną z ciekawych idei szacha było odrzucenie pisma arabskiego i przywrócenie klinowego, oczywiście odpowiednio zmienionego, tak aby nadawało się do dzisiejszych czasów. Człowiek ów starał się o Iran, którego fundamentem nie byłby islam, ale cała historia tego kraju, jednego z najstarszych i najważniejszych w dziejach świata. Obecnie język irański praktycznie przestaje być mową indoeuropejczyków. Zapożyczeń z arabskiego jest więcej niż irańskich słów. Wiele kanałów w TV i w radiu nadaje wprost po arabsku. Szkoda, bo wraz z językiem perskim i historią Persji sięgającą znacznie dalej niż do VII wieku n.e. cała ludzkość traci bardzo wiele. Brakuje mi takich ludzi w świecie polityki państw (od)muzułmańskich. Podobny, choć z pewnością bardziej zasłużony od szacha Iranu był Ataturk. Choć był postacią ultrakontrowersyjną, być może dzięki niemu Turcy znajdą się w UE stając się naszymi europejskimi współrodakami. Rewolucja islamska, która zmiotła szacha Iranu miała w dużej mierze znaczenie religijne. Wielu irańskim muzułmanom nie podobały się bardzo niezgodne z Koranem pomysły szacha. Dlatego to co stało się później nie było wielką niespodzianką. A szkoda. Chciałbym, aby jak najwięcej mieszkańców państw (od)muzułmańskich dostrzegło wreszcie, że religia jest źródłem ogromnej ilości ich problemów. Że nie warto się z nią utożsamiać. Nie, żeby od razu stać się ateistą, lub mutyzalitą, ale żeby choć myśleć o wyznaniu jako o jednej z wielu cech, nie najważniejszej.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Oglądałeś "Persepolis"?

Pozdrawiam

Aktualnie brak stopki.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Co masz konkretnie na myśli? Wokół taka wilgotność i upał, że słabo kojarzę (szczerze, żaden żart!)?
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Film animowany o Iranie, na youtubie jest. Warto obejrzeć.

Pozdrawiam


Aktualnie brak stopki.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Z chęcią to zrobię, jak przeniosę się do kraju, w który internet działa szybciej. Tu ledwo strony z tekstem mi się otwierają. Dlatego - zmuszony sytuacją (szczerze) i moją nieposkromioną ciekawością - zmuszony jestem zadać pytanie, na które nie musisz odpowiadać, ale - no wiesz - fajnie by było... Na co szczególnie chciałabyś mi zwrócić uwagę w tym filmie, a co ma związek z szachem Iranu szukającym korzeni swojego kraju dalej i szerzej niż w Koranie i twórczości paru genialnych irańskich poetów muzułmańskich, takich jak Hafiz?
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Jest tam spory fragment o szachu Iranu.
Sam film jest jak poemat.
Jeśli możesz poczytaj o autorce filmu Marjane Satrapi.

Pozdrawiam


Aktualnie brak stopki.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Przeczytałem na razie w angielskiej wikipedii. Wynika z tego, iż jeszcze jako dziecko wyemigrowała do Francji, żeby tam uczyć się w liceum. Była to zapewne decyzja jej rodziców. Z wikipedii nie wynika, czy jej rodzice byli zagrożeni, czy po prostu uciekali przed biedą.

Ja nie mówię, że szach Iranu był wspaniałym człowiekiem, piszę tylko o tym, iż brak mi takiego spojrzenia poza islam u polityków (tych niegodziwych i tych uczciwych) państw (od)muzułmańskich. A naprawdę, gdy jest się Irańczykiem, to nie byle co. To tak jakby u nas jeszcze byli Rzymianie. W Iranie zmieniły się miliony rzeczy, ale jednak nie w aż takim stosunku jak Rzym - Francja, Hiszpania, Włochy etc. Jak więc można żyć w Iranie i nie sięgać myślami dalej, poza Koran? Przecież nawet w czasach szalejącej inkwizycji w Europie wciąż przemycała się mitologia i stylistyka antyczna. Oswajano je, chrystianizowano je, ale na próżno - myślę, że nie przypadkowo estetyka Oświecenia znów mocno nawiązywała do Starożytnego Rzymu. Nie rozumiem jak jakiś Koran może przesłaniać tylu Irańczykom wcześniejszą historię ich kraju?
13-02-2011 12:20 
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Po prostu obejrzyj "Persepolis", jak będziesz miał okazje.
Z miejsca przyjmujesz, że chcę objeżdżać Ci irańskiego szacha, niepotrzebnie.
Chce się podzielić czymś fajnym, a jednocześnie w temacie.

Pozdrawiam

Aktualnie brak stopki.
13-02-2011 13:36 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Dzięki Obejrzę na pewno. Poetyckość sztuki Irańczyków jest czasem czymś zupełnie wspaniałym! Akurat obracam się w świecie ludzi teatru i filmowców na Sri Lance. Ci ostatni całkiem nieźle znają światowe kino, znają nawet naszych dobrych reżyserów (tylko jakoś Wajda do nich nie dotarł, a szkoda, bo "Wesele" jest super). Dosłownie wszyscy cenią najbardziej kino irańskie. Coś w nim jest bez dwóch zdań, właśnie ta poetyckość...

Natomiast ja nic nie zakładałem. Bardzo mi się podoba praca nowych moderatorów, jesteście "cool". Po prostu piszę z piekarnika. Mój komp też jest tak ciepły, że ledwo go można dotknąć...
Głąbiński (3538 punktów)
>... Człowiek ów starał się o Iran, którego fundamentem nie byłby islam, ale cała historia tego kraju, ...
Czynił to jednak w sposób, który stanowił antypropagandę założonej idei. Jego bałwochwalczy stosunek do USA, ograniczenie umysłowe uniemożliwiające jakiekolwiek wykorzystanie, dość licznej w Iranie, inteligencji zarówno technicznej, ekonomiczno-społecznej, jak i humanistycznej, oraz siłowe egzekwowanie własnych naiwnych pomysłów, przypominały postępowanie nie Gierka, lecz cara Mikołaja I-go.

Stach M. G.
13-02-2011 10:42 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Pojawiły się już jednakże głosy w artykułach na forum, że jeśli chodzi o edukację, to jednak zrobił on co nieco dla jej rozwoju... Nawet zainteresowanie tak bogatą historią mogło być dla niektórych rozwijające... Prócz tego jak można postępować łagodnie z silnie zakorzenioną religijnością? Młodoturcy też nie byli łagodni, podobnie jak carowie zmusili Turków aby ubierali się inaczej, zmienili alfabet, usunęli z języka słowa odarabskie... Wyobraź sobie to w Polsce - usunąć z naszego języka wszystkie słowa odłacińskie, bo to język Kościoła (to tylko przykład, bo na szczęście chrześcijaństwo nie ma swojego języka, zarówno po łacinie jak i w grece powstawały dzieła dużo wartościowsze od Ewangelii, i to dużo dawnej niż rzeczony tekst. Nota bene osoby znające koine (tę wersję Greki) uważają (o ile nie są rozpalone dewocją, a większość jest) iż język ewangelii greckich jest obrzydliwy, koszmarny, miliony razy upiększony i zracjonalizowany w tłumaczeniach. Zapewne zerowe zainteresowanie aramejskim wśród chrześcijan (a to wciąż żywy język, kto by pomyślał...) wynika z tego, iż woleliby raczej nie znać oryginalnej treści tego w co wierzą. Swoją drogą fajnie by było, gdyby jakiś ateista na miarę skorego do walki Myersa opanował doskonale koine i (lub) aramejski. To by się dopiero działo... Gdyby ktoś trzeźwo myślący sięgnął po oryginał tych bzdur. Kusi mnie to, może z koine się kiedyś uda
rexus (2343 punktów)
Kiedyś Irańczyk powiedział: "...obalając szacha trafiliśmy z deszczu pod rynnę."
elfir (1058 punktów)
Ataturk wcześniej wprowadził powszechne prawo do głosowania dla kobiet niż niejedno państwo europejskie
21-02-2011 23:11 
 Ocena 2 na 2
Rigoletto (3891 punktów)
>Ataturk wcześniej wprowadził powszechne prawo do głosowania dla kobiet niż niejedno państwo europejskie

Wcześniej niż w oświeconej Francji.
22-02-2011 07:55 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)

>Wcześniej niż w oświeconej Francji.
Że już nawet o cywilizowanej Szwajcarii nie wspomnę

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
A tam już wszędzie to mają?
22-02-2011 10:05 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)
>A tam już wszędzie to mają?
W Szwajcarii tak. Ostatni kanton "padł" 20 lat temu

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
22-02-2011 14:15 
 Ocena 1 na 1
Rigoletto (3891 punktów)
>>A tam już wszędzie to mają?
>W Szwajcarii tak. Ostatni kanton "padł" 20 lat temu

Na tle tych wszystkich krajów, Polska jest pionierem równego traktowania płci.
22-02-2011 14:19 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)

>Na tle tych wszystkich krajów, Polska jest pionierem równego traktowania płci.
Tak, ale w porównaniu z Australią czy Finlandią i tak jesteśmy w ogonie

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
22-02-2011 17:56 
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Oczywiście kobiecość Aborygenek stani odrębny temat w przypadku pionierskiej Australii

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365