Racjonalista - Strona głównaDo treści
Naród przez ludzi wybrany

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
18-02-2011 23:01neurosurgery (2484 punktów)Naród przez ludzi wybrany
Ocena 1 na 1
Kwestia stara prawie jak świat (bo dla niektórych to całe 6000 lat!) - czy naród wybrany jest wybrany? Ostatnio tak się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że wszystkie prześladowania i przesiedlenia Żydów na przestrzeni dziejów wynikają tak naprawdę z sugestii podsuniętych przez Biblię. Żaden bóg nie urządził tego narodu gorzej niż autorzy wspomnianego dzieła. Biblia, jakby nie było, jest opiniotwórcza dla milionów ludzi. Przypadek Adolfa Hitlera, który nota bene był wierzący, dobitnie to ukazuje. Śmiem twierdzić, że jego głęboko zakorzeniona nienawiść do 'narodu wybranego' wzięła się właśnie z Biblii. Przecież jeżeli sam Bóg nie lubił Żydów, to dlaczego on miał z nimi sympatyzować? Przez wieki ludzie nakręcali tę spiralę i dzisiaj przejawia się to jako ogólnoświatowy antysemityzm. Wystarczy spojrzeć na Polskę lat 60- tych, gdzie to właśnie Żydów obarczało się odpowiedzialnością za lichą gospodarkę i ciężkie warunki do życia. Jeżeli już obwiniać to kogoś, kogo nikt nie lubi... I tak powracając do samych początków judaizmu możemy szukać przyczyn całego zła, którego doświadczył 'naród wybrany'. Czy ktoś mi więc powie, że religia nie jest zła?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DEmonizer (4893 punktów)
Naród wybrany czuje się lepszy od pozostałych narodów, nie - on jest lepszy, więc ci gorsi, aby gorszymi nie być, nie czuć się, pragną naród wybrany zniszczyć, aby być przynajmniej równymi, oczywiście do czasu, aż znajdzie się kolejny "wybraniec".

Każdy podział na lepszych i gorszych, naszych i innych, jest jednym z podstawowych, jeśli nie głównym powodem nienawiści rodzącej wojny. Najpierw "zimna wojna" w umysłach, potem przy odpowiednich powiewach wiatru mamy lejącą się krew.

Jeśli religia dzieli, to religia jest złem.
Ale faktycznie to sprawa jest dużo szersza.
Przypuszczam, że dałoby się wytworzyć system absolutystycznej dyskryminacji w którym jednym z elementów mógłby być nawet ateizm.

Pozdrawiam
Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Żydzi byli (są) zbyt inteligentni, zbyt bogaci - stąd dziejowe źródło nienawiści do Nich. Taka natura ludzka - bij silniejszego. Tak sądzę. Tylko nie pomyślcie, że jestem antysemitą, itp. - wszelka dyskryminacja jest mi obca - instynkty rozumem zwyciężam.

Największy błąd popełnia ten, kto sądzi, że nieskończoność to jakaś bardzo duża liczba
Matix (5786 punktów)
Problem w tym, że tutaj spore jest grono naturalistów, którzy twierdzą, że instynkty to rzecz naturalna i nie należy z nimi walczyć.
19-02-2011 21:39 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Żydzi byli (są) zbyt inteligentni, zbyt bogaci - stąd dziejowe źródło nienawiści do Nich.

Czy to inteligentne zachowanie ściągać na siebie zagładę, pchać się na siedmioramienny świecznik?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
20-02-2011 16:45 
 Ocena-1 na 3
Archon (8 punktów)
"Powiem" Panu coś, ci Żydzi, ten "Naród Wybrany" to banda dzikusów trudniąca się w typowych dla dzikusów rytuałach - typu obrzezanie, kamieniowanie, bezmyślne akceptowanie bzdur biblijnych i tak dalej. A ich bogactwo często wynika z amoralnych zachowań w stosunku do drugiego człowieka, a jak nie z tego to z podłączenia się pod naukę której korzenie trzeba zapatrywać u arabów i europejczyków.
Oczywiście określam "dzikusami" ludzi którzy wierzą w to bzdurę o lepszości Żydów.
20-02-2011 17:45 
 Ocena 5 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>"Powiem" Panu coś, ci Żydzi, ten "Naród Wybrany" to banda dzikusów trudniąca się w typowych dla dzikusów rytuałach - typu obrzezanie, kamieniowanie, bezmyślne akceptowanie bzdur biblijnych i tak dalej.

Słyszycie tam, parchy? Żeby mi to było ostatni raz!

>korzenie trzeba zapatrywać u arabów i europejczyków.

Niezłe .

Harahefet sh'eli mele'ah betzlofahim
Archon (8 punktów)
>Słyszycie tam, parchy? Żeby mi to było ostatni raz!
>>korzenie trzeba zapatrywać u arabów i europejczyków.
>

Pozwoliłem sobie pogrubić, by jak najjaśniej oświetlić nieadekwatność ironicznego komentarza. A tutaj źródełko i cytat mnie samego "Oczywiście określam "dzikusami" ludzi którzy wierzą w to bzdurę o lepszości Żydów" dla jasności.
20-02-2011 19:35 
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>korzenie trzeba zapatrywać u arabów i europejczyków.
>>
>Pozwoliłem sobie pogrubić,

Jak szaleć - to szaleć!


Harahefet sh'eli mele'ah betzlofahim
20-02-2011 17:51 
 Ocena 3 na 3
liliac (147340 punktów)
A poza tym wszystko OK?
Archon (8 punktów)
Co prosze?
20-02-2011 18:13 
 Ocena 3 na 3
liliac (147340 punktów)
Opuszczę litościwie zasłonę milczenia na treść, uprzejmie upraszam jednak o większą dbałość o formę - fraza, z której śmieje się big_zyd, moim skromnym zdaniem poprawną polszczyzną pisana nie jest.
Rafal Kaminski (128 punktów)

Moja opinia o żydach opiera się na dwóch podwalinach. Jedne zasłyszane, drugie doświadczone. Zasłyszane to opowieści pradziadka, w okresie międzywojennym na wsi chłopu zachorowało dziecko, rad nie rad chłop odsprzedał żydowi rodzinne złoto za 20% wartości. Drugi argument, to traktowanie Palestyńczyków tu nie trzeba nic dodawać wystarczy YT. Sam miałem do czynienia z ortodoksyjnymi żydami kilkakrotnie ich lekceważący stosunek do nie żydów jest uderzający. Pierwsza rzecz nie rozmawiają z tobą (nie jesteś godzien), jeśli sytuacja zmusza to się odezwą wyłącznie do mężczyzn. W rozmowie z kobietami nigdy nie patrzą im w oczy. Zazwyczaj stoją bokiem i mówią do ściany-czytaj kobiety. Czytanie tory i modły zajmuje ok 6 godzin dziennie. Przygotowanie koszernego jedzenia to paranoja, pomieszczenie kuchenne całe w folii przezroczystej zakaz wstępu nie żydom. Oni naprawdę wierzą, że są nad ludźmi i za to za nimi nie przepadam, razi brak życzliwości i pokory-tyle.
19-02-2011 09:35 
 Ocena 1 na 3
Guzik (2020 punktów)
czytanie tory i modły zajmuje ok 6 godzin dziennie. Przygotowanie koszernego jedzenia to paranoja, pomieszczenie kuchenne całe w folii przezroczystej zakaz wstępu nie żydom. Oni naprawdę wierzą, że są nad ludźmi i za to za nimi nie przepadam, razi brak życzliwości i pokory-tyle.

Myślę, że tych ortodoksów nie ma wielu. Pewnie mniej niż naszych ortodoksów od Radia Maryja. Na modłach spędzają oni więcej niż 6 godz. tygodniowo, a kobietom też w oczy nie patrzą, pewnie nawet tego sobie nie uświadamiając, prezentują do kobiet pogardę.
20-02-2011 12:56 
 Ocena 10 na 12
uxbridge (5980 punktów)
>Zasłyszane to opowieści pradziadka, w okresie międzywojennym na wsi chłopu zachorowało dziecko, rad nie rad chłop odsprzedał żydowi rodzinne złoto za 20% wartości.
A skąd chłop wiedział, że za 20% wartości? Czy ktoś oferował chłopu 5 x więcej a mimo to chłop Żydowi sprzedał? I dlaczego do Żyda chodził po pieniądze? A sąsiad (katolik) nie mógł pomóc? A ksiądz dobrodziej? A pani ze dworu? Zresztą ta pani ze dworu nawet jak nie chciała dać, to mogła złoto odkupić za owe tajemnicze 100% wartości. Nasza ona przecież, nie parchata oszustka.
Frustracja chłopa wynikała z tego, że Żyd miał a on nie - i to było niesprawiedliwe. Dziedzic też miał i to również było niesprawiedliwe. Dlatego jak przyszedł Niemiec to się Żydowi zabrało. A jak przyszedł Ruski - to zabrało się dziedzicowi. A i bogatszego sasiada się nie oszczędziło. Mentalność folwarczna. Pańszczyzny ci u nas od ponad wieku nie ma, ale rozumek i punkt widzenia pańszczyźnianego chłopa ciągle w narodzie żywy.

>Moja opinia o żydach opiera się na dwóch podwalinach. Jedne zasłyszane, drugie doświadczone. Zasłyszane to opowieści pradziadka(...). Drugi argument, (...) tu nie trzeba nic dodawać wystarczy YT.

No ja cię nie mogę... Światopogląd oparty na opowieściach pradziadka i filmikach z YouTube! Gdyby mnie dotknęło nieszęście posiadania takich "podwalin", to nie chwaliłbym się nimi publicznie. Tym bardziej na forum racjonalistów.
Rigoletto (3891 punktów)
>Kwestia stara prawie jak świat (bo dla niektórych to całe 6000 lat!) - czy naród wybrany jest
>wybrany? Ostatnio tak się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że wszystkie prześladowania
>i przesiedlenia Żydów na przestrzeni dziejów wynikają tak naprawdę z sugestii podsuniętych przez
>Biblię.

Kwestia nienawiści do Żydów jest dość intygująca, biorąc pod uwagę, że pierwsze pisane świadectwa antysemityzmu, pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Grecy również pogardzali Żydami, ze względu, że ci ostatni nie chcieli poddawać się hellenizacji. Czyli już wtedy coś wyróżniało Żydów z pośród innych nacji. Zapewne była to właśnie religia.
Ale czy można w tym wypadku wpływ religii oceniać negatywnie? Przekonanie Żydów o tym , że są narodem wybranym przez Boga, w konsekwencji sprawiło, że istnieją do dnia dzisiejszego. Żeby było jeszcze bardziej zabawnie, to potomkowie tych ludów, które niegdyś prześladowały Żydów, teraz modlą się do żydowskiego Boga.
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
> Przecież jeżeli sam Bóg nie lubił Żydów
Jak to nie lubił, skoro ich wybrał i zawarł z nimi Przymierze i obdarował ich ziemią mlekiem i miodem płynącą. Ale Żydzi jak to Żydzi, naród krnąbrny. Więc jak to się mówi:"Kto mocno kocha, ten mocno karci".

Polaku wzywam Cię jak do apelu - walcz z szatańskimi ufonautami! dr Jan Pająk
Jan Rylew (3965 punktów)
>Przypadek Adolfa Hitlera, który nota bene był wierzący,
>dobitnie to ukazuje.
Skąd wiesz, że Hitler był wierzący ? Kiedy był wierzący ?
Wiadomo tylko, że był ochrzczony w obrządku katolickim i nie wystąpił oficjalnie z kościoła. To jednak za mało żeby twierdzić, że był wierzący.
Jego wiarą był raczej narodowy socjalizm, a ewangelią rasizm.
worek kości (2937 punktów)
Tak, tak, a Hitler to w afekcie wywołał wojnę, z nienawiści do Żydów, podsycany Biblią. Fakt, że Niemcy, wyniszczeni wojną, żywili wrogi stosunek do Żydów, którzy wyróżniali się jako bogaci, prywatni przedsiębiorcy, a przy okazji byli rozproszeni i słabo zorganizowani, przez co stanowili łatwy cel i pretekst, żeby frustracje prostych, biednych Niemców przekuć na "wolę działania", świadczy o tym, że ludzie podatni są na manipulacje. Ale wystarczy powiedzieć - religia - i świat od razu wydaje się prostszy.
19-02-2011 22:01 
 Ocena 3 na 3
Rigoletto (3891 punktów)
>Ale wystarczy powiedzieć - religia - i świat od razu wydaje się prostszy.

Zgadzam się. Antysemityzm może mieć różne podłoże, nie tylko wynikające z poglądu o Żydach jako narodzie "bogobójców". W XIX wieku, silny był również antysemityzm wynikający z rodzącego się szowinizmu narodowego jak również z lewicowych ideologii. Dla nacjonalistów Żydzi byli obcą "naroślą" na zdrowym ciele narodu, z kolei dla lewicy byli uosobieniem "burżuja krwiopijcy", który żeruje na klasie robotniczej. Hitler w narodowym socjalizmie, dokonał syntezy tych dwóch poglądów.
Zresztą, my skupiamy się na antysemityzmie, a przecież podobny mechanizm nienawiści do "obcych", pojawia się i w innych relacjach, kiedy większość styka się z mniejszością. Zamożni Chińczycy, którzy w krajach Azji Południowo-Wschodniej spełniają podobną rolę jak dawniej Żydzi w Europie, również padają ofiarą pogromów, w sytuacjach kiedy motłoch musi się wyżyć.
Jan Rylew (3965 punktów)
>Wystarczy spojrzeć na Polskę lat 60- tych, gdzie to właśnie Żydów obarczało się
>odpowiedzialnością za lichą gospodarkę i ciężkie warunki do życia.
Podaj proszę jakieś konkrety, bo jeśli masz na myśli wydarzenia 1968 roku to całość miała podłoże polityczne.
Kuba Śruba (3184 punktów)
Po pierwsze: nie wierzę, że biblia stałą się powodem zła które dotknęło naród żydowski w historii - naród "wybrany" to inne go z zazdrości gnębią?

Po drugie: czy żydzi to istotnie najbardziej doświadczony krzywdami naród świata? Dlaczego nie Rosjanie, których najpierw za mordę trzymał car, potem komuniści, a teraz putin? (nie wspominając o czarnobylu w międzyczasie
Za zaborczą politykę Rosji nie odpowiadają Misze i Sasze, którzy chcieli żyć w spokoju ze swoją rodziną, tylko władcy, którym się w głowach przewracało.
Nie wykluczam, w rosyjskiej duszy może istnieje jakaś zbiorowa próżność, duma, która generuje kolejne pokolenia despotycznych, zaborczych, agresywnych władców.
Ale wtedy, my katolicy, powinniśmy tym bardziej współczuć bliźnim ze Wschodu, że nie potrafili w historii zachować rozsądku i sami doznali w skutku krzywd okrutnych


Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru. - R. A. Wilson
20-02-2011 19:54 
 Ocena 3 na 3
uxbridge (5980 punktów)
>Za zaborczą politykę Rosji nie odpowiadają Misze i Sasze, którzy chcieli żyć w spokoju ze swoją rodziną, tylko władcy, którym się w głowach przewracało.
Misze i Sasze o ile nie byli półniewolnymi mużykami u bojara mogli pod rządami "złego cara" robić kariery jak w każdym ówczesnym normalnym państwie. Mogli być wojskowymi, urzędnikami, naukowcami, pisarzami, czym tylko dusza zapragnie. I korzystali z tego. Służyli carowi, służyli swojemu państwu i byli z tego dumni. A w XIXw. "zaborcza polityka" Rosji była tak samo zaborcza jak polityka Austrii, Prus, Francji, Anglii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Turcji, USA... Wymieniać dalej? Kto mógł, rozwijał się kosztem słabszych sąsiadów. Kto nie mógł - zajmował kolonie albo klepał biedę (Szwajcaria to wyjątek). Nie przykładajmy współczesnej, demokratycznej miarki do oceny tamtego okresu. I nie mieszajmy zbrodniczego reżimu Stalina z autokratycznym, ale nie odbiegajacym wielce od ówczesnej średniej państwem carów.
Kuba Śruba (3184 punktów)
Post Scriptum:
Chyba w jakiejś książce J. Fedorowicza jest wspaniała analiza podziału ról w klasie: mamy zawsze, jak u smerfów: herszta, ślicznotkę (...) a na końcu ciamajdę.

Wydaje mi się, że na przestrzeni dziejów żydzi byli wykorzystywani jako tacy chłopcy do bicia, odwrócenie uwagi od bieżących spraw; wskazanie wroga, chociażby wewnętrznego, to prosty pomysł na podsycanie nastroi nacjonalistycznych

@Jan
Dzięki Jan za wskazówkę, Twój post zainspirował mnie do postawienia powyższej, ogólniejszej tezy - to przecież nie tylk rok 68 ale lata 30 w Niemczech i powojenne ZSRR


No i oczywiście kwestia zaradności, lichwy: żydzi nie brzydzili się wykonywania roboty postrzeganej za "brudną", radzili sobie finansowo, poprzednicy zresztą już o tym pisali

Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru. - R. A. Wilson
Rafaela (2059 punktów)
>Przypadek Adolfa Hitlera, który nota bene był wierzący,
Jakkolwiek wzrastał w rodzinie katolickiej, to po opuszczeniu domu także odsunął się od religii. W pewnym momencie z resztą twierdził, iż kościół katolicki trzeba będzie wytrzebić siłą. Bez względu na to jak go oceniamy, to jego słowom 'wiarę w Boga powinno się tracić tak jak pierwsze zęby' nie można nie przyznać racji.

Moim zdaniem religia manipuluje ludźmi w sposób perfekcyjny. Nasuwa mi się pytanie dlaczego ta manipulacja jest wciąż tak silna, podczas gdy świadomość ludzi, w porównaniu z początkami religii, diametralnie wzrosła?


*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
20-02-2011 20:46 
 Ocena 1 na 1
Rigoletto (3891 punktów)
>Moim zdaniem religia manipuluje ludźmi w sposób perfekcyjny. Nasuwa mi się pytanie dlaczego ta manipulacja jest wciąż tak silna, podczas gdy świadomość ludzi, w porównaniu z początkami religii, diametralnie wzrosła?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Ludzie dobrowolnie chcą się poddawać tej manipulacji, bo religia jest odpowiedzią na ich pewne potrzeby.
rexus (2343 punktów)
Bluźnisz w twarz historii.
Żydzi swoją dezadaptacyjną postawą, pacyfizmem, i dziwną retoryką dziejową, ściągają na siebie te prześladowania.
Gdzie wszędy wiadomo, że wyznawcy Judaizmu odmiany Sefardyjskiej, którzy zamieszkiwali tereny przynależne do królów polskich, zostali przepędzeni z terenów pomiędzy morzami- Czarnym i Kaspijskim przez kniaziów ukraińskich, niecałe tysiąc lat temu.
Judaizm był kiedyś jak każda inna religia otwarty i przygarnął pogan z Azji- ówczesnych Chazarów.
A także zawędrował do Afryki, do Persji, i oczywiście Europy.
Niespotykaną więc hipokryzją jest, gdy świadomy tego faktu Izraelita uważa, że jego przodkowie budowali Jerozolimę, ba, wszyscy Żydzi są w linii prostej od Mojżesza i przeto są wyjątkowi, wybrani przez boga, a nad gojami należy im się władza.
Myślę, że każdy w miarę myślący Żyd przyzna mi rację, że nie ma narodu Żydowskiego lecz bractwo judaistów. Nie są w żadnym stopniu wybrani, bo Żydem może zastać praktycznie każdy. Żydzi są o tyle wyjątkowi, że spośród wszystkich wyznań w dziejach, mieli zdrowo przerąbane by utrzymać te tradycje do dziś, ale co by nie mówić, udało im się. Powinni mieć prawo do własnego państwa dlatego, że są mimo przeciwności losu tacy zdeterminowani.
20-02-2011 21:01 
 Ocena 1 na 1
Jan Rylew (3965 punktów)
>Myślę, że każdy w miarę myślący Żyd przyzna mi rację, że nie ma narodu Żydowskiego >lecz bractwo judaistów.
Naród określa się głównie poprzez język, tradycję i religię.

>Nie są w żadnym stopniu wybrani, bo Żydem może zastać praktycznie każdy.
Być może "judaiści" wierzą także w swoją nadzwyczajność ?

>Żydzi są o tyle wyjątkowi, że spośród wszystkich wyznań w dziejach, mieli zdrowo >przerąbane by utrzymać te tradycje do dziś, ale co by nie mówić, udało im się.
No właśnie, zastanawiam się czy to dobrze, czy to źle.

>Powinni mieć prawo do własnego państwa dlatego, że są mimo przeciwności losu tacy >zdeterminowani.
Być może, ale lepiej gdyby to się odbyło bez krzywdy innych narodów.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365