Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jednostki miary

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-02-2014 20:52Dariusz Osiński (185 punktów)Jednostki miary
0 na 2
Mam pytanie z pogranicza języka polskiego, nauki i techniki.
Chodzi o jednostki miary.
Dokładnie o 1 m3 (jeden metr_sześcienny - specjalnie łączę wyrazy jako jednostkę miary).
Metr_sześcienny "pretenduje" do miana jednostki podstawowej.
Wiadomo, że 1m = 10 dm (jeden metr = 10 decymetrów).
Przedrostki miar piszemy łącznie z jednostką miary zmieniając jej wartość.

W takim razie ile to jest 1dm3 (jeden decymetr sześcienny), czy jest to:
1dm3 = 1dm x 1dm x 1dm (czyli właśnie 1 decymetr_sześcienny) czy
1dm3 = 0,1 m3 (czyli jedna dziesiąta metra_sześciennego)?

Inaczej - 1dm3 to 1 d(m3) czy 1 (dm)3 ?? - różnica znaczna.

Jeśli stosować zasady nazewnictwa wprost to moim zdaniem 1dm3=0,1 m3 czyli do tej pory źle zapisywaliśmy wszelkie miary objętości.
Wobec tego 1 litr = 1 (dm)3 = 1 m(m3) (jeden mili metr_sześcienny) - jeszcze gorzej.

Być może z tego powodu wprowadzono oznaczenie na 10m2 jako ar, aby uniknąć nieporozumień w podawaniu miar powierzchni, których to używa się znacznie częściej.

Co Wy na to?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Shikage (31 punktów)
www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter5/5-4.html

Tu są opisane wszystkie zasady
Antenka (23 punktów)
A więc:
1 m = 10 dm = 1000 mm
1 m2 = 100 dm2 = 1 000 000 mm2
1 m3 = 1000 dm3 = 1 000 000 000 mm3
czyli 1 dm3 = 0,001 m3 bo 1 dm3 = 0,1 m * 0,1 m * 0,1 m = 0,001 m3 = 0, 000 001 mm3
m - metr, dm - decymetr, mm - milimetr

Metr to jest jednostka podstawowa DŁUGOŚCI, można dodawać do niej przedrostki jak np. giga, 1 Gm = 1 000 000 m, m2 to jednostka pochodząca od metra, która opisuje POLE i też można dodawać przedrostki, np. 1cm2 = 0,01m * 0,01m = 0,0001 m2, m3 to jednostka opisująca OBJĘTOŚĆ i tu jest tak samo jak w innych przypadkach.

Reasumując:
1 litr = 1 dm3 = 0,001 m3 a 0,001 m3 = 1 dm3 a nie 1 m(m3).
Dariusz Osiński (185 punktów)
>A więc:
>1 m = 10 dm = 1000 mm
>1 m2 = 100 dm2 = 1 000 000 mm2
>1 m3 = 1000 dm3 = 1 000 000 000 mm3
>czyli 1 dm3 = 0,001 m3 bo 1 dm3 = 0,1 m * 0,1 m * 0,1 m = 0,001 m3 = 0, 000 001 mm3
>m - metr, dm - decymetr, mm - milimetr
>Metr to jest jednostka podstawowa DŁUGOŚCI, można dodawać do niej przedrostki jak np. giga, 1 Gm = 1 000 000 m, m2 to jednostka pochodząca od metra, która opisuje POLE i też można dodawać przedrostki, np. 1cm2 = 0,01m * 0,01m = 0,0001 m2, m3 to jednostka opisująca OBJĘTOŚĆ i tu jest tak samo jak w innych przypadkach.
>Reasumując:
>1 litr = 1 dm3 = 0,001 m3 a 0,001 m3 = 1 dm3 a nie 1 m(m3).

Zgadzam się z Waszymi opiniami i z powyższymi wyliczeniami - to była z mojej strony "mała prowokacja".
Teraz mały dodatek bazujący na powyższych wyliczeniach.
Wzór na moc wydzieloną na oporniku w obwodzie prądu stałego P=I(kwadrat)xR, I = 1000A.
Podnosimy wartość prądu do kwadratu i co otrzymujemy?
1000A=1kA
(1000A)2 = 1kA2 - trzymając się konwencji SI podnoszeniu do potęgi podlega cała "nowa jednostka".
Tak jak 1dm3 = 0,1m x 0,1m x 0,1m = 0,001 m3, to konsekwentnie:
1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).

Znowu gdzieś się pomyliłem, prawda?
07-02-2014 10:53 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).

Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)
Dariusz Osiński (185 punktów)
>> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).
>Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)

Przepraszam.
A skąd przeskok z 106A2 na 10-6MA2 ?
10-6 x 106 = 1
07-02-2014 11:47 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
>>> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).
>> Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)
> A skąd przeskok z 106 A2 na 10-6 MA2 ?

1 kA = 103 A = 10-3 MA i podnoszę wszystko do kwadratu. Konwencja mówi, że przedrostek jednostki ma pierwszeństwo przed potęgą.
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>>> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).
>>> Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)
>> A skąd przeskok z 106 A2 na 10-6 MA2 ?
>1 kA = 103 A = 10-3 MA i podnoszę wszystko do kwadratu. Konwencja mówi, że przedrostek jednostki ma pierwszeństwo przed potęgą.

1kA=103A=10-3MA zgadza się.
Podniesione do kwadratu daje:
1.000.000A2=106A2=10-6(MA)2=10-6 x 1012A2 co cały czas daje jeden milion amperów kwadrat.

Jeszcze raz powtarzam - nie chodzi o obliczenia, a o zapis.
Zapis stosowany tak konsekwentnie jak z 1dm3.
07-02-2014 13:02 
 Ocena 3 na 3
Fizyk (17637 punktów)
>>>>> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).
>>>> Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)
>>> A skąd przeskok z 106 A2 na 10-6 MA2 ?
>> 1 kA = 103 A = 10-3 MA i podnoszę wszystko do kwadratu. Konwencja mówi, że przedrostek jednostki ma pierwszeństwo przed potęgą.
> 1.000.000A2=106A2=10-6(MA)2=10-6 x 1012A2 co cały czas daje jeden milion amperów kwadrat.

Brakuje Ci spacji między liczbami a jednostkami i nawias w (MA)2 jest niepotrzebny. Co jeszcze Ci nie gra?
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>>>>> 1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).
>>>>> Niezupełnie. 1 kA2 = 106 A2 = 10-6 MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)
>>>> A skąd przeskok z 106 A2 na 10-6 MA2 ?
>>> 1 kA = 103 A = 10-3 MA i podnoszę wszystko do kwadratu. Konwencja mówi, że przedrostek jednostki ma pierwszeństwo przed potęgą.
>> 1.000.000A2=106A2=10-6(MA)2=10-6 x 1012A2 co cały czas daje jeden milion amperów kwadrat.
>Brakuje Ci spacji między liczbami a jednostkami i nawias w (MA)2 jest niepotrzebny. Co jeszcze Ci nie gra?
>

Przepraszam "muszę" być złośliwy: kto Ci tę ksywkę nadał?
Do kwadratu podnosi się "wszystko" i żadne spacje nie mają znaczenia.
hamp (3461 punktów)
>Przepraszam "muszę" być złośliwy: kto Ci tę ksywkę nadał?
>Do kwadratu podnosi się "wszystko" i żadne spacje nie mają znaczenia.
Nie kompromituj się już takimi wypowiedziami.
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>Przepraszam "muszę" być złośliwy: kto Ci tę ksywkę nadał?
>>Do kwadratu podnosi się "wszystko" i żadne spacje nie mają znaczenia.
>Nie kompromituj się już takimi wypowiedziami.

Koniec żartów.
Jakie Wy szkoły kończyliście?

Ile to jest 1kA2?
I ile to jest (1kA)2?

Czekam na odpowiedzi.
07-02-2014 15:27 
 Ocena 1 na 1
Fizyk (17637 punktów)
> Ile to jest 1kA2?
> I ile to jest (1kA)2?

(1 kA)2 = 1 (kA)2 = 1 kA2.
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>Przepraszam "muszę" być złośliwy: kto Ci tę ksywkę nadał?
>>Do kwadratu podnosi się "wszystko" i żadne spacje nie mają znaczenia.
>Nie kompromituj się już takimi wypowiedziami.

isap.sejm.(*)1638&type=2&name=D20061638.pdf

§7.1.5. - przeczytajcie ze zrozumieniem.
hamp (3461 punktów)
>isap.sejm.(*)1638&type=2&name=D20061638.pdf
>§7.1.5. - przeczytajcie ze zrozumieniem.

§7.1.4.:
mnożnik wyrażony nazwą (oznaczeniem) przedrostka odnosi SI do jednostki miary w pierwszej potędze;

Oznacza to, że najpierw zamieniamy przedrostek na zera:
1kA = 1000A

A następnie podnosimy do potęgi:
(1000A)2 = 1000000A2


§7.1.5.:
wykładnik potęgowy odnoszący się do jednostki miary dotyczy również mnożnika wyrażanego nazwą (oznaczeniem) przedrostka, dołączoną do nazwy (oznaczenia) jednostki miary.

Oznacza to, że jeżeli chcemy następnie użyć znowu przedrostka, to uwzględnić musimy potęgę całego wyrażenia oraz podstawy matematyki, na przykład:

10002=1000000


i kiedy przekształcamy wyrażenia wyższych rzędów na wyrażenia z przedrostkami, to, dla przykładu kwadratowego:

1000000m2 =/= 1Mm2, lecz 1km2


Przeczytaj ze zrozumieniem.
07-02-2014 15:23 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> żadne spacje nie mają znaczenia

Ja za takie niechlujstwo obniżam oceny.
Appenzeller (3118 punktów)
>> żadne spacje nie mają znaczenia
>Ja za takie niechlujstwo obniżam oceny.

Niestety, Fizyku, nie masz racji, choć masz rację estetyczną. Ostatnie zarządzenie ministerialne w sprawie jednostek miar POZWALA, niestety, łączyć wartość z jednostką, de modo americano.
Było (Dz.U. 225, 1638, 2006 r.):
Cytat:
§ 16. 1. Przy zapisywaniu wartości wielkości należy zostawić odstęp między wartością liczbową a oznaczeniem jednostki miary.
2. Zasady, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się do oznaczeń jednostek miary kąta: stopnia, minuty i sekundy.

Jest (Dz.U. 9, 61, 2010 r.):
Cytat:
3) uchyla się § 16;

W temacie wątku się nie wypowiem, bo to wątpliwości na poziomie podstawówki.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
08-02-2014 21:08 
 Ocena 1 na 1
Fizyk (17637 punktów)
> Było (Dz.U. 225, 1638, 2006 r.): Cytat:
§ 16. 1. Przy zapisywaniu wartości wielkości należy zostawić odstęp między wartością liczbową a oznaczeniem jednostki miary.
2. Zasady, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się do oznaczeń jednostek miary kąta: stopnia, minuty i sekundy.

Stopnie, minuty i sekundy kątowe są oczywiście wyjątkiem, podobnie jak 12h lub 5M (absolutna wielkość gwiazdowa), itp., ale 23 °C już nie.

> Jest (Dz.U. 9, 61, 2010 r.): Cytat:
3) uchyla się § 16;

A to dziwne, bo nie spotkałem jeszcze podręcznika ani fachowego czasopisma, które uchyliłoby tę zasadę. Masz jakiś przykład?
Appenzeller (3118 punktów)
Skądinąd zawsze piszę 23°C. 12h (w odróżnieniu od 12 h jako odstępu czasowego) i 5M są z urzędowego punktu widzenia nieoficjalne.

>A to dziwne, bo nie spotkałem jeszcze podręcznika ani fachowego czasopisma, które uchyliłoby tę zasadę. Masz jakiś przykład?
Nie, tylko to dość nowe zarządzenie, urzędowo od 2010 na terenie naszego kraju obowiązujące. Nie znam, poza amerykanizacją, innych pobudek zniesienia tej zasady. Mam do czynienia z dokumentami typu urzędowego (patenty), w których muszę się generalnie do takich zasad stosować. Dopuszczane do użytku np. szkolnego podręczniki chyba też powinny.
Zauważ jednak, że to tylko zezwolenie na niestosowanie spacji, a nie nakaz.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
09-02-2014 09:40 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> ... to dość nowe zarządzenie, urzędowo od 2010 na terenie naszego kraju obowiązujące.

Wolę się trzymać ustaleń międzynarodowych:
en.wikiped(*)hemistry#Scientific_typography
old.iupac.(*)books/gbook/green_book_2ed.pdf
09-02-2014 12:59 
 Ocena 1 na 1
Appenzeller (3118 punktów)
>Wolę się trzymać ustaleń międzynarodowych:
Oczywiście, przede wszystkim możesz zachęcać do pisania z odstępem; zarządzenie tego nie zabrania. Nie jest to sprawa czyjejkolwiek racji, ale umowy.
Jednak, dopóki Polska nie będzie stroną umowy międzynarodowej nakazującej stosowanie odstępu, urzędowo w Polsce istnieje zezwolenie na jego pomijanie. Mnie to też się nie podoba, ale to trochę walka z wiatrakami: należy, ale może się nie udać. Zważywszy na temat wątku, ten odstęp to naprawdę drobiazg - wiele osób nie umie się posługiwać jednostkami i ich nie rozumie. Dawno nie widziałem wyrobu, na którym moc byłaby oznaczona po polsku; zawsze jest po polskiemu xx "Watt". A i tak połowa albo i więcej klientów nie wie, co to jest.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
Polspat (303 punktów)
>Mam pytanie z pogranicza języka polskiego, nauki i techniki.
>Chodzi o jednostki miary.
>Dokładnie o 1 m3 (jeden metr_sześcienny - specjalnie łączę wyrazy jako jednostkę miary).
>Metr_sześcienny "pretenduje" do miana jednostki podstawowej.
>Wiadomo, że 1m = 10 dm (jeden metr = 10 decymetrów).
>Przedrostki miar piszemy łącznie z jednostką miary zmieniając jej wartość.
>W takim razie ile to jest 1dm3 (jeden decymetr sześcienny), czy jest to:
>1dm3 = 1dm x 1dm x 1dm (czyli właśnie 1 decymetr_sześcienny) czy
>1dm3 = 0,1 m3 (czyli jedna dziesiąta metra_sześciennego)?
>Inaczej - 1dm3 to 1 d(m3) czy 1 (dm)3 ?? - różnica znaczna.
>Jeśli stosować zasady nazewnictwa wprost to moim zdaniem 1dm3=0,1 m3 czyli do tej pory źle
>zapisywaliśmy wszelkie miary objętości.
>Wobec tego 1 litr = 1 (dm)3 = 1 m(m3) (jeden mili metr_sześcienny) - jeszcze gorzej.
>Być może z tego powodu wprowadzono oznaczenie na 10m2 jako ar, aby uniknąć nieporozumień w podawaniu
>miar powierzchni, których to używa się znacznie częściej.
>Co Wy na to?
Proponuję zanim zajmiesz się językiem polskim poduczyć się matemaryki bo 1 dm3 = 0,001 m3.
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>Mam pytanie z pogranicza języka polskiego, nauki i techniki.
>>(..)
>>Co Wy na to?
>Proponuję zanim zajmiesz się językiem polskim poduczyć się matemaryki bo 1 dm3 = 0,001 m3.

A czy ja twierdzę coś innego? Pytam jak to zapisać?
Pisz wolniej bo zamiast 't' wyszło 'r' - tak to jest złośliwość.
Nie chodzi mi o liczenie, bo się na nim znam, a o konwencję, bo wydaje się niespójna.
Dariusz Osiński (185 punktów)
Przykład ostateczny:
1km podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1km2 = 1.000.000m2
analogicznie
1kA podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1kA2 = 1.000.000A2
hamp (3461 punktów)
>Przykład ostateczny:
>1km podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1km2 = 1.000.000m2analogicznie
>1kA podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1kA2 = 1.000.000A2

Czyli dokładnie to, co napisał ci Fizyk wcześniej a z czym się nie zgodziłeś.
Fizyk:
Niezupełnie. 1 kA2 = 106A2 = 10-6MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)


Za to wcześniej pisałeś:
Dariusz Osiński:
1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).


Wiec chyba sam nie wiesz co próbujesz udowodnić. Sam przyznałeś, że 1kA2=1.000.000A2, a nie, jak wcześniej proponowałeś, 1.000.000.000.000A2 (1MA2)
Dariusz Osiński (185 punktów)
>>Przykład ostateczny:
>>1km podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1km2 = 1.000.000m2analogicznie
>>1kA podnosimy do kwadratu - otrzymujemy 1kA2 = 1.000.000A2Czyli dokładnie to, co napisał ci Fizyk wcześniej a z czym się nie zgodziłeś.
>Fizyk:
Niezupełnie. 1 kA2 = 106A2 = 10-6MA2. (Zwróć uwagę na poprawną pisownię, włącznie ze spacjami.)

>Za to wcześniej pisałeś:
>Dariusz Osiński:
1kA2 = 1000A x 1000A = 1.000.000A2 (po staremu 1MA2).

>Wiec chyba sam nie wiesz co próbujesz udowodnić. Sam przyznałeś że 1kA2=1.000.000A, a nie, jak wcześniej proponowałeś, 1.000.000.000.000A (1MA2)
>

Nie chodzi o ilość.
Ilość się zgadza - milion amperów kwadrat.
Chodzi o zapis.

Chcecie mi powiedzieć, że jak komuś napiszę 1kA2, to wszyscy jak jeden mąż będą wiedzieć, że chodzi o milion?
hamp (3461 punktów)
>Chcecie mi powiedzieć, że jak komuś napiszę 1kA2, to wszyscy jak jeden mąż będą wiedzieć, że chodzi o milion?

Powinni, ale edukacja nigdy nie jest 100% skuteczna.

Spróbuję wytłumaczyć jeszcze raz.

1kA2 = 1000000A2 = 1k2A2


Rozumiesz teraz?

Możesz nawet policzyć, że k2=M (1000*1000=1000000), i zastosować to w zapisie, ale wtedy należy pamiętać, że trzeba właściwą liczbę podzielić przez M, zatem:

1kA = 1-3MA
1kA2 = 1-6MA2
Dariusz Osiński (185 punktów)
Jeszcze inny przykład:
Strumień promieniowania emitowanego w jednej sekundzie przez ciało doskonale czarne:
f = σ x T4

T=1kK (jeden kiloKelwin)

Twierdzicie, że jak komuś powiem (zgodnie ze wzorem) o wielkości 1kK4, to ten ktoś będzie wiedzieć, że chodzi mi o 1.000.000.000.000K4 (bilion Kelwinów do czwartej)?
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Wiadomo. Na duży teserakt potrzeba wiele małych teserakciuków.
07-02-2014 15:35 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> Twierdzicie, że jak komuś powiem (zgodnie ze wzorem) o wielkości 1kK4, to ten ktoś będzie wiedzieć, że chodzi mi o 1.000.000.000.000K4 (bilion Kelwinów do czwartej)?

Jak widać, nie wszyscy wiedzą, ale powinni. Tudzież, że jednostkę "kelwin" piszemy małą literą.
Antenka (23 punktów)
Wracając do metrów, 1 km to 1000 metrów, są to jednostki długości. Natomiast km^2 i m^2 są to jednostki pola powierzchni, 1 m^2 to kwadrat o DŁUGOŚCI BOKU 1 METRA i tu jest pies pogrzebany bo 1 km^2 to kwadrat o boku 1000 m i siłą rzeczy musi to być
1 000 000 m^2 a nie 1000 m^2.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365