Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bóg czy bóg?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
07-08-2014 17:14Pan Cogito (182 punktów)Bóg czy bóg?
Jak poprawnie pisze się słowo "bóg"? Z dużej czy małej litery, i dlaczego np w SJP bóg monoteistyczny jest zapisany z dużej a w politeistycznej już z małej?
Pytanie może się wydawać trochę głupie ale gdy pytałem polonistki mówiła, że raczej z dużej powinienem. Więc gdybym napisał na powiedzmy maturze z małej litery byłoby to błędem?
Jeśli było już takie pytanie to prosze o odnośnik
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Frank Holman (5897 punktów)
>Jak poprawnie pisze się słowo "bóg"? Z dużej czy małej litery, i dlaczego np w SJP bóg
>monoteistyczny jest zapisany z dużej a w politeistycznej już z małej?
>Pytanie może się wydawać trochę głupie ale gdy pytałem polonistki mówiła, że raczej z dużej
>powinienem. Więc gdybym napisał na powiedzmy maturze z małej litery byłoby to błędem?
>Jeśli było już takie pytanie to prosze o odnośnik
To nie pisz nigdy o "Tym Bogu" tylko zawsze o którymś z "tych urojonych bogów" i po kłopocie.
Pan Cogito (182 punktów)
>To nie pisz nigdy o "Tym Bogu" tylko zawsze o którymś z "tych urojonych bogów" i po kłopocie.

A czemu jest różnica między bożkiem poli a monoteistycznym? Chodzi mi wiadomo o pisownie.

Sapere Aude
08-08-2014 10:41 
 Ocena 2 na 2
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
>>To nie pisz nigdy o "Tym Bogu" tylko zawsze o którymś z "tych urojonych bogów" i po kłopocie.
>A czemu jest różnica między bożkiem poli a monoteistycznym? Chodzi mi wiadomo o pisownie.

Bo czlowiek wierzacy smieje sie z wierzen konkurencji ale wlasne wierzenia bierze na powaznie i domaga sie szacunku nawet w pisowni.

Katolik smieje sie z indianina tanczaceo o deszcz ale sam co niedziela spozywa cialo swojego boga. Bogow Indian miesza z blotem ale dla wlasnego urojonego goscia domaga sie pisowni z wielkiej litery (ze niby szacunek sie nalezy wiec kazdy musi pisac Bog).
Pan Cogito (182 punktów)
>Katolik smieje sie z indianina tanczaceo o deszcz ale sam co niedziela spozywa cialo swojego boga. Bogow Indian miesza z blotem ale dla wlasnego urojonego goscia domaga sie pisowni z wielkiej litery (ze niby szacunek sie nalezy wiec kazdy musi pisac Bog).

Ale czy rzeczywiście Trzeba pisać z dużej litery? I czy pisać trzeba bogowie czy Bogowie Olimpu?

Sapere Aude
08-08-2014 12:47 
 Ocena 2 na 2
Frank Holman (5897 punktów)
>>Katolik smieje sie z indianina tanczaceo o deszcz ale sam co niedziela spozywa cialo swojego boga. Bogow Indian miesza z blotem ale dla wlasnego urojonego goscia domaga sie pisowni z wielkiej litery (ze niby szacunek sie nalezy wiec kazdy musi pisac Bog).
>Ale czy rzeczywiście Trzeba pisać z dużej litery? I czy pisać trzeba bogowie czy Bogowie Olimpu?
Bądźcie poważni. Dużej litery w j. polskim używa się dla "nazw własnych". Przy założeniu, że jest tylko jeden jedyny bóg - ten Bóg staje się nazwą własną tego Boga Jedynego i tyle.
W przypadku bogów Olimpu, są po prostu bogowie Olimpu (albo jeszcze prościej "bogowie olimpijscy"), a każdy z bogów ma swoją nazwę własną: Afrodyta, Atena, Hera, Hefajstos, Posejdon, Zeus, itd..
Dlatego napisałem, że w przypadku mówienia o urojonych bogach, nigdy nie będzie konieczności nadania któremukolwiek nazwy "Bóg" jako pisanej dużą literą nazwy własnej Boga (Jedynego).
Pan Cogito (182 punktów)
>Dlatego napisałem, że w przypadku mówienia o urojonych bogach, nigdy nie będzie konieczności nadania któremukolwiek nazwy "Bóg" jako pisanej dużą literą nazwy własnej Boga (Jedynego).
Okej, już rozumiem


Sapere Aude
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
>Jak poprawnie pisze się słowo "bóg"? Z dużej czy małej litery, i dlaczego np w SJP bóg
>monoteistyczny jest zapisany z dużej a w politeistycznej już z małej?
>Pytanie może się wydawać trochę głupie ale gdy pytałem polonistki mówiła, że raczej z dużej
>powinienem. Więc gdybym napisał na powiedzmy maturze z małej litery byłoby to błędem?
>Jeśli było już takie pytanie to prosze o odnośnik

Bo ludzie religijni maja obsesje na punkcie wielkich liter i ich religii
Prawda, Objawienie, Bog, Najwiekszy, Najswietszy, Pan, Papiez itd, itp.

Przez to wydaje im sie, ze robia i wierza w cos prawdziwego i realnego.
Jesli na maturze napiszesz bog to mozesz obrazic uczucia religijne zespolu egzaminacyjnego co grozi niezdaniem matury
Maya.zeŚląska (8 punktów)
(zablokowany)
Bóg piszemy z dużej litery. Tak pamiętam z lekcji z polskiego
07-08-2014 22:59 
 Ocena 2 na 2
qerfy (677 punktów)
>Bóg piszemy z dużej litery. Tak pamiętam z lekcji z polskiego

Na początku zdania na pewno.

"Nic nas tak bardzo nie okłamuje, jak nasz własny osąd"
Klapaucjusz (3379 punktów)
>Jak poprawnie pisze się słowo "bóg"? Z dużej czy małej litery[..]

Według mnie to kwestia szacunku do samego siebie.
Jeżeli ktoś wierzy w jakiś bogów to niech sobie piszę z wielkiej.
Ja nie widzę sensu udawać że jakakolwiek idea boga ma sens, więc piszę z małej.
Robię tak również z powodu braku szacunku do idei wszelkich bogów.

Jeżeli zaś ktoś twierdzi że według zasad pisowni bóg powinno się pisać z wielkiej litery, to ja się pytam kto te zasady zatwierdził? Ateista czy wierzący?
Czy musimy się godzić na wszelkie bzdury które nam narzucają?

Trochę więcej odwagi i szacunku do samego siebie.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365