Racjonalista - Strona głównaDo treści
Solidarni z długiem kościelnym pochodzącym z afery

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
25-06-2012 10:43Dariusz Jamrozowicz (2363 punktów)Solidarni z długiem kościelnym pochodzącym z afery
Ocena 10 na 10
W Gazecie.pl z 24 czerwca (trojmiasto(*)_Ksieza_zrzucaja_sie.html?bo=1) czytamy:

Komornik znowu zajął konta bankowe archidiecezji gdańskiej. - Dalej nie da się tak funkcjonować, spłacimy zobowiązania wobec skarbu państwa solidarnie, kapłani i parafie - mówi ks. Ireneusz Bradtke.
Długi są pokłosiem afery kościelnego wydawnictwa Stella Maris, która miała miejsce w latach 1997-2001, gdy ordynariuszem archidiecezji był abp Tadeusz Gocłowski. Wiadomo jedynie, że chodzi o miliony złotych. W 2005 r. komornik na wniosek wierzycieli zlicytował samochody diecezji.

Kościół narobił długów (w atmosferze afery), a teraz będzie to spłacał m.in z pieniędzy wiernych. OK, nic mi do tego, to nie moje pieniądze, ospa im. Jedynie chciałem zauważyć, że zaproponowana przez kościół solidarna spłata długu jednej tylko strony przypomina kotlet drobiowo-wołowy pół na pół. Jedna kura, jeden wół.
_
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marius Apostata (292 punktów)
Kościół narobił długów, a wierni mają spłacać.
Ciekawe, jaki procent katolików będzie solidaryzować się z duszpasterzami?
25-06-2012 13:23 
 Ocena 5 na 5
Selanos (12869 punktów)
>Kościół narobił długów, a wierni mają spłacać.
>Ciekawe, jaki procent katolików będzie solidaryzować się z duszpasterzami?

Baranki są głupie, więc nie muszą wiedzieć na co przeznacza się piniądze z tacy.
26-06-2012 21:18 
 Ocena 1 na 1
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)
>>Kościół narobił długów, a wierni mają spłacać.
>>Ciekawe, jaki procent katolików będzie solidaryzować się z duszpasterzami?
>Baranki są głupie, więc nie muszą wiedzieć na co przeznacza się piniądze z tacy.
A jak już koniecznie się uprą, co by wiedzieć, na co, to zawsze można im powiedzieć, że to na remont kościoła. Na to przecież, od lat, zawsze dają.
A - jakby nie spojrzeć - remont i kościół to pojęcia, pod którymi można dużo "schować"
, a przeca księża uczone ludzie są to i radę sobie z barankami ( tym bardziej )dadzą
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>czytamy:
>Komornik znowu zajął konta bankowe archidiecezji gdańskiej. - Dalej nie da się tak funkcjonować,
>spłacimy zobowiązania wobec skarbu państwa solidarnie, kapłani i parafie - mówi ks. Ireneusz
>Bradtke.
>Długi są pokłosiem afery kościelnego wydawnictwa Stella Maris, która miała miejsce w latach
>1997-2001, gdy ordynariuszem archidiecezji był abp Tadeusz Gocłowski. Wiadomo jedynie, że chodzi o
>miliony złotych. W 2005 r. komornik na wniosek wierzycieli zlicytował samochody diecezji.
>Kościół narobił długów (w atmosferze afery), a teraz będzie to spłacał m.in z pieniędzy wiernych.

Ta laicyzacja to jednak jest...
Dawniej to Kościół mógłby rzecz uregulować na poczet długu stosownego Odpustu czy Błogosławieństwa komornikowi udzielając, a teraz to do kieszeni sięgnąć musi...
Do czego to dojdzie???

Wszystkie te kolacje, przyjęcia, bale to ciężka praca. (z raportu przedstawiciela brytyjskiego na Konferencji Antyniewolniczej w Brukseli 1889-1890)
27-06-2012 21:43 
 Ocena 3 na 3
Ignorancja (4718 punktów)
>Ta laicyzacja to jednak jest...
>Dawniej to Kościół mógłby rzecz uregulować na poczet długu stosownego Odpustu czy Błogosławieństwa komornikowi udzielając, a teraz to do kieszeni sięgnąć musi...
>Do czego to dojdzie???
>
Wszystkie te kolacje, przyjęcia, bale to ciężka praca. (z raportu przedstawiciela brytyjskiego na Konferencji Antyniewolniczej w Brukseli 1889-1890)


Ja ten fakt laicyzacji nieco inaczej interpretuje. Ot. W istocie. Jest laicyzacja. Wszak za dlugi koscielne laikat odpowiada.



Myślę, że gdyby chrześcijanom opowiedzieć o ich kultowej postaci ukrywając do kogo odnoszą się opisy zapałaliby nie mniejszym oburzeniem, aniżeli w zderzeniu z relacją o sekcie Moona.
Selanos (12869 punktów)
Księża będą " zaciskać pasa", będą przeznaczać po 50 zł miesięcznie każdy na spłatę długu. Żeby tylko czasem głodem nie przymarli od tego zaciskania pasa.
Kuba K. (3909 punktów)
>Komornik znowu zajął konta bankowe archidiecezji gdańskiej (...)

Bodajże pierwszy raz w życiu czuję sympatię do komornika
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Kościół narobił długów (w atmosferze afery), a teraz będzie to spłacał m.in z pieniędzy wiernych.
>OK, nic mi do tego, to nie moje pieniądze, ospa im.

To są długi wobec skarbu państwa z tyt. podatku VAT. To są nasze pieniądze.

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
26-06-2012 13:23 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)

>To są długi wobec skarbu państwa z tyt. podatku VAT. To są nasze pieniądze.
Zgadza się. Czyli parafianie sami sobie oddadzą dług.
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)

>Zgadza się. Czyli parafianie sami sobie oddadzą dług.
Pośrednio tak i się stanie i niech tak się stanie.
A przyjmując - może i dość naiwnie, acz zgodnie z istotą tegoż - że pieniądze z podatku vat są dla nas, zrobią choć raz w życiu dobry uczynek za namową hierarchów kościoła.
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)

>To są długi wobec skarbu państwa z tyt. podatku VAT. To są nasze pieniądze.
Raczej chyba dla nas, niż nasze

Manian (950 punktów)
I po raz kolejny sprawdza się zasada, że jak kraść to miliony. Ukradniesz 300 zł to kara będzie proporcjonalnie większa. A tutaj prawie 7 milionów zł i nie dość, że sprawa ciągnie się przez dłuższy okres to jeszcze ludzie się dołożą, którzy nie mieli z tym nic wspólnego. Ale nawet mi nie jest ich szkoda, bo za głupotę trzeba płacić.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365