Racjonalista - Strona głównaDo treści
dom.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
26-11-2024 14:03okragly (21676 punktów)dom.
Ocena 1 na 1
co powiecie o domu z tego zdjęcia

podoba się? kto w nim mieszka? gdzie się znajduje?
w następnym poście wyjaśnię mój problem związany z tym domem
.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Thoter (6650 punktów)
>co powiecie o domu z tego zdjęcia
>

Ze zdjęcia wynika, że jest to miejsce generujące problemy zdrowotne.
Jakiś desperat, nie rozumiejący gdzie należy budować, postawił barak, na którego długie patrzenie wywoła problemy psychiczne.
U nas pierwszą działkę budowlaną, w strefie zalewowej, z wodą gruntową na wiosnę 20 cm od powierzchni, wylęgarnia komarów, kupiła DENTYSTKA.
26-11-2024 17:19 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>co powiecie o domu z tego zdjęcia
>>
>Ze zdjęcia wynika, że jest to miejsce generujące problemy zdrowotne.
inwestor biedny pewnie działka też po taniości, chociaż ma ładne widoki z okna (www.jna.com.pl/dom-w-będzinie/)

>Jakiś desperat, nie rozumiejący gdzie należy budować, postawił barak, na którego długie patrzenie wywoła problemy psychiczne.
to może być kwestia upodoban przestrzeni które nabywamy w dziecinstwie (przynajmniej ja tak mam, najładniejszy jest dom mojego dzieciństwa i babci)

>U nas pierwszą działkę budowlaną, w strefie zalewowej, z wodą gruntową na wiosnę 20 cm od powierzchni, wylęgarnia komarów, kupiła DENTYSTKA.
to dom jednogodzinny z nagroda główna w IX edycji konkursu Życie w Architekturze w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny zrealizowany w Polsce w latach 2015-2019
Grand Prix i Nagroda w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018
www.jna.com.pl/dom-w-będzinie/
Dom zlokalizowany na pochyłej działce Obniżający się teren od poziomu drogi głównej otwiera panoramę na przeciwległe zboczę Góry Parciny, pokrytej dzikimi łąkami oraz polami, dlatego też nowy budynek przewidziano jako skromny, parterowy pawilon osadzony dyskretnie w rodzimym krajobrazie. Dom zaprojektowano docelowo dla rodziny 2+3. Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu

mi ten dom kojarzy się z architekturą prostego chłopa/ baby, którzy własnymi rękoma go wybudowali po prostocie, czasem jak chlew (nie ma tynków, też wewnątrz, strop surowy, położony z płyt w 2 godz, widoczne belki
Czy ten dom jest racjonalny? może na "chłopski rozum" nie jest głupi?

w raju było tak


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
28-11-2024 13:15 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>to dom jednogodzinny z nagroda główna w IX edycji konkursu Życie w Architekturze
Tj. syndrom prowizorki: wybudują barak na jedną godzinę, a potem stoi całe wieki.

>Czy ten dom jest racjonalny?
A co to jest 'racjonalny dom'?

"Stop!" stopkowym mundrościom!
28-11-2024 16:21 
 Ocena 2 na 2
Thoter (6650 punktów)

>A co to jest 'racjonalny dom'?

Racjonalny dom to jest taki budynek, w którym koszty wegetacji są dużo niższe jak w hotelu robotniczym.
28-11-2024 20:34 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>A co to jest 'racjonalny dom'?
>Racjonalny dom to jest taki budynek, w którym koszty wegetacji są dużo niższe jak w hotelu robotniczym.
u zarania dziejów nasi słowiańscy przodkowie mieszkali w ziemiankach, ziemia latem chłodzi, zimą grzeje

jest na świecie jeden ssak bez sierści (nie w Polsce), tak jak my, bo żyje pod ziemią

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
28-11-2024 20:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>to dom jednogodzinny z nagroda główna w IX edycji konkursu Życie w Architekturze
>Tj. syndrom prowizorki: wybudują barak na jedną godzinę, a potem stoi całe wieki.
podoba mi się architektura slamsów, uwazam że architekci mogli by wiele sie tam nauczyć,
to co proste jest dobre, tu przesadzili np strop w pokoju to surowy beton, wygląda jak czarne chmury, też niepotrzebna koza i komin
Wewnątrz jest fajny, na zewnątrz bym go pomalował na szaro, w raju domy były "niewidoczne" a na dachu posadził trawę.
Czemu dachy domów muszą być dwu spadowe?

>>Czy ten dom jest racjonalny?
>A co to jest 'racjonalny dom'?
racjonalny dom to taki światopogląd i postawa, charakteryzująca się przekonaniem o pozytywnej roli rozumu i nauki, przeciwstawianego negatywnie ocenianym uczuciom, wierze religijnej, fanatyzmowi, dogmatom, uprzedzeniom, arbitralnej władzy
ten dom jest racjonalny ale jakby go wybudował własnoręcznie kawaler, bo prosty, nie zechciałaby w nim zamieszkać żadna dziewczyna

dzisiaj na YT wy wyświetliło mi; Historia przemysłowej Łodzi - eksplozja potęgi fabrycznego miasta | prof. Kamil Śmiechowski www.youtube.com/watch?v=6pgFDzyFM8Q&t=23s
mi często bardziej od domów podobają się stare pofabryczne budynki


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
29-11-2024 10:27 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Czemu dachy domów muszą być dwu spadowe?
Nie muszą, ale pewnie takie najlepiej wykorzystują grawitację.

>>A co to jest 'racjonalny dom'?
>... to taki [...] nie zechciałaby w nim zamieszkać żadna dziewczyna
To jest zdecydowanie mizoginistyczna odmiana racjonalizmu.

>często bardziej od domów podobają się stare pofabryczne budynki
Mieszkania wysokie (koszty ogrzewania!), a budynki wielorodzinne.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
29-11-2024 15:11 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Czemu dachy domów muszą być dwu spadowe?
>Nie muszą, ale pewnie takie najlepiej wykorzystują grawitację.
to tylko tradycja, tak jak katolicyzm, kiedyś miał uzasadnienie, nie było innej możliwości ochrony domu przed deszczem, śniegiem, dlatego strzechy z słomy, po niej woda łatwo spływała, z dachu płaskiego by zalewała dom i gniła, podobnie dachówka, dopiero współczesne materiały izolacyjne pozwalają budować płaskie dachy

>>>A co to jest 'racjonalny dom'?
>>... to taki [...] nie zechciałaby w nim zamieszkać żadna dziewczyna
>To jest zdecydowanie mizoginistyczna odmiana racjonalizmu.
Jesteśmy jak te ptaki, a tam samiec buduje gniazdo, u Altanika, buduje pieknny domek, samiczki wybierają najładniejszy


>>często bardziej od domów podobają się stare pofabryczne budynki
>Mieszkania wysokie (koszty ogrzewania!), a budynki wielorodzinne.
pewnie zależy od wielkości pomieszczenia, w saloie 3m jest ok

chodzi o estetykie, dlatego bardziej od pracy architektów cenie konstruktorów gdzie liczy sie praktyczność, racjonalizm, a nie piękno, dlatego piękne sa mosty, zapory, samoloty, auta, nawet wiatraki, czy te dawne hale fabryczne, browary, wieże ciśnień


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
29-11-2024 19:35 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Czemu dachy domów muszą być dwu spadowe?
>>Nie muszą, ale pewnie takie najlepiej wykorzystują grawitację.
>to tylko tradycja, tak jak katolicyzm,
Jak wiesz lepiej, to po co pytasz.

>Jesteśmy jak te ptaki
Ssaki nie są jak ptaki.

>>>często bardziej od domów podobają się stare pofabryczne budynki
>>Mieszkania wysokie (koszty ogrzewania!), a budynki wielorodzinne.
>pewnie zależy od wielkości pomieszczenia, w saloie 3m jest ok
W loftach zwykle jest sporo ponad 3m, taką stodołę trudno ogrzać.

>bardziej od pracy architektów cenie konstruktorów gdzie liczy sie praktyczność, racjonalizm, a nie piękno, dlatego piękne sa mosty, zapory...


"Stop!" stopkowym mundrościom!
29-11-2024 20:12 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>Czemu dachy domów muszą być dwu spadowe?
>>>Nie muszą, ale pewnie takie najlepiej wykorzystują grawitację.
>>to tylko tradycja, tak jak katolicyzm,
>Jak wiesz lepiej, to po co pytasz.
bo zawsze coś ciekawego wymyślasz
z tą grawitacją nie było głupie, stąd mamy sklepienia



moja czaszka też jest ładnie przesklepiona


>>Jesteśmy jak te ptaki
>Ssaki nie są jak ptaki.
często są mądrzejsze od ssaków np krukowate, maja samoświadomość i inteligentnie rozwiązują problemy

>>>>często bardziej od domów podobają się stare pofabryczne budynki
>>>Mieszkania wysokie (koszty ogrzewania!), a budynki wielorodzinne.
>>pewnie zależy od wielkości pomieszczenia, w saloie 3m jest ok
>W loftach zwykle jest sporo ponad 3m, taką stodołę trudno ogrzać.
wygląda, jakbyś była house flipping, polega na zakupie mieszkania w złym stanie, ale w korzystnej cenie. Taką nieruchomość osoba zajmująca się flippingiem, remontuje i sprzedaje ze znacznym zyskiem.

co do wysokich pomieszczeń sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (stopy lubią ciepło, mózg zimniejsze) i promienniki (ogrzewa człowieka a nie pomieszczenie, coś jak mikrofalówka?)


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
30-11-2024 10:23 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Jak wiesz lepiej, to po co pytasz.
>bo zawsze coś ciekawego wymyślasz
>z tą grawitacją nie było głupie,
Głupie od mądrego ciekawsze?

>moja czaszka też jest ładnie przesklepiona
Gratuluję.

>>Ssaki nie są jak ptaki.
>często są mądrzejsze od ssaków np krukowate, maja samoświadomość i inteligentnie rozwiązują problemy
Ssaki też.

>wygląda, jakbyś była house flipping, polega na zakupie mieszkania w złym stanie, ale w korzystnej cenie. Taką nieruchomość osoba zajmująca się flippingiem, remontuje i sprzedaje ze znacznym zyskiem.
Piszesz, jakbyś był house flipping...

>co do wysokich pomieszczeń sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (stopy lubią ciepło, mózg zimniejsze) i promienniki (ogrzewa człowieka a nie pomieszczenie, coś jak mikrofalówka?)
...znasz się.


"Stop!" stopkowym mundrościom!
30-11-2024 17:06 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>Jak wiesz lepiej, to po co pytasz.
>>bo zawsze coś ciekawego wymyślasz
>>z tą grawitacją nie było głupie,
>Głupie od mądrego ciekawsze?
chodzi o to że np śnieg powoduje zawalenie dachu, dlatego stosowaliśmy dachy skośne by śnieg się zsuwał ale z śniegu który powoduje katastrofy można zbudować igloo który będzie schronem atomowym, "takie najlepiej wykorzystują grawitację"

>>>Ssaki nie są jak ptaki.
>>często są mądrzejsze od ssaków np krukowate, maja samoświadomość i inteligentnie rozwiązują problemy
>Ssaki też.
ptasi móżdżek kruka jest inteligentniejszy od niektórych człowiekowatych

>>wygląda, jakbyś była house flipping, polega na zakupie mieszkania w złym stanie, ale w korzystnej cenie. Taką nieruchomość osoba zajmująca się flippingiem, remontuje i sprzedaje ze znacznym zyskiem.
>Piszesz, jakbyś był house flipping...
jestem marzyciel, dyzio

>>co do wysokich pomieszczeń sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (stopy lubią ciepło, mózg zimniejsze) i promienniki (ogrzewa człowieka a nie pomieszczenie, coś jak mikrofalówka?)
>...znasz się.
w raju każde dziecko to wie


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
27-11-2024 15:20 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>co powiecie o domu z tego zdjęcia
>>Ze zdjęcia wynika, że jest to miejsce generujące problemy zdrowotne.
>Jakiś desperat, nie rozumiejący gdzie należy budować, postawił barak, na którego długie patrzenie wywoła problemy psychiczne.
ten sam "architekt" zaprojektował Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pl.wikiped(*)Sztuki_Nowoczesnej_w_Warszawie
może to ma byc nasza architektura narodowa? w PRL-u, budowaliśmy podobne kostki

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
27-11-2024 20:35 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)

>ten sam "architekt" zaprojektował Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ten "nowoczesny" architekt na pewno urodził się i wychował w pobliżu stacji transformatorowej.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365