 |
Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-09-2012 16:48 | Ironhide (432 punktów) | Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów?
10 na 10 |  Dzisiaj o godzinie 16:00 Polsat Wydarzenia puściły krótką relację z konferencji w centrum prasowym PAP, poświęconej tematowi: Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? Więcej informacji o konferencji: wpolityce.(*)az-potrzeba-wiecej-egzorcystowZnalazłem wątek na Racjonaliście z 2010r, który wspomina o takiej samej konferencji: www.racjonalista.pl/forum.php/s,372553Czy to już jakaś tradycja, że egzorcyści spotykają się w centrum prasowym PAP i udzielają informacji? Edit: Umknęło mi, że spotkanie odbyło się w konkretnym celu. To była prezentacja miesięcznika "Egzorcysta", o którym wspominał już Mariusz: www.racjonalista.pl/forum.php/s,516319 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Przed chwilą słuchałem reportażu w Trójce. Na początku lat '90 było w Polsce czterech, a teraz jest stu dwudziestu księży egzorcystów i mają pełne ręce roboty. Popyt rośnie.
Cytat: "czasem muszę swoim ciałem zasłonić przed złym duchem" - to zły duch nie przenika przez ciała?
Redaktor był bardzo naiwny lub profesjonalny. Zupełnie poważnie mówił na ten temat. Śmieszne i straszne...
|
|
 | 8 na 8 | Madame de Montsegur (1910 punktów) | >Przed chwilą słuchałem reportażu w Trójce. Na początku lat '90 było w Polsce czterech, a teraz jest stu dwudziestu księży egzorcystów i mają pełne ręce roboty. Popyt rośnie. >Cytat: "czasem muszę swoim ciałem zasłonić przed złym duchem" - to zły duch nie przenika przez ciała? >Redaktor był bardzo naiwny lub profesjonalny. Zupełnie poważnie mówił na ten temat. Śmieszne i straszne...
No cóż, skoro UFO to już przeżytek, teraz czas na wiarę w opętania. Chcesz być trendy ? Idź do ezgorcysty. Ciekawe, kiedy powstaną w Polsce pierwsze poradnie ezgorcystyczne finansowane przez NFZ. Dla tej szacownej instytucji to nie lada gratka, wszak egorcysta nie przepisuje leków refundowanych, a nawet popyt na leki spadnie, lekarze rodzinni pójdą na bezrobocie, a budżet państwa zaoszczędzi miliardy. Masz katar, boli cię gardło ? to na pewno robota szatana ( no bo czyja ?) , tylko egzorcyzm może ci pomóc, antybiotyki to oszustwo. Każda szanująca się firma powinna mieć obok pokoju głównego księgowego gabinet egzorcysty, to zapewni jej rozwój. Mam chęć wiać z tego kraju.
|
|
30 na 30 | Miroslaw Rybka (2480 punktów) | Chciałbym zauważyć, że jest to bardzo dobra informacja dla licealistów, którzy nie mogą zdecydować się jaki wybrać kierunek studiów. Pośród szacownego grona egzorcystów znajduje się pan "o. Aleksander Posacki SJ - demonolog". Skoro rośnie w Polsce popyt na demonologów to znaczy, że warto studiować taką specjalizację. Katedra demonologii będzie na katolickich uczelniach coraz bardziej rozchwytywana, a mieć w rodzinie demonologa okaże się chlubą. Katolickie matki będą rozmawiać w drodze do kościoła - "Mój Stasiu miał z religii na maturze szóstkę, poszedł na KUL na egzaminy i dostał się na demonologię". - "Oooooooo, pozazdrościć, pozazdrościć. Mój Kazio nie był aż tak zdolny i ostatecznie musiał iść na nekromancję. Ale obiecali, że jak będzie miał wysoką średnią to też przeniosą go na demonologię". A studenci będą się martwić: "Już tylko dwa tygodnie do egzaminu, a ja jeszcze nie przerobiłem materiału z diabła Boruty i Cthulhu". - "A ja już mam poprawkę z Grzybów z Yuggoth".
br
|
|
 | 2 na 2 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | > Chciałbym zauważyć, że jest to bardzo dobra informacja dla licealistów, którzy nie mogą zdecydować się jaki wybrać kierunek studiów.Fakt. Pomimo kryzysu zawsze znajdą pracę ( może jako jedyni ) w wyuczonym zawodzie .
|
|
 | 10 na 10 | doppelganger (3218 punktów) | >Chciałbym zauważyć, że jest to bardzo dobra informacja dla licealistów, którzy nie mogą zdecydować się jaki wybrać kierunek studiów.
To znakomita wskazówka w dzisiejszych czasach kryzysu i uczelni wypluwających przyszłych magistrów wykładających towar w hipermarketach. Robota ciekawa, na pewno dobrze płatna, status społeczny wysoki, konkurencji praktycznie żadnej... Sam bym się zastanawiał czy nie podjąć tego kierunku "studiów" gdybym był z parę lat młodszy! Ale obiecuję że jeszcze to przemyślę - kiedyś już popełniłem podobny błąd gdy chciano ze mnie zrobić księdza. Stwierdziłem że to kiepski pomysł, gdyż nigdy nie miałem śmiałości do dzieci.
|
|
8 na 8 | Ania. (14138 punktów) | Tylko straszne...
ciemnogród, średniowiecze.
A ciekawe, jak opętany nie będzie się uwalniał - w trosce o duszę może stosik?
|
|
 | 1 na 1 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) |
>A ciekawe, jak opętany nie będzie się uwalniał - w trosce o duszę może stosik? Eee, to nieopłacalne. Zawsze można będzie skonsultować przypadek z innym demonologiem itd. ( zależnie od zasobności portfela rodziny opętanego ). A jak to nie pomoże to .... z nim i jego duszą.
|
|
8 na 8 | Grzegorz (5685 punktów) | co do odpowiedzi na tytułowe pytanie - chociażby to: www.racjonalista.pl/forum.php/s,518094 jak dzieci są w ten sposób "nauczane" o prawdziwości egzorcyzmów, to nic dziwnego że popyt na nich jeszcze przez jakiś czas się utrzyma.
Módlmy się aby za jakiś czas NFZ nie uznał egzorcyzmów za naturalną alternatywę dla leczenia psychiatrycznego.
|
|
22 na 22 | ulcia1414 (278 punktów) | Takie z życia wzięte. Niedawne wydarzenia w moim życiu zmusiły mnie do szukania pomocy u psychiatry. Mój stan był chyba dość poważny, bo przez godzinę oczekiwania na wizytę, nie zauważyłam wystroju poczekalni, a później gabinetu. Ale już pierwsze pytanie pani doktor obudziło mnie z transu: Czy jestem wierząca? Dopiero wtedy zwróciłam uwagę na ściany pełne ikon i krzyży. Kiedy uświadomiłam pani, że udało mi się z wiary wyleczyć usłyszałam, że właśnie przez utratę wiary jestem w takim stanie i trafiłam do niej i jeśli nie zacznę się znowu modlić, jej pomoc może być niewystarczająca i trzeba będzie szukać pomocy egzorcysty bo "jestem teraz bezbronna, a to łakomy kąsek dla szatana". Jeszcze mi to dudni w głowie, chociaż minęło sporo czasu. To była szybka terapia szokowa, obeszło się bez modłów i egzorcysty
|
|
 | 2 na 2 | Ania. (14138 punktów) | Trafiłaś na konowała. Jeśli faktycznie czujesz, że potrzebujesz pomocy - poszukaj raz jeszcze. Jest wielu "prawdziwych" lekarzy.
Ale i ja niedawno miałam propozycję zajrzenia do kliniki gdzie leczą indywidualną dietą - wszystko leczą. Chyba zmienię ginekolożkę...
|
|
|  | 11 na 11 | ulcia1414 (278 punktów) | >Trafiłaś na konowała. Jeśli faktycznie czujesz, że potrzebujesz pomocy - poszukaj raz jeszcze. Jest wielu "prawdziwych" lekarzy.
Dzięki, znalazłam już świetną psychoterapeutkę, która chyba bardziej pomaga mi zrozumieć siebie. A z dołka wyleczyłam się raczej sama. Bo skoro mogłam z tak głęboko zakorzenionej wiary, wbrew wszystkim i wszystkiemu to mogę wszystko ( no prawie wszystko).
|
|
| |  | | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >> Bo skoro mogłam z tak głęboko zakorzenionej wiary, wbrew wszystkim i wszystkiemu to mogę wszystko ( no prawie wszystko).<< Bravo, bravissimo! Wyszłaś z jednego dołka, i to głębokiego, to wyjdziesz z każdego.
|
|
| | |  | 1 na 1 | ulcia1414 (278 punktów) | > >> Bo skoro mogłam z tak głęboko zakorzenionej wiary, wbrew wszystkim i wszystkiemu to mogę wszystko ( no prawie wszystko).<<> Bravo, bravissimo! Wyszłaś z jednego dołka, i to głębokiego, to wyjdziesz z każdego. Teraz to wiem, już nie dam się pogrzebać żywcem.
|
|
|  | | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | - poszukaj raz jeszcze. Jest wielu "prawdziwych" lekarzy.
Dodałbym - jako, że trochę znam branżę - masz 50 % szans.
|
|
 | 5 na 5 | Madame de Montsegur (1910 punktów) |
>Kiedy uświadomiłam pani, że udało mi się z wiary wyleczyć usłyszałam, że właśnie przez utratę wiary jestem w takim stanie i trafiłam do niej i jeśli nie zacznę się znowu modlić, jej pomoc może być niewystarczająca i trzeba będzie szukać pomocy egzorcysty bo "jestem teraz bezbronna, a to łakomy kąsek dla szatana".
Bezbronna ??? Kąsek dla szatana ?! Ta pani nie tylko prezentuje żenujący poziom usług medycznych, ale jeszcze bardziej żenujący ( szczególnie przy jej deklaracjach ideologicznych ) poziom wiedzy teologicznej. Wg teologii katolickiej nikt nie jest bezbronną ofiarą szatana. Bez przyzwolenia wolnej woli szatan nikogo nie może opętać. Więc po co straszenie i egzorcyzmy " na zapas"? Dlaczego mało kto widzi, że to się kupy nie trzyma ?
|
|
|  | 3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Bezbronna ??? Kąsek dla szatana ?! Ta pani nie tylko prezentuje żenujący poziom usług medycznych, ale jeszcze bardziej żenujący ( szczególnie przy jej deklaracjach ideologicznych ) poziom wiedzy teologicznej. Wg teologii katolickiej nikt nie jest bezbronną ofiarą szatana.
Wiedza i umiejętność logicznego wyciągania wniosków nie jest domeną osób religijnych. Religia bazuje na emocjach: strachu, ufności, wmawianiu miłości ludziom łaknącym uczuć itd. Analizy teologiczne tylko w tym przeszkadzają, przeciętny katolik uważa to za "sprawy dla fachowców".
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
|  | 5 na 5 | ulcia1414 (278 punktów) | [color=blue] >Wg teologii katolickiej nikt nie jest bezbronną ofiarą szatana. Bez przyzwolenia wolnej woli szatan nikogo nie może opętać. Więc po co straszenie i egzorcyzmy " na zapas"? Dlaczego mało kto widzi, że to się kupy nie trzyma ?[/color]
Babcia zawsze mi powtarzała, że nie mam się zastanawiać nad teorią i praktyką wiary, tylko wierzyć, nie pytać o nic, tylko wierzyć, bo każda wątpiąca myśl oddala mnie od boga a zbliża do szatana. Pewnie nie ja jedna byłam tak właśnie wychowywana i być może dlatego katolicy boją się myśleć wogóle i wolą zostawić to "mądrzejszym teologom". Tak jest poprostu wygodniej i bezpieczniej. A co do teologi katolickiej, czy to nie jest taktyka kleru, mówić o wolnej woli, a jednocześnie straszyć, albo wmawiać biednym owieczkom jak silny jest szatan i jak słaby człowiek? Nie przypominam sobie gdzie, ale gdzieś czytałam, że księża przechodzą specjalne kursy jak dotrzeć do każdego człowieka, jak znajeźć jego słaby punkt i umieć go wykorzystać. Pewnie coś w tym jest.
|
|
|  | 1 na 1 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Dlaczego mało kto widzi, że to się kupy nie trzyma ? > Bo tak jest zawsze najwygodniej.
|
|
 | 1 na 1 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > usłyszałam, że właśnie przez utratę wiary jestem w takim stanie i trafiłam do niej i jeśli nie zacznę się znowu modlić, jej pomoc może być niewystarczająca i trzeba będzie szukać pomocy egzorcysty bo "jestem teraz bezbronna, a to łakomy kąsek dla szatana". Jeszcze mi to dudni w głowie, chociaż minęło sporo czasu.He he, ona postawiła Ci diagnozę identyczną jak moja żonka dla mnie 
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
|  | 3 na 3 | ulcia1414 (278 punktów) |
> He he, ona postawiła Ci diagnozę identyczną jak moja żonka dla mnie  > W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.Mnie nikt z rodziny nic takiego nie powie, chyba się boją, że ich nawrócę  . Ale, że w jednym okresie nałożyło się kilka nieszczęśliwych "rodzinnych wypadków" uważają, że to bóg ich karze za moje bluźniercze życie i wychowanie dzieci. Tylko dlaczego nie karze mnie? Kurcze ludzie, czuję się naprawdę wolna!
|
|
2 na 2 | Selanos (12869 punktów) | Skąd to to się w ogóle wzięło. Jeszcze niedawno, byłem święcie przekonany, że egzorcyzmy to sprawa z przeszłości, krajów Ameryki Płd. gdzie ludzie podobno są bardziej przesądni, albo z amerykańskich horrorów.
Jak to się dzieje, że chociaż Krk ma coraz mniej wiernych, przynajmniej tych 'aktywnych', to nadal powstają nowe, nazwijmy to, usługi jakie świadczy?
|
|
 | 2 na 2 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) |
> Jak to się dzieje, że chociaż Krk ma coraz mniej wiernych, przynajmniej tych 'aktywnych', to nadal powstają nowe, nazwijmy to, usługi jakie świadczy?Chciałoby się odpowiedzieć, że "tonący brzytwy się chwyta", ale niestety chyba tak nie jest. Najwyrażniej popyt na tego typu usługi wzrasta. Elitarne ( z racji malejącej liczebności )grono wiernych chce mieć fullservice i ma .
|
|
 | 4 na 4 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >Jeszcze niedawno, byłem święcie przekonany, że egzorcyzmy to sprawa [...] z amerykańskich horrorów. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że zapotrzebowanie na egzorcyzmy wywołane jest ich reklamą filmową.
Szerokość życia jest ważniejsza niż długość. (Awicenna)
|
|
|  | 4 na 4 | Ania. (14138 punktów) | >>Jeszcze niedawno, byłem święcie przekonany, że egzorcyzmy to sprawa [...] z amerykańskich horrorów. >Wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że zapotrzebowanie na egzorcyzmy wywołane jest ich reklamą filmową. Były takie badania - opętań było więcej po emisji modnego filmu o opętaniu. Ale nie chce mi się już szukać, poszperaj.
|
|
| |  | 4 na 4 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>... zapotrzebowanie na egzorcyzmy wywołane jest ich reklamą filmową.<< Całkiem prawdopodobne. Skuteczna reklama polega na wmawianiu nam zupełnie niepotrzebnych potrzeb.
|
|
| | |  | 4 na 4 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Skuteczna reklama polega na wmawianiu nam zupełnie niepotrzebnych potrzeb. Raczej na uświadamianiu istnienia ( jak twierdzą marketingowcy ) danych potrzeb, albo na wymuszeniu ich zaistnienia. Niepotrzebnych potrzeb nie ma  .
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | > Raczej na uświadamianiu istnienia ( jak twierdzą marketingowcy ) danych potrzeb, albo na wymuszeniu ich zaistnienia. Niepotrzebnych potrzeb nie ma> .Marketingowiec, który by przyznał, że wciska nam coś niepotrzebnego, poszedł by z torbami. To "uświadamianie istnienia potrzeb" jest piramidalnym oszustwem.
|
|
 | 6 na 6 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > Jak to się dzieje, że chociaż Krk ma coraz mniej wiernych, przynajmniej tych 'aktywnych', to nadal powstają nowe, nazwijmy to, usługi jakie świadczy?KK łatwo pola nie odda, chodzi o zbyt wielka władzę i pieniądze. To czego nie można zdobyć przekonywaniem "po dobroci", można spróbować "po strachu". USA straszy świat terrorystami, z którymi trzeba walczyć pod dowództwem USA. Kościół straszy demonami, na które może pomóc tylko katolicki egzorcysta. Metoda się sprawdza, więc kampania strachu będzie się nakręcać. > albo z amerykańskich horrorów.To jest faktycznie problem, bo temat opętania, szatana, demonów itd, jest bardzo nośny filmowo i literacko. Sam lubię takie tematy w filmach i robią wrażenie nawet na ateiście  W dodatku powstało sporo pozycji przedstawiających tematykę w sposób niby-dokumentalny, a przez to strasznie sugestywny (np. "Ostatni egzorcyzm" czy "Paranormal Activity"). W ten sposób też sączy się w umysły jadowite przekonanie, że "coś po tej drugiej stronie chyba jednak jest". Strach się dobrze sprzedaje, na strachu się dobrze zarabia. Poza tym, w miarę zmniejszania się liczby wiernych przez odejście od KK ludzi rozsądnie myślących, zwiększa się procentowy udział fanatyków i naiwnych.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
1 na 1 |
7 na 7 | Meretseger (61860 punktów) | >Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? To jest bardzo dobre pytanie. I przyznam, że nie znam na nie odpowiedzi, bo w tę nasuwającą się nieodparcie jako pierwsza - wzrasta ludzka głupota - jakoś nie chce mi się uwierzyć, a i za prosta chyba. W dodatku trzeba wtedy odpowiedzieć, skąd ta głupota...
|
|
5 na 5 | Pa1ryk (1539 punktów) | > Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów?To chyba jasne, jest coraz więcej wierzących w katolickie czary, bo są one coraz mocniej propagowane w mediach. Tak przy okazji, słyszał ktoś kiedyś o opętania ateisty? Bo chyba nie stwierdzono takiego przypadku. Czyżby szatan nie atakował swoich?
|
|
 | 8 na 8 | Ania. (14138 punktów) | >Tak przy okazji, słyszał ktoś kiedyś o opętania ateisty? Bo chyba nie stwierdzono takiego przypadku. Gwoli ścisłości - nie stwierdzono też ani jednego przypadku opętania. Psychiatria potwierdziła jedynie tzw. opętanie rzekome, czyli przekonanie pacjenta, że jest opętany.
|
|
4 na 4 | Kowalski (2244 punktów) | Czytałem kiedyś, że największym wyzwaniem, przed jakim stanie medycyna XXI wieku będą choroby psychiczne. Kler, jak wiadomo, ma tysiącletnie doświadczenia w manipulowaniu ludzką psychiką, więc pewnie zwietrzył interes i oferuje coś w rodzaju homeopatii dla psychicznie chorych. Mnie bardzo interesuje, jaki status zawodowy posiadają egzorcyści w odniesieniu do naszych portfeli. Może ktoś z Państwa gdzieś to wyczytał? Czy aby przypadkiem nie są oni, podobnie jak kapelani, na etatach służby zdrowia? Kto im opłaca składki ZUS? Niektórzy z egzorcystów, przypuszczam, są pracownikami uniwersytetów na wydziałach teologicznych, ale czy wszyscy?
|
|
2 na 2 | Ironhide (432 punktów) | Kiedyś miałem okazję przeczytać książkę o egzorcyzmach: Zakładnicy diabła: autentyczne przypadki opętania i egzorcyzmów. Opis książki: Cytat:Wstrząsający obraz zmagań egzorcystów z uosobionym złem. Psychologiczne portrety osób opętanych i ich wybawców. Przypadki, wobec których współczesna medycyna opuściła ręce. Wszystko w formie udokumentowanych relacji, przy których film "Egzorcysta" staje się dziecinną bajką.
Malachi Martin, autor tej pełnej grozy książki, poświęcił lata na zebranie relacji i udokumentowanie zdarzeń, które stały się jej osnową. Książkę, wznawianą nieprzerwanie w Stanach Zjednoczonych od 1975 roku, uzupełnia napisany w kwietniu 1992 roku wstęp, będący dopełnieniem obrazu satanizmu we współczesnej Ameryce i kontynuacją losów jej bohaterów. Jak skrzywionym trzeba być, żeby produkować takie historie? (fragment książki): 
|
|
 | | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) |
>Jak skrzywionym trzeba być, żeby produkować takie historie?
Wcale nie trzeba być skrzywionym, wystarczy wyrachowanie.
|
|
2 na 2 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | > >Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? <<Diabli wiedzą. Ale z tego co można znaleźć w internecie wyłania się obraz polskiego przemysłu egzorcystycznego. Adresy, telefony, e-maile. Tylko dzwonić po takiego hydraulika duchowego. To już nie są jaja, to jest tragiczne.
|
|
 | 4 na 4 | Mortimer (1359 punktów) | Raczej taki pseudo-lekarz duchowy  Podaję dość stary artykuł, ale że tak powiem - jary. www.gazeta(*)stawiaja-sie-kolejki,id,t.htmlCytat:Księża alarmują: - Mamy coraz więcej pracy, bo Polacy coraz chętniej sięgają po magię. Polak potrafi, nie? Duchy, demony, diabły etc! Brakuje tylko opętań przez Zębową Wróżkę
Uczestnicy konklawe, którzy zebrali się po śmierci Mikołaja IV (1288-1292), poczynili niestosowny dla siebie wybór. Papiestwo powierzono bowiem naprawdę POCZCIWEMU człowiekowi.
|
|
 | 1 na 1 | Madame de Montsegur (1910 punktów) | > >>Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? <<> Diabli wiedząBingo ! " Diabli wiedzą", bo to ich dotyczy sprawa
|
|
1 na 1 | ulcia1414 (278 punktów) | > Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów?
A może zwyczajnie, czasy się zmieniają, potrzeby ludzkie także. Skoro wiara w boga przestaje być na topie, kościół zmienia branżę. Zwykła ekonomia. Handluje się tym, na co jest popyt,a nowości najlepiej chłoną najmłodsi.
|
|
 | 1 na 1 | Madame de Montsegur (1910 punktów) | >> Co sprawia, że w Polsce wciąż potrzeba więcej egzorcystów? >A może zwyczajnie, czasy się zmieniają, potrzeby ludzkie także. Skoro wiara w boga przestaje być na topie, kościół zmienia branżę. Zwykła ekonomia. Handluje się tym, na co jest popyt,a nowości najlepiej chłoną najmłodsi. >
Już kiedyś w historii KRK głosił naukę o szatanie i zagrożeniach z nim związanych. Jak wiadomo, skończyło się ludobójstwem.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|