Racjonalista - Strona głównaDo treści
źródła antysemityzmu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
21-12-2025 17:22jar12 (851 punktów)źródła antysemityzmu
Skomplikowana sprawa

Cel tego wpisu to podzielenie się poglądem Macieja Maciaka że antysemityzm ma drugie dno.
Powodem jego jest ukrycie niekorzystnych działań które podejmują politycy (mercosur, wysokie podatki, zbrojenia itp), wówczas łatwym celem są Żydzi.

www.youtube.com/watch?v=GsRiucAXQZQ

mniej więcej od 12 minuty - warto włączyć przyspieszony czas jednak - bowiem Maciak nieco ględzi.
Ciekawy jest wywiad z Kiriakou - to były agent CIA z wyrokiem (za ujawnienie podtopień w Guantanamo), oczywiście Maciak też wtrąca wątki pomocy dla Ukrainy - przyczyną przedłużania konfliktu - to można pominąć - tego nie dotyczy ten wpis

Tutaj wyznawcą antysemityzmu wydaje się Thoter - wiadomość do Niego - utrwalanie antysemityzmu działa na szkodę Polski
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>źródła antysemityzmu
źródłem antysemityzmu są semici

>... utrwalanie antysemityzmu działa na szkodę Polski
mam zasadę, przyjaźnić się z sąsiadami, wrogów szukac daleko, w związku z tym zaprzyjaźnijmy się z Rosją, Niemcami, a za wrogów (jak juz bez nich nie możemy się obejść) niech będzie Izrael


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
21-12-2025 18:00 
 Ocena 1 na 1
jar12 (851 punktów)
>>źródła antysemityzmu
>źródłem antysemityzmu są semici
>>... utrwalanie antysemityzmu działa na szkodę Polski
>mam zasadę, przyjaźnić się z sąsiadami, wrogów szukac daleko, w związku z tym zaprzyjaźnijmy się z Rosją, Niemcami, a za wrogów (jak juz bez nich nie możemy się obejść) niech będzie Izrael

Pełna zgoda - lepiej jako sąsiadów mieć przyjaciół i tak działać żeby tutaj nie było konfliktów.
Izrael - jako wróg - kraj wielkości chyba województwa Wielkopolskiego 😁😁😁 - fajny wróg. Ci co psioczą na Żydów - wydaje mi się że nawet nie wiedzą gdzie leży Izrael.

A Ty sam - wydaje mi się że czerpiesz inspiracje / zgadzasz się z tym że Żydzi akurat dużo do świata wnoszą i warto brać z nich przykład (również tak uważam)

Poza tym po co mieć wrogów
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Pełna zgoda - lepiej jako sąsiadów mieć przyjaciół i tak działać żeby tutaj nie było konfliktów.
>Izrael - jako wróg - kraj wielkości chyba województwa Wielkopolskiego 😁😁😁 - fajny wróg. Ci co psioczą na Żydów - wydaje mi się że nawet nie wiedzą gdzie leży Izrael.
>A Ty sam - wydaje mi się że czerpiesz inspiracje / zgadzasz się z tym że Żydzi akurat dużo do świata wnoszą i warto brać z nich przykład (również tak uważam)
>Poza tym po co mieć wrogów
______
Jar12 - podzielam Twoje spojrzenie.



S pozdravem
22-12-2025 11:05 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>źródła antysemityzmu
>>źródłem antysemityzmu są semici
>>>... utrwalanie antysemityzmu działa na szkodę Polski
>>mam zasadę, przyjaźnić się z sąsiadami, wrogów szukac daleko, w związku z tym zaprzyjaźnijmy się z Rosją, Niemcami, a za wrogów (jak juz bez nich nie możemy się obejść) niech będzie Izrael
>Izrael - jako wróg - kraj wielkości chyba województwa Wielkopolskiego - fajny wróg.
Izrael jest mały ale silniejszy niż Rosja
trzyma w szachu 300 mln Arabów a od nas skutecznie doma się 67 mld $ (mienie bezspadkowe)

>A Ty sam - wydaje mi się że czerpiesz inspiracje / zgadzasz się z tym że Żydzi akurat dużo do świata wnoszą i warto brać z nich przykład (również tak uważam)
my jesteśmy potomkami chłopów pańszczyźnianych (niewolników), żaden żyd nie był niewolnikiem, w Polsce żyli w wsiach zwanych Sztetle "komunach", umieli czytać, pisać, liczyć, dlatego zyskali ogromną przewage nad niepiśmiennymi Polakami (nawek nasze pany, wielu nie umiało czytać, pisac, nie mówiąc o ich niewolnikach- chłopach pańszczyźnianych)

>Poza tym po co mieć wrogów
wrog jest potrzebny do zjednoczenia Europy, mamy (wymyślonego) śmiertelnego wroga, Rosję, dlatego musimy się zjednoczyć wokół Niemiec, tak powstanie Federacja Europejska (Niemiecka)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
jar12 (851 punktów)

>>Izrael - jako wróg - kraj wielkości chyba województwa Wielkopolskiego - fajny wróg.
>Izrael jest mały ale silniejszy niż Rosja

- silniejszy/słabszy, moim zdaniem słabszy i to znacznie, to Rosja rywalizowała z USA podczas zimniej wojny (w tym podbój kosmosu), poza tym po co to sprawdzać 😁
>trzyma w szachu 300 mln Arabów a od nas skutecznie doma się 67 mld $ (mienie bezspadkowe)

- jest przyczółkiem interesu USA w tej części świata, które mu wydatnie pomagają (uzbrojenie)
>
>my jesteśmy potomkami chłopów pańszczyźnianych (niewolników), żaden żyd nie był niewolnikiem, w Polsce żyli w wsiach zwanych Sztetle "komunach", umieli czytać, pisać, liczyć, dlatego zyskali ogromną przewage nad niepiśmiennymi Polakami (nawek nasze pany, wielu nie umiało czytać, pisac, nie mówiąc o ich niewolnikach- chłopach pańszczyźnianych)

dużo też wnieśli do polskiej nauki i kultury, Niektórzy się całkowicie zasymilowali. Mieli też swoisty model współpracy - ciężka sytuacja gospodarcza w tym rządy Piłsudskiego (tak naprawdę dyktatura) nie pozwoliły tego modelu współpracy wprowadzić w całym kraju.
>>Poza tym po co mieć wrogów
>wrog jest potrzebny do zjednoczenia Europy, mamy (wymyślonego) śmiertelnego wroga, Rosję, dlatego musimy się zjednoczyć wokół Niemiec, tak powstanie Federacja Europejska (Niemiecka)

Niebezpieczne są przede wszystkim te niemieckie zbrojenia - że niby żeby pokój zapewnić - na wypadek obrony. Z historii natomiast, no za każdym razem tak było (no z tego co wiem to serio za każdym) że ja się Niemce zbroiły to nie kończyło się to dobrze dla naszej panienki (Ojczyzny)
Kautilja (6853 punktów)
>utrwalanie antysemityzmu
>działa na szkodę Polski

Zgoda. A dlaczego tak jest według Ciebie? Jakie korzyści płyną z dobrych relacji z Żydami czy też państwem Izrael?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>utrwalanie antysemityzmu
>>działa na szkodę Polski
>Zgoda. A dlaczego tak jest według Ciebie? Jakie korzyści płyną z dobrych relacji z Żydami czy też państwem Izrael?
_______
Kautilja - przychylność USA wobec Polski w polityce międzynarodowej.


S pozdravem
22-12-2025 11:24 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Jakie korzyści płyną z dobrych relacji z Żydami czy też państwem Izrael?
>_______
>Kautilja - przychylność USA wobec Polski w polityce międzynarodowej.

Też. Ale coś więcej?
22-12-2025 14:24 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Jakie korzyści płyną z dobrych relacji z Żydami czy też państwem Izrael?
>>_______
>>Kautilja - przychylność USA wobec Polski w polityce międzynarodowej.
>Też. Ale coś więcej?

---------------
Kautilija - proszę bardzo - oto te korzyści.

1. Korzyści gospodarcze i technologiczne
Izrael jest jednym z globalnych liderów w:
• nowych technologiach (IT, cyberbezpieczeństwo, AI),
• medycynie i biotechnologii,
• rolnictwie (np. nawadnianie kropelkowe),
• innowacjach wojskowych i obronnych (w sensie technologicznym).
Dobre relacje mogą oznaczać:
• współpracę naukową i badawczą,
• inwestycje i start-upy,
• transfer wiedzy i technologii.

2. Korzyści edukacyjne i naukowe
• Silne uniwersytety i instytuty badawcze w Izraelu
• Programy wymiany studentów i naukowców
• Wspólne projekty badawcze (np. medycyna, fizyka, informatyka)
Dla państw i instytucji oznacza to rozwój kompetencji i innowacji.

3. Korzyści dyplomatyczne i strategiczne
• Izrael jest ważnym graczem na Bliskim Wschodzie
• Dobre relacje ułatwiają dialog międzynarodowy
• Współpraca w zakresie bezpieczeństwa, wywiadu i zarządzania kryzysowego
Nie oznacza to zgody na wszystkie działania polityczne - chodzi o kanały komunikacji i współpracy.

4. Korzyści kulturowe i społeczne
Dobre relacje z Żydami jako społecznością oznaczają:
• dialog międzykulturowy,
• przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom,
• lepsze zrozumienie historii Europy i świata (np. wkład Żydów w naukę, kulturę, muzykę).
To sprzyja spójności społecznej i stabilności.

5. Korzyści historyczne i moralne (szczególnie w Europie)
W wielu krajach Europy (w tym w Polsce):
• historia Żydów jest częścią historii narodowej,
• dobre relacje pomagają w uczciwym dialogu o przeszłości,
• sprzyjają edukacji historycznej i pamięci.

Mysle, ze D.Trump w przeciwieństwie do wielu antysemickich politykow jest w pełni swiadom tych korzyści.

I na koniec - należy przy tym rozróżniać:

• Relacje z Żydami ≠ popieranie każdej decyzji rządu Izraela
• Krytyka polityki państwa jest czym innym niż uprzedzenia wobec ludzi jako grupy

S pozdravem
22-12-2025 19:17 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)

>3. Korzyści dyplomatyczne i strategiczne
>• Izrael jest ważnym graczem na Bliskim Wschodzie
>• Dobre relacje ułatwiają dialog międzynarodowy
>• Współpraca w zakresie bezpieczeństwa, wywiadu i zarządzania kryzysowego
>Nie oznacza to zgody na wszystkie działania polityczne - chodzi o kanały komunikacji i współpracy.

Nie pozostaje mi nic innego jak się z tym zgodzić.

>Mysle, ze D.Trump w przeciwieństwie do wielu antysemickich politykow jest w pełni swiadom tych korzyści.
>I na koniec - należy przy tym rozróżniać:

>• Relacje z Żydami ≠ popieranie każdej decyzji rządu Izraela
>• Krytyka polityki państwa jest czym innym niż uprzedzenia wobec ludzi jako grupy

W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
________
Kautilja - podzielam Twoje zdanie w tej sprawie.
Dodam jeszcze, ze:
* ogólnie patrzę bardzo krytycznie na D.Trumpa
* nie lubię wszelkich przejawów antysemityzmu (to nie jest uwaga do Ciebie); pewnie jestem nawet uczulony na te przejawy.

S pozdravem
22-12-2025 20:20 
 Ocena 1 na 1
jar12 (851 punktów)
>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>________
>Kautilja - podzielam Twoje zdanie w tej sprawie.
>Dodam jeszcze, ze:
>* ogólnie patrzę bardzo krytycznie na D.Trumpa
co do Trumpa - Ja uważam że bardzo dobrze że został prezydentem.
Ogólnie kiedyś czytałem - różne źródła (choć sam teraz używam AI - Copilota, ale to poniżej jest z różnych źródeł)
W Usa jest taki podział - jest stara frakcja - korporacyjna - zaliczają się do niej wielkie spółki naftowe - i inne - mające swój rodowód w plantacjach (na których służyli niewolnicy) i mająca swoich przedstawicieli zarówno wśród demokratów jak i republikanow
jak i nowa frakcja - związana z IT - Musk i inni - tutaj również zalicza się Trump (stąd Musk u niego), ale nadal 1 frakcja ma dużą władzę - tutaj niestety
23-12-2025 08:54 
 Ocena 3 na 3
Kautilja (6853 punktów)
>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>________
>Kautilja - podzielam Twoje zdanie w tej sprawie.
>Dodam jeszcze, ze:
>* ogólnie patrzę bardzo krytycznie na D.Trumpa

Bo?

>* nie lubię wszelkich przejawów antysemityzmu (to nie jest uwaga do Ciebie); pewnie jestem nawet uczulony na te przejawy.

A nie uważasz, że mamy do czynienia z przesadą na ten temat? Np. krytyka działań Żydów w Gazie od razu jest komentowana przez Żydów jako objaw antysemityzmu.
23-12-2025 10:46 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>>________
>>Kautilja - podzielam Twoje zdanie w tej sprawie.
>>Dodam jeszcze, ze:
>>* ogólnie patrzę bardzo krytycznie na D.Trumpa
>Bo?
--------
Kautilja - najbardziej spektakularne przyklady (a mozna by je mnozyc):
- jak zostane prezydentem to wojne w Ukrainie zakoncze w 24 godziny.
- wypowiedzenie paktu klimatycznego
Ogolnie uwazam, ze D.Trump przejawia narcyzm, co negatywnie przeklada sie na Jego polityczne (czesto bardzo chwiejne czy wrecz skrajne) decyzje polityczne.



>>* nie lubię wszelkich przejawów antysemityzmu (to nie jest uwaga do Ciebie); pewnie jestem nawet uczulony na te przejawy.
>A nie uważasz, że mamy do czynienia z przesadą na ten temat? Np. krytyka działań Żydów w Gazie od razu jest komentowana przez Żydów jako objaw antysemityzmu.
-----------
Przyznaje Ci racje.
Natomiast moim zdaniem w Polsce bardzo mocno zakorzeniony jest antysemityzm. Spektakularnym przejawem tego jest to, ze:
- jesli w danym miescie sa dwa silne kluby pilkarskie X oraz Y
- w takiej sytuacji w wiekszosci blokowisk sa napisy typu "X jude"; "Y zydzi"
- to taki przejaw jezykowy myslenia w kategoriach antysemickich.



S pozdravem
23-12-2025 11:23 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>>>________
>>>Kautilja - podzielam Twoje zdanie w tej sprawie.
>>>Dodam jeszcze, ze:
>>>* ogólnie patrzę bardzo krytycznie na D.Trumpa
>>Bo?
>--------
>Kautilja - najbardziej spektakularne przyklady (a mozna by je mnozyc):
>- jak zostane prezydentem to wojne w Ukrainie zakoncze w 24 godziny.
>- wypowiedzenie paktu klimatycznego
>Ogolnie uwazam, ze D.Trump przejawia narcyzm, co negatywnie przeklada sie na Jego polityczne (czesto bardzo chwiejne czy wrecz skrajne) decyzje polityczne.

Rozumiem. Aczkolwiek jeśli chodzi o Ukrainę to nie można Trumpowi odmówić dobrej woli, bo próbuje.

>>>* nie lubię wszelkich przejawów antysemityzmu (to nie jest uwaga do Ciebie); pewnie jestem nawet uczulony na te przejawy.
>>A nie uważasz, że mamy do czynienia z przesadą na ten temat? Np. krytyka działań Żydów w Gazie od razu jest komentowana przez Żydów jako objaw antysemityzmu.
>-----------
>Przyznaje Ci racje.
>Natomiast moim zdaniem w Polsce bardzo mocno zakorzeniony jest antysemityzm. Spektakularnym przejawem tego jest to, ze:
>- jesli w danym miescie sa dwa silne kluby pilkarskie X oraz Y
>- w takiej sytuacji w wiekszosci blokowisk sa napisy typu "X jude"; "Y zydzi"
>- to taki przejaw jezykowy myslenia w kategoriach antysemickich.

Stosunki polsko-żydowskie mają swoją specyfikę, którą kształtuje historia. Ja jednak nie uważam jak Ty, by Polska była krajem jakoś specjalnie wyróżniającym się swoim antysemityzmem. Już bardziej zewnętrzne ośrodki siły próbują co jakiś czas wbijać klin w nasze relacje z Żydami.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Rozumiem. Aczkolwiek jeśli chodzi o Ukrainę to nie można Trumpowi odmówić dobrej woli, bo próbuje.
Kautilja - jak dla mnie jest masakryczna przepasc miedzy tym co D.Trump deklarowal w kampanii wyborczej a co realnie zdzialal (mozne pokusic sie o stwierdzenie, ze nic nie zdzialal mimo "melodii" "w 24 godziny" )
Po co poza krotkowzrocznym PR-em takie pustoslowie?

Czy buduje to wiarygodnosc D.Trumpa oraz USA jako mocarstwa czy po prostu jako Panstwa?



>Stosunki polsko-żydowskie mają swoją specyfikę, którą kształtuje historia. Ja jednak nie uważam jak Ty, by Polska była krajem jakoś specjalnie wyróżniającym się swoim antysemityzmem. Już bardziej zewnętrzne ośrodki siły próbują co jakiś czas wbijać klin w nasze relacje z Żydami.
-----------
Bardzo mozliwe ze masz racje.

S pozdravem
23-12-2025 12:04 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Rozumiem. Aczkolwiek jeśli chodzi o Ukrainę to nie można Trumpowi odmówić dobrej woli, bo próbuje.
>Kautilja - jak dla mnie jest masakryczna przepasc miedzy tym co D.Trump deklarowal w kampanii wyborczej a co realnie zdzialal (mozne pokusic sie o stwierdzenie, ze nic nie zdzialal mimo "melodii" "w 24 godziny" )
>Po co poza krotkowzrocznym PR-em takie pustoslowie?
>Czy buduje to wiarygodnosc D.Trumpa oraz USA jako mocarstwa czy po prostu jako Panstwa?


USA to mocarstwo, ale nie jedyne. Ilu to do tej pory polityków nie wywiązywało się z obietnic deklarowanych w kampanii wyborczej?
23-12-2025 12:15 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>USA to mocarstwo, ale nie jedyne. Ilu to do tej pory polityków nie wywiązywało się z obietnic deklarowanych w kampanii wyborczej?
--------
Kautilja - oczywiscie wiekszosc politykow nie wywiazywala sie z takich deklaracji (niestety ) kierujac sie tanim populizmem w swoich obietnicach.
Natomiast jest niestety masakryczna przepasc miedzy tym co D.Trump deklarowal w kampanii ("24 godziny") a tym co zrobił w tym zakresie

To jest moim zdaniem mocno dajace po oczach


S pozdravem
23-12-2025 12:45 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>USA to mocarstwo, ale nie jedyne. Ilu to do tej pory polityków nie wywiązywało się z obietnic deklarowanych w kampanii wyborczej?
>--------
>Kautilja - oczywiscie wiekszosc politykow nie wywiazywala sie z takich deklaracji (niestety ) kierujac sie tanim populizmem w swoich obietnicach.
>Natomiast jest niestety masakryczna przepasc miedzy tym co D.Trump deklarowal w kampanii ("24 godziny") a tym co zrobił w tym zakresie
>To jest moim zdaniem mocno dajace po oczach

A weź mi powiedz co można byłoby zrobić lepiej jak do tej pory w tym zakresie? Załóżmy, że masz wpływ na sytuację. Co byś zrobił?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>USA to mocarstwo, ale nie jedyne. Ilu to do tej pory polityków nie wywiązywało się z obietnic deklarowanych w kampanii wyborczej?
>>--------
>>Kautilja - oczywiscie wiekszosc politykow nie wywiazywala sie z takich deklaracji (niestety ) kierujac sie tanim populizmem w swoich obietnicach.
>>Natomiast jest niestety masakryczna przepasc miedzy tym co D.Trump deklarowal w kampanii ("24 godziny") a tym co zrobił w tym zakresie
>>To jest moim zdaniem mocno dajace po oczach
>A weź mi powiedz co można byłoby zrobić lepiej jak do tej pory w tym zakresie? Załóżmy, że masz wpływ na sytuację. Co byś zrobił?
-------
Kautilja - odpowiem tak:
* pytanie jakie zadales jest oczywiscie bardzo trudne
* ja nie jestem politykiem ani prezydentem USA, zeby miec recepte na duza czesc problemow tego swiata - jestem tylko "kibicem" swiata polityki z polskiej perspektywy (zwyklym zjadaczem chleba-wyborca)
* jednego natomiast jestem pewien "24 godziny" to absolutna abstrakcja mowiac dosc delikatnie, ktora mogli "kupic" jedynie wybitnie naiwni ludzie - po co oszukiwac takich biednych ludzi takimi chorymi obietnicami? / gdzie tu elementarna etycka ?.


S pozdravem
23-12-2025 20:48 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>>A weź mi powiedz co można byłoby zrobić lepiej jak do tej pory w tym zakresie? Załóżmy, że masz wpływ na sytuację. Co byś zrobił?
>-------
>Kautilja - odpowiem tak:
>* pytanie jakie zadales jest oczywiscie bardzo trudne
>* ja nie jestem politykiem ani prezydentem USA, zeby miec recepte na duza czesc problemow tego swiata - jestem tylko "kibicem" swiata polityki z polskiej perspektywy (zwyklym zjadaczem chleba-wyborca)
>* jednego natomiast jestem pewien "24 godziny" to absolutna abstrakcja mowiac dosc delikatnie, ktora mogli "kupic" jedynie wybitnie naiwni ludzie - po co oszukiwac takich biednych ludzi takimi chorymi obietnicami? / gdzie tu elementarna etycka ?.

Przecież ja nie wymagam od Ciebie rozpisania strategii dla Trumpa. Tym zajmuje się Elbridge A. Colby.
Myślisz, że Trump wygrał wybory bo obiecał te 24 godziny?
Nie twierdzę, że wśród wyborców nie było takich co się tym nie kierowali, bo zapewne takich też byś znalazł. Chodzi o to, że jest dobra wola ze strony Amerykanów, i tego moim zdaniem nie wolno ignorować.
23-12-2025 21:09 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Myślisz, że Trump wygrał wybory bo obiecał te 24 godziny?
______
Kautilja - owszem myślę że:
* "24 godziny" nie wpłynęło w sposób kluczowy na wynik wyborów prezydenckich w USA
* "24 godziny" uwłacza inteligencji wyborców w USA



>Nie twierdzę, że wśród wyborców nie było takich co się tym nie kierowali, bo zapewne takich też byś znalazł. Chodzi o to, że jest dobra wola ze strony Amerykanów, i tego moim zdaniem nie wolno ignorować.
_____
Zgadzam się z tym.


S pozdravem
23-12-2025 21:23 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>* "24 godziny" uwłacza inteligencji wyborców w USA

Czemu?
Skoro takie słowa padają z ust kandydata na urząd prezydenta hegemona to każdy ma prawo w to uwierzyć. W mojej opinii iloraz inteligencji nie ma z tym nic wspólnego.
23-12-2025 22:22 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>* "24 godziny" uwłacza inteligencji wyborców w USA
>Czemu?
______
Kautilja - ja osobiście gdy słyszałem text "24 godziny" to myślałem sobie tak - :
* ten facet chce mnie totalnie zrobić w bambuko
* ten facet jest totalnie bezczelny i uważa że może ludziom wciskać każda ciemnotę
* ten facet chce zrobic że mnie kretyna.


Ot taki stricte subiektywny odbiór sytuacji.



S pozdravem
24-12-2025 11:41 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>* "24 godziny" uwłacza inteligencji wyborców w USA
>>Czemu?
>______
> Kautilja - ja osobiście gdy słyszałem text "24 godziny" to myślałem sobie tak - :
>* ten facet chce mnie totalnie zrobić w bambuko
>* ten facet jest totalnie bezczelny i uważa że może ludziom wciskać każda ciemnotę
>* ten facet chce zrobic że mnie kretyna.
>
>Ot taki stricte subiektywny odbiór sytuacji.
>


Rozumiem. Ja ten odbiór mam zupełnie inny. Dla mnie to wyrażenie dobrej woli.

Wesołych Świąt
24-12-2025 17:12 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>>* "24 godziny" uwłacza inteligencji wyborców w USA
>>>Czemu?
>>______
>> Kautilja - ja osobiście gdy słyszałem text "24 godziny" to myślałem sobie tak - :
>>* ten facet chce mnie totalnie zrobić w bambuko
>>* ten facet jest totalnie bezczelny i uważa że może ludziom wciskać każda ciemnotę
>>* ten facet chce zrobic że mnie kretyna.
>>
>>Ot taki stricte subiektywny odbiór sytuacji.
>>

>Rozumiem. Ja ten odbiór mam zupełnie inny. Dla mnie to wyrażenie dobrej woli.
>Wesołych Świąt

--------
Kautilja - no to mamy w tym zakresie gotowy protokół rozbieżności.

S pozdravem
22-12-2025 20:11 
 Ocena 1 na 1
jar12 (851 punktów)

>>• Relacje z Żydami ≠ popieranie każdej decyzji rządu Izraela
>>• Krytyka polityki państwa jest czym innym niż uprzedzenia wobec ludzi jako grupy
>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.

wydaje mi się że to nie tyle pobłażliwość co pomoc Netanjachu w utrzymaniu się u władzy. Izrael ogólnie robi to co USA mu każą robić - z drobnymi odchyleniami związanymi z bieżącą sytuacją - takie jest moje zdanie
>
23-12-2025 09:00 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>wydaje mi się że to nie tyle pobłażliwość co pomoc Netanjachu w utrzymaniu się u władzy. Izrael ogólnie robi to co USA mu każą robić - z drobnymi odchyleniami związanymi z bieżącą sytuacją - takie jest moje zdanie

To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
--------
Kautilja - spolecznosc zydowska jest tu malo zwiazana z tym tematem; gdyz jest ona rozsiana po calym swiecie.
Uczestnikiem tej "gry" jest natomiast Izrael.
Uwazam za oczywiste, ze bardziej zalezalo Izraelowi na tym ataku niz administracji USA.

S pozdravem
23-12-2025 20:54 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
>--------
>Kautilja - spolecznosc zydowska jest tu malo zwiazana z tym tematem; gdyz jest ona rozsiana po calym swiecie.
>Uczestnikiem tej "gry" jest natomiast Izrael.
>Uwazam za oczywiste, ze bardziej zalezalo Izraelowi na tym ataku niz administracji USA.

W porządku, ja uważam inaczej.
Można spytać czemu Ty tak uważasz?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Uwazam za oczywiste, ze bardziej zalezalo Izraelowi na tym ataku niz administracji USA.
>W porządku, ja uważam inaczej.
>Można spytać czemu Ty tak uważasz?

---------------
Kautilja - Izraelowi bardziej zależało na ataku na Iran, ponieważ:
• postrzega Iran jako bezpośrednie zagrożenie dla swojego istnienia,
• ma doktrynę uderzeń wyprzedzających,
• uważa, że czas działa na korzyść Iranu.
W przypadku USA ważne były natomiast takie "ograniczenia" jak:
• wolały presję polityczno-gospodarczą,
• obawiały się kosztów globalnych konfliktu
• ważne były również relacje z sojusznikami USA (stanowisko Europy; unikanie wrażenia, że USA działają wyłącznie w interesie jednego sojusznika Izraela).

A jaka jest twoja argumentacja w tym zakresie?

S pozdravem
25-12-2025 13:23 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>Uwazam za oczywiste, ze bardziej zalezalo Izraelowi na tym ataku niz administracji USA.
>>W porządku, ja uważam inaczej.
>>Można spytać czemu Ty tak uważasz?
>---------------
>Kautilja - Izraelowi bardziej zależało na ataku na Iran, ponieważ:
>• postrzega Iran jako bezpośrednie zagrożenie dla swojego istnienia,
>• ma doktrynę uderzeń wyprzedzających,
>• uważa, że czas działa na korzyść Iranu.
>W przypadku USA ważne były natomiast takie "ograniczenia" jak:
>• wolały presję polityczno-gospodarczą,
>• obawiały się kosztów globalnych konfliktu
>• ważne były również relacje z sojusznikami USA (stanowisko Europy; unikanie wrażenia, że USA działają wyłącznie w interesie jednego sojusznika Izraela).
>A jaka jest twoja argumentacja w tym zakresie?

Moja jest taka, że Amerykanom ciągle zależy na torpedowaniu konsolidacji kontynentalnej. Geopolityka. "Morze" vs. "ląd".
W tym jednak przypadku uważam, że Amerykanie wyhamowali zapędy Izraela bowiem ktoś w Waszyngtonie zorientował się, że to może mieć długofalowo negatywne skutki strategiczne, mimo iż wypełnia to zadanie geostrategiczne, o którym napisałem w pierwszym zdaniu.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Moja jest taka, że Amerykanom ciągle zależy na torpedowaniu konsolidacji kontynentalnej. Geopolityka. "Morze" vs. "ląd".
>W tym jednak przypadku uważam, że Amerykanie wyhamowali zapędy Izraela bowiem ktoś w Waszyngtonie zorientował się, że to może mieć długofalowo negatywne skutki strategiczne, mimo iż wypełnia to zadanie geostrategiczne, o którym napisałem w pierwszym zdaniu.

---------

Kautilja - co do zasady uwazam, ze znasz sie nieporownanie lepiej na poliyce miedzynarodowej niz ja wiec "przez grzecznosc" nie bede wchodzil w dyskusje z Twoim powyzszym wpisem





S pozdravem
23-12-2025 14:20 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>>wydaje mi się że to nie tyle pobłażliwość co pomoc Netanjachu w utrzymaniu się u władzy. Izrael ogólnie robi to co USA mu każą robić
>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
USA był tylko długim ramieniem zbrojnym Żydów.
Chciałbym byśmy się kolegowali z Iranem, to najbardziej gnębiony kraj na świecie, tylko dlatego ze nie chce być psem usazyda (maja swoją godność)


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Thoter (6650 punktów)

>USA był tylko długim ramieniem zbrojnym Żydów.
>

Żydzi amerykańscy wymordowali Żydów niemieckich, przejęli Żydów pracujących w Niemczech nad bombą atomową, tysiące naukowców i technologie.
Czy Żydzi amerykańscy próbowali przekupić Żydów niemieckich pracujących nad bombą atomową ??
Na pewno były składane im oferty.
Żydzi niemieccy stworzyli ZSRR i Armię Czerwoną. Utracili nad tym kontrolę po ludobójstwie w 1937 roku. Przez kogo zostali pokonani ??
Żydzi niemieccy stworzyli potężny ZSRR a wylądowali w malutkim Izraelu.
Przyczyną upadku żydowskiego ZSRR byli ŻYDZI ZDRAJCY.
23-12-2025 21:00 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
>USA był tylko długim ramieniem zbrojnym Żydów.

To jak i kiedy Żydzi przejęli Waszyngton?

>Chciałbym byśmy się kolegowali z Iranem, to najbardziej gnębiony kraj na świecie, tylko dlatego ze nie chce być psem usazyda (maja swoją godność)

Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji. Czemu tak jest? Ponieważ Persom chodzi o dokładnie to samo wobec zachodu o co chodzi zarówno Moskwie jak i Pekinowi. Tylko w szczegółach mogą się nie zgadzać.
24-12-2025 17:15 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji. Czemu tak jest? Ponieważ Persom chodzi o dokładnie to samo wobec zachodu o co chodzi zarówno Moskwie jak i Pekinowi. Tylko w szczegółach mogą się nie zgadzać.
---------------
Kautilja - podzielam Twoje spojrzenie.

S pozdravem
25-12-2025 12:50 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji. Czemu tak jest? Ponieważ Persom chodzi o dokładnie to samo wobec zachodu o co chodzi zarówno Moskwie jak i Pekinowi. Tylko w szczegółach mogą się nie zgadzać.
>---------------
> Kautilja - podzielam Twoje spojrzenie.

Czyli też uważasz, że istnieje wspólny front antyzachodni?
Thoter (6650 punktów)

>
>Czyli też uważasz, że istnieje wspólny front antyzachodni?
>

Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
Demokratyczna patologia zeżre wszystko od środka. Złodzieje rozpracowali demokratyczny system produkcji demokratycznych "polityków" i za publiczną kasę budują barejowskie misie.
Demokracja z narodów, które były współwłaścicielami wszystkiego, robi dłużników obcego kapitału.
Demokratcyzni "politycy" najlepiej nadają się do wyciskania potów z zabawianych rodaków, dłużników.

rmx.news/a(*)origin/?utm_source=chatgpt.com

""Wymiana populacji" w Belgii: 72,9% dzieci i nastolatków w Brukseli pochodzi spoza UE, a jedynie 10,5% to Belgowie belgijskiego pochodzenia".

Ktoś tu pisze o wymianie populacji a tu mamy do czynienia z likwidacją populacji Europejczyków.
25-12-2025 20:33 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>
>>Czyli też uważasz, że istnieje wspólny front antyzachodni?
>>
>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>Demokratyczna patologia zeżre wszystko od środka. Złodzieje rozpracowali demokratyczny system produkcji demokratycznych "polityków" i za publiczną kasę budują barejowskie misie.
>Demokracja z narodów, które były współwłaścicielami wszystkiego, robi dłużników obcego kapitału.
>Demokratcyzni "politycy" najlepiej nadają się do wyciskania potów z zabawianych rodaków, dłużników.

Co w takim razie oferują światu Chiny?
Bo rozumiem, że innej alternatywy nie ma. Skoro tak dramatyzujesz w sprawie demokracji, liberalizmu i kapitalizmu, to co dobrego czeka nas pod rządami Pekinu?
Nowoczesny system trybutarny?
Jaka ideologia czeka na barbarzyńców otaczających komunistyczną partię Chin?

>rmx.news/a(*)origin/?utm_source=chatgpt.com
>""Wymiana populacji" w Belgii: 72,9% dzieci i nastolatków w Brukseli pochodzi spoza UE, a jedynie 10,5% to Belgowie belgijskiego pochodzenia".
>Ktoś tu pisze o wymianie populacji a tu mamy do czynienia z likwidacją populacji Europejczyków.

Belgia to mały kraj.
Thoter (6650 punktów)

>Jaka ideologia czeka na barbarzyńców otaczających komunistyczną partię Chin?
>

Parobkom i mięsu armatniemu nie jest potrzebna jakakolwiek ideologia.
Parobek potrzebuje pana a mięso armatnie wodza.
szarley (54913 punktów)
>>Jaka ideologia czeka na barbarzyńców otaczających komunistyczną partię Chin?
>>
>Parobkom i mięsu armatniemu nie jest potrzebna jakakolwiek ideologia.
>Parobek potrzebuje pana a mięso armatnie wodza.

Co powinni byli zrobić Polacy w 1918?

Nadal czekam na odpowiedź, parobku


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
26-12-2025 12:08 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>>Jaka ideologia czeka na barbarzyńców otaczających komunistyczną partię Chin?
>>
>Parobkom i mięsu armatniemu nie jest potrzebna jakakolwiek ideologia.
>Parobek potrzebuje pana a mięso armatnie wodza.

Myślałem, że napiszesz zgniły liberalizm.
Czym się różni chiński eksport od amerykańskiego?
Thoter (6650 punktów)

>Czym się różni chiński eksport od amerykańskiego?

Żebym to wiedział, muszę mieć możliwość SAMODZIELNEGO dokonywania wyboru.
Zostałem pozbawiony możliwości swobodnego decydowania o swoim wyborze.
26-12-2025 20:14 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Czym się różni chiński eksport od amerykańskiego?
>Żebym to wiedział, muszę mieć możliwość SAMODZIELNEGO dokonywania wyboru.
>Zostałem pozbawiony możliwości swobodnego decydowania o swoim wyborze.

Nie zostałeś. A moje pytanie nie dotyczy tylko ekonomii. Można jak widać świat zamerykanizować, ale czy można go zsinizować?
Mówi się, że Chińczycy nie patrzą na ustrój tego z kim wchodzą w interes, a Amerykanie tak. I czyja metoda okaże się lepsza?
26-12-2025 20:29 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Mówi się, że Chińczycy nie patrzą na ustrój tego z kim wchodzą w interes, a Amerykanie tak. I czyja metoda okaże się lepsza?

--------
Kautilja- twierdzę że lepsza metoda jest Chin ALE .....
.... z tego co wiem to Chińczycy (niestety) dobierając sobie kraje z którymi podejmują współpracę gospodarczą nie zważają na to czy w krajach tych przestrzegane są prawa człowieka więc w efekcie sami będąc państwem autorytarnym podejmują współpracę z innymi krajami autorytarnymi; jutami wojskowymi czy reżimami na które na przykład Zachód nakłada sankcje

Niestety






S pozdravem
26-12-2025 20:51 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Mówi się, że Chińczycy nie patrzą na ustrój tego z kim wchodzą w interes, a Amerykanie tak. I czyja metoda okaże się lepsza?
>--------
>Kautilja- twierdzę że lepsza metoda jest Chin ALE .....
>.... z tego co wiem to Chińczycy (niestety) dobierając sobie kraje z którymi podejmują współpracę gospodarczą nie zważają na to czy w krajach tych przestrzegane są prawa człowieka więc w efekcie sami będąc państwem autorytarnym podejmują współpracę z innymi krajami autorytarnymi; jutami wojskowymi czy reżimami na które na przykład Zachód nakłada sankcje
>Niestety
>

A mnie się wydaje, że lepsza jest metoda amerykańska. Z tym, że jest ona obarczona ryzykiem niepowodzenia, np. Afganistan.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>A mnie się wydaje, że lepsza jest metoda amerykańska. Z tym, że jest ona obarczona ryzykiem niepowodzenia, np. Afganistan.
------
Kautilja- a możesz umotywować to z czego wynika to że uważasz że metoda amerykańska jest lepsza
?


S pozdravem
26-12-2025 23:17 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>A mnie się wydaje, że lepsza jest metoda amerykańska. Z tym, że jest ona obarczona ryzykiem niepowodzenia, np. Afganistan.
>------
>Kautilja- a możesz umotywować to z czego wynika to że uważasz że metoda amerykańska jest lepsza
>?

Ponieważ Ameryka jest hegemonem i zwesternizowała cały świat. Kolejne fale globalizacji. To oczywiście nie oznacza, że świat wyzbył się swojej różnorodności. Przyjął się jednak wszędzie określony model, który swoje początki ma w zachodniej Europie, która później przeniknęła w to co amerykańskie, by potem rozlać się na świat.
27-12-2025 01:10 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Kautilja- a możesz umotywować to z czego wynika to że uważasz że metoda amerykańska jest lepsza
>>?
>Ponieważ Ameryka jest hegemonem i zwesternizowała cały świat. Kolejne fale globalizacji. To oczywiście nie oznacza, że świat wyzbył się swojej różnorodności. Przyjął się jednak wszędzie określony model, który swoje początki ma w zachodniej Europie, która później przeniknęła w to co amerykańskie, by potem rozlać się na świat.
______
Kautilja - potwierdzam - myślę że masz rację w tym zakresie.


😀



S pozdravem
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Parobkom i mięsu armatniemu nie jest potrzebna jakakolwiek ideologia.
>Parobek potrzebuje pana a mięso armatnie wodza.

---------
Thoter - grubo - no comment !


S pozdravem
26-12-2025 10:22 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>
>>Czyli też uważasz, że istnieje wspólny front antyzachodni?
>>
>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.

A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?

>Demokratyczna patologia zeżre wszystko od środka.
>Złodzieje

Wśród dyktatorów znajdziesz więcej złodziei
Ucieczka

Poznałem Polskę lat 70-tych nie było wtedy demokracji, ale gierkowscy złodzieje okradali kraj do tego stopnia, że przez dłuuuugie lata leczył skutki rządów zdrajców, oszustów, agentów i złodziei, którzy mieli za cel likwidację polskiego państwa

>Demokracja z narodów, które były współwłaścicielami wszystkiego,
Pokaż lepsze rządy niż demokracja
Ucieczka


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
26-12-2025 14:41 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?

On twierdzi, że to hegemon narzuca system, by czerpać z tego korzyści. I nie jest on odosobniony z takim poglądem.
Pytanie zasadnicze: co to jest system?
szarley (54913 punktów)
>>>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>>A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?
>On twierdzi, że to hegemon narzuca system, by czerpać z tego korzyści. I nie jest on odosobniony z takim poglądem.

Thoter ma swojej wizje chistorii, które są skutkiem pomieszania propagandy nazistowskiej z komunistyczną i solidną dawką dopalaczy

Smutne, że big_żyd zbanowan, wieeelu wartościowych dyskutantów odeszło z forum, a panoszą się na nim teraz bytownicy, którzy jedyne co poradzą to rzucić gównem i udawać że nie ich gówno

Ciekaw jestem poglądów innych ludzi. thoter twierdzi, że Polacy w 1918 źle postąpili wypowiadając wojnę niemieckim Żydom, za co ci Żydzi bronili się w 1939 bombardując Wieluń

Thoter twierdzi, że niepodległość Polski w 1918 wywalczył jeden Żyd, dyktując jedno zdanie

Twierdzi, że Europa mogłaby być potęgą, ale Żydzi, Żydów, Żydami, Żyd.....

Jakiekolwiek pytania kończą się hamerlikowaniem

Po kilku tygodniach znów zaczyn się Żyd, Żyda, Żydem, bo Żyd Żydzie, Żydowski zięć....

Smuuutne

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
26-12-2025 20:03 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>>>A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?
>>On twierdzi, że to hegemon narzuca system, by czerpać z tego korzyści. I nie jest on odosobniony z takim poglądem.
>Thoter ma swojej wizje chistorii, które są skutkiem pomieszania propagandy nazistowskiej z komunistyczną i solidną dawką dopalaczy

Nieco inaczej patrzę. W moim rozumieniu on forsuje tezę, że sprawiedliwością dziejową byłaby zmiana hegemona, i oskarżenie dotychczasowego za jego przewinienia z czasów dochodzenia do tej pozycji i czasów gdy dzierżył on te pozycje. W moim rozumieniu Thoter jest oskarżycielem "morza".

>Smutne, że big_żyd zbanowan, wieeelu wartościowych dyskutantów odeszło z forum, a panoszą się na nim teraz bytownicy, którzy jedyne co poradzą to rzucić gównem i udawać że nie ich gówno

Szkoda big_żyda. Szkoda Bogusławskiego i szkoda w moim odczuciu Arminiusa, i szkoda pana Koraszewskiego, itd... Jak się nie ma tego co się lubi to się lubi co się ma.

>Ciekaw jestem poglądów innych ludzi. thoter twierdzi, że Polacy w 1918 źle postąpili wypowiadając wojnę niemieckim Żydom, za co ci Żydzi bronili się w 1939 bombardując Wieluń

Musi mieć świadomość, że to wojna informacyjna. A mocarstwa rewizjonistyczne to w tym przypadku mocarstwa kontynentalne, które kwestionują status quo. Wybrał stronę i z tej strony nadaje.

>Thoter twierdzi, że niepodległość Polski w 1918 wywalczył jeden Żyd, dyktując jedno zdanie

Nigdy nie należy ulegać złudzeniu, że jednostka nieważne jak potężna podejmuje decyzję samodzielnie w imieniu narodu. Owszem istnieje hierarchia, ale na pewnym pułapie struktura jest już sieciowa.

>Twierdzi, że Europa mogłaby być potęgą, ale Żydzi, Żydów, Żydami, Żyd.....

To z kolei nie jest weryfikowalne. Przynajmniej jak dla mnie na dziś.

>Jakiekolwiek pytania kończą się hamerlikowaniem

Dlaczego?

>Po kilku tygodniach znów zaczyn się Żyd, Żyda, Żydem, bo Żyd Żydzie, Żydowski zięć....
>Smuuutne

Smutne, ale warto pogłębiać, drążyć, i być upartym.

Pozdrawiam
szarley (54913 punktów)
>>Thoter ma swojej wizje chistorii, które są skutkiem pomieszania propagandy nazistowskiej z komunistyczną i solidną dawką dopalaczy
>Nieco inaczej patrzę. W moim rozumieniu on forsuje tezę, że sprawiedliwością dziejową byłaby zmiana hegemona,

Nie. Głosi brednie. Pytany o dowody hamerliczy.

W 1918 POW rozbrajała niemieckich żołnierzy w Warszawie, a nie Baruch
Polscy powstańcy wyzwolili Poznań, a nie Baruch
Polscy żołnierze bronili Lwowa, a nie Baruch
Polscy żołnierze walczyli pod Radzyminem a nie Baruch
Polscy powstańcy walczyli pod Kędzierzynem, a nie Baruch

w 1939 niemieccy Żydzi bombardowali Wieluń broniąc się przed polską agresją?
Pytanie o uzasadnienie: żydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżydżyd

>>Thoter twierdzi, że niepodległość Polski w 1918 wywalczył jeden Żyd, dyktując jedno zdanie
>Nigdy nie należy ulegać złudzeniu, że jednostka nieważne jak potężna podejmuje decyzję
Thoter pieerdoli od rzeczy

>>Twierdzi, że Europa mogłaby być potęgą, ale Żydzi, Żydów, Żydami, Żyd.....
>To z kolei nie jest weryfikowalne. Przynajmniej jak dla mnie na dziś.

Podałem argumenta
thothamerlik... ucieczka

>>Jakiekolwiek pytania kończą się hamerlikowaniem
>Dlaczego?
Bo jest idiotą, nasyconym propagandą

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
26-12-2025 20:46 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>Jakiekolwiek pytania kończą się hamerlikowaniem
>>Dlaczego?
>Bo jest idiotą, nasyconym propagandą

Unikam stawiania sprawy w ten sposób. Poznałem powody geopolityczne tego stanowiska i wiem, że to stanowisko jest mi zupełnie obce bo za żadne skarby nie widzę w nim korzyści jakie miałyby wypływać dla Polski i Polaków. Ale to stanowisko ma swoją logikę. Stąd moje zainteresowanie.
26-12-2025 21:28 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Bo jest idiotą, nasyconym propagandą
>Unikam stawiania sprawy w ten sposób. Poznałem powody geopolityczne tego stanowiska i wiem, że to stanowisko jest mi zupełnie obce bo za żadne skarby nie widzę w nim korzyści jakie miałyby wypływać dla Polski i Polaków. Ale to stanowisko ma swoją logikę. Stąd moje zainteresowanie.
------------
Kautilja- Osobiście uważam że poznawanie punktów widzenia osób z którymi się nie zgadzamy jest czynnikiem który sprzyja dobremu rozwojowi naszej wiedzy oraz świadomości.

To taka drobna uwaga z mojej strony.


😊

S pozdravem
27-12-2025 07:40 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>Kautilja- Osobiście uważam że poznawanie punktów widzenia osób z którymi się nie zgadzamy jest czynnikiem który sprzyja dobremu rozwojowi naszej wiedzy oraz świadomości.

Jak można poznać punkt widzenia kogoś, kto głosi jakiś pogląd a potem udaje, że nie czyta pytań?

Ten istny głosi, że Polska w 1918 wypowiedziała wojnę niemieckim Żydom. Pytanie co powinni zrobić Polacy w 1918 pozostaje bez odpowiedzi.
Jak mam poznać czyjś punk widzenia?

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
szarley (54913 punktów)
>>>>Jakiekolwiek pytania kończą się hamerlikowaniem
>>>Dlaczego?
>>Bo jest idiotą, nasyconym propagandą
>Unikam stawiania sprawy w ten sposób. Poznałem powody geopolityczne tego stanowiska

A ja poznałem brednie, które są fundamentum tego stanowiska

>i wiem, że to stanowisko jest mi zupełnie obce bo za żadne skarby nie widzę w nim korzyści jakie miałyby wypływać dla Polski i Polaków.

Pytałem o te korzyści i....

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
27-12-2025 13:56 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Unikam stawiania sprawy w ten sposób. Poznałem powody geopolityczne tego stanowiska
>A ja poznałem brednie, które są fundamentum tego stanowiska

Jasne. Wiem też, że wolność słowa ma swoje granice. Ale mnie interesuje podłoże geopolityczne i to dlatego drążę temat.

>>i wiem, że to stanowisko jest mi zupełnie obce bo za żadne skarby nie widzę w nim korzyści jakie miałyby wypływać dla Polski i Polaków.
>Pytałem o te korzyści i....

Ucieczka. Albo brak woli do podjęcia tematu np. z powodu niewystarczającego przygotowania intelektualnego.
26-12-2025 20:34 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
> Nigdy nie należy ulegać złudzeniu, że jednostka nieważne jak potężna podejmuje decyzję >
> samodzielnie w imieniu narodu. Owszem istnieje hierarchia, ale na pewnym pułapie struktura jest
> już sieciowa.

-----------
Kautilja- popieram twoją myśl zacytowaną powyżej.

😊

S pozdravem
Thoter (6650 punktów)
>>>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>>A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?

>On twierdzi, że to hegemon narzuca system, by czerpać z tego korzyści. I nie jest on odosobniony z takim poglądem.
>Pytanie zasadnicze: co to jest system?
>
I drugie pytanie: jak się go idiotom do łbów wprowadza??

en.wikipedia.org/wiki/Iron_Act

Ustawa o żelazie , zwana także Ustawą o imporcie itd. z 1749 r. ( 23 Geo. 2. c. 29), była aktem Parlamentu Wielkiej Brytanii , jednym z aktów prawnych wprowadzonych w ramach systemu ustaw o handlu i żegludze . Ustawa miała na celu zwiększenie importu surówki i prętów żelaza z amerykańskich kolonii oraz zapobieżenie budowie zakładów produkcyjnych związanych z żelazem w tych koloniach, szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie zidentyfikowano te surowce. Podwójnym celem ustawy było zwiększenie zdolności produkcyjnych w samej Wielkiej Brytanii oraz ograniczenie potencjalnej konkurencji ze strony kolonii posiadających te surowce.

Tak było jest i będzie. Możesz tylko pracować fizycznie a jak zagrozisz interesom Anglosasów, to zostaniesz zniszczony. Żydzi amerykańscy i brytyjscy zniszczyli symbiozę Żydów i Niemców a potem Europę zrównali z ziemią by ją odbudować na swoją modłę. Żydzi niemieccy uważali, że dla Europy skokiem w kulturze i osiągnieciach naukowych będzie ich komunizm. Gdyby nie Chiny uważałbym, że byli w błędzie. Architektem Komunistycznej Partii Chin był Żyd Gieorgij (Grigorij) Wojtinski.
Wojtinski nie ma pomnika w Chinach i nie ma go w książkach.
szarley (54913 punktów)
>I drugie pytanie: jak się go idiotom do łbów wprowadza??
Jeśli ktoś bredzi, a udowadnia, że bredzi nie poradząc odpowiedzieć na sprowokowane pytania, to jest idiotą. Jak się idiotom wprowadza coś do łbów, zapytaj patrząc w lustro

>Możesz tylko pracować fizycznie a jak zagrozisz interesom Anglosasów, to zostaniesz zniszczony.
Jak Hamerlik

>Żydzi amerykańscy i brytyjscy zniszczyli symbiozę Żydów i Niemców
Mantra
Ucieczka
Mantra
Ucieczka
Mantra
Ucieczka

Pytanie co powinni byli zrobić Polacy w 1918
Odpowiedź Thotera: "jestem idiotą, bredzę, ale nie odpowiadam na pytania"

>a potem Europę zrównali z ziemią by ją odbudować na swoją modłę. Żydzi niemieccy uważali, że dla Europy skokiem w kulturze i osiągnieciach naukowych będzie ich komunizm.

Argumenta dotyczące komunizmu
Odpowiedź Thotera: "jestem idiotą, bredzę, ale nie odpowiadam na pytania"


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
26-12-2025 20:32 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>>Jeżeli komuś zainstalowano tzw. demokrację, to nie trzeba tworzyć frontów, tylko czekać.
>>>A jeśli któryś naród sam sobie demokrację wybrał?
>>On twierdzi, że to hegemon narzuca system, by czerpać z tego korzyści. I nie jest on odosobniony z takim poglądem.
>>Pytanie zasadnicze: co to jest system?
>>
>I drugie pytanie: jak się go idiotom do łbów wprowadza??

System to sieć zależności, cała sieć zależności jest systemem, który ma swoją strukturę. I nie idiotom tylko wszystkim tłumaczy się to w procesie socjalizacji, którego nie należy rozumieć jedynie przez pryzmat systemu edukacji. Człowiek uczy się systemu całe życie. Ale tylko najsilniejsi go kształtują.

>en.wikipedia.org/wiki/Iron_Act
>Ustawa o żelazie , zwana także Ustawą o imporcie itd. z 1749 r. ( 23 Geo. 2. c. 29), była aktem Parlamentu Wielkiej Brytanii , jednym z aktów prawnych wprowadzonych w ramach systemu ustaw o handlu i żegludze . Ustawa miała na celu zwiększenie importu surówki i prętów żelaza z amerykańskich kolonii oraz zapobieżenie budowie zakładów produkcyjnych związanych z żelazem w tych koloniach, szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie zidentyfikowano te surowce. Podwójnym celem ustawy było zwiększenie zdolności produkcyjnych w samej Wielkiej Brytanii oraz ograniczenie potencjalnej konkurencji ze strony kolonii posiadających te surowce.

Hegemon i jego działania.

>Tak było jest i będzie. Możesz tylko pracować fizycznie a jak zagrozisz interesom Anglosasów, to zostaniesz zniszczony. Żydzi amerykańscy i brytyjscy zniszczyli symbiozę Żydów i Niemców a potem Europę zrównali z ziemią by ją odbudować na swoją modłę. Żydzi niemieccy uważali, że dla Europy skokiem w kulturze i osiągnieciach naukowych będzie ich komunizm. Gdyby nie Chiny uważałbym, że byli w błędzie. Architektem Komunistycznej Partii Chin był Żyd Gieorgij (Grigorij) Wojtinski.
>Wojtinski nie ma pomnika w Chinach i nie ma go w książkach.
>

Żydzi to zdolny naród. Mówi Ci coś słowo policentryzacja?
26-12-2025 21:13 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>....Żydzi to zdolny naród.....

-----------
Kautilja- myślę że najlepszym przejawem faktu tychże zdolności o których piszesz jest to jak szeroki jest zakres niechęci do tej nacji
Przejawia się to zarówno w powszechnie znanych wydarzeniach historycznych jak i choćby na tym Portalu, gdzie wiele wpisów na to wskazuje - niestety ☹ .

Czyżby był to mechanizm prostej zawiści?


S pozdravem
26-12-2025 23:05 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>....Żydzi to zdolny naród.....
>-----------
>Kautilja- myślę że najlepszym przejawem faktu tychże zdolności o których piszesz jest to jak szeroki jest zakres niechęci do tej nacji
>Przejawia się to zarówno w powszechnie znanych wydarzeniach historycznych jak i choćby na tym Portalu, gdzie wiele wpisów na to wskazuje - niestety ☹ .
>Czyżby był to mechanizm prostej zawiści?

Myślę, że Żydom należy się szacunek. Myślę, że Żydom należy się krytyka. Co z tego wynika?
27-12-2025 00:35 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Myślę, że Żydom należy się szacunek. Myślę, że Żydom należy się krytyka. Co z tego wynika?
______
Kautilja - myślę że z tego wynika ze Żydzi jak każda społecznosc mają swoje zady i walety.

😀

S pozdravem
27-12-2025 13:23 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>>Myślę, że Żydom należy się szacunek. Myślę, że Żydom należy się krytyka. Co z tego wynika?
>______
>Kautilja - myślę że z tego wynika ze Żydzi jak każda społecznosc mają swoje zady i walety.
>😀

Otóż to.
Ponadto uważam, że słowo antysemityzm jest nadużywane.
W przypadku wojny w Gazie gdzie wielu ludzi otwarcie wyraża krytykę i nazywa rzeczy po imieniu, stosuje się wobec takich ludzi agresję werbalną, że jak to można krytykować Żyda, toż to antysemityzm.
Jest też tak, że niektórzy politycy publicznie odmawiają nazywać ludobójstwem działania Izraela wobec Palestyńczyków, ponieważ ewidentnie boją się konsekwencji.
Thoter (6650 punktów)

>Jest też tak, że niektórzy politycy publicznie odmawiają nazywać ludobójstwem działania Izraela >wobec Palestyńczyków, ponieważ ewidentnie boją się konsekwencji.



"Jezus jest Palestyńczykiem"

Wśród świątecznego zgiełku nowojorskiego Times Square, cyfrowy billboard wywołuje poruszenie.
Dużymi czarnymi literami na jaskrawozielonym tle widnieje napis: "JEZUS JEST PALESTYŃCZYKIEM", uzupełniony po drugiej stronie napisem "WESOŁYCH ŚWIĄT".
Za kampanię odpowiada Amerykańsko-Arabski Komitet Antydyskryminacyjny (ADC). Organizacja potwierdziła, że ​​od początku roku regularnie wynajmuje powierzchnię reklamową na Times Square. Obrazy zmieniają się co tydzień, a przekazy są celowo ukierunkowane.
W oficjalnym oświadczeniu ADC oświadczyło:
"ADC niezmiennie angażuje się w ochronę praw, dziedzictwa i godności narodu palestyńskiego oraz wszystkich marginalizowanych społeczności. Dopilnujemy, aby ich historie zostały docenione, ich człowieczeństwo chronione, a ich odporność celebrowana - nie tylko w święta, ale każdego dnia w roku".


Jezus był palestyńskim Żydem i takie są niestety fakty. Dzisiaj Chazarowie mordują Palestyńczyków. Chazarowie nie mają nic wspólnego z Żydami. Można ich co najwyżej uznać za żydów. Żydzi pokonali cara Romanowa i zdobyli ogromną bazę surowcową i ogromny zasób ludzki. Miało to stanowić fundamenty dla tworzonej przez nich potężnej Europie. W 1937 r. wymordowano ich i przejęto ZSRR. Żydzi mając już potężniejący ZSRR utracili go i wylądowali w malutkim Izraeliku. Żydzi amerykańscy, na otarcie łez, przesyłają im co roku kilka miliardów dolarów.
Komunizm Żydów niemieckich został pokonany przez demonkrację Żydów amerykańskich.
27-12-2025 14:11 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>Jezus był palestyńskim Żydem i takie są niestety fakty. Dzisiaj Chazarowie mordują Palestyńczyków. Chazarowie nie mają nic wspólnego z Żydami. Można ich co najwyżej uznać za żydów.

Żydzi nierówni Żydom?

>Żydzi pokonali cara Romanowa i zdobyli ogromną bazę surowcową i ogromny zasób ludzki. Miało to stanowić fundamenty dla tworzonej przez nich potężnej Europie. W 1937 r. wymordowano ich i przejęto ZSRR. Żydzi mając już potężniejący ZSRR utracili go i wylądowali w malutkim Izraeliku.

Pogubiłem się. To w końcu naród do którego należy Izrael to według Ciebie Żydzi czy żydzi Chazarowie?

>Żydzi amerykańscy, na otarcie łez, przesyłają im co roku kilka miliardów dolarów.
>Komunizm Żydów niemieckich został pokonany przez demonkrację Żydów amerykańskich.

A mnie się wydaje, że komunizm przegrał ze środowiskiem naturalnym.
27-12-2025 14:00 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Otóż to.
>Ponadto uważam, że słowo antysemityzm jest nadużywane.
>W przypadku wojny w Gazie gdzie wielu ludzi otwarcie wyraża krytykę i nazywa rzeczy po imieniu, stosuje się wobec takich ludzi agresję werbalną, że jak to można krytykować Żyda, toż to antysemityzm.
>Jest też tak, że niektórzy politycy publicznie odmawiają nazywać ludobójstwem działania Izraela wobec Palestyńczyków, ponieważ ewidentnie boją się konsekwencji.

----------------
Kautilja- no to powiem ci że coś co jest w sumie takie mocno paradoksalne bo:
* z jednej strony co do kwestii oceny sytuacji politycznej w tym zakresie to zgadzam się z tym co napisałeś powyżej
* natomiast co do kwestii werbalnej to ja mam (że tak powiem) "odbicie"
albo jak kto woli jestem wyczulony na nadużywanie określeń Zyd czy Jude w znaczeniu pejoratywnym; co w szczególności w Polsce przejawia się w takim obszarze językowym jak to co wypisują kibole na murach budynków w dużych miastach a zwłaszcza w blokowiskach .
Chodzi mi o napisy typu "X jude" albo"Y żydy"
co jak gdyby ma taki wymiar że słowo "jude" traktowane jest co do zasady jako określenie pejoratywne
Jest to moim zdaniem z jednej strony przejaw jakiejś jakiegoś ubóstwa językowego a z drugiej strony przejaw jednak antysemityzmu


tak ja to oceniam ale oczywiście można się ze mną nie zgodzić

to "nieoczywista oczywistosc"



😊





S pozdravem

27-12-2025 15:45 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6853 punktów)
>Jest to moim zdaniem z jednej strony przejaw jakiejś jakiegoś ubóstwa językowego a z drugiej strony przejaw jednak antysemityzmu
>
>tak ja to oceniam ale oczywiście można się ze mną nie zgodzić
>to "nieoczywista oczywistosc"
>

>😊

Zgoda co do tego, że antysemityzm występuje. Ale czym innym jest bycie nazywanym antysemitą z powodu okazywanego wsparcia, również werbalnego, Palestyńczykom.
27-12-2025 16:14 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Zgoda co do tego, że antysemityzm występuje. Ale czym innym jest bycie nazywanym antysemitą z powodu okazywanego wsparcia, również werbalnego, Palestyńczykom.
---------
Kautilja- Pełna zgoda - ja tego nie neguje


😊




S pozdravem, Wojowniczek Konwalijka
25-12-2025 22:34 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji. Czemu tak jest? Ponieważ Persom chodzi o dokładnie to samo wobec zachodu o co chodzi zarówno Moskwie jak i Pekinowi. Tylko w szczegółach mogą się nie zgadzać.
>>---------------
>> Kautilja - podzielam Twoje spojrzenie.
>Czyli też uważasz, że istnieje wspólny front antyzachodni?
______
Tak jest Kautilja .


S pozdravem
24-12-2025 20:16 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
>>USA był tylko długim ramieniem zbrojnym Żydów.
>To jak i kiedy Żydzi przejęli Waszyngton?
jak i kiedy usazyd przejął Polskę?
napisz sam od kiedy i dlaczego myślisz usazydem

>>Chciałbym byśmy się kolegowali z Iranem, to najbardziej gnębiony kraj na świecie, tylko dlatego ze nie chce być psem usazyda (maja swoją godność)
>Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji.
dopiero po nałożeniu sankcji przez "zachód" na Rosję, po napaści Rosji na Ukrainę.
Iran ma własna elektrownię atomową, własne auta, traktory, ciężarówki, samoloty, drony, ...
a my, libki niedorozwojki?
daj jeden przykład, w czym wyprzedzamy Iran?
wiem, wyprzedzamy Iran w indywidualizmie, wolności i braku własności (wszystko jest własnością usazyda)


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
25-12-2025 13:33 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>>To komu bardziej zależało na ataku na Iran, Amerykanom czy Żydom?
>>>USA był tylko długim ramieniem zbrojnym Żydów.
>>To jak i kiedy Żydzi przejęli Waszyngton?
>jak i kiedy usazyd przejął Polskę?
>napisz sam od kiedy i dlaczego myślisz usazydem

Myślę po polsku. I wiedz, że z reguły nie odpowiada się pytaniem na pytanie. Ty jesteś jawnie prorosyjski i antyzachodni dlatego taki masz stosunek do naszej polityki i polskich sojuszników.

>>>Chciałbym byśmy się kolegowali z Iranem, to najbardziej gnębiony kraj na świecie, tylko dlatego ze nie chce być psem usazyda (maja swoją godność)
>>Moim zdaniem Iran trwa bo ma wsparcie z Chin i Rosji.
>dopiero po nałożeniu sankcji przez "zachód" na Rosję, po napaści Rosji na Ukrainę.
>Iran ma własna elektrownię atomową, własne auta, traktory, ciężarówki, samoloty, drony, ...
>a my, libki niedorozwojki?
>daj jeden przykład, w czym wyprzedzamy Iran?
>wiem, wyprzedzamy Iran w indywidualizmie, wolności i braku własności (wszystko jest własnością usazyda)

PKB.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>• Relacje z Żydami ≠ popieranie każdej decyzji rządu Izraela
>>>• Krytyka polityki państwa jest czym innym niż uprzedzenia wobec ludzi jako grupy
>>W moim odczuciu Trump jest zbyt pobłażliwy wobec Izraela.
>wydaje mi się że to nie tyle pobłażliwość co pomoc Netanjachu w utrzymaniu się u władzy. Izrael ogólnie robi to co USA mu każą robić - z drobnymi odchyleniami związanymi z bieżącą sytuacją - takie jest moje zdanie
----------
Jar12 - podzielam Twoje zdanie w tym zakresie.
Kautilja - pozwol, ze przypomne, ze w wielu swoich wpisach pisales o tym, ze to silniejszy wyznacza kierunek przemian etc.
W tym kontekscie mozna zapytac:
* czy to USA "tanczy tak jak zagra" Izrael?
* czy to Izrael "tanczy tak jak zagra" USA?

S pozdravem
23-12-2025 11:29 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>Kautilja - pozwol, ze przypomne, ze w wielu swoich wpisach pisales o tym, ze to silniejszy wyznacza kierunek przemian etc.
>W tym kontekscie mozna zapytac:
>* czy to USA "tanczy tak jak zagra" Izrael?
>* czy to Izrael "tanczy tak jak zagra" USA?

To drugie, zdecydowanie. Mimo, że funkcjonuje w obiegu przekonanie, że jest odwrotnie. Pozory.
23-12-2025 11:44 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Kautilja - pozwol, ze przypomne, ze w wielu swoich wpisach pisales o tym, ze to silniejszy wyznacza kierunek przemian etc.
>>W tym kontekscie mozna zapytac:
>>* czy to USA "tanczy tak jak zagra" Izrael?
>>* czy to Izrael "tanczy tak jak zagra" USA?
>To drugie, zdecydowanie. Mimo, że funkcjonuje w obiegu przekonanie, że jest odwrotnie. Pozory.
------
Kautilja - pelna zgoda !


S pozdravem
Mantis religiosa (22 punktów)
Mantis religiosa (22 punktów)

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365