Interesuje się życiorysami znanych aktorów i aktorek. Czytam dość dużo materiałów na ten temat.
Ostatnio zaobserwowałem że w przypadku topowych aktorów i aktorek często występuje dość charakterystyczne zjawisko.
Polega ono na tym, że Ci topowi artyści wchodząc wiek około 50 plus mają problem z pogodzeniem się z mankamentami tej sytuacji. W efekcie występują pewne charakterystyczne reakcje (występują i powtarzają się).
Co ciekawe reakcje te są zwykle odmienne dla kobiet oraz dla mężczyzn.
Wspólnym mianownikiem tych reakcji jest fakt, że zarówno aktorki jak i aktorzy niejako rozpieszczeni przez życie swoim talentem i karierą (między innymi hołubienie ich przez otoczenie oraz zainteresowanie ze strony płci przeciwnej) mają duży problem; gdy okazuje się że ich atrakcyjność fizyczna idzie mocno w dół oraz pojawiają się zwiastuny starzenia się. W przypadku kobiet aktorek dość często pojawia się reakcja typu ucieczka przed światem żeby zachować swój wizerunek zawsze atrakcyjnej fizycznie i pięknej aktorki. Towarzyszyć może temu skrajne zerwanie kontaktów z otoczeniem a czasem również „ pocieszanie się” środkami odurzającymi. Z drugiej strony; jeśli chodzi o mężczyzn - topowych aktorów reakcje na opisane wyżej zjawiska miewała różny charakter; choć oznaczaja się one pewnymi „ wspólnym mianownikiem”. Mechanizm tych reakcji opierał się mniej więcej na tym by udowadniać sobie i światu swoją niegasnącą atrakcyjność fizyczną – atrakcyjność wyrażaną szczególności zainteresowaniem płci pięknej. Mogło mieć to różne przejawy - na przykład: • „skakanie z kwiatka na kwiatek” • porzucanie dotychczasowej rodziny i wiązanie się (ze ślubem lub bez) za znacznie młodszą partnerką (zdarzały się przypadki że nawet młodsza o ponad 50 lat) • wchodzenie w rodzicielstwo w tych nowych związkach mimo bardzo zaawansowanego wieku. Takich przypadków było wiele. Jest to moim zdaniem interesujące z punktu widzenia psychologicznego. A skądinąd; w przypadku topowych aktorek oraz aktorów często występowało zjawisko przejawiające się cechami narcyzmu wobec otoczenia: oczekiwania uwielbienia; dążenie do skrajnej dominacji nad otoczeniem i tak dalej i tak dalej.
Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze
----------- S pozdravem Wojowniczek Konwalijka
|