Racjonalista - Strona głównaDo treści
fajna ciekawostka z STW

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-09-2014 02:43atto (627 punktów)
(zablokowany)
fajna ciekawostka z STW
Mamy transformację Lorentza:
x' = k(x - vt), t' = k(t - vx); k = gamma, i w wersji z c = 1

Chcemy z tego wyprowadzić to zabawne składanie prędkości, więc po prostu wyliczamy:

w' = dx'/dt' = (dx - vdt)/(dt - vdx)
no i wystarczy sobie to podzielić przez dt wszędzie:
w' = (dx/dt - v)/(1 - vdx/dt)

i teraz uznajemy sobie, że dx/dt to jakaś tam prędkość u, i gotowe:
w' = (u - v)/(1 - vu)

Teraz druga część - chcemy z tego obliczyć aberrację światła, zatem jedziemy:

cosf = c_x/c = dx/cdt = dx/dt, ponieważ mamy c = 1;
zatem aberrację obliczamy tak:

cosf' = dx'/dt' = ... identycznie! :0

dochodzimy do momentu: cosf' = (dx/dt - v)/(1 - vdx/dt)
i teraz już nie uznajemy dx/dt jako prędkość, lecz jako cosf, więc mamy:

cosf' = (cosf - v)/(1 - vcosf), poprawny wzór na aberracje relatywistyczną

Zatem pojawia się pytanie: co to ma być w końcu to dx/dt wg STW - cosinus czy prędkość?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacholek (5699 punktów)
>Zatem pojawia się pytanie: co to ma być w końcu to dx/dt wg STW - cosinus czy prędkość?
Z fałszywego wywodu można czasami dostać poprawny wynik końcowy. Przydałby się rysunek wyjaśniający rozważaną sytuację i sens przyjętych oznaczeń (c_x ?). W przypadku aberracji gwiezdnej faktycznie cos(f) = v/c. Wzór końcowy natomiast odnosi się do aberracji światła. W historii było sporo nieporozumień odnośnie definicji aberracji i poprawności wzorów, co podsumowuje np. www.naur.com/Aberration 2008.pdf
18-09-2014 20:34 
 Ocena-1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Obliczenia są poprawne.

Trik polega na czymś zupełnie innym, i zarazem kluczowym dla zrozumienia całości koncepcji pt. TW.

Podpowiem jedynie że to dx/dt w STW jest faktycznie tym cosf, a nigdy prędkością, tz. pojęcie relatywistycznej prędkości jest fikcyjne - nieformalne wyprodukowane na drodze mylnych interpretacji.
Jacholek (5699 punktów)
>Podpowiem jedynie że to dx/dt w STW jest faktycznie tym cosf, a nigdy prędkością, tz. pojęcie relatywistycznej prędkości jest fikcyjne - nieformalne wyprodukowane na drodze mylnych interpretacji.
W kontekście aberracji światła (nie mylić z aberracjami autora) cos(f) jest równy składowej prędkości światła równoległej do kierunku ruchu obserwatora (względem innego układu) czyli c_x = c*cos(f). W układzie jednostek w których c=1 mamy cos(f) = c_x, gdzie x oś kierunku ruchu.
Stąd przy zastosowaniu reguły składania prędkości obowiązującej w STW dostaje się poprawny wzór na transformację kąta.
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Co to ma za znaczenie?
To samo wyliczamy przyjmując np. c = 555555555433 i w kg/parsek.

Tam jest po prostu zawsze: u = c_x = c * cosf , niezależnie od jednostek...
no i to jest podejrzane, znaczy jest świetny trop do rozkminienia STW, czego ty usilnie unikasz.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365