Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mały Poradnik Grzesznika

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
27-10-2011 15:17Marek Matejewski (3695 punktów)Mały Poradnik Grzesznika
Ocena 9 na 9
Będzie trochę na wesoło. Portal "Fronda" ruszył jakiś czas temu z Małym Poradnikiem Grzesznika. Dotychczas ukazało się 25 odcinków serii (linki do wszystkich części znajdują się w artykule do którego link zamieściłem). Po zakończeniu cyklu trzeba będzie sobie pewnie zadać pytanie czy mogę zrobić cokolwiek co nie jest postrzegane jako grzech? W międzyczasie dowiemy się czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech, czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem albo co to jest grzech świętego spokoju?

Poniżej spis odcinków:

Cz. 1: Rybka na samochodzie zobowiązuje
Cz. 2: Czy jazda "na gapę" jest grzechem?
Cz. 3: Czy palenie marihuany jest grzechem?
Cz. 4: Czy grzeszymy poświęcając czas w pracy na prywatne sprawy?
Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?
Cz. 6: Czy niewybaczenie donosicielom i TW jest grzechem?
Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?
Cz. 8: Markowanie pracy to oszustwo
Cz. 9: Separacja może ratować małżeństwo, zdrada nie być jego końcem
Cz. 10: Kiedy objawienia prywatne stają się niebezpieczne?
Cz. 11: Wolałbym, aby księża nie zdejmowali koloratek.
Cz. 12: Grzech świętego spokoju
Cz. 13: Czy metalowa muzyka służy złu?
Cz. 14: Jeśli władza za bardzo ciemięży podatkami to można ją zmienić
Cz. 15: Taniec, który potrafi uwieść
Cz. 16: Katolik w kryzysie ekonomicznym
Cz. 17: Kiedy kibicowanie jest grzechem?
Cz. 18: Zmiana płci to zło?
Cz. 19: Romowie to także ludzie
Cz. 20: Duszpasterska bylejakość
Cz. 21: Toto-grzech czy nie grzech?
Cz. 22: Tatuowanie i piercing czy to grzech?
Cz. 23: Gdy brakuje nam modlitwy, brakuje nam wiary
Cz. 24: Czy ściąganie z internetu jest grzechem?
Cz. 25: Czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem?

Czy w tej sytuacji ktokolwiek i kiedykolwiek szczerze się wyspowiadał? Przecież ignorantia iuris nocet i brak znajomości grzechu nie powinien stanowić taryfy ulgowej w drodze do uzyskania rozgrzeszenia.
Cała seria jest tak mocna, że wrzucę ją do katalogu "thrillery komediowe".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Artur@R (7115 punktów)
>Będzie trochę na wesoło.<
To nie jest "trochę na wesoło" to jest czystej wody komedia, groteska.
Niestety, jak każda komedia jest też ...dramatem.
Jakże żal ludzi opierających swoje krótkie życie na takich regułach, kategoriach

Na całe szczęście, na tym portalu, nie myślimy i nie piszemy o ludzkim działaniu w kategoriach "grzechu"...I' hope so .


"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."
rysiek (4593 punktów)
Faktycznie, niezły odjazd:

"Pamiętam, że to były afrykańskie maski, które, omodlone przez wróżbiarza stały się przyczyną cierpień mieszkańca domu, w którym się znalazły". - Ks. Maciej Sarbinowski SDB - duszpasterz akademicki UKSW, egzorcysta diecezji warszawskiej

Natomiast pewien optymizm budzą niektóre reakcje dyskutantów pod cytowanym tekstem:

"Do jakiejś porządnej roboty by sie ten ksiądz wziął, zamiast wygadywac kocopały i pierdoły."
Manian (950 punktów)
>Cz. 2: Czy jazda "na gapę" jest grzechem?
W takim razie jestem notorycznym grzesznikiem, nawet mandat mnie nie odstraszył
>Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?
A czy kicz wszechobecny w budowlach chrześcijańskich (np. Świebodzin) nie obraża Boga?
>Cz. 6: Czy niewybaczenie donosicielom i TW jest grzechem?
No fakt, trzeba wybaczać duchownym
>Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?
Przecież mniej jedzenia to więcej kasy na tacę!
>Cz. 8: Markowanie pracy to oszustwo
A markowanie strzału przez piłkarza?
>Cz. 13: Czy metalowa muzyka służy złu?
A jak służy królowi Maciusiowi?
>Cz. 17: Kiedy kibicowanie jest grzechem?
Gdy kibicuje się Górnikowi, będąc chorzowianinem
>Cz. 19: Romowie to także ludzie
Przełomowe odkrycie
>Cz. 22: Tatuowanie i piercing czy to grzech?
A jak sobie wydziara ktoś Jezusa z napisem "moje ciało należy do Ciebie"?
>Cz. 24: Czy ściąganie z internetu jest grzechem?
Przykro mi, nie jestem księdzem, nie ma tyle pieniędzy

to takie moje przemyślenia na szybko.
28-10-2011 14:20 
 Ocena 2 na 2
DyktaFon (9281 punktów)
>>Cz. 2: Czy jazda "na gapę" jest grzechem?
Nie... pod warunkiem, że zaoszczędzone pieniądze przeznaczy się na tacę...

>>Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?
Nie... pod warunkiem, że przyoblecze się je w czarną sukienkę...

>>Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?
Po uzyskaniu stopnia biskupa.

>>Cz. 17: Kiedy kibicowanie jest grzechem?
Jeśli stadion nie jest poświęcony...

>>Cz. 24: Czy ściąganie z internetu jest grzechem?
Nie... jeśli ściągamy nabożne pieśni...
Bezdomny (621 punktów)
>>Cz. 2: Czy jazda "na gapę" jest grzechem?
>W takim razie jestem notorycznym grzesznikiem, nawet mandat mnie nie odstraszył

No tak, jak nikt nie każe zapłacić to znaczy, że za darmo? Dla mnie to taka sama kradzież jak ta ze sklepu. To jest podcinanie gałęzi na której się siedzi, bo to jest usługa jak każda inna, za którą świądczący ją musi zatankować i naprawić pojazd, zapłacić kierowcy, opłacić pozwolenia, ubezpieczenia itd. Niestety są ludzie, którzy nawet do takiej wolności nie dorośli. Dla mnie to jest oznaka wiochy i dziadostwa, tym bardziej chwalenie się tym. No ale trzeba być na "nie", skoro Fronda to potępiła...

Telefony ludziom z kieszeni tez wyjmujesz jadąc tym autobusem?

O, z Twojego bloga poprzedni wpis

Cytat:
Wydaje się, że właściciele, uczciwie pracujący, dający miejsca pracy i płacący podatki mają większe prawa niż przestępcy. Okazuje się, że nie do końca. Otóż nie można np. wywiesić zdjęć z momentem dokonania kradzieży przed wejściem, jak to czyniono w czasach poprzedniego ustroju. W świetle prawa jest to zaszczucie i zszarganie dobrego imienia (sic!). Tak, zszarganie dobrego imienia złodzieja. Nie potrafię zrozumieć jak można zdeptać czyjeś dobre imię, jeśli delikwent sam o to wcześniej zadbał. Owe zdjęcia pokazują czarno na białym przestępstwo i nie są formą oszczerstwa czy pomówienia. Jest to forma dodatkowej ochrony, którą państwo powinno zapewnić, a nie chronić złodzieja.
Manian (950 punktów)
>No tak, jak nikt nie każe zapłacić to znaczy, że za darmo? Dla mnie to taka sama kradzież jak ta ze sklepu. To jest podcinanie gałęzi na której się siedzi, bo to jest usługa jak każda inna, za którą świądczący ją musi zatankować i naprawić pojazd, zapłacić kierowcy, opłacić pozwolenia, ubezpieczenia itd. Niestety są ludzie, którzy nawet do takiej wolności nie dorośli. Dla mnie to jest oznaka wiochy i dziadostwa, tym bardziej chwalenie się tym. No ale trzeba być na "nie", skoro Fronda to potępiła...
ale ja nigdzie nie zaznaczyłem, że to nie jest kradzież, po prostu szukałem pierwszego odcinka tej serii, z której wynika, że jestem grzesznikiem, a że nie gram w gry komputerowe i nie mam afrykańskich totemów, wybrałem ten najbardziej pospolity. Nie pochwalam tego w żadnym razie. Może to podwójna moralność, ale cóż, nikt nie jest idealny, a niektórzy wręcz źli. A mój post był o nieco innej sprawie i dotyczył narzędzi do obrony swego mienia.
Meretseger (61860 punktów)
Piękne. Szczególnie upodobałam sobie pięć poniższych:
>Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?
>Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?
>Cz. 13: Czy metalowa muzyka służy złu?
>Cz. 22: Tatuowanie i piercing czy to grzech?
>Cz. 25: Czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem?
Oni tam na tej Frondzie chyba nie mają się czym zająć. Wiadomo powszechnie, że z nudów myszki się ludziom lęgną w głowach. No i się ulęgły...

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Świnka Flejka (553 punktów)
>Cz. 17: Kiedy kibicowanie jest grzechem?

Ech... Przypomniało mi to pewien dowcip. Dla większości będzie to pewnie niezły suchar. Z góry przepraszam wszystkich ewentualnych urażonych...

Pani pyta dzieci w klasie które z nich kibicuje Arce Gdynia. Zgłasza się cała klasa, tylko Jaś nie podnosi ręki... Pani lekko zdziwiona tym, że Jaś się wyłamuje, pyta:
- Jasiu, a ty czemu się nie zgłaszasz?
- Bo ja kibicuję Lechii Gdańsk!
- Ale dlaczego? Zobacz Jasiu, tu cała klasa jest za Arka, nawet ja...
- Ale ja kibicuję Lechii Gdańsk! - upiera się Jaś.
- No dobrze, ale powiedz chociaż dlaczego?
- Ponieważ mój tatuś kibicuje Lechii, moja mamusia kibicuje Lechii, mój brat kibicuje Lechii... Wiec ja biorę z nich przykład i jestem wierny Lechii Gdańsk!

Nauczycielka nieco zdziwiona, ale nie daje za wygraną i dalej próbuje przekonać Jasia, że jego wybór jest niewłaściwy:
- No, ale Jasiu, nie zawsze warto brać przykład ze starszych... A co byś zrobił gdyby twój tata był złodziejem, mama prostytutką, a brat gejem?
- No, wtedy kibicowałbym Arce Gdynia...
nobodylikeyou (972 punktów)
>Poniżej spis odcinków:
>Cz. 1: Rybka na samochodzie zobowiązuje
Rybka? Gdzie jest krzyż?!

>Cz. 3: Czy palenie marihuany jest grzechem?
Raczej nie. A picie wódki?

>Cz. 5: Czy posiadanie buddyjskich figurek i afrykańskich rzeźb to grzech?
Raczej nie, ale na wszelki wypadek zaznaczę grzech.

>Cz. 6: Czy niewybaczenie donosicielom i TW jest grzechem?
A czy wybaczanie też?

>Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?
Ten grzech naszym "wypasionym" biskupom na szczęście nie grozi.

fotoforum.(*)qg/vob1/sYWaleg8tuYtlvf0FX.jpg

>Cz. 8: Markowanie pracy to oszustwo
Hmmm...

www.debata.olsztyn.pl/images/stories/pobudka.jpg

>Cz. 9: Separacja może ratować małżeństwo, zdrada nie być jego końcem

www.humorp(*)echa_pszczola_bzykanie_osa.jpg

>Cz. 10: Kiedy objawienia prywatne stają się niebezpieczne?
Kiedy stoją w sprzeczności z jedynym słusznym programem Watykanu.

>Cz. 11: Wolałbym, aby księża nie zdejmowali koloratek.
Że co proszę???

>Cz. 12: Grzech świętego spokoju
Popełniamy gdy np. nie wpuszczamy księdza na kolędę.

>Cz. 13: Czy metalowa muzyka służy złu?
Hmmm...

www.youtube.com/watch?v=zbL6_vT-KoA

>Cz. 14: Jeśli władza za bardzo ciemięży podatkami to można ją zmienić
Albo pójść do seminarium i optować z ambony za PIS.

>Cz. 16: Katolik w kryzysie ekonomicznym

beavis.blox.pl/resource/klecha10.jpg

>Cz. 17: Kiedy kibicowanie jest grzechem?
Kiedy kibicujemy nie tym co trzeba. (np. Ruchowi Palikota)

>Cz. 18: Zmiana płci to zło?
Od zawsze wiadomo że Szatan jest kobietą, a gdzie sam nie może tam, patrz: P. Grodzka w sejmie.

>Cz. 19: Romowie to także ludzie
Oczywiście. Przecież za ukrzyżowaniem Pana Jezusa stali Żydzi.
A tu chodzi o Cygan...
To nie.

>Cz. 20: Duszpasterska bylejakość
Wyceniana jest na podstawie miesięcznych przychodów z danej parafii. Poniżej określanej wartości możemy mówić o "bylejakości".

>Cz. 23: Gdy brakuje nam modlitwy, brakuje nam wiary
A biskupom na paliwo do ich mercedesów.

>Cz. 24: Czy ściąganie z internetu jest grzechem?
Tak, ale zawsze mogę się z tego wyspowiadać.

>Cz. 25: Czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem?
Grałem w GTA4. Pójdę do piekła?

>Czy w tej sytuacji ktokolwiek i kiedykolwiek szczerze się wyspowiadał?
Ja. Tutaj. To też się liczy do zbawienia?
Zekus (26 punktów)

>Cz. 2: Czy jazda "na gapę" jest grzechem?

jak każda kradzież

>Cz. 4: Czy grzeszymy poświęcając czas w pracy na prywatne sprawy?

jak każda kradzież

>Cz. 7: Kiedy odchudzanie staje się grzechem?

jeśli prowadzi do anoreksji, myślę że można podciągnąc pod "nie zabijaj"

>Cz. 8: Markowanie pracy to oszustwo

jak każda kradzież

>Cz. 11: Wolałbym, aby księża nie zdejmowali koloratek.

w sumie sam nie rozumiem księży zdejmujących koloratki. Jesli się wstydzą, to gdzie powołanie?

>Cz. 14: Jeśli władza za bardzo ciemięży podatkami to można ją zmienić

Bogobojny SLD zmniejszył podatki przedsiębiorcom!
Glosujmy na SLD?

Czy w czasie, kiedy PIS zmniejszał PIT Rydzyk nie nazwał żony prezydenta czarownicą?

>Cz. 15: Taniec, który potrafi uwieść

Myślałem, że dowcipy o lambadzie wyszły z mody 25 lat temu.

>Cz. 16: Katolik w kryzysie ekonomicznym

zrobi więcej dzieci

>Cz. 19: Romowie to także ludzie

...a katolicy?

>Cz. 24: Czy ściąganie z internetu jest grzechem?

Jeśli jest kradzieżą - owszem.

>Cz. 25: Czy zabijanie w grach komputerowych jest grzechem?

Czy granie w Hearts of Iron 3. Rzeszą jest grzechem?
Czy granie w RTS jest ludobójstwem?

>Czy w tej sytuacji ktokolwiek i kiedykolwiek szczerze się wyspowiadał? Przecież ignorantia iuris
>nocet
i brak znajomości grzechu nie powinien stanowić taryfy ulgowej w drodze do uzyskania
>rozgrzeszenia.

Nie w katolicyzmie. Tu grzechem jest świadome i dobrowolne przekroczenie prawa bożego
lukaszewicz (5674 punktów)
Tutaj trochę pełniejszy wykaz grzechów:

www.youtube.com/watch?v=W5Piy2SN5e4
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
Świeckim wariantem takiego - gdyby był już gotowy - "Poradnika" są rozmaite pisane i niepisane, ale także zawsze stojące OBOK prawa - "zasady etyki". Niedawno (tej jesieni) usłyszałam w tv przywołanie etyki i to tej ogólnie rozumianej, czyli niepisanej, w uzasadnieniu wyroku sądowego!

Społeczeństwu trzeba raczej uświadamiać zasady obowiązującego prawa, a nie mydlić oczy takimi religijnymi poradnikami, czy zasłaniać się jakimiś kodeksami etyki. Nie tylko niepotrzebna w szkole religia, ale i jej świecka siostra - etyka. W szkołach prawo powinno się poznawać, bo ono obowiązuje i z jego znajomości rozliczy nas potem życie.


Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365