Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czechy - kryptowalutowy raj bliżej niż myślisz

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
20-12-2025 09:50Murdoch_13 (1467 punktów)Czechy - kryptowalutowy raj bliżej niż myślisz
Kiedy rozważam, gdzie w Europie potencjalnie mógłbym w przyszłości konsumować Bitcoiny, od razu przychodzą mi na myśl klasyki: Niemcy i Portugalia. Oba kraje mają zerowy podatek dochodowy dla zysków z kryptowalut przechowywanych co najmniej rok, a Niemcy dodatkowo nie wymagają składania deklaracji w przypadku braku opodatkowanego dochodu. Na pierwszy rzut oka wydają się rajem, ale w praktyce portfel dość szybko odczuwa koszty życia w Lizbonie czy Berlinie.

A potem są Czechy. I tu pojawia się magia - blisko, tanio i przyjaźnie.

Zerowy podatek dla co najmniej 3-letnich posiadaczy.

Nawet Narodowy Bank Czech kupił już Bitcoina, co daje solidną nadzieję na przyjazną mentalność.

Język podobny.

Do tego dochodzą moje dotychczasowe pozytywne doświadczenia: sprawy, które w Polsce wiązałyby się z tygodniami biurokracji i opłat, w Czechach załatwiałem szybko i bez dramatów (na rynku w czeskim cieszynie kupuję od ręki proch do broni, daję kilka stówek i nikt o nic nie pyta, podczas gdy w Polsce byłaby to droga przez mękę).

Wyobraźmy sobie to w praktyce: adres gdzieś na zabitej dechami morawskiej wsi. Stara rudera, która pamięta czasy, gdy Bitcoin nie śnił się jeszcze najśmielszym umysłom, dach lekko krzywy, ogrzewanie "systemem mieszanym", czyli czym popadnie.

Ale mi się to podoba, bo koszty są niskie jak ceny piwa w lokalnej hospodzie.

Siedzę więc w tej morawskiej ruderze, popijam kawę, patrzę przez okno na mgły nad polami i myślę coś w stylu:

"Gdzieś tam za Olzą ktoś właśnie płaci gruby podatek od Bitcoina, a ja płacę tylko za drewno na opał."

Tak tylko się śmieję, bo nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja za 10 lat, kiedy będę chciał konsumować oszczędności.

Ale na dzień dzisiejszy Czechy po prostu wyglądają znakomicie

Nie są najbardziej egzotyczne. Nie są też najbardziej rozreklamowane. Ale być może właśnie dlatego są najbardziej rozsądne.

Blisko, tanio, spokojnie i z wyraźnym sygnałem (czeski bank centralny zaangażowany w kryptowaluty), że BTC nie jest tam traktowany jako wróg systemu.

Tak może wyglądać życie, gdy ma się czeską rezydencję podatkową:

youtu.be/4CkGnP5dWus?si=lccyLPIT4nR4g7nK

:D

.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6812 punktów)
>A potem są Czechy. I tu pojawia się magia - blisko, tanio i przyjaźnie.
>Ale na dzień dzisiejszy Czechy po prostu wyglądają znakomicie

Czy nie będzie Ci brakować wspólnoty i kultury muzułmańskiej?
Czyżbyś zrezygnował ze ślubu z muzułmanką i wyjazdu do jej kraju?
.
romaro (25211 punktów)

>Blisko, tanio, spokojnie i z wyraźnym sygnałem (czeski bank centralny zaangażowany w kryptowaluty),

Od 2025 r. Czechy - jak cała UE - działają pod regulacją MiCA, która wprowadza jednolite zasady dla całej Unii i wymaga pełnej licencji CASP, oraz nakłada obowiązki AML, cyberbezpieczeństwa, kapitału, audytów.
A wszystko za sprawą prezydenta - Czech Petra Pavela, który również podpisał ustawę zwalniającą z podatku zyski z Bitcoina po 3 latach trzymania. Zwolnienie dotyczy osób prywatnych, nie firm.

W Polsce Batyr zawetował podobne regulacje dlatego będziemy mieć nadal "łatwy" Polski model, promowany przez naszych "wolnościowców" od Mentzena i Bosaka

Jak działa rynek krypto walut w Polsce?
Prawo w tej dziedzinie niby istnieje, ale jest niejasne, niespójne i zmienne. Banki potrafią blokować przelewy bez jasnych zasad. Giełdy działają, ale często w atmosferze niepewności. Brak regulacji to nie wolność, to chaos instytucjonalny, w którym inwestorzy żyją w trybie "sam sobie jesteś prawnikiem". Batyr, Mentzeny, Bosaki, Pisiory wetując ustawę tak naprawdę utrwalili Polski Dziki Zachód krypto walut, dzięki czemu system nadal będzie napędzał kasę złodziejom
24-12-2025 13:06 
 Ocena-1 na 1
yozez (4 punktów)
Analizując nowe i mniej znane projekty, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki są one przedstawiane przez niezależne serwisy branżowe. Grana Win został opisany w kontekście aktualnych standardów rynkowych, z uwzględnieniem przejrzystości oferty oraz dostępnych informacji dla użytkowników z Polski. Tego typu opracowania pomagają lepiej ocenić, czy dana platforma spełnia podstawowe oczekiwania.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365