 |
Obdarowanemu bankowi nie zagląda się w zęby Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-09-2009 12:46 | Koraszewski (82900 punktów) | Obdarowanemu bankowi nie zagląda się w zęby
9 na 9 | Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Socjalizm jest moralny, a kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Wszelka władza demoralizuje - truizm. Zachodnie rządy wypłaciły gigantyczne pieniądze na ratowanie upadających banków, a dyrektorzy tych banków poświęcili znaczną część tych pieniędzy na premie dla siebie i swoich kolegów z zarządów. Jesteś oburzony? Ja też. Czy wolałbyś, żeby załamał się system światowych finansów? No nie, ale czy nie można by ich przynajmniej kopnąć w tyłki tak, żeby przez ruski miesiąc pamiętali? Trudna sprawa. Po szkodzie można żałować, że te zawrotne sumy pomocowe nie były obwarowane dodatkowymi warunkami. Inni zastanawiają się, czy nie lepiej było wpompować te pieniądze w inwestycje strukturalne? Pytanie bez sensu, bo oparte na rozumowaniu "co byłoby gdyby...". W trakcie pożaru podejmuje się decyzje dobre lub złe, a dopiero po ugaszeniu pożaru zastanawiamy się nad procedurami na przyszłość. Jedno pewne, nasze uzasadnione oburzenie nie wydaje się mieć wpływu na rzeczywistość. Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata. Jak się wydaje będą mogli tylko pogrozić palcem. Nasz bezradność może popychać do wyboru polityków, którzy obiecują, że puszcza złodziei w skarpetkach. Niestety, ci politycy z reguły obiecują prawo i sprawiedliwość, a przynoszą chaos i jeszcze większą korupcję. Świat w przeszłości nie był lepszy. Jeśli tak sądzimy to jest to tylko optymistyczna cecha pamięci. Czy zatem warto być uczciwym? Warto, chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Adamiak (36436 punktów) | > Czy zatem warto być uczciwym? Warto... Mnie bardziej się opłaca być zadowolonym z siebie - uczciwość jest ew. produktem ubocznym, co na ogół ma miejsce. > ... chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich. Ciągoty do jakiejś frakcji są dla mnie nijakim motywem działania. Ale plus, boś to zgrabnie napisał, imć Koraszewski.
|
|
7 na 7 | Zulka (2198 punktów) | > Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Socjalizm jest moralny, a> kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz?Zestawienie czerni i bieli lubię na obrazach, rysunkach i zdjęciach, w ocenach moralnych - moim zdaniem się nie sprawdza  > Czy zatem warto być uczciwym? Warto, chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich.IMHO - warto z czystego egoizmu - po to, żeby spokojnie móc sobie spojrzeć w oczy w lustrze.
"Największą chlubą nie jest to, aby się nigdy nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."
|
|
 | 2 na 2 | Rigoletto (3891 punktów) | > >Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Socjalizm jest moralny, a> >kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz?> Zestawienie czerni i bieli lubię na obrazach, rysunkach i zdjęciach, w ocenach moralnych - moim zdaniem się nie sprawdza > >Czy zatem warto być uczciwym? Warto, chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich.> IMHO - warto z czystego egoizmu - po to, żeby spokojnie móc sobie spojrzeć w oczy w lustrze.Nie mam żadnej wątpliwości, że ci prezesi, patrząc w lustro są niezwykle zadowoleni z siebie i spokojni. A jak jeszcze spojrzą na stan swojego konta, to już pełnia szczęścia.
|
|
3 na 3 | checkmate (1197 punktów) | >Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Socjalizm jest moralny, a kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Same systemy mają się nijak do moralności, faktem zaś jest, że w każdym da się kraść bądź nadużywać, z czego większość ochoczo korzysta. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak nie zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Stwórcy.
Elemele dutki...
|
|
| Matix (5786 punktów) | >ale czy nie można by ich przynajmniej kopnąć w tyłki tak, żeby przez ruski miesiąc >pamiętali?
A po co? Wystarczą mi ich nazwiska i zdjęcia na pierwszych stronach gazet, niech no ludzie się dowiedzą kim są ci łajdacy, artykuły na pierwszych stronach skutecznie oburzą jegomościów.
>Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata.
Tylko udają oburzonych, pamiętajmy, że to politycy, pod publikę zrobią dużo więcej niż tylko oburzenie.
|
|
 | | Rigoletto (3891 punktów) | > >ale czy nie można by ich przynajmniej kopnąć w tyłki tak, żeby przez ruski miesiąc >pamiętali?> A po co? Wystarczą mi ich nazwiska i zdjęcia na pierwszych stronach gazet, niech no ludzie się dowiedzą kim są ci łajdacy, artykuły na pierwszych stronach skutecznie oburzą jegomościów.A za reklamy w tych gazetach to kto płaci? Może Sarkozy? > >Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata.> Tylko udają oburzonych, pamiętajmy, że to politycy, pod publikę zrobią dużo więcej niż tylko oburzenie.Solidna dawka porządnej hipokryzji jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
|
|
3 na 3 | -jad- (18783 punktów) | >Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Socjalizm jest moralny, a >kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz?
Fałsz, fałsz. Idee są piękne a praktyka paskudna. Truizm.
Myśl i rzeczywistość są jak gdyby dwoma odpowiadającymi sobie brzmieniami, o których żaden człowiek nie może powiedzieć z pewnością, które z nich jest głosem, a które echem. Coleridge
|
|
2 na 2 | Celtyk (3337 punktów) | > Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz?Prawda  > Socjalizm jest moralny, a kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz?To też prawda  > Wszelka władza demoralizuje - truizm.A to szczera prawda  Jeśli o prawdzie mówimy przez pryzmat systemów politycznych czy władzy to staje się ona zadziwiająco względna . . .  > Zachodnie rządy wypłaciły gigantyczne pieniądze na ratowanie upadających banków, a dyrektorzy tych banków poświęcili znaczną część tych pieniędzy na premie dla siebie i swoich kolegów z zarządów. Jesteś oburzony? Ja też.Tylko kłopot w tym, że ich to nasze oburzenie absolutnie nieinteresuje  > Czy wolałbyś, żeby załamał się system światowych finansów?Nie wiem  W sumie po namyśle dochodzę do wniosku, że nie, bo najbardziej jak zwykle ucierpią najmniej winni tego zamieszania na arenie światowych finansów. > No nie, ale czy nie można by ich przynajmniej kopnąć w tyłki tak, żeby przez ruski miesiąc pamiętali? Trudna sprawa.Nie da się  > Po szkodzie można żałować, że te zawrotne sumy pomocowe nie były obwarowane dodatkowymi warunkami.Niektóre były. Jak dobrze pamiętam niektóre banki zwróciły pomoc otrzymaną od rządu jak się zorientowały z jakimi ograniczeniami to się wiąże (nasunęło mi się, że jednak część instytucji finansowych jednak sobie poradzi bez funduszy rządowych z "kryzysem" - dziwna sprawa . . . )> Inni zastanawiają się, czy nie lepiej było wpompować te pieniądze w inwestycje strukturalne? Pytanie bez sensu, bo oparte na rozumowaniu "co byłoby gdyby...".W gdybaniu jest dobra nasza opozycja/rząd niezależnie od tego kto po której stronie siedzi. > W trakcie pożaru podejmuje się decyzje dobre lub złe, a dopiero po ugaszeniu pożaru zastanawiamy się nad procedurami na przyszłość.Dobre porównanie. Niestety jak na razie to mam wrażenie, że się na "zastanawianiu" zakończy. Nikt na "górze" nie jest zainteresowany wprowadzeniem czystych reguł gry bo takowe sa nieopłacalne. Więc puki co robimy medialny szum. Szczęśliwcy "doją" budżety państw, a potem sprawę również medialnie się uciszy  > Jedno pewne, nasze uzasadnione oburzenie nie wydaje się mieć wpływu na rzeczywistość.Bo i nie ma. > Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata.I co z tego? Oni są "wymienialni" zgodnie z prawem, bądź w wyborach przedterminowych . . . > Jak się wydaje będą mogli tylko pogrozić palcem. Nasz bezradność może popychać do wyboru polityków, którzy obiecują, że puszcza złodziei w skarpetkach. Niestety, ci politycy z reguły obiecują prawo i sprawiedliwość, a przynoszą chaos i jeszcze większą korupcję.Niestety ale to prawda  > Świat w przeszłości nie był lepszy. Jeśli tak sądzimy to jest to tylko optymistyczna cecha pamięci.Świat jest taki jakim go sobie tworzymy (w zasadzie jednostki nam fundują taką rzeczywistość, bo jakoś trudno mi podejrzewać o tak wyrafinowane działanie rządy poszczególnych państw )> Czy zatem warto być uczciwym? Warto, chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich.Wraz globalizacją świata taka postawa wydaje się być coraz trudniejsza do realizacji  Pozdrawiam
Prawda nigdy nie triumfuje - wymierają tylko jej przeciwnicy. -- Max Planck --
|
|
 | 4 na 4 | marta (887 punktów) | > >Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz?> Prawda  > >Socjalizm jest moralny, a kapitalizm złodziejski - prawda czy fałsz?> To też prawda  > >Wszelka władza demoralizuje - truizm.> A to szczera prawda  > Jeśli o prawdzie mówimy przez pryzmat systemów politycznych czy władzy to staje się ona zadziwiająco względna . . .  > >Zachodnie rządy wypłaciły gigantyczne pieniądze na ratowanie upadających banków, a dyrektorzy tych banków poświęcili znaczną część tych pieniędzy na premie dla siebie i swoich kolegów z zarządów. Jesteś oburzony? Ja też.> Tylko kłopot w tym, że ich to nasze oburzenie absolutnie nieinteresuje  > >Czy wolałbyś, żeby załamał się system światowych finansów?> Nie wiem W sumie po namyśle dochodzę do wniosku, że nie, bo najbardziej jak zwykle ucierpią najmniej winni tego zamieszania na arenie światowych finansów.> >No nie, ale czy nie można by ich przynajmniej kopnąć w tyłki tak, żeby przez ruski miesiąc pamiętali? Trudna sprawa.> Nie da się  > >Po szkodzie można żałować, że te zawrotne sumy pomocowe nie były obwarowane dodatkowymi warunkami.> Niektóre były. Jak dobrze pamiętam niektóre banki zwróciły pomoc otrzymaną od rządu jak się zorientowały z jakimi ograniczeniami to się wiąże (nasunęło mi się, że jednak część instytucji finansowych jednak sobie poradzi bez funduszy rządowych z "kryzysem" - dziwna sprawa . . . )> >Inni zastanawiają się, czy nie lepiej było wpompować te pieniądze w inwestycje strukturalne? Pytanie bez sensu, bo oparte na rozumowaniu "co byłoby gdyby...".> W gdybaniu jest dobra nasza opozycja/rząd niezależnie od tego kto po której stronie siedzi.> >W trakcie pożaru podejmuje się decyzje dobre lub złe, a dopiero po ugaszeniu pożaru zastanawiamy się nad procedurami na przyszłość.> Dobre porównanie. Niestety jak na razie to mam wrażenie, że się na "zastanawianiu" zakończy.> Nikt na "górze" nie jest zainteresowany wprowadzeniem czystych reguł gry bo takowe sa nieopłacalne. Więc puki co robimy medialny szum. Szczęśliwcy "doją" budżety państw, a potem sprawę również medialnie się uciszy  > >Jedno pewne, nasze uzasadnione oburzenie nie wydaje się mieć wpływu na rzeczywistość.> Bo i nie ma.> >Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata.> I co z tego? Oni są "wymienialni" zgodnie z prawem, bądź w wyborach przedterminowych . . .> >Jak się wydaje będą mogli tylko pogrozić palcem. Nasz bezradność może popychać do wyboru polityków, którzy obiecują, że puszcza złodziei w skarpetkach. Niestety, ci politycy z reguły obiecują prawo i sprawiedliwość, a przynoszą chaos i jeszcze większą korupcję.> Niestety ale to prawda  > >Świat w przeszłości nie był lepszy. Jeśli tak sądzimy to jest to tylko optymistyczna cecha pamięci.> Świat jest taki jakim go sobie tworzymy (w zasadzie jednostki nam fundują taką rzeczywistość, bo jakoś trudno mi podejrzewać o tak wyrafinowane działanie rządy poszczególnych państw )> >Czy zatem warto być uczciwym? Warto, chociażby dlatego, żeby nie być jednym z nich.> Wraz globalizacją świata taka postawa wydaje się być coraz trudniejsza do realizacji  > Pozdrawiam> Prawda nigdy nie triumfuje - wymierają tylko jej przeciwnicy. -- Max Planck --Zadna władza i żaden ustrój nie będą nigdy dobrae jeśli sprawować ją będą ludzie żli i nieuczciwi.
|
|
1 na 1 | Satyr (4285 punktów) |
Prawdziwą naiwnością to było dać bankom prawo legalnego fałszowania pieniędzy i zarazem mieć nadzieję, że bankowcy nie wykorzystają tego do swoich partykularnych celów.
|
|
| placownik (17853 punktów) |
Kapitalizm jest piramidą finansową, która nieustannie przesuwa dzień swego krachu. Przy okazji warto zauważyć, że Axel Springer, dostarczyciel strawy duchowej dla wszystkich warstw Polaków, zwijając Dziennik, przerzucił kapitalny dodatek Europa do Newsweeka. Niestety częstotliwość ukazywania się została drastycznie ograniczona do jednego wydania w miesiącu. Cóż, Fakt czyta się (przegląda?) zdecydowanie łatwiej. Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
Bożydar (2279 punktów) (zablokowany) | Kapitalizm jest moralny a socjalizm złodziejski - prawda czy fałsz? Kapitalizmu czystego tak naprawdę kiedykolwiek nie było. To co jest dziś, trudno nazwać kapitalizmem, skoro prawo własności prywatnej jest fikcją. Socjalizm jest złodziejski podobnie jak pseudokapitalizmy, jeżeli opierają się na przemocy, a do tej pory zawsze tak było. Każdy system opierający się na przemocy będzie bandycki, nie widzę innej możliwości.
Czy wolałbyś, żeby załamał się system światowych finansów? Zdecydowanie tak, bo ten system jest oszukańczy i oparty na zasadzie piramidy. Już dawno temu zbankrutował i jest tylko za duży i podpierany zakamuflowanym niewolnictwem, żeby normalnie upaść. Rzetelny system, oparty na pieniądzu gwarantowanej wartości jest aż za łatwo wprowadzić, tylko rabusie nie mają jakiejkolwiek motywacji w tym kierunku i jedynie krach mógłby coć zmienić.
Mając podobnie działający rynek galaktycznych rozmiarów, nie trzeba by się w ogole martwić o jakąkolwiek równowagę. Same rozmiary zapewniałyby bezwładność rzędu spychającego kryzys na naszych wnuków. Takie jest chore marzenie dzisiejszych ekonomistów, zamiast dążenia do równowagi, którą nazywa się stagnacją.
Polecam lekturę Mizesa i ekonomię austriacką, której w ogóle się w Polsce i na świecie z wiadomych powodów nie uczy.
Oburzony jest Sarkozy, oburzony jest Obama i paru innych wielkich tego świata. Jak się wydaje będą mogli tylko pogrozić palcem.
Nie zgadzam się z poglądem że oni są oburzeni. Oni są sługusami tych, którzy z tego oszustwa świadomie korzystają, czyli sami mają ręce upaprane aż po łokcie.
Planeta ma ograniczone rozmiary i ograniczoną wydolność, jakiekolwiek rozdmuchiwanie rynku tu nie pomoże. Jest szansa, że za jakieś 15 lat wszystko i tak gruchnie, bo odsunięte dziś na kredyt problemy, powrócą ze zwielokrotnioną siłą.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|