Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pieniądz - dlaczego Państwo wciąż produkuje papierowe śmieci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
06-08-2012 14:02margaryna (33 punktów)
(zablokowany)
Pieniądz - dlaczego Państwo wciąż produkuje papierowe śmieci
dobre państwo emitując pieniądz jest zobowiązane:
- do zapewnienia zerowej inflacji
- do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywania pieniądza
- do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji finansowych

Zamiast tego moje państwo drukuje papierowe śmieci wpychając mnie na siłę w ramiona banku, który włada moją kasą jak swoją własną, kupując za nią usługi najlepszych ekspertów, którzy doradzają bankowi jak mnie wydymać, żebym się nie połapał/a.

Jeśli nie ulegnę sytuacji w jakiej stawia mnie państwo alternatywą jest napychanie skarpetki papierowymi śmieciami i czekanie na złodzieja, który mnie wszystkiego pozbawi.

Dlaczego państwo polskie do tej pory nie utworzyło jeszcze elektronicznych kont dla swoich obywateli? Czy ktoś ma w tym interes, żeby obywatele całej polski trzymali wszystkie swoje pieniądze w bankach dając możliwość dysponowania prywatnym firmom kapitałem wszystkich obywateli kraju jak swoim własnym? Proszę tylko nie piszcie o ograniczeniach banków - bo ja zacząłbym/ęłabym od takiego, że zakazałbym/ałabym konstruowania ofert, których nikt poza wybranymi pracownikami banku nie rozumie.

Jak znam życie to się nie da. To za trudne, za kosztowne, za skomplikowane i w ogóle bez sensu. To co prywatna firma robi bez trudu i za drobne w skali państwa jest niemożliwe dla Polski jako całości. Mieliśmy już przykład na oprogramowaniu ZUSu. To trzeba lat, 100.000 stanowisk do obsadzenia i 200.000 osób powiązanych, które na tym dobrze zarobią. I tak całe życie . I tylko te porozumiewawcze spojrzenia polityków na siebie . Wiadomo o co chodzi .

A jeszcze ktoś wpadłby na pomysł, żeby transakcje były wyłącznie elektroniczne! A jak tu dać w łapę wtenczas - chyba dolarami na zagranicznych kontach na ciotkę, kuzynkę lub człowieka słupa .

Ksiądz Rydzyk to by chyba wysłał całe swoje plemię, żeby krzyżem przegoniło taki szatański pomysł . Potem smutne starsze Panie nie mogą wyjść ze zdziwienia jak to jest, że ja mam tu 400 renty a ten Pan jeździ samochodem za 400.000, który dostał na koniec roku jako premię . Boże jak tu w Polsce zawsze świetnie wiadomo o co chodzi .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

06-08-2012 14:33
 Ocena 10 na 12
Meretseger (61860 punktów)
>żebym się nie połapał/a.
Może podejmiesz wreszcie decyzję, czy "połapał", czy "połapała"?
06-08-2012 15:24 
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>żebym się nie połapał/a.
>Może podejmiesz wreszcie decyzję, czy "połapał", czy "połapała"?
>

Oj się czepiasz, ma ta osoba problemy z identyfikacją płciową i chwała jej/jemu za to, że się tego nie wstydzi.




"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
06-08-2012 17:16 
 Ocena 1 na 1
facet (344 punktów)
>>żebym się nie połapał/a.
>Może podejmiesz wreszcie decyzję, czy "połapał", czy "połapała"?
>
Pani? Tego wymaga? Przecież to dzisiaj takie ważne, że nie ważne czy ł czy ła.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>dobre państwo emitując pieniądz jest zobowiązane:
>- do zapewnienia zerowej inflacji

Nikomu się to nie udało poza Koreą Północną.

>- do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywania pieniądza

Obywatele często robią wszystko, żeby państwowe starania o bezpieczeństwo ich pieniądza poszły na marne.

>- do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji finansowych

A możesz uściślić co przez to rozumiesz?

>Zamiast tego moje państwo drukuje papierowe śmieci wpychając mnie na siłę w ramiona banku, który
>włada moją kasą jak swoją własną, kupując za nią usługi najlepszych ekspertów, którzy doradzają
>bankowi jak mnie wydymać, żebym się nie połapał/a.
>Jeśli nie ulegnę sytuacji w jakiej stawia mnie państwo alternatywą jest napychanie skarpetki
>papierowymi śmieciami i czekanie na złodzieja, który mnie wszystkiego pozbawi.
>Dlaczego państwo polskie do tej pory nie utworzyło jeszcze elektronicznych kont dla swoich
>obywateli? Czy ktoś ma w tym interes, żeby obywatele całej polski trzymali wszystkie swoje pieniądze
>w bankach dając możliwość dysponowania prywatnym firmom kapitałem wszystkich obywateli kraju jak
>swoim własnym?

Czy Cię źle zrozumiałam albo naprawdę uważasz, że banki trzymają wszystkie nasze papierowe pieniądze w wielkich sejfach? A operacje dokonywane na rynkach finansowych polegają na fizycznym przewożeniu banknotów?

I pytanie kluczowe - skoro likwidujemy banki (nie ma wyjścia, skoro chcesz im zabronić zarabiać) to co zamiast?

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
06-08-2012 21:16 
 Ocena 2 na 2
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)

>Czy Cię źle zrozumiałam albo naprawdę uważasz że banki trzymają wszystkie nasze papierowe pieniądz w wielkich sejfach? A operacje dokonywane na rynkach finansowych polegają na fizycznym przewożeniu banknotów?

Banki dysponują twoim kapitałem jak swoim własnym podczas własnych operacji finansowych. W efekcie grając na giełdzie papierów wartościowych przegrywasz pieniądze z graczem, który gra twoimi pieniędzmi.

>I pytanie kluczowe - skoro likwidujemy banki (nie ma wyjścia, skoro chcesz im zabronić zarabiać) to co zamiast?

To nieporozumienie. W bankach nic się nie zmienia, tylko obywatele mają własne państwowe konta elektronicznych pieniędzy - nieoprocentowane, których to pieniędzy nikt i nigdzie nie używa w żadnych transakcjach finansowych. Nikt z twoimi pieniędzmi nie wejdzie do gry z Tobą, w której to grze możesz przegrać.

Wiele pieniędzy wówczas nie trafiłoby do banków, banki wówczas nie udzielałby tyle kredytów a gospodarka stałaby się stabilniejsza. Nie byłoby takiej spekulacji i kiwania najsłabszych przez banki za ich własne pieniądze.
Konowal (6291 punktów)
Bardzo mało ciekawa radosna twórczość, bo tak naprawdę o co Ci chodzi ? Żeby jakoś połączyć nieudolność państwa z o. Rydzykiem ?

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
06-08-2012 21:26 
 Ocena 2 na 2
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)
>Bardzo mało ciekawa radosna twórczość, bo tak naprawdę o co Ci chodzi ? Żeby jakoś połączyć nieudolność państwa z o. Rydzykiem ?

Lepiej więc pompować komercyjne banki pieniędzmi obywateli. Niech sobie profesjonaliści z banków pograją z obywatelami tymi pieniędzmi na giełdzie.

Niech zgadnę na giełdzie papierów wartościowych najwięcej pieniędzy przegrywają instytucjonalni inwestorzy. Zazwyczaj banki inwestycyjne .

Efekt jest taki - wkładasz do banku 400, pograsz żeby było iż to twoje decyzje i zostaje Ci 100. Albo inaczej ceny nieruchomości szaleńczo rosną, bierzesz kreskę, żeby też na tym zarobić i kupujesz nieruchomość, po 6 miesiącach okazuje się że jesteś z nic nie wartą nieruchomością z ręką w nocniku, masz ogromne długi wobec banku a twój bank w tym samym czasie wykazuje ogromne zyski i wzrost kapitału.

To tak jakbym poszedł grać w pokera z najlepszym profesjonalistą, gdzie ten pożycza ode mnie kasę, żeby stawiać w grze.
06-08-2012 23:40 
 Ocena 2 na 2
MarcinK (9189 punktów)

>Efekt jest taki - wkładasz do banku 400, pograsz żeby było iż to twoje decyzje i zostaje Ci 100. Albo inaczej ceny nieruchomości szaleńczo rosną, bierzesz kreskę, żeby też na tym zarobić i kupujesz nieruchomość, po 6 miesiącach okazuje się że jesteś z nic nie wartą nieruchomością z ręką w nocniku, masz ogromne długi wobec banku a twój bank w tym samym czasie wykazuje ogromne zyski i wzrost kapitału.

To chyba jedne z najlepszych resume na stałego publicystę bazgrołów. Naprawdę szacun.
07-08-2012 08:46 
 Ocena 2 na 2
Konowal (6291 punktów)
To nie graj, kup sobie złoto i zakop. Co innego jest jest narzędzie, a co innego posługiwanie się nim. Czy elektroniczny [pieniądz nie podlega inflacji ??? Zamiast biletów NBP będziesz miał plastik NBP - cóż to za różnica ??? Co najwyżej będzie łatwiej państwu kraś pieniądze obywatelom.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
Selanos (12869 punktów)
Ło matko, przerzuciliśmy się już z pieniądza opartego na złocie, na pieniądz papierowy, ale wciąż mamy w ręku papierek który pod warunkiem że państwo nie drukuje pieniędzy z pasją maniaka, przedstawia jakąś wartość. Ty natomiast chcesz ten papierek zamienić na coś jeszcze bardziej abstrakcyjnego, na elektroniczne konto dla każdego obywatela.

Nad inflacją da się zapanować, tak zrobiła pani Margaret Thatcher: poprzez podwyższenie stóp procentowych, chciała zmniejszyć podaż pieniądza na rynku. Oczywiście to bolało: inflacja najpierw się zwiększyła, wzrósł VAT, bezrobocie, ale udało się nad tym zapanować. Po jakimś czasie PKB skoczyło w górę, dług się zmniejszył, gospodarka ruszyła do przodu, ale tak jak pisałem, z początku to bolało.
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)
>Ty natomiast chcesz ten papierek zamienić na coś jeszcze bardziej abstrakcyjnego, na elektroniczne konto dla każdego obywatela.

Jedyna nadzieja na to, żeby faktycznie posiadać swoje pieniądze i nie zostać pożartym i wykorzystanym przez wyspecjalizowane korporacje.
06-08-2012 22:21 
 Ocena 2 na 2
Selanos (12869 punktów)
>Jedyna nadzieja na to, żeby faktycznie posiadać swoje pieniądze i nie zostać pożartym i wykorzystanym przez wyspecjalizowane korporacje.

Najlepiej po prostu im nie oddawać pieniędzy.
-jad- (18783 punktów)
>dobre państwo emitując pieniądz jest zobowiązane:
>- do zapewnienia zerowej inflacji

Najlepsze zostawiłoś sobie na początek

rich bitch
ekologik (1240 punktów)
(zablokowany)
>dobre państwo emitując pieniądz jest zobowiązane:
>- do zapewnienia zerowej inflacji
>- do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywania pieniądza
>- do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji finansowych

To Ty tak uważasz, a to wcale nie jest oczywiste. Ot takie marzenia populisty.

Pomijając dziwne "pląsy" typu:
>Boże jak tu w Polsce zawsze świetnie wiadomo o co chodzi
>jak mnie wydymać
{Kolego! Piszesz w dziale "Gospodarka" nie w "Bazgrołach" - chyba, że antycypowałeś }

Jedyny (ale dobrze, że jest) konkretny Twój pomysł sprowadza się do tego:

Jeden wielki państwowy bank dla osób fizycznych.
Jeden wielki centralny plan rozwoju (dla tego banku).
Widzisz jak działa poczta polska ... jak nie widzisz to Ci pokażę:
Za jagody na skraju lasu zapłacisz zbieraczowi "kartą" z napisem "POLSKIBANKJEDYNY"

To się nazywa realny socjalizm (albo komuna).
Zamiast zdrowej konkurencji wszystko "zracjonalizuje" Komitet Centralny
Zapytaj rodziców zanim puścisz ...
taki wątek następnym razem młody towarzyszu

Pozdrawiam
p.s.
Opłaty za prowadzenie kont są znikome - reszta to sianie paniki przez niefachowca.
Ponadto jesteś bardzo niewiarygodny z tym miganiem się z płcią
mnie tam pasuje do Ciebie nick "Krystian" cokolwiek to znaczy
07-08-2012 10:34 
 Ocena-2 na 2
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)
>Jeden wielki państwowy bank dla osób fizycznych.

Czy ja pisałem o jakimś państwowym banku - pisałem o emitowaniu elektronicznych pieniędzy. Bank prowadzi działalność a emitent emituje wyłącznie pieniądze.

>Jeden wielki centralny plan rozwoju (dla tego banku).
>Widzisz jak działa poczta polska ... jak nie widzisz to Ci pokażę:

Widać nie możesz zrozumieć wydaje się prostej rzeczy. Emituje - znaczy produkuje pieniądz albo inaczej możemy to uznać za urząd miary, który ustala jednostki rozrachunkowe i zachowuje informacje o ich podziale pomiędzy obywatelami kraju.

>Za jagody na skraju lasu zapłacisz zbieraczowi "kartą" z napisem "POLSKIBANKJEDYNY"

Idę z tobą o zakład, że nim 30 lat minie pieniądz będzie elektroniczny a wszystko co zrobi polska w tej sprawie to będzie naśladować.

>To się nazywa realny socjalizm (albo komuna).
>Zamiast zdrowej konkurencji wszystko "zracjonalizuje" Komitet Centralny
>Zapytaj rodziców zanim puścisz ...
>taki wątek następnym razem młody towarzyszu

Komercyjnym bankom wystarcza pieniędzy towarzyszu kapitalisto, żeby chwiać kursem waluty, kursem ropy i spekulować. Kto towarzyszu kapitalisto traci podczas takiej spekulacji? Po co banki inwestycyjne celowo wpływają na kurs waluty np. PLN? Żeby obywatele polscy na tym zarobili? W sumie banki mogą czuć się spokojne skoro reprezentujesz elitę intelektualną.

>Opłaty za prowadzenie kont są znikome - reszta to sianie paniki przez niefachowca.

Brawo dla fachowców . Dzięki nim nie ma mowy o żadnych kryzysach. Ich rola jest po prostu nieoceniona.
Posłuchaj gdybyś miał problem z parkowaniem swojego nowiutkiego porsche - to ja za niewielką opłatą będę Ci je garażował. Co prawda pojeżdżę sobie nim i wypożyczę innym ludziom - ale to tylko w czasie, kiedy ty nie będziesz go używał - więc co ci zależy. Proponuję niewielką opłatę miesięczną 100 PLN i będę garażował twoje nowiutkie porsche.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego prezes banku zarabia 10.000 razy więcej od ciebie?
Chyba dlatego, że jesteś przygłupi a on taki mądry .

No ale jak czytam twój post, po tym co już napisałam, to rzeczywiście - jesteś troszeczkę opóźniony i 5000 na miesiąc - to jest twój szczyt możliwości .

Dowiedziałam się od Was już tyle ile chciałam i znikam

See you za parę miesięcy albo za parę godzin .
07-08-2012 10:41 
 Ocena 5 na 5
Meretseger (61860 punktów)
>pisałem
>Dowiedziałam
No, masz jednak problem z samookreśleniem...

>znikam


07-08-2012 11:17 
 Ocena 1 na 1
ekologik (1240 punktów)
(zablokowany)
On jeszcze
> garażował

Forsa polaków w bankach jest chroniona przez odpowiedni fundusz, na który składają się wszystkie prywatne banki.
W razie niegospodarności Państwo Polskie odda Ci Twoje skromne (skoro nie masz porsche) pieniądze!

Nie jest tak łatwo bankierowi zaszaleć na giełdach itp - jak Ci się wydaje - bo grozi mu więzienie.

Zdrowia życzę
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)

>Nie jest tak łatwo bankierowi zaszaleć na giełdach itp - jak Ci się wydaje - bo grozi mu więzienie.

nawet dwa więzienia - rekin giełdowy to by się chyba zlał w gacie z śmiechu
07-08-2012 12:27 
 Ocena 1 na 1
ekologik (1240 punktów)
(zablokowany)
Proponuję - niech będzie z tego jakiś pożytek!
To forum daje możliwość zmieniania nicka.
Skończ z tą margaryną i nadaj sobie nick "Rekin giełdowy".
Obiecuję dać plusa na pierwszy post (nawet wątek)
07-08-2012 15:31 
 Ocena-1 na 1
margaryna (33 punktów)
(zablokowany)
>Proponuję - niech będzie z tego jakiś pożytek!
>To forum daje możliwość zmieniania nicka.
>Skończ z tą margaryną i nadaj sobie nick "Rekin giełdowy".
>Obiecuję dać plusa na pierwszy post (nawet wątek)
>

Kiedy już posty znikają czas kończyć .

Mam pecha bo urodziłam się odmieńcem. Moja kultura jest całkowite odmienna, stąd ciągłe nieporozumienie. Jakby to ekologik wyraził - kwestia zdrowia . Ja uważam, że raczej kwestia genów. Nikt poglądów nie wybiera.

W moim systemie wartości, obecny świat ani nie jest dobry ani sprawiedliwy - raczej zezwierzęcony padół cierpienia.

Najzabawniejsze, że dla większości to wymarzony świat . Nie chcieliby niczego innego.

----------------------------
Boże chroń królową
07-08-2012 17:45 
 Ocena 3 na 3
astrotaurus (12445 punktów)

>Kiedy już posty znikają czas kończyć .
A tam zaraz "znikają"...!
Zajrzyj do Oślej Ławki.

>Mam pecha bo urodziłam się odmieńcem. Moja kultura jest całkowite odmienna, stąd ciągłe nieporozumienie.
Problemy z identyfikacja płciową to, owszem, rzecz niezbyt powszechna, ale "całkowicie odmienna kultura" to chyba przegięcie, zwłaszcza w kontekście urodzenia.

>W moim systemie wartości, obecny świat ani nie jest dobry ani sprawiedliwy - raczej zezwierzęcony padół cierpienia.
Bombastyczne i nieco infantylne.

>Najzabawniejsze, że dla większości to wymarzony świat . Nie chcieliby niczego innego.
To popatrz, moje doświadczenia są skrajne inne. Nie znam człowieka który nie miałby marzeń o lepszym świecie. Nawet fideiści godząc się formalnie z mądrością woli Bożej w tę furtkę marzeń wchodzą bez zbytnich skrupułów.


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365