Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wrzawa o lekcje religii...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
19-03-2012 15:08Mal_ (208 punktów)Wrzawa o lekcje religii...
Ocena 4 na 6
Cytat:


Plan lekcji bez religii? MEN: nieporozumienie
[br]
Do kurii docierają sygnały o szkołach, które w swoich planach nauczania na przyszły rok nie zapisały lekcji religii. Oburzeni są prawicowi politycy z regionu, choć MEN zapewnia, że to nieporozumienie. (...) [br]
Tego obawiają się prawicowi politycy z regionu. - Uczulamy samorządy, że po raz pierwszy w wolnej Polsce religia może nie znaleźć się w planie nauczania. Jeśli znajdą się takie szkoły, które na to się zdecydują, to my w Solidarnej Polsce będziemy protestować. Wiem, że podobnie na tę sprawę zapatrują się koledzy z PiS-u - mówi podhalański poseł SP Edward Siarka.


Wielkie oburzenie z powodu nieporozumienia?
Strach pomyśleć co będzie jeśli ktoś faktycznie będzie chciał przeforsować usunięcie lekcji religii ze szkół publicznych...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pan cogito (182 punktów)
>Strach pomyśleć co będzie jeśli ktoś faktycznie będzie chciał przeforsować usunięcie lekcji religii
>ze szkół publicznych...

Będzie z pewnością zabawnie


Sapere Aude
Kowalski (2244 punktów)
Raczej religia w planie lekcji na pół roku na przód powinna być wielkim zaskoczeniem, gdyż zgodnie z rozporządzeniem MEN organizuje się ją na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Czyli najpierw dyrektor powinien zebrać deklaracje, stwierdzić, czy ma dość chętnych na utworzenie etatu dla katechety, a potem wpisać zajęcia do planu.
19-03-2012 16:58 
 Ocena 3 na 3
Pa1ryk (1539 punktów)
Tak wygląda teoria.
W praktyce na religię bardzo łatwo się wpisać, trudniej wypisać. Ja w liceum w 3 klasie musiałem przynieść zaświadczenie od rodziców że zgadzają się na wypisanie choć raz że byłem pełnoletni, a dwa żadnej chęci uczestnictwa w 3 klasie nie składałem ani ja ani rodzice.
A moja szkoła jeśli chodzi o religię była naprawdę luźna więc domyślam się że na jakieś głębokiej wsi to mogły się dziać jeszcze lepsze rzeczy.
Grzegorz (5685 punktów)
>Strach pomyśleć co będzie jeśli ktoś faktycznie będzie chciał przeforsować usunięcie lekcji religii ze szkół publicznych...
Niestety, to tylko przesunięcie kosztów z budżetu centralnego na lokalny. Nie mam co prawda twardych danych, ale wydaję mi się że im niższy szczebel władzy, tym bardziej musi być w zgodzie z proboszczem. Co zresztą widać w artykule - samorząd Krakowa już pospieszył zapewnić że zapłaci za lekcje religii. Szkoda że nie są tacy chętni do płacenia za przydatniejsze "zajęcia dodatkowe"... jak widać silny lobbing po raz kolejny okazuje się ważniejszy od spraw merytorycznych.

BTW, mało kto odniósł się do tekstu ustawy że "szkoła organizuję lekcję religii na życzenie rodziców". RODZICÓW, a nie biskupów czy polityków.
19-03-2012 18:31 
 Ocena 2 na 2
Kowalski (2244 punktów)
Obecności religii w szkole nie reguluje ustawa, a jedynie rozporządzenie. Jak się trafi kiedyś minister z jajami, to jedną kartką papieru ze swoim podpisem może wywołać wojnę Z Watykanem. I w tedy dopiero będą jaja.
19-03-2012 20:42 
 Ocena 1 na 1
TheRaV (318 punktów)
> I w tedy dopiero będą jaja.
Na jaja czas najwyższy. W końcu wielkanoc za pasem...
19-03-2012 21:23 
 Ocena 1 na 1
romanis (573 punktów)
proszę szanownego polemisty
na "jakiegoś ministra z jajami" to musimy jeszcze poczekać aż te obecne dzieciaki dorosną i dostaną się do rządu; w obecnym niestety "bryluje" "bezjajeczny Donek"(oczywiście kiepełke ma do czego innego)którego nie stać na męskie NIE dla tej pedofilskiej mafii; teraz wykorzystuje "sprzyjającą atmosferkę" aby przetestować "męczeństwo" sukienkowych. Cóż, zobaczymy co z tego wyjdzie. Na pewno paru "zaciemniałych" politykierów stanie w "obronie" ciemnoty i będzie trochę krzyku;
pozdrawiam myślących
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
> "Uczulamy samorządy, że po raz pierwszy w wolnej Polsce religia może nie znaleźć się w planie nauczania. "

-


Jakości rozumu nie należy mierzyć ilością wiedzy, lecz stosunkiem do prawdy.
19-03-2012 22:18 
 Ocena 1 na 1
MadameDeVoltaire (1428 punktów)
>> "Uczulamy samorządy, że po raz pierwszy w wolnej Polsce religia może nie znaleźć się w planie nauczania. "

Takie pitolenie to już jest po prostu bezczel. Z butami weszli do szkoły, chociaż nikt ich tam nie chciał, zaaklimatyzowali się i teraz żadną siłą nie pójdzie ich stamtąd wywalić, bo "wolna Polska, wolna Polska, jak nie będzie religii to prawie jak komuna". Bosze.
20-03-2012 14:22 
 Ocena 2 na 2
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>>> "Uczulamy samorządy, że po raz pierwszy w wolnej Polsce religia może nie znaleźć się w planie nauczania. "
>Takie pitolenie to już jest po prostu bezczel. Z butami weszli do szkoły, chociaż nikt ich tam nie chciał, zaaklimatyzowali się i teraz żadną siłą nie pójdzie ich stamtąd wywalić, bo "wolna Polska, wolna Polska, jak nie będzie religii to prawie jak komuna". Bosze.

-No oczywiście, stąd mój uśmiech pod tym pitoleniem. Po raz pierwszy w wolnej Polsce, szkoła mogłaby być wolna od religii. To tak gdybym został źle zrozumiany, bo nie jestem pewien.


Jakości rozumu nie należy mierzyć ilością wiedzy, lecz stosunkiem do prawdy.
20-03-2012 15:26 
 Ocena 1 na 1
MadameDeVoltaire (1428 punktów)
No wiem wiem, tylko ten cytat mnie wzburzył
MadameDeVoltaire (1428 punktów)
>Krakowska kuria przyznaje, że faktycznie są dyrektorzy, którzy tak właśnie zrozumieli sprawę nauczania religii.

No ciekawe dlaczego

To mi przypomina taką lokalną aferę, kiedy nasza gazeta tutejsza opublikowała jak prawicowi radni jeżdżą po czarnych. Radni jeździli po czarnych, bo nie wiedzieli, że dziennikarze to nagrywają a później się baardzo gęsto tłumaczyli nawet się ukazał mój rysunek satyryczny na tę okoliczność z proboszczem w roli głównej.
Ners (12 punktów)
>Cytat:

>
>Plan lekcji bez religii? MEN: nieporozumienie
[br]
>Do kurii docierają sygnały o szkołach, które w swoich planach nauczania na przyszły rok nie zapisały
>lekcji religii. Oburzeni są prawicowi politycy z regionu, choć MEN zapewnia, że to nieporozumienie.
>(...) [br]
>Tego obawiają się prawicowi politycy z regionu. - Uczulamy samorządy, że po raz pierwszy w wolnej
>Polsce religia może nie znaleźć się w planie nauczania. Jeśli znajdą się takie szkoły, które na to
>się zdecydują, to my w Solidarnej Polsce będziemy protestować. Wiem, że podobnie na tę sprawę
>zapatrują się koledzy z PiS-u - mówi podhalański poseł SP Edward Siarka.
>

>Wielkie oburzenie z powodu nieporozumienia?
>Strach pomyśleć co będzie jeśli ktoś faktycznie będzie chciał przeforsować usunięcie lekcji religii
>ze szkół publicznych...

Ja osobiście uważam, że religia w szkole nie jest żadnym problemem. Z tego co wiem to każdy osobiście decyduje o tym czy chce na lekcje religii chodzić czy też nie. Jeżeli nie my sami, to za pomocą rodziców. Ja sam jestem z lekcji religii wypisany, nie spotkałem się z żadnymi trudnościami by dokonać samego wypisania. Byleby to zrobić zaraz na początku roku lub pod koniec, żeby potem nie było zamieszania. Nie sądzę by był sens chodzić na takie lekcje. Coraz częściej czytam lub słyszę o tym, jak Ci wszyscy katecheci lub księża są niekompetentni i wygadują kompletne bzdury. Szkoda. W czasach kompletnej demoralizacji, lekcja religii mogłaby być dobą odskocznią i próbą ujarzmienia diabelskich dusz młodych ludzi. Te lekcje religii, z którymi się spotykamy to najczęściej kpiny. Czy ktoś miał dobrego katechetę w swojej szkole? W swoim życiu gdzieś napotkał kompetentną osobę? Jaki jest sens tego przedmiotu skoro jest wciąż wyśmiewany, wyszydzany, po co w tym cyrku uczestniczyć?

W całym polskim szkolnictwie panuje wielki chaos i można sobie narzekać, ale nic konkretnego to nie przyniesie. Gdzieś napotkałem temat by tworzyć koła młodych racjonalistów - bardzo ciekawy pomysł. Pomyślcie by coś podobnego tworzyć u siebie. Szkoły, oświaty nie zmienicie, ale dlaczego nie postarać się zmieniać otoczenia wokół siebie?
pintapalec (103 punktów)
Coś mi się widzi że Polska w dalszym ciągu nie jest wolna.Prawica katolicka zamieniła tylko czerwonego okupanta z Moskwy na czarnego okupanta z Watykanu.z tym czarny okupant jest gorszy od czerwonego.Bo chociaż tacy sami złodzieje to jednak czerwoni nie wchodzili nam z brudnymi buciorami do naszego życia rodzinnego i intymnego jak robi to czarna mafia..
Ners (12 punktów)
>Coś mi się widzi że Polska w dalszym ciągu nie jest wolna.Prawica katolicka zamieniła tylko czerwonego okupanta z Moskwy na czarnego okupanta z Watykanu.z tym czarny okupant jest gorszy od czerwonego.Bo chociaż tacy sami złodzieje to jednak czerwoni nie wchodzili nam z brudnymi buciorami do naszego życia rodzinnego i intymnego jak robi to czarna mafia..

Bez przesady. Komuna nigdy nie będzie lepsza od tego "czarnego okupanta". Sam nie wiem, jak możesz obie sprawy do siebie porównywać.
24-03-2012 23:45 
 Ocena 8 na 8
pintapalec (103 punktów)
.
>Bez przesady. Komuna nigdy nie będzie lepsza od tego "czarnego okupanta". Sam nie wiem, jak możesz obie sprawy do siebie porównywać.
A można porównywać bo urodziłem się zaraz po II wś i wychowywałem się za komuny i chodziłem też na religię choć nie musiałem.Większość z nas chodziła z własnej woli do kościoła i nie było przymusu jak jest teraz.Nauczyciele nie prowadzali dzieci na siłę do kościoła na rekolekcję sami chodziliśmy po lekcjach w szkole.I księża nie straszyli złymi stopniami albo że nie dopuszczą cię do komunii jak jest teraz. I obserwuję i słyszę jak dzieci idące do komunii stresują się czy ksiądz dopuści je do komunii.I to było w czasach tej wstrętnej komuny i komuniści nie wtrącali się moim rodzicom jak mają żyć i co mają i jak robić w łóżku.A kler katolicki do wszystkiego się wtrąca i wszystkich poucza tylko że sam nie przestrzega norm jakie innym narzuca prawem kaduka i terroru religijnego.I dlatego kościół katolicki będzie się rozpadał bo ludzie coraz bardziej mają dość terroru tej czarnej przestępczej mafii.
Ners (12 punktów)
>.
>>Bez przesady. Komuna nigdy nie będzie lepsza od tego "czarnego okupanta". Sam nie wiem, jak możesz obie sprawy do siebie porównywać.
>A można porównywać bo urodziłem się zaraz po II wś i wychowywałem się za komuny i chodziłem też na religię choć nie musiałem.Większość z nas chodziła z własnej woli do kościoła i nie było przymusu jak jest teraz.Nauczyciele nie prowadzali dzieci na siłę do kościoła na rekolekcję sami chodziliśmy po lekcjach w szkole.I księża nie straszyli złymi stopniami albo że nie dopuszczą cię do komunii jak jest teraz. I obserwuję i słyszę jak dzieci idące do komunii stresują się czy ksiądz dopuści je do komunii.I to było w czasach tej wstrętnej komuny i komuniści nie wtrącali się moim rodzicom jak mają żyć i co mają i jak robić w łóżku.A kler katolicki do wszystkiego się wtrąca i wszystkich poucza tylko że sam nie przestrzega norm jakie innym narzuca prawem kaduka i terroru religijnego.I dlatego kościół katolicki będzie się rozpadał bo ludzie coraz bardziej mają dość terroru tej czarnej przestępczej mafii.
>

To fakt, wybacz, źle odczytałem Twoją wcześniejszą wiadomość.

Problemem jest też, że w większości domów w Polsce religia chrześcijańska jest traktowana jako sucha tradycja, zwyczaj, jedyna słuszna postawa, którą przyjmuje się z pokolenia na pokolenie. A skoro młodzież odchodzi od konserwatywnego obrazu polskiego domu, odchodzi na bok również religia, która nie jest traktowana w odpowiedni sposób.

Kler także działa na swoją niekorzyść przez co coraz mniej młodych zwraca się do Boga ze względu na instytucję jaką jest kościół (niekompetentne grono katechetów, pedofilia, radio Maryja, sprawa krzyża). Ja sam nie miałem nigdy żadnych złych przygód z kościołem, dość prędko odszedłem od niego i odkąd się odciąłem, nie czuję na sobie presji "czarnej mafii" w swoim życiu.

Wszystkie te obrzędy (chrzest, komunia, bierzmowania, często też śluby) są traktowane jako takie punkciki, które trzeba w swoim życiu odhaczyć. Masa błędów i nieścisłości, afery, prowokacje, siła polskiego kościoła maleje.

Zresztą, kościół jako taka mafia działa na przestrzeni setek lat, nic się nie zmieniło.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365