Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wyciąg mądrych cytatów z JP2

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
05-05-2011 23:10Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Wyciąg mądrych cytatów z JP2
Ocena 2 na 8
Przez 'mądre' rozumiem takie które niosą jak najbardziej uniwersalne prawdy o życiu i na życie:

1. "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

2. "Dopóki zwycięstwo jednych w klęsce drugich, dopóty żadna klęska nie jest ostatnia."

3. "Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność."

4. "Jesteśmy tym bogatsi im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić."

5. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali."

6. "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia."

7. "Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne.... Tylko dziś jest Twoje."

8. "Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę."

To jest moje zdanie - co Wy o tym sądzicie ?

PS> Sens w jaki ja je rozumiem może być inny od zamierzonego.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

05-05-2011 23:27
 Ocena 20 na 22
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Jak dostatecznie długo będziesz rozmawiać z dowolnym, zwykłym człowiekiem, to też możesz od niego usłyszeć wiele słów, które do ciebie trafią. Dlatego nie widzę sensu wydłubywania na siłę sensownych słów JP2 z morza bezsensu i jałowości.

Galileusz rzekł:
"Nie spotkałem nigdy nikogo tak głupiego, bym nie mógł się czegoś od niego nauczyć."
Ammet (1428 punktów)
> Dlatego nie widzę sensu wydłubywania na siłę sensownych słów JP2 z morza bezsensu i jałowości.

Ja niby też nie, ale z drugiej strony jeżeli przez takie właśnie wydłubywanie moralizujących haseł z patetycznej mowy-trawy ktoś ma stać się w jakiś sposób lepszy to nie jest to jakieś szkodliwe.
06-05-2011 03:27
 Ocena 12 na 12
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Kupa banałów chłopka roztropka, wiejskiego filozofa.
Tylko inny chłopek roztropek, wiejski filozof może zachwycać się "mądrością" takich truizmów i doznawać orgazmu na wieść, że ich autor podczas pauzy lekcyjnej w liceum biegał do cukierni nażreć się ciastek.
MINUS!



Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Nie chodziło o ciastka


"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Nie chodziło o ciastka
Fakt, niektórzy twierdzą, że nie opychał się kremówkami tylko dawał posmakować rurki z kremem.


Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
06-05-2011 06:36
 Ocena 21 na 21
coreless (16088 punktów)

"Wojtyliański Generator Mądrości":

_____________ jest __________________ i wymaga _____________, dlatego powinniśmy bronić _____________, gdyż piękną rzeczą jest ___________________. Stąd nie porzucajmy _______________, kiedy stawką jest _________________. _______________ jest naszym powołaniem, gdy brakuje ___________________ . Nie ma ______________ bez _________________, gdyż nie ma __________________ bez _________________(itp. itd).

Wstaw w dowolne miejsce dowolny wyraz z listy:

solidarność
człowieczeństwo
wolność
nadzieja
prawda
sprawiedliwość
przebaczenie
wiara
miłość/miłosierdzie
życie
braterstwo
przebaczenie
pokój

i zostań Wojtyłą!


Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Chciałem się szerzej na temat rozpisać, ale to jest bezwzględnie najlepsza wypowiedź w wątku, która bezwzględnie demaskuje tę papieską, totalitarną erystykę.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
06-05-2011 13:45 
 Ocena 4 na 4
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Stara, dobra szkoła.


Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
06-05-2011 14:43 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>"Wojtyliański Generator Mądrości":
>Wstaw w dowolne miejsce dowolny wyraz z listy:
>solidarność
>człowieczeństwo
>wolność
>nadzieja
>prawda
no, itd.

Dużą Literą, kurna, Watsonie...
Meretseger (61860 punktów)
Wymyśliłam tytuł dla tego zbioru. Brzmi on: "Encyklopedia truizmów".
Nic odkrywczego, znaczy...

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
06-05-2011 11:22 
 Ocena 4 na 4
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Wymyśliłam tytuł dla tego zbioru. Brzmi on: "Encyklopedia truizmów".
>Nic odkrywczego, znaczy...

Wpisuje się w sposób myślenia Wojtyłowych apologetów.
Kiedy padł pomysł, żeby JP2 nominować do pokojowego Nobla, najsilniejszym argumentem za było, że bardzo chciał pokoju i zawsze w publicznych wystąpieniach apelował o pokój.

Na tej samej zasadzi każde stwierdzenie, które padło z ust JP2, będące obiektywnie słuszne i mądre, uznawane jest za prawdę objawioną, której wcześniej świat nie znał.
Nie ważne, że jest to truizm, na dodatek owoc myśli oświeceniowej, przyjęty przez KK z oporami i parusetletnim opóźnieniem.


"Każde wczoraj było jutrem przedwczoraj"
06-05-2011 20:36 
 Ocena 3 na 3
Shintai (17 punktów)

>Kiedy padł pomysł, żeby JP2 nominować do pokojowego Nobla, najsilniejszym argumentem za było, że bardzo chciał pokoju i zawsze w publicznych wystąpieniach apelował o pokój.

Wszelkiego rodzaju Miss Polonie, Miss World i inne tego typu persony również w każdym swoim publicznym wystąpieniu apelują o pokój na świecie i żeby dzieci w Afryce nie głodowały. Słaba podstawa do Nagrody Nobla.
Fizyk (17637 punktów)
> 3. "Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność."

Było wcześniej:
Cytat:
Czy kto widział, jak biegnie króliczek ulicą?
Czy to widział kto,
czy to widział kto?
W naszym mieści szukali
króliczka ze świcą,
aż dopadli go,
aż znaleźli go... Ho, ho! Ho, ho! Ho, ho!

Zniknął za rogiem
i przepadł jak szyszka.
Ale nie płaczmy, bo
ale nie płaczmy, bo
nie o to chodzi by złowić króliczka,
ale by gonić go,
ale by gonić go,
ale by gonić go!
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Przez 'mądre' rozumiem takie które niosą jak najbardziej uniwersalne prawdy o życiu i na życie:
>1. "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
>lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

JP2 mógłby sam się stosować do swoich maksym. Z dzieleniem to mu nie najlepiej szło, i to właśnie wtedy, gdy miał się czym dzielić.
Ale niektórzy filozofowie twierdzą, że "drogowskaz nie musi chodzić pod drogach, które wskazuje"...

>2. "Dopóki zwycięstwo jednych w klęsce drugich, dopóty żadna klęska nie jest ostatnia."

Można by się sprzeczać.

>3. "Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność."

To bardzo stary kōan ZEN "Droga jest celem".
JP2 wpadł w szpony buddyzmu?

>4. "Jesteśmy tym bogatsi im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić."

Też zalatuje buddyzmem ZEN.

>5. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali."

I dopiero JP2 Ci to uświadomił?

>6. "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia."

Truizm aż boli. Na dodatek sprawiedliwość to nie dla każdego to samo.

>7. "Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne.... Tylko dziś jest Twoje."

Brzmi jak kawałek z wiersza.

>8. "Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć
>przez prawdę."

A co to jest "wolność" i co to jest "prawda"?
Do każdego cytatu powinieneś dołączyć słowniczek, bo JP2 jak każdy "myśliciel" katolicki, lubił wypaczać znaczenia słów.

>To jest moje zdanie - co Wy o tym sądzicie ?

Nic nowego, nic oryginalnego, do tego nieuprawnione twierdzenia podawane jako fakt.

>PS> Sens w jaki ja je rozumiem może być inny od zamierzonego.

Skoro to takie niejednoznaczne, to gdzie ta wielka mądrość?

"Każde wczoraj było jutrem przedwczoraj"
rhotax7 (3947 punktów)
Z przykrością stwierdzam że ten wątek to strzał we własną stopę:


Obalę go za pomocą cytatu z myśli oszusta i aktora:

1. "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

A Ty czym się tutaj z nami dzielisz?

Wypocinami kogoś kto utrzymywał w ciemności miliony/miliardy swymi niby złotymi myślami, przywódcy kraju który od wieków wysysa pieniądze z naszego kraju i osłabia go przez choćby zabieraniu czasu w kościołach i naukę teologii na uczelniach oraz zabiera nam część młodzieży i zamyka ją w zakonach i seminariach.

Zrehabilituj się nowym wątkiem.
finerbijk (17282 punktów)
>To jest moje zdanie - co Wy o tym sądzicie ?

Nie wróżę powstania wojtyłologizmu po tych coelhopodobnych mądrościach. Wstaw przy wolności "wolność w Chrystusie", przy pokoju "pokój boży", do tego "cywilizację śmierci" i jesteśmy w domu (bynajmniej nie Ojca).

Inny cytat z JPII - "Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje" - na pewno często przypomina sobie kler polski, który to odkrył właśnie ile jeszcze mu się należy od państwa. Po prostu, chce nas wzbogacić w imię nauk Największego Syna Tej Ziemi
Olga W. (396 punktów)
>7. "Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne.... Tylko dziś jest Twoje."

Tu sobie poszalał Carpe Diem (Catholic Remix)?
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Przypomina mi to wszystko Drogę Pani Cosmopilite.
Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Spokojnie !

Część osób odpowiedziała tak jakbym podważył jakąś prawdę objawioną, że Wojtyła był wyłącznie głupkiem No miał parę mądrych myśli o świecie - czy to coś złego ?

Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !
06-05-2011 13:36 
 Ocena 2 na 2
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>No miał parę mądrych myśli o świecie
Ależ rozum masz nieprzemakalny, impregnowałeś go wodą święconą?


Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
06-05-2011 13:54 
 Ocena 1 na 1
IllusiveMan (2786 punktów)
>Spokojnie !
>Część osób odpowiedziała tak jakbym podważył jakąś prawdę objawioną, że Wojtyła był wyłącznie głupkiem No miał parę mądrych myśli o świecie - czy to coś złego ?
>
Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !


No to jest coś złego , bo mówi tłumom co innego , a te głupio słuchają, a robi dokładnie co innego. I potem nie można wytłumaczyć ludziom z tego tłumu że to wszystko to jedno wielkie kłamstwo. Mądre myśli to ja też mam , często po kilku procentach , ale nie wchodzę tutaj specjalnie i zakładam takie durne wątki.

Grow up or die - Bill Maher;
"We need a leader, and surround him with the brightest, the toughest, the deadliest allies we can find. The team will have to be strong, their resolve unquestionable." - The Illusive Man

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365