Moim zdaniem wszystkie dotychczasowe próby odpowiedzi na pytanie 'dlaczego w ogóle coś istnieje' były grą słów, unikającą prawdziwej istoty tego zagadnienia. Nomenklatura która przy tej okazji narosła, bardziej je zaciemniła niż cokolwiek wyjaśniła.
Poniżej nakreślam kierunki badań które mogą przyczynić się do poznania prawdy lub wykazania, że to pytanie jest nienaukowe i nie można na nie odpowiedzieć w ramach naszej percepcji.
Wcześniej parę cytatów:
"Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków." Stephen Hawking, 1991
"Ponieważ istnieją takie prawa jak grawitacja wszechświat dlatego, że może to zrobić, stworzy się sam z niczego. Spontaniczne stworzenie jest przyczyną dla której istnieje raczej coś niż nic, wyjaśnia istnienie wszechświata. Nie jest konieczne przywoływanie Boga by zapalić lont i wprawić wszechświat w ruch." Stephen Hawking, 2010
"To pytanie pozostanie bez odpowiedzi, nawet po sformułowaniu najdoskonalszej teorii wszystkiego" Steven Weinberg
Ja uważam, że badania jakie mogą przynieść tu postęp to badania nad nieskończonością, losowością, złożonością, ...:
1) Teoria PCF Saharona Shelaha wydaje się najbardziej zaawansowanym stadium tego co rozpoczął Cantor nieco ponad 100 lat temu - sam nazywał to 'badaniem myśli Boga'. link:
pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_PCF2) Gregory Chaitin z kolei rozwinął to co zapoczątkował Goedel, dochodząc do zadziwiającego wniosku, że w pewnym sensie losowa jest nawet arytmetyka liczb naturalnych. link:
en.wikipedia.org/wiki/Chaitin3) Poszukiwanie logicznych paradoksów łączących te dwa pojęcia jak np.
pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Bertranda czy
en.wikipedia.org/wiki/Two_envelopes_problem . Bez względu na proponowane rozwiązania, wymagają one wprowadzania nowego, ścisłego języka pojęciowego.
4) Teorie fraktali, które pokazują jak z czegoś prostego można osiągnąć dowolną, nieregularną złożoność jak np.
pl.wikipedia.org/wiki/Zbiór_Mandelbrota .
5) Ogólnie cała teoria złożoności, co świetnie przybliża cykl Vinod K. Wadhawana opublikowany na racjonaliście, link:
www.racjon(*)q,Zlozonosc.wyjasniona.czesc.1 lub w poprawionym i rozszerzonym wydaniu książkowym. link:
www.racjonalista.pl/ks.php/k,19806) I dużo (?) więcej...
I kto to wszystko zrozumie ? Przy dzisiejszej specjalizacji nauki, chyba tylko sztuczna inteligencja komputerowa, o ile uda się taką stworzyć - i może wtedy nam wyjaśni 'dlaczego w ogóle coś istnieje'.
PS> Założę się, że zacznie tak: "Na 'początku' była Nieskończona, Losowa Nicość. Pętle Istnienia to..."

CJ, miłośnik Nauki.