Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego nie Nic ? Badania nad nieskończonością,losowością,złożonością

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
09-05-2011 17:29Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Dlaczego nie Nic ? Badania nad nieskończonością,losowością,złożonością
Moim zdaniem wszystkie dotychczasowe próby odpowiedzi na pytanie 'dlaczego w ogóle coś istnieje' były grą słów, unikającą prawdziwej istoty tego zagadnienia. Nomenklatura która przy tej okazji narosła, bardziej je zaciemniła niż cokolwiek wyjaśniła.

Poniżej nakreślam kierunki badań które mogą przyczynić się do poznania prawdy lub wykazania, że to pytanie jest nienaukowe i nie można na nie odpowiedzieć w ramach naszej percepcji.

Wcześniej parę cytatów:

"Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków." Stephen Hawking, 1991

"Ponieważ istnieją takie prawa jak grawitacja wszechświat dlatego, że może to zrobić, stworzy się sam z niczego. Spontaniczne stworzenie jest przyczyną dla której istnieje raczej coś niż nic, wyjaśnia istnienie wszechświata. Nie jest konieczne przywoływanie Boga by zapalić lont i wprawić wszechświat w ruch." Stephen Hawking, 2010

"To pytanie pozostanie bez odpowiedzi, nawet po sformułowaniu najdoskonalszej teorii wszystkiego" Steven Weinberg

Ja uważam, że badania jakie mogą przynieść tu postęp to badania nad nieskończonością, losowością, złożonością, ...:

1) Teoria PCF Saharona Shelaha wydaje się najbardziej zaawansowanym stadium tego co rozpoczął Cantor nieco ponad 100 lat temu - sam nazywał to 'badaniem myśli Boga'. link: pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_PCF

2) Gregory Chaitin z kolei rozwinął to co zapoczątkował Goedel, dochodząc do zadziwiającego wniosku, że w pewnym sensie losowa jest nawet arytmetyka liczb naturalnych. link: en.wikipedia.org/wiki/Chaitin

3) Poszukiwanie logicznych paradoksów łączących te dwa pojęcia jak np. pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Bertranda czy en.wikipedia.org/wiki/Two_envelopes_problem . Bez względu na proponowane rozwiązania, wymagają one wprowadzania nowego, ścisłego języka pojęciowego.

4) Teorie fraktali, które pokazują jak z czegoś prostego można osiągnąć dowolną, nieregularną złożoność jak np. pl.wikipedia.org/wiki/Zbiór_Mandelbrota .

5) Ogólnie cała teoria złożoności, co świetnie przybliża cykl Vinod K. Wadhawana opublikowany na racjonaliście, link: www.racjon(*)q,Zlozonosc.wyjasniona.czesc.1 lub w poprawionym i rozszerzonym wydaniu książkowym. link: www.racjonalista.pl/ks.php/k,1980

6) I dużo (?) więcej...

I kto to wszystko zrozumie ? Przy dzisiejszej specjalizacji nauki, chyba tylko sztuczna inteligencja komputerowa, o ile uda się taką stworzyć - i może wtedy nam wyjaśni 'dlaczego w ogóle coś istnieje'.

PS> Założę się, że zacznie tak: "Na 'początku' była Nieskończona, Losowa Nicość. Pętle Istnienia to..."

CJ, miłośnik Nauki.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

spellbinder (8577 punktów)Odp: Dlaczego nie Nic ? Badania nad nieskończonością,losowością,złożon
"Dlaczego" jest tylko naszym konstruktem myślowym. "Dlaczego" - nie istnieje.

Ludzki mózg jest tak skontruowany, że stara się szukać wytłumaczenia danego zjawiska, przy jednoczesnym zawodalaniu się byle odpowiedzią.

Samo "dlaczego" jest również zabawnym słowem, bo sugeruje w tym wszystkim jakiś sens głęboki. "Dlaczego" dotyczy każdej możliwej zależności - od "dlaczego kaczka lata", po "dlaczego muszę się uczyć do matury" - pyatnie stawiane zarówno w nauce, jak i we wróżbiarstwie.

"Bo tak" odpowiedzią na "dlaczego" nie jest, kiedy szukamy w czymś metafizycznego sensu, a tak to się jednak kojarzy, kiedy pytamy "dlaczego coś istnieje".

Wszelkie tego typu rozterki mnie szalenie bawią. To jakby trzech mędrców na pustyni usiadło nad pustą manierką, każdy z nich zdycha z pragnienia, a oni pytają się - "dlaczego w manierce była dziura". I próbują odpowiedzieć, wysnuwając hipotezy - a może koń zahaczył o kaktus, a może ktoś specjalnie, dla żartu przebił... ale dlaczego miałby przebijać dla żartu? Dyskusja schodzi na dywagacje dotyczące ludzkiej natury.

Podczas gdy "mędrcy" stoją przed faktem. "Manierka JEST pusta. Co teraz?".
DEmonizer (4893 punktów)
Dokładnie

Pozdrawiam
09-05-2011 21:00 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>przy jednoczesnym zawodalaniu się byle odpowiedzią.
Właśnie, za woda lani w odpowiedziach.

>Samo "dlaczego" jest również zabawnym słowem
Masz rację, lepszym byłoby "jak".
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Boję się otwierać takie tematy, naprawdę...

>Wcześniej parę cytatów:

Wiesz że Hawking zmienił zdanie na takie jak Twoje? Te cytaty są nieaktualne niestety.

Do reszty nie mam siły ustosunkować się w tej chwili.


"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>Wiesz że Hawking zmienił zdanie na takie jak Twoje? Te cytaty są nieaktualne niestety.
>Do reszty nie mam siły ustosunkować się w tej chwili.

To widać, bo kolejny cytat to jest właśnie Hawking 2010.
Poza tym dlaczego Hawking2010>Hawking1991 ?
20 lat temu to też był mądry gość z głębokimi przemyśleniami.

Zresztą - te cytaty były tylko po to aby pokazać 3 różne punkty widzenia. To, że się zmieniają u danych osób nie znaczy, że poprzednie zostały obiektywnie obalone

Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !
Jacholek (5699 punktów)
>Moim zdaniem wszystkie dotychczasowe próby odpowiedzi na pytanie 'dlaczego w ogóle coś istnieje'
Dlatego cos istnieje bo mozemy stawiac to pytanie, to znaczy ze istniejemy. Zasada antropiczna (anthropic principle).
Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
>Dlatego cos istnieje bo mozemy stawiac to pytanie, to znaczy ze istniejemy.
To jest najjaskrawszy przykład gry słów, która nic nie tłumaczy

Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !
Jacholek (5699 punktów)
>To jest najjaskrawszy przykład gry słów, która nic nie tłumaczy
Czyzby ? Polecam wiec www.skepdic.com/anthropic.html do lektury.
W wersji orginalnej:" the Universe only exists because we perceive it". Wydaje sie trywialne
a jednak cos w tym jest glebszego anizeli tylko gra slow.
Scorp (5381 punktów)
>'dlaczego w ogóle coś istnieje'

Coś (w ogóle) i Nic (w ogóle) są równoważne, zgoda. Tak jak istnieć (w ogóle) i nie istnieć. Ale sęk w tym, że nie ma 'istnieć w ogóle'. Zawsze istnieje się jako.
Dlatego coś (istnieć jako coś) jest bardziej prawdopodobne, niż nie istnieć.
Dlatego jest raczej coś niż nic - i dlatego w ogóle coś istnieje. Bo musi istnieć jako. Na różne sposoby.
-

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365