 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-10-2009 08:09 | rudyment (3233 punktów) | Zmarł Marek Edelman.
12 na 12 | wiadomosci.onet.pl/2053990,11,1,1,item.html"W zasadzie najważniejsze jest samo życie. A jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo, co jest najważniejsze" Autor tych słów odszedł wczoraj... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 6 | placownik (17853 punktów) |
Odszedł Człowiek.
Już za chwilę Kamińscy, Chlebowscy i reszta tego tałatajstwa rozpocznie medialne egzekwie przy grobie zmarłego. I gdybyż kierowała nimi nadzieja na to, że choć drobna część człowieczeństwa Marka Edelmana przylgnie do nich przy tej okazji. Ale nie. Człowieczeństwo jest w tym sezonie słabo punktowane. A oni będą walczyli o słupki.
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
 | 3 na 3 | rudyment (3233 punktów) | > Człowieczeństwo jest w tym sezonie słabo punktowane. A oni będą walczyli o słupki.
Ech, a w którym sezonie było inaczej? Ale verba docent, exempla trafunt. Wolę czyny niż słowa
Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
|
|
|  | 2 na 2 | marcus (876 punktów) | >Ale verba docent, exempla trafunt. Wolę czyny niż słowa
"Podejmowane decyzje są manifestacją osobowości" - Marek Edelman
Choć droga jest bez końca, pozornie bez znaczenia, to mniemam, że mam powody, by drogi swej nie zmieniać...
|
|
9 na 9 | Michał Żelazny (1528 punktów) | A mnie za to przerażają komentarze pod wpisami zamieszczonymi na największych polskich portalach. Na palcach można policzyć te, w których ktoś potrafi uszanować to kim był ten człowiek. Dla większości liczy się to że był Żydem. I jak to Żyd - samo zło. Opluwanie zmarłego? Dla p*****nej bandy hipokrytów, katopolaków, nie jest większym problem. 20, albo 30 lat na karku raptem mają, gówno widzieli, ale nie - trzeba się przecież wypowiedzieć o czymś, o czym nie mają pojęcia. O czymś, co działo się w czasach, które były złe, które zmieniały ludzi, relatywizowały moralność. Nie można wyrwać postaci z kontekstu historycznego. Ludzi należy postrzegać przez czasy w których żyli. I nie bluzgać na tych, którzy nie mają już możliwości odpowiedzieć.
|
|
 | 3 na 3 | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | >A mnie za to przerażają komentarze pod wpisami zamieszczonymi na największych polskich portalach. Na palcach można policzyć te, w których ktoś potrafi uszanować to kim był ten człowiek. Dla większości liczy się to że był Żydem. I jak to Żyd - samo zło. Opluwanie zmarłego? Dla p*****nej bandy hipokrytów, katopolaków, nie jest większym problem. 20, albo 30 lat na karku raptem mają, gówno widzieli, ale nie - trzeba się przecież wypowiedzieć o czymś, o czym nie mają pojęcia. O czymś, co działo się w czasach, które były złe, które zmieniały ludzi, relatywizowały moralność. Nie można wyrwać postaci z kontekstu historycznego. Ludzi należy postrzegać przez czasy w których żyli. I nie bluzgać na tych, którzy nie mają już możliwości odpowiedzieć.
Dlatego jak ognia unikam czytania komentarzy pod artykułami na portalach typu onet, wp, Gazeta... Jestem na to za nerwowa i tracę złudzenia, że coś się w Polsce zmieni, a tego nie lubię...
|
|
|  | 3 na 3 | Michał Żelazny (1528 punktów) | >Dlatego jak ognia unikam czytania komentarzy pod artykułami na portalach typu onet, wp, Gazeta... Jestem na to za nerwowa i tracę złudzenia, że coś się w Polsce zmieni, a tego nie lubię...
A ja bym chciał, żeby ludzie, zwłaszcza moi rówieśnicy, po prostu nauczyli się myśleć. Żeby zdobyli jakąś, jakąkolwiek wrażliwość. Żebym nie zwracał powszechnej uwagi, podnosząc jeża z warszawskiej ulicy i przenosząc go na trawnik. Żeby to było naturalne, że pomaga się słabszym, tym którzy sami nie mogą sobie dać rady. Dla jeżyka za wysoki był krawężnik, wielu ludzi też spotyka na swojej drodze progi których nie potrafi przejść. Przykro tylko, gdy tym progiem okazuje się właśnie wrażliwość i szacunek. I brak zgody na zwykłe zło.
|
|
 | | Kelly (2051 punktów) | >20, albo 30 lat na karku raptem mają, gówno widzieli Powiedziałabym, że w dużej mierze raczej 10 - 13.
|
|
|  | | Michał Żelazny (1528 punktów) | >Powiedziałabym, że w dużej mierze raczej 10 - 13.
Gdyby tak było, to bym tak nad tym nie ubolewał. Niestety, to są ludzie dorośli, przynajmniej w świetle prawa.
|
|
| lukaszewicz (5674 punktów) |
>Autor tych słów odszedł wczoraj...
To smutne.
|
|
4 na 4 | karolina m. (380 punktów) | Brak słów, żeby przecenić to, co przeżył, czego dokonał i jakim udało mu się pozostać człowiekiem wobec tego wszystkiego. Ogromny szacunek.
|
|
2 na 2 | molly_grue (35 punktów) | Odszedł jedyny człowiek, który był dla mnie autorytetem.Niech spoczywa w pokoju.
|
|
8 na 8 | lotrek (14275 punktów) |
> Autor tych słów odszedł wczoraj...קדיש kadisz...Markowi Edelmanowi: www.youtube.com/watch?v=-_Odl9vW3_4
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
 | 4 na 4 | Autografka (10638 punktów) | Piękne.
Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]
|
|
4 na 4 | xarion (917 punktów) | >Autor tych słów odszedł wczoraj... Każdy kiedyś odejdzie... Ale nie każdy coś po sobie pozostawi... Chociażby... cokolwiek...
"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison
|
|
| rexus (2343 punktów) | > wiadomosci.onet.pl/2053990,11,1,1,item.html> "W zasadzie najważniejsze jest samo życie. A jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A> potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo, co jest najważniejsze"> Autor tych słów odszedł wczoraj...Wszyscy umrzemy
|
|
 | | Michał Żelazny (1528 punktów) | >Wszyscy umrzemy
Non omnis moriar.
|
|
1 na 1 | JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów) | Jestem wdzięczny za ten wątek. Marek Edelman powiedział jeszcze: "Zamiast klepać zdrowaśki, postaraj się lepiej o suchara...". To największa prawda filozoficzna. Jedyny znany mi Człowiek, który zamiast rozprawiać o moralności, po prostu ową moralność czynił. Marek Edelman przeżył shoah, piekło na ziemi, a przecież całym życiem służył ludziom. Cześ Jego pamięci, oby trwała przez wszystkie ludzkie pokolenia...
JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
 | 1 na 1 | Tomasz J. Niedziałkowski (242 punktów) | Odszedł Człowiek Wielki, jak czytam antysemickie komentarze na "onetach" i innych takich, to wzbiera we mnie fala obrzydzenia. Głupota wielu z moich rodaków po prostu poraża. Nie dziwię się zbitkom myślowym typu: "Polak=antysemita", w sporej mierze, tego typu określenia nie mijają się z prawdą niestety. Widząc ile hektolitrów żółci, nienawiści wylewają moi współplemieńcy na słowo "Żyd"- pogromy w Kielcach czy Jedwabnem nie wydają się być tylko odległą, zupełnie już nierealną przeszłością.
|
|
|  | 1 na 1 | JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów) | > Odszedł Człowiek Wielki, jak czytam antysemickie komentarze na "onetach" i innych takich, to wzbiera we mnie fala obrzydzenia.We mnie również.  Wielcy jednak nie przejmują się oceną maluczkich. Oni robią swoje, niezależnie od głosów gawiedzi. Między innymi na tym polega ich wielkość. A "Onet.pl"? nawet tam nie zaglądam. Podobnie jak nie czytam "Wprost", "Trybuny","Rzepy" i jeszcze wielu innych (nie mówię o tabloidach, to już pukanie w dno - od spodu rzecz jasna). Pozdrawiam. JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|