Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kilka pytań: Prawa Kojarzenia Arystotelesa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-07-2011 13:33Binarysta (43 punktów)Kilka pytań: Prawa Kojarzenia Arystotelesa
Witam.

Mam parę ciekawych pytań dotyczących Praw Kojarzenia:
1.Kojarzenie przez styczność w czasie
2.Kojarzenie przez styczność w przestrzeni
3.Kojarzenie przez podobieństwo
4.Kojarzenie przez kontrast

Pierwsze i drugie prawo zdaje się można połączyć w jedno, bowiem otrzymywane bodźce, które są kojarzone, nie są dostarczane w całej porcji na Raz tj. np. cały obraz który mamy przed sobą, tylko każda jednostka informacji kolejno po sobie. Załóżmy teoretyczny obraz dwóch owoców, pomarańczy po lewej i cytryny po prawej, nie możesz w żaden sposób wymówić w jednej chwili obu przedmiotów, a najczęściej wymówisz od lewej do prawej "widzę pomarańczę i cytrynę". Styczność w przestrzeni można sprowadzić do styczności w czasie, jeśli uwzględnimy kolejność dostarczania bodźców. A co Wy o tym myślicie?

Inne pytanie dotyczy prawa podobieństwa i kontrastu. Na czym mogłoby polegać kojarzenie na podstawie podobieństw? Ja zawsze muszę wyróżnić co najmniej jedną cechę obiektu, by znaleźć doń podobny lub przeciwny. Zapewne w wypadku kiedy tego nie robimy - nie wymieniamy cech - a i tak nagle do głowy przychodzi nam podobieństwo bądź kontrast to i tak zapewne nieświadomie wyodrębniamy cechy, które zestawiamy. Jeśli tak, to ciekawy jest przypadek kontrastu. Znajdując cechę roweru - może jechać - przeciwną znajdujemy przez negację - nie może jechać - kamień. Czy taka zdolność do negacji to podstawowa umiejętność? Czy człowiek dopiero uczy się jej na drodze wychowania?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rhotax7 (3947 punktów)
>lewej i cytryny po prawej, nie możesz w żaden sposób wymówić w jednej chwili obu przedmiotów, a
>najczęściej wymówisz od lewej do prawej "widzę pomarańczę i cytrynę". Styczność w przestrzeni można
>sprowadzić do styczności w czasie, jeśli uwzględnimy kolejność dostarczania bodźców. A co Wy o tym
>myślicie?

Jeśli weżmiemy pod uwagę kolejność dostarczania bodżców to wcale nie są uzależnione od kolejności ich następowania w przestrzeni a....
Od ważnosci informacji jakie ze sobą niosą.
Oto teza Ma.....a teraz dowodzik .
Jeśli widzisz po lewej dziecię a po prawej Breivika z MP5 i ogniem z lufy wypelzajacym to najpierw Twój mózg zareaguje na zagrożenie a nie na mlodziez z Partii Pracy obrywającej kulę 9 mm para.

>do głowy przychodzi nam podobieństwo bądź kontrast to i tak zapewne nieświadomie >wyodrębniamy cechy,które zestawiamy.

To proste naraz nasz mózg porównuje wszystkie dane równolegle i szuka podobieństw.

>Czy człowiek dopiero uczy się jej na drodze wychowania? (kontrastu)

Przypuszczam iż to algorytm jaki nabywamy/doskonalimy.
Ale mogę się mylić.
Binarysta (43 punktów)
>Jeśli weżmiemy pod uwagę kolejność dostarczania bodżców to wcale nie są uzależnione od kolejności ich następowania w przestrzeni a....
>Od ważnosci informacji jakie ze sobą niosą.
>Oto teza Ma.....a teraz dowodzik .
>Jeśli widzisz po lewej dziecię a po prawej Breivika z MP5 i ogniem z lufy wypelzajacym to najpierw Twój mózg zareaguje na zagrożenie a nie na mlodziez z Partii Pracy obrywającej kulę 9 mm para.

Zgadzam się, ale za nim mózg oceni ważność tych informacji najpierw musi je dostać, wszystkie za nim określi które są najważniejsze ze swojego pola widzenia, a dostaje je kolejno po sobie na osi czasu.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365