 |
2 biliony dolarów - co z nimi zrobić? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-02-2016 21:12 | Marek Glazer (755 punktów) | 2 biliony dolarów - co z nimi zrobić?
5 na 5 |  Na rysunku widać 1 bilion dolarów (1.000.000.000.000$). Łączne wydatki świata na wojsko to ok. 1,7 bln $ ( www.global(*)om/defense-spending-budget.asp). Uwzględniając pozostałe wydatki takie jak wywiad, liczbę tę spokojnie można zaokrąglić do 2 biliardów dolarów na rok. Dla zaznaczenia skali: USA na wojsko wydaje 581 mld $, a NASA dostaje 19 mld $. Polska na wojsko każdego roku wydaje 9,4 mld $, a łączny budżet ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) to zaledwie 5,2 mld $. Budżet WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) która broni ludzkość przed chorobami, wynosi zaledwie 4 mld $ (pozostałe 4 mld uzyskuje z dotacji charytatywnych). Łazik "Curiosity" - najnowocześniejszy robot badający obce ciało niebieskie, kosztował łącznie 2,5 mld $. Popularny ostatnio ośrodek badawczy LIGO który wykrył fale grawitacyjne kosztował łącznie 0,620 mld $. (PONIŻEJ ZAŁĄCZAM KILKA CIEKAWYCH WYKRESÓW NA TEN TEMAT) Osobiście wydaje mi się, że priorytety naszego gatunku są postawione na głowie! Śmiało możecie dyskutować o tym, czy obecne światowe wydatki na wojsko są adekwatne czy też nie. Nie twierdzę, że jest ono bezużyteczne i nie o to chciałbym Was zapytać. Moje pytanie jest bardziej hipotetyczne. Wyobraźcie sobie fikcyjną sytuację w której nagle cała ludzkość przestaje mieć potrzebę posiadania wojska. W budżecie całego świata pojawia się więc niespodziewane 2.000.000.000.000$ na rok które TRZEBA na coś wydać...i to TY decydujesz co z tymi pieniędzmi zrobić! Śmiało weź sobie 1 miliard $ na swoje zachcianki ale resztę wydaj na potrzeby świata  Na co byś to wydał(a)? Oto kilka moich pomysłów z którymi mam nadzieję, wszyscy by się zgodzili:6 mld $ - tyle potrzeba wydać aby całkowicie usunąć polio za pomocą szczepionek. [E] 8 mld $ - wydałbym na opanowanie światowej epidemii gruźlicy na każdy rok (diagnoza, leczenie, prewencja - bez badań nad nowymi lekami). Obecnie brakuje 2 mld $ każdego roku na ten cel. Po opanowaniu epidemii liczba przypadków zachorowań będzie drastycznie spadać. Warto wiedzieć, że 1/3 ludzkości jest lub była zarażona prątkami gruźlicy. U wielu osób choroba ta postępuje bezobjawowo lub jest w uśpieniu. Jakkolwiek jedno na dziesięć uśpionych zakażeń w późniejszym czasie ulegnie aktywacji prowadząc, nawet do śmierci połowy chorych. Każdego roku na gruźlicę zostaje zainfekowanych ~10 milionów osób, z czego ginie ~1,5 miliona. [F] 10 mld $ - koszt wysłania 4 osób na powierzchnię Księżyca. Najwyższy czas tam wrócić! 40 mld $ - koszt zbudowania stałej bazy na Księżycu zdolnej produkować paliwo z lokalnych surowców. Jej powstanie może okazać się przełomowe w eksploracji kosmosu. Dostęp do taniego paliwa kosmicznego i wydobywanie Helu-3 drastycznie zapoczątkują przemysł kosmiczny i zmniejszą koszty innych takich operacji. 54 mld $ - całkowity koszt eradykacji malarii na świecie. 3,2 miliarda ludzi narażonych jest na kontakt z tą chorobą. ~200 milionów osób jest nią zakażonych każdego roku, a ~450.000 umiera z tego powodu. 180 mld $ - wysłanie załogowej misji na Marsa korzystając ze sprawdzonych technologii. W sumie 300 mld $. Pozostało jeszcze 1700 mld $ do wydania na ten rok. Co proponujecie?     | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Rupson (1793 punktów) | >Oto kilka moich pomysłów z którymi mam nadzieję, wszyscy by się zgodzili:6 mld $ - tyle potrzeba wydać aby całkowicie usunąć polio za pomocą szczepionek. [E] -Pieniądze to nie wszystko. Gorsza jest religijna ciemnota, która nie powala szczepić dzieci. W krajach gdzie panuje "religia pokoju" lekarze byli atakowani i wypędzani, zdarzało się za kazano im wypić szczepionki. Akurat chodziło o polio. Dla nich ważniejsza jest wola Allaha, której nie wolno zmieniać...mimo iż twierdzą, że to niemożliwe...no właśnie z głupotą nie wygrasz. Stąd niestety potrzeba funduszy na broń, by tacy durnie swoich dzikich praw nie narzucali innym.
|
|
 | 5 na 5 | DyktaFon (9281 punktów) | > >Oto kilka moich pomysłów z którymi mam nadzieję, wszyscy by się zgodzili:6 mld $ - tyle potrzeba wydać aby całkowicie usunąć polio za pomocą szczepionek. [E]> -Pieniądze to nie wszystko. Gorsza jest religijna ciemnota, która nie powala szczepić dzieci. W krajach gdzie panuje "religia pokoju" lekarze byli atakowani i wypędzani, zdarzało się za kazano im wypić szczepionki. Akurat chodziło o polio. Dla nich ważniejsza jest wola Allaha, której nie wolno zmieniać...mimo iż twierdzą, że to niemożliwe...no właśnie z głupotą nie wygrasz. Stąd niestety potrzeba funduszy na broń, by tacy durnie swoich dzikich praw nie narzucali innym.Proponuję zacząć od siebie, zamiast zaglądać za oceany. U nas w Polsce ciemnoty religijnej jest tyle, żebyśmy spożytkowali cały ten fundusz na jej wyrugowanie... a i tak nie byłoby pewności, że starczy
|
|
|  | 3 na 3 | Rupson (1793 punktów) | > >>Oto kilka moich pomysłów z którymi mam nadzieję, wszyscy by się zgodzili:6 mld $ - tyle potrzeba wydać aby całkowicie usunąć polio za pomocą szczepionek. [E]> >-Pieniądze to nie wszystko. Gorsza jest religijna ciemnota, która nie powala szczepić dzieci. W krajach gdzie panuje "religia pokoju" lekarze byli atakowani i wypędzani, zdarzało się za kazano im wypić szczepionki. Akurat chodziło o polio. Dla nich ważniejsza jest wola Allaha, której nie wolno zmieniać...mimo iż twierdzą, że to niemożliwe...no właśnie z głupotą nie wygrasz. Stąd niestety potrzeba funduszy na broń, by tacy durnie swoich dzikich praw nie narzucali innym.> Proponuję zacząć od siebie, zamiast zaglądać za oceany. U nas w Polsce ciemnoty religijnej jest tyle, żebyśmy spożytkowali cały ten fundusz na jej wyrugowanie... a i tak nie byłoby pewności, że starczy  > -Proponuję nie zmieniać od razu tematu jak feministki, gdy tylko ktoś zacznie krytykować islam, to od razu "a u nas....." Nigdy i nigdzie naszej ciemnoty nie broniłem, wręcz przeciwnie. Spokojnie, jeszcze nie raz do niej nawiążę, nie wszystko na raz. Ale jeśli ktoś chce jakieś fundusze przeznaczać na walkę tu akurat z polio, to proponuję też zauważyć gdzie występuje problem z tą chorobą, gdzie ona powraca? Wypada też widzieć różnicę zagrożeń. Chyba u nas nikt nie napada na lekarzy, ani nie broni szczepić się tym, którzy chcą? Poza tym to nie jest za oceanem tylko "rzut beretem" od nas, a biorąc pod uwagę masowy napływ muzułmanów do Europy to już bliziutko.
|
|
| |  | 3 na 3 | romaro (25211 punktów) | >Poza tym to nie jest za oceanem tylko "rzut beretem" od nas, a biorąc pod uwagę masowy napływ muzułmanów do Europy to już bliziutko. Tym bardziej uzasadniona jest uwaga "a u nas" - "a u nas" powstała grupa parlamentarna, dywagująca - szczepić, nie szczepić. To jest przykład epidemii głupoty z naszego podwórka.
|
|
| | |  | | Rupson (1793 punktów) | >>Poza tym to nie jest za oceanem tylko "rzut beretem" od nas, a biorąc pod uwagę masowy napływ muzułmanów do Europy to już bliziutko. >Tym bardziej uzasadniona jest uwaga "a u nas" - "a u nas" powstała grupa parlamentarna, dywagująca - szczepić, nie szczepić. To jest przykład epidemii głupoty z naszego podwórka. > >>6 mld $ - tyle potrzeba wydać aby całkowicie usunąć polio za pomocą szczepionek. -Konkretnie do tego punktu. Nawet 60 mld $ nie pomoże zwalczyć polio, jeśli społeczności muzułmańskie i te wszystkie gdzie POLIO występuje, nie pozwolą szczepić swoich dzieci. To co się robi lub czego się nie robi U NAS nie ma wpływu na chorobę rozwijająca się TAM. Ale stamtąd choroba jak najbardziej może przejść tutaj, wtedy będziemy pisać o NAS w kwestii POLIO. Oby jednak nie.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) | >Ale stamtąd choroba jak najbardziej może przejść tutaj, wtedy będziemy pisać o NAS w kwestii POLIO. Na wszelki wypadek napisałem już teraz. Nie wiem czy później zdążę.
|
|
| | | | |  | | Rupson (1793 punktów) | >>Ale stamtąd choroba jak najbardziej może przejść tutaj, wtedy będziemy pisać o NAS w kwestii POLIO. >Na wszelki wypadek napisałem już teraz. Nie wiem czy później zdążę. -Na wszelki wypadek to się właśnie szczepi, a na razie NAM nikt nie broni.
|
|
| | | | | |  | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) | >a na razie NAM nikt nie broni. Fakt - na razie. "na razie" są media... "Na razie" jestem zaniepokojony tym co się dzieje.
|
|
| |  | | Matix (5786 punktów) | > -Proponuję nie zmieniać od razu tematu jak feministki, gdy tylko ktoś zacznie krytykować islam, to od razu "a u nas....."Mistrz 
"Głupi jak Niemiec"
|
|
2 na 2 Radoslavus (546 punktów) (zablokowany) | Proponuję globalnie 10 tysięcy złotych na każde dziecko i obniżenie wieku emerytalnego do 30 lat 
Najgorsza jest klasowa samoświadomość
|
|
| Marcin Ruthemann (79 punktów) | Za taką kwotę, to można pewnie założyć kolonię na Marsie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|