Racjonalista - Strona głównaDo treści
Żywot Briana - debata z 1979

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
21-11-2012 14:49Tohver (1287 punktów)Żywot Briana - debata z 1979
Ocena 7 na 7
Jeśli linkuję do czegoś co jest wszystkim znane to przepraszam i proszę o przeniesienie do bazgrołów ale czasem zdarza mi się odkryć coś do wszyscy dookoła odkryli już dużo wcześniej. Tym razem Youtube zaproponował mi debatę z BBC na temat filmu Żywot Briana z 1979 roku (przerażające jak dobrze Youtube wie co mnie interesuje). W debacie biorą udział członkowie MP. Linki do kolejnych fragmentów:
www.youtube.com/watch?v=1ni559bHXDg
www.youtube.com/watch?v=Ku3GcPrW9xg&feature=fvwrel
www.youtube.com/watch?v=SGI9UevrzGc&feature=relmfu
www.youtube.com/watch?v=NXmJHlqMvvE&feature=relmfu

Debata dość ciężka do strawienia ale myślę, że warto się z nią zapoznać choćby po to, żeby zobaczyć jak poziom debaty podobny jest do poziomu debaty prowadzonej obecnie w Polsce. Dowiedziałem się z niej między innymi, że cywilizację założyli Jezus i św. Paweł a wszyscy najwięksi artyści i myśliciele oraz wszystkie największe dzieła sztuki i architektury zainspirowane były historią Jezusa... John Cleese i Michael Palin próbują trochę protestować ale autorytet biskupa zdaje się ich powstrzymywać przed powiedzeniem tego co na prawdę myślą. Pojawia się też oczywiście argument, że nie odważyliby się zrobić takiego filmu o Mahomecie. Zapraszam do oglądania
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

myprecious (7170 punktów)
Zamiast bronić się, że nie chcieli nikogo obrazić - mogli powiedzieć otwarcie: tak nabijamy się z głupot w jakie wierzą chrześcijanie!

Jesus shaves!
21-11-2012 16:21 
 Ocena 1 na 1
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Zamiast bronić się, że nie chcieli nikogo obrazić - mogli powiedzieć otwarcie: tak nabijamy się z głupot w jakie wierzą chrześcijanie!

Zamiast antagonizować lepiej wyśmiewać i pokazywać absurd. To im się udało.
21-11-2012 16:22 
 Ocena 2 na 2
Tohver (1287 punktów)
Ale wtedy wyszło by na to, że atakują Kościół a tak przecież nie można! Tylko biskup i jego kolega mogą twierdzić, że film był słaby, humor płytki a komentarze twórców niegodne wykształconego człowieka. W drugą stronę to nie od pomyślenia.
21-11-2012 16:48 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)
>Ale wtedy wyszło by na to, że atakują Kościół a tak przecież nie można! Tylko biskup i jego kolega mogą twierdzić, że film był słaby, humor płytki a komentarze twórców niegodne wykształconego człowieka. W drugą stronę to nie od pomyślenia.
>

..."że film jest słaby, humor płytki a komentarze twórców niegodne wykształconego człowieka"... do wystawienia takiej opinii wystarczy zwykły "krytyk filmowy", skąd więc te słowa w ustach biskupa? Po nim spodziewałbym się wypowiedzi w innym kontekście. Widać brakło mu argumentów i "wycofał się na pozycje" gdzie nie trzeba rozmawiać o celu powstania filmu. Porzucanie tematów merytorycznych i przechodzenie do oceny personalnej rozmówcy (twórcy), to raczej typowe gdy brak argumentów...



... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje...
21-11-2012 17:15 
 Ocena 3 na 3
Tohver (1287 punktów)
Z merytorycznych argumentów najbardziej podobał mi się ten, że:
a) ukrzyżowanie Briana w oczywisty sposób próbuje ośmieszyć śmierć Jezusa
b) pod żadnym pozorem nie można porównywać śmierci Jezusa na krzyżu do śmierci innych ukrzyżowanych osób
Grunt to być konsekwentnym
kkuj (614 punktów)
Ha! Oglądałem to około tydzień temu, co za koincydencja. Wydaje mi się, że ktoś musiał to wrzucić niedawno, bo jakieś pół roku temu próbowałem znaleźć całość tego programu i się nie doszukałem.

Zgadzam się z Twoją obserwacją dotyczącą słabości używanych argumentów w rozmowie o religii w życiu publicznym te dziesięciolecia temu. Od tego czasu obie "strony" debaty zmieniły trochę sposób argumentacji.

Jak nisko wierzący cenią ludzkość, niemal nienawidzą ludzi, ośmielając się mówić, że bez historii o ukrzyżowanym "człowieku/bogu" ludzkość zasadniczo niczego by nie osiągnęła. Smutne to, ale cieszę się, że nie słyszy się takich argumentów. Zauważono, że uwłacza to człowieczeństwu.
22-11-2012 15:41 
 Ocena 1 na 1
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Ha! Oglądałem to około tydzień temu, co za koincydencja.

Zabawne, bo ja też... YouTube inwigiluje środowisko polskich ateistów!
kkuj (614 punktów)
>YouTube inwigiluje środowisko polskich ateistów!

Wątpię, oglądałem skecz o belgach , który okazał się być w odległości jednego linku.
Tohver (1287 punktów)
>>YouTube inwigiluje środowisko polskich ateistów!
>Wątpię, oglądałem skecz o belgach , który okazał się być w odległości jednego linku.

Inwigiluje, mi wyskoczyło jako sugestia przy teledysku Kate Miller-Heidke, która z MP raczej nie ma nic wspólnego
plodzien (7378 punktów)
> Dowiedziałem się z niej między innymi, że cywilizację założyli Jezus i św. Paweł a wszyscy najwięksi artyści i >
>myśliciele oraz wszystkie największe dzieła sztuki i architektury zainspirowane były historią Jezusa... >
Oczywiście. Bo świat poszedł za sandałem, nie za tykwą.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365