 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-11-2009 11:22 | dstr (1474 punktów) | I stał się cud...
7 na 7 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | > Teiści przemówili ludzkim głosem> (rozsądku).Ups, i co zrobiłeś? Zatkałeś Wiarę!!!!  Nie otwiera się...
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
|
|
 | 6 na 8 | (Alicja)Duda (25557 punktów) |
> Ups, i co zrobiłeś? Zatkałeś Wiarę!!!!  Ja zdążyłam przeczytać , to był głos protestantów a nie katolików. A protestanci nie modlą się do drzewa ani obrazu tylko do Boga. Krzyż nie potrzebuje reklamy
dodane 2009-11-19 10:58
KAI |
Sprowadzanie krzyża po prostu do roli znaku kulturowego powinno niepokoić chrześcijan - piszą na łamach Dziennika Gazety Prawnej publicysta protestancki Kazimierz Bem oraz Jarosław Makowski, teolog i publicysta. Krzyż nie potrzebuje reklamy Marek Piekara/agencja GN ©
Opisują oni, jak różne grupy debatują o wyroku na temat krzyży, wykorzystując go do uzasadnienia swoich racji. "Przestrzeń publiczna, która wolna byłaby od aksjologii, to marzenie ściętej głowy" - czytamy. "Obrońcy krzyża twierdzą, że jest on częścią tradycji kulturowej zachodniej cywilizacji. Takie postawienie sprawy nie wytrzymuje krytyki" - uważają Bem i Makowski.
"Jeśli krzyż był i jest nadal wieszany, to nie jako znak kulturowy, ale jako symbol religijny. Redukowanie krucyfiksu do znaku kulturowego Zachodu, takiego jak "Mona Lisa" czy "Dama z łasiczką", raczej powinno niepokoić chrześcijan, niż wzbudzać ich zachwyt. Krzyż jest - i powinien - pozostać symbolem religijnym. I nie ma znaczenia, czy wisi on w klasie, czy jest noszony przez ludzi na szyi.
Dlatego to sami chrześcijanie powinni zadać sobie pytanie, czy najlepszym miejscem dla krzyża jest szkolna sala. Ta sama, gdzie uczniowie znęcają się nad nauczycielem, zakładając mu na głowę kosz na śmieci. Albo gdzie gimnazjaliści nagrywają film, jak ich koledzy molestują koleżankę" - czytamy. Autorzy tekstu pytają też o sensowność powieszenia krzyża w polskim Sejmie. "Czy krzyż w takich publicznych miejscach nie ulega w najlepszym przypadku banalizacji, a w najgorszym - profanacji?"
|
|
|  | 3 na 3 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | > >Ups, i co zrobiłeś? Zatkałeś Wiarę!!!!  > Ja zdążyłam przeczytać , to był głos protestantów a nie katolików. A protestanci nie modlą się do drzewa ani obrazu tylko do Boga.> [color=blue] Krzyż nie potrzebuje reklamy> dodane 2009-11-19 10:58> KAI |> Sprowadzanie krzyża po prostu do roli znaku kulturowego powinno niepokoić chrześcijan - piszą na łamach Dziennika Gazety Prawnej publicysta protestancki Kazimierz Bem oraz Jarosław Makowski, teolog i publicysta.> Krzyż nie potrzebuje reklamy[ciach] Hehe... nie mam z tym nic wspólnego. Mój post to wynik krótkiej i trochę żartobliwej dyskusji z niezbyt religijnymi znajomymi. Ktoś podrzucił taką myśl (konkretnie, żeby dla jaj oskarżyć tego, kto powiesił krzyż w Sejmie o obrazę uczuć  ) i tak mi się rozwinęło. Wniosek jeden - takie podejście, jeżeli chcemy być co do krzyża konsekwentni, narzuca się samo i jest niemal oczywiste.
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
|
|
| |  | Bożydar (2279 punktów) (zablokowany) | żeby dla jaj oskarżyć tego, kto powiesił krzyż w Sejmie o obrazę uczuć powinno się nie dla jaj to zrobić. Swiadkowie Jechowy pierwsi powinni to widzieć jako obrazę Boga, nawet jeżeli się z krzyżem nie identyfikują.
Państwo to wielka fikcja, dzięki której wszyscy usiłują żyć kosztem innych.
|
|
|  | | Bartek Górecki (1514 punktów) | Przepraszam za -, myszka mia się omskneła 
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
|
|
| |  | 3 na 3 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | > Przepraszam za -, myszka mia się omskneła  Powinna być jakaś procedura odwoławcza! Moderatorzy! Niech użytkownicy nie cierpią przez chwilowe odrętwienie palców 
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
|
|
| | |  | Bożydar (2279 punktów) (zablokowany) | Popieram Niech użytkownicy nie cierpią przez chwilowe odrętwienie palców  Był też kiedyś pomysł uwidaczniania osób oceniających negatywnie. Można by wtedy zlikwidować niedobry dobowy limit minusów. "Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim jest nią racjonalizm"
Państwo to wielka fikcja, dzięki której wszyscy usiłują żyć kosztem innych.
|
|
|  | 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) |
> Krzyż nie potrzebuje reklamy >dodane 2009-11-19 10:58 >KAI | >Sprowadzanie krzyża po prostu do roli znaku kulturowego powinno niepokoić chrześcijan - piszą na łamach Dziennika Gazety Prawnej publicysta protestancki Kazimierz Bem oraz Jarosław Makowski, teolog i publicysta. >Krzyż nie potrzebuje reklamy >Marek Piekara/agencja GN © >Opisują oni, jak różne grupy debatują o wyroku na temat krzyży, wykorzystując go do uzasadnienia swoich racji. "Przestrzeń publiczna, która wolna byłaby od aksjologii, to marzenie ściętej głowy" - czytamy. "Obrońcy krzyża twierdzą, że jest on częścią tradycji kulturowej zachodniej cywilizacji. Takie postawienie sprawy nie wytrzymuje krytyki" - uważają Bem i Makowski. >"Jeśli krzyż był i jest nadal wieszany, to nie jako znak kulturowy, ale jako symbol religijny. Redukowanie krucyfiksu do znaku kulturowego Zachodu, takiego jak "Mona Lisa" czy "Dama z łasiczką", raczej powinno niepokoić chrześcijan, niż wzbudzać ich zachwyt. Krzyż jest - i powinien - pozostać symbolem religijnym. I nie ma znaczenia, czy wisi on w klasie, czy jest noszony przez ludzi na szyi. >Dlatego to sami chrześcijanie powinni zadać sobie pytanie, czy najlepszym miejscem dla krzyża jest szkolna sala. Ta sama, gdzie uczniowie znęcają się nad nauczycielem, zakładając mu na głowę kosz na śmieci. Albo gdzie gimnazjaliści nagrywają film, jak ich koledzy molestują koleżankę" - czytamy. Autorzy tekstu pytają też o sensowność powieszenia krzyża w polskim Sejmie. "Czy krzyż w takich publicznych miejscach nie ulega w najlepszym przypadku banalizacji, a w najgorszym - profanacji?" > Prawie słowo w słowo to samo, co napisał Z. Mikołejko w najnowszym numerze "Polityki" w artykule "Krzyż obecny i nieobecny". Zastanawiam się, kto od kogo ściągnął. "Polityka" (wydanie papierowe) ukazuje się środę, tekst linkowany dodano w czwartek...
|
|
| |  | Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | >> [color=blue] Krzyż nie potrzebuje reklamy >>dodane 2009-11-19 10:58>KAI |
>Prawie słowo w słowo to samo, co napisał Z. Mikołejko w najnowszym numerze "Polityki" w artykule "Krzyż obecny i nieobecny". Zastanawiam się, kto od kogo ściągnął. "Polityka" (wydanie papierowe) ukazuje się środę, tekst linkowany dodano w czwartek...
A skład tygodnika swoje trwa, więc ten tekst z Polityki powstał dobrych parę dni wcześniej.
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|