Racjonalista - Strona głównaDo treści
W hołdzie Nietzsche'mu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
23-03-2013 13:27exbyły (17 punktów)W hołdzie Nietzsche'mu
Ocena -1 na 1
SPADAM NA GÓRĘ

Jestem jak ten linoskoczek na horyzoncie nieba, jest i okrutny błazen,
podstawiony, szydzący, który ma mnie zastąpić
przedrzeźniający i zmieniający sens moich słów
co mnie w końcu przeskoczy,
jest i brutalny tłum, jednak gdy już spadnę,
żyjąc i umierając dla swojej sztuki
myślę,
„że nikt nie będzie krzyczał i nikt nie zapłacze”

SPADAM NA GÓRĘ

Jest i dziewczyna, co mówi, że nie ma tak łatwo
i że za dużo myślę.
Na szczęście chociaż nie mówi, że kocha mnie-
-za to ją tak bardzo lubię.

SPADAM NA GÓRĘ
Ten szatan smutku, który pcha mnie w górę
SPADAM NA GÓRĘ
Rozpływam się we mgle.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
>W hołdzie Nietzsche'mu

Nie pomyliłeś autora Poza dobrem i złem
ze św. Tomaszem z Akwinu?

Przed kim miałby klęknąć
nadczłowiek?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
exbyły (17 punktów)

>Nie pomyliłeś autora Poza dobrem i złem
>ze św. Tomaszem z Akwinu?
>Przed kim miałby klęknąć
>nadczłowiek?
Gdzie ty znalazłeś w moim wierszu słowo "klęknąć"?
Przypowieść o linoskoczku znajduje się na początku "Tako rzecze Zaratustra".
Nihilizm jest niezmierzony.
Nadczłowiek potrafiłby jednak klęknąć. Wykorzystam tu moją bajkę bo nie chce mi się rozpisywać.
Bobo Nihila-Boże (Bóg mógłby być tutaj nadczłowiekiem) mógłbyś wyczarować z pewnością złotą karetę, pałac z bursztynu, uzdrowić sąsiada, być królem nad królami itd. itp. ale
Boże jeśli jesteś wszechmogący czy mógłbyś stać się niewolnikiem Szatana? Uznać Szatana za swego boga i modlić się do niego, ugiąć Swój kark i składać mu pokłony? Dać mu się zabić?
Bóg odpowiada -Szatan by nie mógł. To jest wbrew jego naturze, a z Natury on pochodzi i w granicach Natury królestwo jego. Czy widzisz horyzont na bezkresnym niebie, a czy widzisz chmury na horyzoncie?
Ciało jest tym przez co musi "przejść" człowiek. Musi przeżyć swoje więzienie: więzienie rozumu. Za prastary grzech zerwania owocu z drzewa poznania dobra i zła, który wynika po prostu z najdawniejszego pierwszego grzechu pierworodnego-grzechu stworzenia Świata, grzechu, który popełnił Bóg, a nie Adam.
Bobo Nihila-a czy Mógłbyś zamienić się w myszkę, a mnie zmienić w kotka?
Bóg-Nic dodać nic ująć.
Moje przykłady nadczłowieka: Cyrano de Bergerac, Jezus Chrystus (jako nihilista-zaatakował prawo Starego Testamentu, rozbił kamienne tablice i uznał nadprawo-"miłość", stwierdził, że prawo nie jest jak kamienne tablice, tylko jak życie. Spojrzeć na Jezusa jak na gracza w szachy, który walczy o Boga poza rozumem, Jezus mówi, że słońce wstaje zarówno dla grzeszników jak i dla cnotliwych, czyli ten Bóg byłby poza dobrem i złem, a Nietzsche (za Lwem Szestowem) byłby prawdziwym wierzącym.
Zaratustra Nietzschego mówi:"rozbijcie, rozbijcie mi te kamienne tablice"
Sela!
23-03-2013 20:26 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>W hołdzie Nietzsche'mu
>Gdzie ty znalazłeś w moim wierszu słowo "klęknąć"?

Przeczytaj ze zrozumieniem przynajmniej tytuł swego wiersza.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
exbyły (17 punktów)

>Przeczytaj ze zrozumieniem przynajmniej tytuł swego wiersza.

Czy ja chociaż rozumiem tytuł mojego wiersza? Właśnie zauważyłem, że nie rozumiesz żadnych przenośni, po drugie wiersz jak symbol może być interpretowany na wiele sposobów. Spadam na górę-np rozpływam się w świecie idei, a tak na prawdę chcę tą tajemnicę zachować. Jedynie naprowadzam czytelnika.
Czy czytałeś "Tako rzecze Zaratustra" albo coś innego Nietzschego? Jest tam pełno takich przenośni. Oto malutki fragment:"- Człowiek jest liną rozpiętą między zwierzęciem i nadczłowiekiem - liną ponad przepaścią.
Niebezpieczne to przejście, niebezpieczne podróże, niebezpieczne wstecz poglądanie, niebezpieczne trwożne zachwianie i zatrzymywanie się.
Oto co wielkiem jest w człowieku, iż jest on mostem, a nie celem;"
F. Nietzsche jest bardzo trudnym filozofem nawet dla zawodowców i istnieje wiele interpretacji jego dzieł.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365