Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy jest możliwe by człowiek mógł żyć bez żadnych zmysłów?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-12-2015 21:25gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
Czy jest możliwe by człowiek mógł żyć bez żadnych zmysłów?
w sensie bez wzroku,słuchu, dotyku, smaku,węchu i pozostałych
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>w sensie bez wzroku,słuchu, dotyku, smaku,węchu i pozostałych
mamy 5 zmysłów
wzrok, słuch, węch, smak i zmysł czuciowo-ruchowy. jakich pozostałych?
żyć się pewnie da,ale co to za życie?
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>w sensie bez wzroku,słuchu, dotyku, smaku,węchu i pozostałych
>mamy 5 zmysłów
>wzrok, słuch, węch, smak i zmysł czuciowo-ruchowy. jakich pozostałych?
>żyć się pewnie da,ale co to za życie?
>
człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
12-12-2015 21:45 
 Ocena 2 na 2
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
a dlaczego wlaściwie pytasz?
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
>nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
>a dlaczego wlaściwie pytasz?
>
a nwm tak po prostu ... w sumie to życie bez zmysłów raczej by nie bylo mozliwe bo by taki człowiek sfiksował i nie wiedziałby nawet czy coś go boli... nawet mózg by był taki pusty i by praktycznie żadnych informacji nie przetwarzał więc
12-12-2015 22:23 
 Ocena 1 na 1
Byamarro (23 punktów)
>>>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
>>nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
>>a dlaczego wlaściwie pytasz?
>>
>a nwm tak po prostu ... w sumie to życie bez zmysłów raczej by nie bylo mozliwe bo by taki człowiek sfiksował i nie wiedziałby nawet czy coś go boli... nawet mózg by był taki pusty i by praktycznie żadnych informacji nie przetwarzał więc

Brak zmysłów nie wyklucza przetwarzania informacji. Możesz np o czymś rozmyślać samymi pojęciami. Problemem jest tu wpierw nabycie tej wiedzy, jeśli zmysły zostały utracone dopiero w pewnym etapie życia to taka osoba miała by już jakąś wiedzę na różne tematy.

Jeśli taki mózg byłby pozbawiony jakichkolwiek informacji to to co by się w nim działo można by opisać jako biały szum. Sieć neuronowa pozbawiona żadnych mechanizmów nagrody, generowałaby losowe dane pozbawione sensu, to dlatego że wagi na wejściach nie byłyby regulowane.
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>>>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
>>>nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
>>>a dlaczego wlaściwie pytasz?
>>>
>>a nwm tak po prostu ... w sumie to życie bez zmysłów raczej by nie bylo mozliwe bo by taki człowiek sfiksował i nie wiedziałby nawet czy coś go boli... nawet mózg by był taki pusty i by praktycznie żadnych informacji nie przetwarzał więc
>Brak zmysłów nie wyklucza przetwarzania informacji. Możesz np o czymś rozmyślać samymi pojęciami. Problemem jest tu wpierw nabycie tej wiedzy, jeśli zmysły zostały utracone dopiero w pewnym etapie życia to taka osoba miała by już jakąś wiedzę na różne tematy.
>Jeśli taki mózg byłby pozbawiony jakichkolwiek informacji to to co by się w nim działo można by opisać jako biały szum. Sieć neuronowa pozbawiona żadnych mechanizmów nagrody, generowałaby losowe dane pozbawione sensu, to dlatego że wagi na wejściach nie byłyby regulowane.
Ale myślisz że możliwe jest życie bez zadnych zmysłów od urodzenia?
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>>>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
>>>nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
>>>a dlaczego wlaściwie pytasz?
>>>
>>a nwm tak po prostu ... w sumie to życie bez zmysłów raczej by nie bylo mozliwe bo by taki człowiek sfiksował i nie wiedziałby nawet czy coś go boli... nawet mózg by był taki pusty i by praktycznie żadnych informacji nie przetwarzał więc
>Brak zmysłów nie wyklucza przetwarzania informacji. Możesz np o czymś rozmyślać samymi pojęciami. Problemem jest tu wpierw nabycie tej wiedzy, jeśli zmysły zostały utracone dopiero w pewnym etapie życia to taka osoba miała by już jakąś wiedzę na różne tematy.
>Jeśli taki mózg byłby pozbawiony jakichkolwiek informacji to to co by się w nim działo można by opisać jako biały szum. Sieć neuronowa pozbawiona żadnych mechanizmów nagrody, generowałaby losowe dane pozbawione sensu, to dlatego że wagi na wejściach nie byłyby regulowane.
ale myślisz że zycie bez zmyslow od urodzenia jest możliwe?
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>>>>człowiek byłby wtedy jak warzywo niczego nie świadomy
>>>>nie była mowa o swiadomości, tylko o zmysłach.
>>>>a dlaczego wlaściwie pytasz?
>>>>
>>>a nwm tak po prostu ... w sumie to życie bez zmysłów raczej by nie bylo mozliwe bo by taki człowiek sfiksował i nie wiedziałby nawet czy coś go boli... nawet mózg by był taki pusty i by praktycznie żadnych informacji nie przetwarzał więc
>>Brak zmysłów nie wyklucza przetwarzania informacji. Możesz np o czymś rozmyślać samymi pojęciami. Problemem jest tu wpierw nabycie tej wiedzy, jeśli zmysły zostały utracone dopiero w pewnym etapie życia to taka osoba miała by już jakąś wiedzę na różne tematy.
>>Jeśli taki mózg byłby pozbawiony jakichkolwiek informacji to to co by się w nim działo można by opisać jako biały szum. Sieć neuronowa pozbawiona żadnych mechanizmów nagrody, generowałaby losowe dane pozbawione sensu, to dlatego że wagi na wejściach nie byłyby regulowane.
>ale myślisz że zycie bez zmyslow od urodzenia jest możliwe?
odpisz pliska
>
Prazeodym (125 punktów)
Życie organizmu jako takie jest możliwe (funkcje życiowe organizmu), ale świadomość w takim przypadku nie wykształci się.
12-12-2015 22:50 
 Ocena 1 na 1
Prazeodym (125 punktów)
Dokładnie. Taki stan zachodzi np. podczas każdego snu.
Mechanizmy w mózgu odcinają ośrodek świadomości od zmysłów.
Nie docierają wtedy, żadne bodźce i sieć neuronowa generuje róźne losowe dane (sny)ze śladów pamięciowych dotychczas zgromadzonych w pamięci.

Można więc powiedzieć, że taki odcięci od wszelkich danych mózg przechodzi w stan snu.
Oczywiście sny to temat rzeka, jest przynajmniej kilkanaście rodzajów snów i stanów w jakich mózg wtedy się znajduje.
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>Dokładnie. Taki stan zachodzi np. podczas każdego snu.
>Mechanizmy w mózgu odcinają ośrodek świadomości od zmysłów.
>Nie docierają wtedy, żadne bodźce i sieć neuronowa generuje róźne losowe dane (sny)ze śladów pamięciowych dotychczas zgromadzonych w pamięci.
>Można więc powiedzieć, że taki odcięci od wszelkich danych mózg przechodzi w stan snu.
>Oczywiście sny to temat rzeka, jest przynajmniej kilkanaście rodzajów snów i stanów w jakich mózg wtedy się znajduje.
ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>Dokładnie. Taki stan zachodzi np. podczas każdego snu.
>>Mechanizmy w mózgu odcinają ośrodek świadomości od zmysłów.
>>Nie docierają wtedy, żadne bodźce i sieć neuronowa generuje róźne losowe dane (sny)ze śladów pamięciowych dotychczas zgromadzonych w pamięci.
>>Można więc powiedzieć, że taki odcięci od wszelkich danych mózg przechodzi w stan snu.
>>Oczywiście sny to temat rzeka, jest przynajmniej kilkanaście rodzajów snów i stanów w jakich mózg wtedy się znajduje.
>ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
więc wiesz
12-12-2015 22:57 
 Ocena 1 na 1
Prazeodym (125 punktów)
>ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
Nie buzują, bo świadomość jest od nich odcięta. Ruchy gałek ocznych podczas snu to inna sprawa, nie związana z aktywnością ośrodka wzrokowego.
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
>Nie buzują, bo ośrodek świadomości jest od nich odcięty. Ruchy gałek ocznych podczas snu to inna sprawa, nie związana z aktywnością ośrodka wzrokowego.
ale przecież w śnie też widzimy tylko nie mamy o tym świadomości
12-12-2015 23:08 
 Ocena 1 na 1
Prazeodym (125 punktów)
>>>ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
>>Nie buzują, bo ośrodek świadomości jest od nich odcięty. Ruchy gałek ocznych podczas snu to inna sprawa, nie związana z aktywnością ośrodka wzrokowego.
>ale przecież w śnie też widzimy tylko nie mamy o tym świadomości
Nie widzimy, są to obrazy generowane z pamięci mózgu.
A świadomość możemy jak najbardzie mieć podczas spania. Poczytaj o świadomych snach, w których zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy i możemy realnie wpływać na przebieg snu.
gościówa (6 punktów)
(zablokowany)
>>>>ale nawet podczas snu nasze zmysły buzują głównie wzrok a u takiego człowieka by totalne nic się nie działo
>>>Nie buzują, bo ośrodek świadomości jest od nich odcięty. Ruchy gałek ocznych podczas snu to inna sprawa, nie związana z aktywnością ośrodka wzrokowego.
>>ale przecież w śnie też widzimy tylko nie mamy o tym świadomości
>Nie widzimy, są to obrazy generowane z pamięci mózgu.
>A świadomość możemy jak najbardzie mieć podczas spania. Poczytaj o świadomych snach, w których zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy i możemy realnie wpływać na przebieg snu.
>
ale mózg musi wygenerować to co usłyszy, zobaczy itd. a bez tego to skąd ma wiedzieć jak coś wygląda??
rogaliczek (669 punktów)
>Jeśli taki mózg byłby pozbawiony jakichkolwiek informacji to to co by się w nim działo można by opisać jako biały szum. Sieć neuronowa pozbawiona żadnych mechanizmów nagrody, generowałaby losowe dane pozbawione sensu, to dlatego że wagi na wejściach nie byłyby regulowane.

Ale biały szum to nie jest nic. Czy świadomość "instynktownie" nie doszukiwałaby się w nim jakichś prawidłowości, rytmu, anomalii?
Alert (214 punktów)
>żyć się pewnie da,ale co to za życie?

To wiesz, ostatnio myślałem nad konstrukcją wózków inwalidzkich specjalnego przeznaczenia - terenowe na gąsienicach. Zdążyłem się pochwalić dla Sister, ale znalazłem obrazek w Google i zniechęcił mnie do projektu
13-12-2015 15:20 
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>>żyć się pewnie da,ale co to za życie?
>To wiesz, ostatnio myślałem nad konstrukcją wózków inwalidzkich specjalnego przeznaczenia - terenowe na gąsienicach. Zdążyłem się pochwalić dla Sister, ale znalazłem obrazek w Google i zniechęcił mnie do projektu
Jaki obrazek? O ile wiem, takie wózki są, czy to cię zniechęciło?
Ale co ma wspólnego niemożność chodzenia z brakiem zmysłów?
"Co to za życie" napisałam w odniesieniu do braku wszystkich zmysłów, to już zostało w tym wątku opisane.
Znam ludzi pozbawionych najważniejszego zmysłu ludzkiego, ktorym bogactwa życia mógłby pozazdrościć niejeden w pełni wyposażony.
wsx666 (1067 punktów)
>w sensie bez wzroku,słuchu, dotyku, smaku,węchu i pozostałych
>

Życie bez zmysłów nie istnieje, wbrew pozorom, to nie jest wcale taki błahy temat.

Wyobraźmy sobie człowieka, który od samego urodzenia w skutek jakiegoś przemyślanego eksperymentu zostaje pozbawiony wszystkich zmysłów. Teraz uświadommy sobie czym są zmysły, to nic innego jak źródło informacji dla mózgu. Zastanawiałem się kiedyś nad taką hipotetyczną jednostką, trzymaną w laboratorium, z mózgiem odłączonym technicznie od zmysłów, czyli pozbawionym bodźców z zewnątrz czyli informacji. Dostarczamy takiemu ciału jedynie pożywienia w postaci niezbędnych substancji odżywczych. Co uzyskamy po powiedzmy 20 latach takiego eksperymentu? Tu pozostaje jedna wielka niewiadoma, moim zdaniem, po prostu biologiczną papkę, genetycznie zaprogramowaną na przetwarzanie pokarmu na energie i tyle, nic absolutnie więcej. Wbrew pozorom temat ciekawy i dający wiele do myślenia nad istotą człowieczeństwa i istnienia w ogóle.

Pozdrawiam.
13-12-2015 01:47 
 Ocena 1 na 1
Alert (214 punktów)
>>w sensie bez wzroku,słuchu, dotyku, smaku,węchu i pozostałych
>>
>Życie bez zmysłów nie istnieje,

Istnieje. Zanik zmysłów nie pozbawia życia.
Radoslavus (546 punktów)
(zablokowany)
Chyba ktoś tu oglądał film "Johnny poszedł na wojnę" hmm?
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
>Chyba ktoś tu oglądał film "Johnny poszedł na wojnę" hmm?
Nie znam filmu. Czy ma on coś wspólnego z tą pioesenką?
youtu.be/QKIocZ3WbgE
Radoslavus (546 punktów)
(zablokowany)
Dość bliskie. Tytuł wątku od razu mi się skojarzył z filmem.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365