Racjonalista - Strona głównaDo treści
Komu powierzyć ostatnią wolę

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-11-2009 12:54setarkos (10757 punktów)Komu powierzyć ostatnią wolę
Dzień Dobry

Od początków listopada minęło już co prawda trochę czasu, lecz temat się jakby nie dewaluuje.. Wiecie może jakie Instytucje muszą być w naszym kraju koniecznie powiadomione o zakończeniu czyjegoś życia, lub jakiej osobie Prawnej można 'bezpiecznie' powierzyć testament? Wiadomo, że obyczajowo to sprawy rodziny, ale nie każdy ją ma, nie wiadomo kto pierwszy odumrze ani czy krewni nie skrewią. Nie każdy też należy do jakiegoś Kościoła, w którym pełną ufność pokładałby..

Gdzie zatem trafić może/musi ostatnia wola, dotycząca np. gospodarki organami lub sposobem pochówku? Jakie tu mamy rozwiązania prawne?

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zyga (1539 punktów)Odp: komu powierzyć ostatnią wolę
Co do organów - www.poltransplant.org.pl/ow.html .
Co do pochówku i zarządzania mieniem - nie mam pojęcia.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Komu powierzyć ostatnią wolę
>Wiecie może jakie Instytucje muszą być w naszym kraju koniecznie powiadomione o zakończeniu czyjegoś życia, lub jakiej osobie Prawnej można 'bezpiecznie' powierzyć testament?

Pisałem o tym trochę tutaj: www.racjon(*)erzacy.Przygotuj.sie.na.smierc

Polecam złożenie w obecności 2 świadków przed wójtem lub jeszcze lepiej kierownikiem stanu cywilnego (w artykule podaję stosowne podstawy prawne). Będzie to tzw. polecenie w testamencie. Można też poczynić odpowiedni zapis majątkowy pod warunkiem określonego działania. Aby więcej o tej urzędowej formie testamentu się dowiedzieć można wrzucić w wyszukiwarkę hasło "testament allograficzny"

Generalnie miejsce zdeponowania testamentu może być różne. Także np. u nas może go złożyć. Generalnie jednak bardzo ważne jest, aby osoba dysponująca testamentem została poinformowana o śmierci. Najlepiej, aby osoba zaufana z którą utrzymuje się w miarę stałe kontakty wiedziała gdzie znajduje się testament, aby go uruchomić. Osoba ta zresztą nie musi wiedzieć, jakie zapisy są w owym testamencie (na wypadek uprzedzeń).

Oczywiście problemy te najbardziej ułatwia pokonać urzędowa forma przed kierownikiem USC. Zgon do akt stanu cywilnego niewątpliwie jest zgłaszany.

Za jakiś czas postaram się napisać solidny artykuł na temat zabezpieczania swojej ostatniej woli.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365