 |
Racjonalistyczne Liceum Lubelskie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-11-2009 11:19 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | Racjonalistyczne Liceum Lubelskie
22 na 22 | Od dawien dawna wszyscy słyszeli o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ale od niedawna nie tylko nim Lublin słynie. Za sprawą wypowiedzi dyrektora szkoły średniej [ wyborcza.pl/1,75248,7268906,Klasa_dla_krzyza.html ] wiedziony ciekawością własną, a także "placownika" [ www.racjonalista.pl/forum.php/s,270205#w270269 ] wygooglowałem sobie stronę internetową tejże szkoły [ www.liceum.paderewski.lublin.pl/index.html ] i w tym oto sposobem odkryłem... RAJONALISTYCZNE LICEUM LUBELSKIE !!!Zadałem sobie nieco trudu i dość dokładnie zwiedziłem wirtualnie Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Lublinie pod dyrekcją Pana Adama Kalbarczyka i przyznam, że jestem pod wrażeniem. Postawa Pana dyrektora w kontekście tego co zobaczyłem... nie dziwi nic!Dziwi mnie natomiast, że do tej pory wysiłek szkoły nie został dostrzeżony w środowisku racjonalistycznym. Chociaż nie powinno - wszak praca u podstaw rzadko kiedy bywa zauważona i doceniona. Aby tak się stało musi wydarzyć się coś spektakularnego. Ot choćby "wojna" o krucyfiksy. Pozwoliłem sobie zamieścić nieco materiałów znalezionych na stronie internetowej szkoły aby uzasadnić tytuł wątku. Wszelkie skróty i wytłuszczenia [ ze względów oczywistych] są mojego autorstwa. Zachęcam jednak do przestudiowania całości choćby pod kontem nauczania etyki - ale nie tylko. Cytat: Cytat:MISJAPrywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lublinie W skrócie można ją opisać następująco: Uczymy racjonalnego stosunku do świata Filozofia edukacyjnaNOWOCZESNOŚĆ - Szkoła wypełnia te zadania przede wszystkim w zakresie: racjonalizmu - rozumnego stosunku do świata, otwarcia na innych, rozumienia i porozumienia z innymi na drodze dialogu, a także obrony przed zagrożeniami współczesności - przede wszystkim przed manipulacją ideologiczną i medialną; Nowoczesność dotyczy także nauczycieli, którzy w naszej szkole są ludźmi: racjonalnymi - umiejącymi prowadzić dialog z uczniami, budującymi autorytet na podstawie swych autentycznych walorów oraz posiadającymi obiektywną samoocenę i gotowość do samodoskonalenia się; Cele nauczania i wychowaniaNauczanie w naszych szkołach służy kształtowaniu następujących postaw poznawczych: krytycyzmu i samodzielności myślenia - związanych z umiejętnością racjonalnego i samodzielnego stawiania i rozwiązywania problemów oraz krytycznego stosunku do rzeczywistości; racjonalności - związanej z umiejętnością posługiwania się kryterium rozumu w poznaniu świata i w działaniu. Dążymy do tego, aby absolwent Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lublinie osiągnął kompetencje w zakresie: miał umiejętność samooceny oraz trzeźwej, racjonalnej i obiektywnej oceny sytuacji; Pełny tekst: www.liceum(*)/zarzadzenia/misja_liceum.html Cytat: PROGRAM WYCHOWAWCZY Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lublinie Kompetencje absolwenta Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. I J. Paderewskiego w Lublinie Działanie i rozwójMa umiejętność samooceny oraz trzeźwej, racjonalnej i obiektywnej oceny sytuacji. Zadania do realizacji i standardy wychowawcze Szkoły8. Przygotowanie do racjonalnego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji - Uczeń: Umie samodzielnie podjąć decyzję, poprzedzając ją rozważeniem zalet i wad rozwiązań alternatywnych. Decyzje podejmuje korzystając z racjonalnych przesłanek. 25. Przygotowanie do umiejętnego spędzania czasu wolnego. Rozwijanie aktywności własnej - Uczeń: Planuje swój wolny czas racjonalnie, efektywnie i zgodnie z zainteresowaniami, a także z zasadami ochrony zdrowia i z korzyścią dla własnego rozwoju. 28. Przygotowanie do wygłaszania i obrony swoich poglądów - Uczeń: Potrafi racjonalnie kształtować swoje poglądy. Potrafi racjonalnie ocenić poglądy innych. Pełny tekst: www.liceum(*)zenia/program_wych_liceum.html Moim zdaniem PSR powinien nawiązać z tą szkołą jakąś stałą współpracę [o ile będzie obustronna wola!]. Można na początek zaproponować nieodpłatne przekazanie do biblioteki szkolnej najciekawszych pozycji z Księgarni Racjonalisty. Można zaoferować pomoc w zorganizowaniu projekcji Kina Racjonalisty. Można pomyśleć o ciekawych prelekcjach itp. Nie od rzeczy byłoby rozważyć też kandydaturę Pana dyrektora lub szkoły do tytułu Racjonalisty Roku. Jeszcze jedna ważna sprawa. Uważam, że PSR nie powinien zostawić zdanego tylko na siebie Pana Dyrektora Adama Kalbarczyka w obliczu medialnej nagonki jaką prowadzi wobec niego Kościół. Na szczególnie niewybredne połajanki pozwala sobie [o dziwo!] metropolita lubelski abp Józef Życiński. Zwykła przyzwoitość nakazuje stanąć w obronie osoby zniesławianej. Mam nadzieję, że PSR zajmie w tej sprawie oficjalne stanowisko. Chyba jest wobec czego: lublin.gaz(*)yze__arcybiskup_krytykuje.htmlradioer.pl/informacje/2/12641/radioer.pl/informacje/3/12620/radioer.pl/informacje/archiwum/2/2009-11/12628/radioer.pl/informacje/archiwum/3/2009-11/12524/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Pontifex Maximus (3006 punktów) | |
|
 | 2 na 2 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | > Można wysyłać maile wspierające Dyrektora w jego działaniach. Na pewno nie bedzie to dla Niego bez znaczenia.> Ja już wysłałem. Zachęcam innych.Też miałem taki pomysł! Mój dylemat polegał na tym, że nie mogłem sie zdecydować: zadzwonić , napisać list, czy wysłać maila? Osobiście wydaje mi się, że jednak naskrobię odręczny list. Akcję mailową oczywiście popieram!!! Poniżej linki z których możecie bezpośrednio skorzystać: Dyrektor dr Adam Kalbarczyk lp.nilbul.iksweredaP@kyzcrablakaPrywatne Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Lublinie ul. Symfoniczna 1, 20-853 Lublin tel.: (081) 740 75 43, fax: 441 99 36 lp.nilbul.iksweredaP@muecilNo to do dzieła!
Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
|
|
 | | Kowaluk (207 punktów) | Ja wysłałem e-mail do Dyrektora w którym wsparłem jego działania. Otrzymałem podziękowania.Wspierajmy DYREKTORA.
|
|
|  | 1 na 1 | catseye (1381 punktów) | > Ja wysłałem e-mail do Dyrektora w którym wsparłem jego działania. Ja też. > Otrzymałem podziękowania. j.w. - "za wsparcie" > Wspierajmy DYREKTORA. Przyłączam się do tego apelu - Dyrektorowi może to być naprawdę potrzebne!!
|
|
4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | "Paderewski" to podobno znakomita szkoła, słyszałam same pochlebne opinie. W Karcie Praw i Obowiązków Ucznia obowiązującej w "Paderewskim" czytamy m.in. Cytat:Uczniowie mają prawo do: udziału w zagospodarowaniu powierzonej im sali lekcyjnej wg własnego projektu uzgodnionego z wychowawcą i władzami szkoły; I nigdzie nie jest napisane, że do zagospodarowania sal w "Paderewskim" ma prawo arcybiskup.
|
|
3 na 3 | catseye (1381 punktów) | > Uważam, że PSR nie powinien zostawić zdanego tylko na siebie Pana> Dyrektora Adama Kalbarczyka w obliczu medialnej nagonki jaką prowadzi wobec niego Kościół. Na> szczególnie niewybredne połajanki pozwala sobie [o dziwo!] metropolita lubelski abp Józef Życiński.Światły i liberalny abp Ż. Ten sam, który kilkanaście lat temu obiecał ogłaszać sprawozdania finansowe. Gmerałem po internecie, ale jedyny ślad, na jaki trafiłem, był płatny już dziś artykuł z Gazety z 2003 r. Zachowały się natomiast bezpłatne komentarze, z których warto przytoczyć to i owo: Cytat: "Główne wydatki archidiecezji wyniosły 9,4 mln zł: 4,5 mln kosztowała kuria, 1,8 mln Caritas, 1,4 mln seminarium, 1,7 mln remont archikatedry. Remont trwa od trzech lat i pochłonął już 7 mln zł. W 2002 r. kosztował więcej, niż zakładano, i archidiecezja zalega wykonawcom 541 tys. zł." "Alem się uśmiał czytając to 'sprawozdanie finansowe'. Jutro to sprawozdanie przedstawię mojej księgowej i moim współpracownikom. Ubaw będzie w firmie przez parę godzin". "A gdzie są przychody wg źródeł? I gdzie jest wskazanie, że abp.Ż. bierze pieniądze z KUL, a nie z archidiecezji?" 1.8/9.4 to niecałe 20%. Tyle dochodów KrK idzie na działalność charytatywną (w pierwszym przybliżeniu, bo przecież trzeba odliczyć wydatki na aparat Caritas; szukałem danych na stronie www.lublin.caritas.pl/, ale figę znalazłem). Owsiak jakby nieco lepiej wypadał  p.s. dalej szukam informacji o finansach abp Ż. i znalazłem ciekawie brzmiącą "inicjatywę finansową FIDES". Co się kryje pod tą nazwą, zobaczcie sami www.fides.(*)=36&page=0&view=0&sort=default
|
|
 | | stilgar (7322 punktów) |
> Cytat: "Główne wydatki archidiecezji wyniosły 9,4 mln zł > 1.8/9.4 to niecałe 20%. Tyle dochodów KrKA manipulujesz świadomie czy przypadkiem? W cytacie podałeś, że 9.4 to wydatki, a potem mówisz o dochodach? Wydatki = dochody? Jako pracę domową polecam sprawdzenie w słowniku znaczenia słów: wydatek, dochód, przychód, koszt, zysk.
|
|
|  | | catseye (1381 punktów) | >Jako pracę domową polecam sprawdzenie w słowniku znaczenia słów: wydatek, dochód, przychód, koszt, zysk. Dziekuję. Poprawiam: Tyle przychodów KrK ... (wg abp Ż. bilans wyszedł prawie na zero) Gdzieżbym śmiał podejrzewać w tym przypadku jakiś dochód, albo co gorsza (tak nieładnie brzmiący) zysk ...
|
|
4 na 4 | Kelly (2051 punktów) | Moja kochana Szkoła  <3 Warto dodać, że w Paderewskim nigdy nie było krucyfiksów. Każda klasa samodzielnie projektuje własną salę, więc możemy wieszać sobie na ścianach, co nam się podoba. Na czterdzieści kilka pomieszczeń, krzyże wiszą tylko w 10, 11, 22, 23 i 24. Myślę, że pomysł Sora Dyrektora powinien być raczej wskazówką dla innych szkół, teoretycznie świeckich (czyli publicznych, bo w Lublinie chyba wszystkie inne społeczne i prywatne gimnazja i licea mają w statucie "promowanie wartości chrześcijańskich").
|
|
 | | lotrek (14275 punktów) | > Myślę, że pomysł Sora Dyrektora powinien być raczej wskazówką dla innych szkół,Inne szkoły również to wprowadzają: Cytat:W podstawówce na warszawskim Ursynowie powstała właśnie sala do religii z krzyżem na ścianie. Rodzice zadowoleni. Katecheci też.
wiadomosci(*)medium=Nlt&utm_campaign=856991Ale jest jeden problem: Cytat:Ale co jutro w powie Episkopat?
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) | > >Myślę, że pomysł Sora Dyrektora powinien być raczej wskazówką dla innych szkół,> Inne szkoły również to wprowadzają:> Cytat:W podstawówce na warszawskim Ursynowie powstała właśnie sala do religii z krzyżem na ścianie. Rodzice zadowoleni. Katecheci też. > > wiadomosci(*)medium=Nlt&utm_campaign=856991> Ale jest jeden problem:> Cytat:Ale co jutro w powie Episkopat? Rzecznik Episkopatu: Cytat:"Odniesienie do wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest włączeniem się polskich biskupów do szerokiego frontu krytyki tego wyroku i obrony krzyża, jego obecności w życiu publicznym" - powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Wyraził radość, że ten front jest naprawdę szeroki, bo włączeni są do niego "zwykli ludzie, obywatele, politycy, parlamentarzyści i biskupi".
Ks. Kloch przypomniał, że krzyż jest symbolem, na którym zbudowana jest Europa, "w większości zamieszkują w niej chrześcijanie i nikogo nie powinno dziwić, że w miejscach publicznych w szkołach, szpitalach, a nawet w parlamentach, ten krzyż wisi". żródło: ekai.pl/wy(*)ie-plenarne-episkopatu-polski/Przewodniczący Episkopatu: Cytat:- To godzina próby dla naszej wiary. Biskupi i katolicy nie mogą milczeć - tak o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie dopuszczalności obecności symboli religijnych w miejscach publicznych powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
- Krzyż to nie tylko ozdoba i kultura. To najważniejszy moment w historii, gdy Jezus umarł za nas na krzyżu. Ten wyrok musiał nas wszystkich zaboleć - mówił arcybiskup Józef Michalik po zakończeniu obrad Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Jak dodał, "dziś krzyż jest przeszkodą, a jutro będzie człowiek o niebieskich oczach albo czarnych oczach, albo długim nosie".
Abp Józef Michalik- Ja wiem, za co mego ojca zwalniali z pracy, gdy nie chciał zgodzić się na zdjęcie krzyża w biurze, w którym pracował. Trzeba było robić różne preteksty, urządzać drugie malowanie biura, żeby ten krzyż zdjąć. Myśmy przechodzili różne "Włoszczowe", które nam dawały lekcje, jak się zachowywać w takich sytuacjach - mówił przewodniczący KEP (w 1984 roku we Włoszczowie skazano dwóch księży za kierowanie strajkiem młodzieży z tamtejszego Zespołu Szkół Zawodowych; w proteście przeciw konfiskacie symboli religijnych uczniowie bojkotowali zajęcia i okupowali szkołę; niektórych z nich relegowano ze szkoły, innych nie dopuszczono do matury; księża zostali w 1990 r. uniewinnieni przez Sąd Najwyższy).
Abp Michalik wyraził uznanie i podziękował europosłom, którzy zwrócili się o zachowanie "wolności dla prezentowania krzyży w przestrzeni publicznej". żródło: wiadomosci(*)ry,wid,11724022,wiadomosc.html
Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
|
|
| |  | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) |
> Abp Michalik wyraził uznanie i podziękował europosłom, którzy zwrócili się o zachowanie "wolności dla prezentowania krzyży w przestrzeni publicznej".[/cytat]> żródło: wiadomosci(*)ry,wid,11724022,wiadomosc.htmlDzięki za uzupełnienie, krakowscy radni również "rwą szaty": Cytat:Radni z Małopolski chcą zabiegać, by Unia Europejska uznała krzyż za jeden ze swoich symboli i zapewniła mu ochronę. Wyrok Trybunału Europejskiego, że krzyże wiszące w szkołach naruszają wolność religijną, nazwali dyktatem mniejszości wobec większości. krakow.gaz(*)edium=Nlt&utm_campaign=1077762To pewnie ci sami, co odrzucili projekt prezydenta Majchrowskiego skierowanie ustawy o Komisji Majątkowej do Trybunału Konstytucyjnego.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
 | 1 na 1 | Adamiak (36436 punktów) | > Moja kochana Szkoła <3> Uwierzyłem Ci prawie na słowo, jakem ateista, ale bardziej przekonała mnie wizyta na stronce Paderewskiego, więc też skrobnąłem donosik do Twojego Dyrcia.  P.S. Nie byłbym sobą, gdybym nie spytał: czym jest pokryty dach na Twojej/Waszej ślicznej budzie, bo na fotce (nawet na powiększeniu) nie widać? Choć wygląda na blachodachówkę.
|
|
|  | 1 na 1 | Volves (54 punktów) | Witam wszystkich Gorąco, Pomysł szkoły i jej statut bardzo mi się podoba, aż żałuję, że do takowej nie chodzę. Oby więcej tak odważnych w swoich przekonaniach ludzi
|
|
| |  | 1 na 1 | Adamiak (36436 punktów) | > Witam wszystkich Gorąco, Cześć. > Pomysł szkoły i jej statut bardzo mi się podoba,> aż żałuję, że do takowej nie chodzę. Też tak Dyrciowi napisałem, tylko o chodzeniu w czasie przeszłym. > Oby więcej tak odważnych w swoich przekonaniach ludzi I to też.
|
|
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | |
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|