Ostatnio bardzo często pojawia się argument jakoby jeden z fragmentów rękopisów znaleziony w Qumran miał należeć do Ewangelii wg Marka. Nosi on nazwę 7Q5 i należy do manuskryptów, które datuje się od III w. p.n.e. do I w. n.e. Papirus został opisany w książce hiszpańskiego papirologa, jezuity J. O’Callaghana w 1972 r. i C.P. Thiede w 1982 r. Została w nich postawiona teza, że fragment Marka pochodzi z I wieku po Chr. Została ona jednak podważona przez ogół naukowców, którzy wskazywali na zbyt małą wielkość fragmentu zachowanego tekstu (ok. 10 liter, reszta rekonstruowana), literówki oraz, co najważniejsze, istniejące podobieństwa do innych tekstów starożytnych, m. in. Tukidydesa, Homera, Septuaginty i innych. Kwestia ta na nowo została poruszona przez prof. D. Wallace’a w lutym 2012, który podał informację, że obecnie zna nie mniej niż 18 fragmentów NT z II w. i jeden z I w. Znajdują się one na razie w katalogach manuskrytpów i mają być opublikowane przez prestiżowe wyfawnictwo Brill w 2013 r. Choć była to informacja niepotwierdzona, powszechnie podkreślano, że D. Wallace zaryzykował swoim autorytetem naukowym. Tu jest link do tego artykułu archeologi(*)e-fragmenty-nowego-testamentu/Duchowni katoliccy dość często podpierają się argumentacją odkryć z Qumran, mimo że nie wniosły one żadnych nowych informacji odnośnie życia i działalności Jezusa. Czy ktoś ma więcej informacji na ten temat? |