Racjonalista - Strona głównaDo treści
bodziec - emocja - decyzja - reakcja - a gdzie logika?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
23-08-2016 01:55krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
bodziec - emocja - decyzja - reakcja - a gdzie logika?
Ocena 1 na 1
Obejrzyjmy to w przyśpieszeniu:
youtu.be/Bho9Su8MgA0

Dostrzegam taki mechanizm:
1. bodziec – powzięcie wiedzy
2. emocja – przyrost potrzeby działania
3. decyzja – przełom
4. reakcja – zaspokojenie potrzeby działania

Sprzeczałem się z Olsonem o to, czy myślenie jest równe emocjom, Olson kategorycznie zaprzeczył i uznał, że logika to zupełnie inna bajka niż uczucia.

Ja jednak będę obstawał przy swoim i stwierdzam, że to co nazywamy analizą jest złożoną emocją i przyrostem potrzeby działania. Natomiast logiczny wniosek jest przełomem, decyzją i początkiem reakcji.

Wg mnie logiczne myślenie to podobna do przestrachu emocjonalna reakcja na bodziec tyle wielce złożona.

Gdybyś chcieli wyrazić emocje i logicznie myślenie poprzez coś innego niż działanie ludzkiej psychiki i wzięlibyśmy za przykład samosterujący się samochód Google to gwałtowne hamowanie na skutek wyrycia przeszkody byłoby poprzedzone emocją a złożony manewr wyprzedzania byłby poprzedzony logicznym myśleniem.

Myśli to złożone emocje.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

darzec (676 punktów)
(zablokowany)

>Sprzeczałem się z Olsonem o to, czy myślenie jest równe emocjom, Olson kategorycznie zaprzeczył i
>uznał, że logika to zupełnie inna bajka niż uczucia.

Uważam podobnie jak Olson, u mnie też emocje czasem góruja nad logiką,w emocjach robi się rzeczy spontanicznie, których na spokojnie pewnie byśmy nie zrobili.
U Ciebie może byc inaczej, nie znam Twoich logicznych emocji, lecz nie mogę tego wykluczyć.

>Wg mnie logiczne myślenie to podobna do przestrachu emocjonalna reakcja na bodziec tyle wielce złożona.
Czy logiczne myślenie jest reakcją na bodziec ? Tak, tyle że każde myślenie jest reakcją na bodziec, nielogiczne również.

>Gdybyś chcieli wyrazić emocje i logicznie myślenie poprzez coś innego niż działanie ludzkiej
>psychiki i wzięlibyśmy za przykład samosterujący się samochód Google to gwałtowne hamowanie na
>skutek wyrycia przeszkody byłoby poprzedzone emocją a złożony manewr wyprzedzania byłby poprzedzony
>logicznym myśleniem.

To jest bardzo nielogiczne. Samochód wykrywa przeszkodę, więc hamuje, po to żeby wyprzedzić. To się kupy nie trzyma.

W sumie fajnie, że mogłem to przeczytać I chyba dochodze do tego podobneg wniosku co Ty. Emocja poprzedzona jest myśleniem, ale nikoniecznie logicznym.
Brawo za Temat !

>Myśli to złożone emocje.
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Na myśli mialem to, że
- nagły i bardzo szybki wzrost potrzeby działania prowadzący do szybkiego przełomu i gwałtownej reakcji nazywamy emocjami
- natomiast powolny wzrost potrzeby złożonego działania, prowadzący do długich wahań przy przełomie i spokojnej złożonej reakcji nazywamy logicznym myśleniem.
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
>Na myśli mialem to, że
>- nagły i bardzo szybki wzrost potrzeby działania prowadzący do szybkiego przełomu i gwałtownej reakcji nazywamy emocjami
No to trzeba było tak od razu. Z poprzedniej wypowiedzi, dla mnie, to nie wynikało.

>- natomiast powolny wzrost potrzeby złożonego działania, prowadzący do długich wahań przy przełomie i spokojnej złożonej reakcji nazywamy logicznym myśleniem.

ograniczył bym do "myśleniem",
Pan Leming (674 punktów)
>ograniczył bym do "myśleniem"
Ja też. Przecież człowiek nawet jak powstrzyma się od gwałtownej, emocjonalnej reakcji i da sobie czas do namysłu to i tak nie będzie to myślenie wolne od starych schematów, błędów poznawczych i logicznych.


www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365