Racjonalista - Strona głównaDo treści
A Michalik dalej brnie...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
20-10-2013 02:33sabek (1444 punktów)A Michalik dalej brnie...
Ocena 10 na 10
W sobotę Michalik wygłosił znów kazanie. Jak myślicie czy wyciąga jakieś wnioski?

"Ile trzeba złej woli, żeby wmawiać Kościołowi, który zna przykazania Boże, że pozwala na krzywdzenie dziecka, że pedofilia jest tolerowana. Nieprawda. To jest wielkie bluźniercze kłamstwo."

I mówi to ten, który pedofila z Tylawy, podwładnego, krył.

"Kościół jest atakowany, bo jest niewygodny, a mówienie, że toleruje krzywdzenie dzieci, jest wielkim kłamstwem."

Ta wypowiedź jest nastawiona na wzbudzenie litości u katolików. Kościół prześladowany - to działa na wyobraźnię.

"Jak jednak zastrzegł, trzeba szukać przyczyn molestowania. Wskazał, co sam uważa za szczególnie niebezpieczne: - Dziecko ma prawo do miłości i opieki rodziców, a dzisiaj próbuje się je pozbawić wstydu przez niewłaściwe wychowanie" - mówił.

Oczywiście, szukanie przyczyn wszystkich molestowań wychodzi na pierwszy plan. Ponowne odwracanie uwagi od poczynań kościoła. Czemu właśnie teraz, gdy brudy w waszych szeregach wypływają? Może by coś o przyczynach molestowania przez własnych pracowników, Panie Michalik? Może i winni są rodzice, wychowanie, ale DOTYCZY TO RODZICÓW PEDOFILII i ich wychowania.

"Każde dziecko wie, jak jest zbudowana koleżanka czy kolega, i nie musi tego przy świadkach dochodzić" - mówił dalej.

Księża też wiedzą, nie muszą tego sprawdzać! Litości...

Dalej jest o prześladowanym Popiełuszce, że niby dziś też się biedny kościół uciska - winny szatan. A dalej:

"Kościół jest atakowany, bo musi być niewygodny, jeśli przypomina, że życia trzeba bronić, a nie zabijać - powiedział arcybiskup. Przypomniał, że aborcję, homoseksualizm i seks przedmałżeński Kościół uważa za grzechy. - Ale Kościół nie potępia grzesznika, tylko zachęca do nawrócenia - dodał."

Kościół nie potępia grzesznika... eh, najpierw, że z pedofilią trzeba walczyć, że pedofilia to grzech, a teraz, że grzesznika się nie potępia. Czyli pedofil jest ok. Powiedział to wprost.

"Trzeba mieć odwagę nazwać grzech po imieniu i nie poddawać się, jeśli będą nas krytykować. Na razie krytykują i atakują jedynie biskupów. Tak zawsze było, ale jeśli przestaną i pokonają biskupów, wtedy zejdą niżej. Zechcą oddzielić lud od Kościoła i biskupa."

Biedni biskupi. Biedny Wesołowski, którego papież odwołał... "oddzielić lud od kościoła" - ja gdzieś czytałem, że kościół to cały lud boży, a kapłani są jeno i pasterzami, albo sługami - w zależności od wersji. Taka figura retoryczna - my - (prawie) bogowie, kontra lud, bezwolne baranki, które bez pasterza ni hu-hu.

Cytaty za wiadomosci(*)wany__bo_jest_niewygodny_.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
> Kościół nie potępia grzesznika, tylko zachęca do nawrócenia...

To takie kościelne perpetuum mobile: grzeszcie, my was nie potępiamy, jedynie zachęcamy do nawrócenia. I tak już od tysięcy lat. Najwyraźniej kościelne techniki zachęt są g**** warte, skoro nawet biskupi mają majtki ufajdane grzechem. Myślę, że najwyższy czas aby w relacjach do funkcjonariuszy ducha, którego nie ma, stosować techniki zachęt z kodeksu karnego. Za publiczne głoszenie bredni Michalika należałoby też zachęcić do nawrócenia - przynajmniej na zdrowy rozsądek.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
20-10-2013 12:12
 Ocena 10 na 10
Selanos (12869 punktów)
Myślałem, żeby znów napisać na temat nowych wypowiedzi Michalika, ale stwierdziłem, że mam dość. Nie wiem czy ten człowiek jest zwyczajnie głupi, czy może to jakieś zaplanowane działania i przejaw sprytu arcybiskupa, ja się jego wypowiedziami zwyczajnie brzydzę.

Do pewnego stopnia Michalik ma rację: dzieci które mają problemy w domu mogą być bardziej podatne na ataki pedofila. Gdyby na tym arcybiskup skończył, to napisałbym, że świetnie że kler interesuje się tematem i dostrzega problem. Niestety pan Michalik poszedł dalej i powiedział "I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" oraz "wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe". To przerzucanie odpowiedzialności ze sprawcy na ofiarę, bo nic nie usprawiedliwia molestowania i gwałtu. Przysłowiowym gwoździem do trumny było powtarzanie tych bredni dzień czy dwa dni po tym, jak przeprosił i powiedział, że to lapsus słowny.

Teraz dochodzi do tego typowe dla Michalika pokazywanie, jak to kościół ma źle i jak mu ciężko, bo wszyscy biednych pasterzy atakują. Strategią Michalika stało się pokazywanie winnych i tworzenie atmosfery zagrożenia wśród wiernych, widać arcybiskup zdaje sobie sprawę z tego, że najłatwiej ludzi zjednoczyć w strachu i nienawiści, niż w jakikolwiek inny sposób. Mówi się, że kto pierwszy użyje Hitlera albo stalinizmu w dyskusji, ten przegrywa, ale mnie trudno powstrzymać się od porównywania tego co robi Michalik do propagandy Goebbelsa.

Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz, szanowny arcybiskupie. Winni pedofilii według arcybiskupa są lewicowcy, feministki, ideologia gender (szczerze mówiąc nawet nie wiem co to), chyba też lekcje biologii, skoro dzieci mają nie znać anatomii, tylko jakoś o tych faktycznych sprawcach arcybiskup zapomniał.
20-10-2013 13:09 
 Ocena 3 na 3
Hodża (11172 punktów)
Zastanawiam się, jako że nie należę do ludzi, którzy kopią leżącego, czy w tym obsesyjnym powracaniu do kwestii roli rodziny w problemie pedofilii abp nie próbuje dać do zrozumienia czegoś innego, niż mu tu przypisujemy (i ja osobiście też) - a mianowicie tego, że to pedofile w sutannach pochodzą często z rodzin, w których zetknęli się z tą patologią. Być może wie coś na ten temat. A kontekst jego wypowiedzi, zwłaszcza te brednie o "atakach" na Kościół to tylko taka zasłona dymna, by złagodzić wymowę tego, co chciałby powiedzieć, a o czym nie może mówić wprost.

Jak by nie patrzeć, jest to jednak coraz bardziej przykry spektakl i zaczyna być żenujący nawet dla osób jawnie niechętnych tej instytucji. Kurczę, chyba zaczyna mi go być żal

Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
20-10-2013 13:13 
 Ocena 3 na 3
Selanos (12869 punktów)
>Być może wie coś na ten temat. A kontekst jego wypowiedzi, zwłaszcza te brednie o "atakach" na Kościół to tylko taka zasłona dymna, by złagodzić wymowę tego, co chciałby powiedzieć, a o czym nie może mówić wprost.

Jeśli arcybiskup chce powiedzieć coś niebezpośrednio, to dobrze mu wychodzi mówienie w taki sposób, żeby nikt tej jego ukrytej wiadomości nie zrozumiał. Nie zdziwiłbym się, gdyby coś takiego faktycznie istniało tj. pedofil sam kiedyś był ofiarą.

>Jak by nie patrzeć, jest to jednak coraz bardziej przykry spektakl i zaczyna być żenujący nawet dla osób jawnie niechętnych tej instytucji. Kurczę, chyba zaczyna mi go być żal

Rzeczywiście, niektórzy tłumaczą Michalika tak jak kiedyś tłumaczono co Wałęsa miał na myśli, kiedy palnął jakąś głupotę.
worek kości (2937 punktów)
Michalik: Kościół nie potępia grzesznika, tylko zachęca do nawrócenia

Sabek: Kościół nie potępia grzesznika... eh, najpierw, że z pedofilią trzeba walczyć, że pedofilia to grzech, a teraz, że grzesznika się nie potępia. Czyli pedofil jest ok. Powiedział to wprost.

Worek: Zachęca do nawrócenia! Dżizas... To było tylko jedno zdanie i do tego bardzo krótkie. Ech, współczesna edukacja humanistyczna...

bembergiem w berg
20-10-2013 20:59 
 Ocena 2 na 2
nobodylikeyou (972 punktów)
>Michalik: Kościół nie potępia grzesznika, tylko zachęca do nawrócenia
>Sabek: Kościół nie potępia grzesznika... eh, najpierw, że z pedofilią trzeba walczyć, że pedofilia to grzech, a teraz, że grzesznika się nie potępia. Czyli pedofil jest ok. Powiedział to wprost.
>Worek: Zachęca do nawrócenia! Dżizas... To było tylko jedno zdanie i do tego bardzo krótkie. Ech, współczesna edukacja humanistyczna...
>
bembergiem w berg


No i? Dzięki zdaniu: " "I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" Michalik i tak wyszedł dosadnie na skończonego s.....a. Nie ma tutaj co bawić się detaliki.
worek kości (2937 punktów)
>No i? Dzięki zdaniu: " "I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" Michalik i tak wyszedł dosadnie na skończonego s.....a.

Ja to zdanie rozumiem tak: jeśli dziecko czuje się niekochane w swojej rodzinie, to zacznie szukać czułości poza domem, a jeśli będzie miało pecha i trafi na pedofila, to może podziałać na niego, zupełnie nieświadomie, jak katalizator wyzwalający nielegalne popędy i zostanie skrzywdzone.

Zgadzasz się z możliwością takiej sytuacji, czy nie?

bembergiem w berg
20-10-2013 21:53 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>To było tylko jedno zdanie i do tego bardzo krótkie.

Na początku było podobno słowo. Nawet nie zdanie.
Jedno krótkie zdanie może być bramą piekła.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
maruda (5550 punktów)
Zastanawia mnie coś innego, sposób przeprowadzania tych ataków. Chyba tylko arcybiskup nie widzi że główny atak jest prowadzony w ten sposób że są cytowane słowa jego samego. Co tydzień nowe, co tydzień jeszcze bardziej atakujące biedny święty kościół. Gdyby te słowa były zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu to wystarczy przecież zwykłe sprostowanie, do publikacji którego zobowiązany jest każdy wydawca. Tutaj zamiast sprostowania wystarczy zacytować dłuższy fragment wypowiedzi by ten atak był jeszcze brutalniejszy. Chwileczkę, ale czy to powinno się nazywać atakiem?
MarcinK (9189 punktów)

wiadomosci(*)wany__bo_jest_niewygodny_.html

Komentarze pod niczego sobie:

Cytat:
Michalik ostrzej atakuje kościół niż Jerzy Urban. Porównanie księdza Jerzego Popiełuszko do pedofila w sutannie jest mocne, nawet jak na idiotę.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365