Racjonalista - Strona głównaDo treści
MSZ a katolickie świętowanie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
20-12-2009 18:04Mariusz Agnosiewicz (moderator)MSZ a katolickie świętowanie
List wysłany do lp.vog.zsm@kinzcezr

Cytat:
Na stronie:
www.poland.gov.pl/Tradycje,i,swieta,142.html
Napisano:
"Najdawniejsze obrzędy, zwłaszcza te sięgające jeszcze czasów pogańskich,
dawno już zatraciły swój magiczny charakter, stając się barwnym reliktem
przeszłości i elementem zabawy. Związek z tradycją odczuwa się najmocniej
w czasie obchodów największych świąt kościelnych takich, jak Boże
Narodzenie, Wielkanoc czy Boże Ciało, podczas którego organizowane są
procesje, czy dzień Wszystkich Świętych."

Podobny tekst występuje w banerze na stronach portalu promocyjnego
www.poland.gov.pl/ .

Jest to dość oczywista niekonsekwencja, gdyż większość świąt kościelnych
wywodzi się z czasów pogańskich. Dlatego z jednej strony ignorowanie tej
tradycji może urażać uczucia religijne wyznawców religii słowiańskich, z
drugiej strony może obrazić wyznawców innych religii sugerując, że:
,,obrzędy [...] są barwnym reliktem przeszłości".

Dlatego proszę o przeformuowanie wyżej wymienionego akapitu.

pl.wikipedia.org/wiki/Boże_Narodzenie
"Obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce
kamienia[...]. U Słowian, już we wczesnym średniowieczu, było natomiast
obchodzone pod postacią Godowego Święta (uznawanego za początek nie tylko
nowego roku słonecznego, ale też liturgicznego oraz wegetacyjnego)"

pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc
"Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych
(z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego):
śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus, dziady śmigustne,
Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie
Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek
Palmowy."

pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj)
"Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą zaduszkową, będące
niejakim przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w
okolicach 2 XI (wedle faz księżyca)"

Maciek [Psych] Smykowski


Przy okazji zachęcam wszystkich forumowiczów do aktywnego pisania do urzędów publicznych celem zwracania "uwagi obywatelskiej" na różnorakie problemy, w szczególności związane z wyznaniowością i klerykalizmem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Przy okazji zachęcam wszystkich forumowiczów do aktywnego pisania do urzędów publicznych celem zwracania "uwagi obywatelskiej" na różnorakie problemy, w szczególności związane z wyznaniowością i klerykalizmem.
Są dwa ogromne problemy związane z urzędami i wcale nie chodzi o wyznaniowość czy klerykalizm.

Problem 1 - godziny przyjmowania interesantów. Jeden dzień w tygodniu do 17-tej, w pozostałe dni do 15-tej. Jednym słowem urzędy stoją otworem dla obywateli niepracujących lub pracujących w systemie zmianowym. Pozostałe, bagatela, 90% musi albo "urwać się" z pracy, albo wziąć urlop, żeby móc odwiedzić urząd. A przecież nikt nie odwiedza żadnego urzędu, bo tak chce, tylko dlatego, że zmuszony do tego jest przez urząd.

Problem 2 - żeby załatwić jakąś sprawę w urzędzie A trzeba zgłosić się w urzędzie B po jakiś dokument wymagany przez urząd A. Zupełnie wyjątkowo urząd A jest w stanie zgłosić urzędowi B potrzebę otrzymania dokumentu bez wykorzystywania do tego petenta w charakterze posłańca.

PS Ciekaw jestem jakie jest samopoczucie pana Palikota i innych członków komisji "Przyjazne państwo"? Przypuszczam, że znakomite.


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365