Racjonalista - Strona głównaDo treści
Apis Urbanica

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-05-2016 10:58Arminius (25555 punktów)Apis Urbanica
Ocena 2 na 2
Pszczoły, a zwłaszcza pasieki, nadal utożsamiamy ze środowiskiem wiejskim czy też całkowicie naturalnym – jednakże od kilku lat w tym względzie zachodzą w lawinowym tempie zasadnicze zmiany. Ule pojawiają się w miastach i to nie tylko w małych ośrodkach, także w metropoliach, takich jak Nowy Jork, Monachium, Londyn, Montreal. Jest ich już także trochę w naszej – na przykład – Warszawie. Metropolitalne pasieki bardzo często – ze względu na kwestię bezpieczeństwa otoczenia – są umiejscawiane na dachach wieżowców lub balkonach wysokich pięter. Pszczoły zaś – ku powszechnemu zaskoczeniu – w takich miejskich pasiekach czują się doskonale i funkcjonują znacznie lepiej niż w środowisku wiejskim – co wyraża się także w ilości produkowanego przez nie miodu. Stan rzeczy jak wyżej tylko pozornie jest wielce zadziwiający. Okazuje się bowiem, iż po pierwsze w środowisku miejskim występuję zdecydowanie większa bioróżnorodność, która ma krytyczne znaczenie dla kondycji pszczelich rodzin. W USA zapaść w ilości funkcjonujących pasiek wiąże się jednoznacznie z monokulturami ( na przykład rzepak) które dominują na ogromnych obszarach uprawianych pól. Taka jednostajna dieta nie służy pszczołom i prowadzi do ich osłabienia oraz większej podatności na różnorakie choroby i pasożyty, np.osławioną warozę. Sytuacja jak wyżej występuje już także często na obszarze Polski. W miastach zaś, istnieją różnorakie ekosystemy – takie jak parki, laski miejskie, trawniki, łąki, dzikie sady, zadbane sady – których biologiczna różnorodność zdecydowanie sprzyja dobrej kondycji pszczół. Po drugie, w miastach jest znacznie mniej pestycydów i insektycydów. Obecne rolnictwo wielce intensywne, zdecydowanie nadużywa stosowania owych środków, które po prostu trują pszczoły. Siłą rzeczy owych substancji w środowisku miejskim jest znacznie mniej. W miastach jest także cieplej (urban heat islands), co w przypadku niektórych lokalizacji (Kanada) może mieć istotne znaczenie – nawet w dobie globalnego ocieplenia. Miód produkowany przez miejskie pszczoły co najmniej dorównuje swoimi walorami temu wiejskiemu czy leśnemu. Nie jest on także bynajmniej zanieczyszczony polutantami. Kwestia ta była i jest nadal nieustannie podnoszona jako przeciwwskazanie dla rozpowszechniania miejskiego pszczelarstwa. Jednakże wielokrotne badania miejskiego miodu dowodzą, iż nie zawiera on więcej polutantów niż „uprzeciętniony” miód. Związane jest to ze znacznie mniejszą w chwili obecnej zawartością szkodliwych substancji chemicznych w miejskim powietrzu oraz – co szczególnie istotne – ze zdolnością pszczoły do filtrowania miodu i usuwania z niego zanieczyszczeń, które w chwili obecnej dają się we znaki w miastach – to jest drobin pyłu zawieszonego. Różnorodność i specyfika biologiczna środowiska miejskiego oznacza, iż pszczoły miejskie produkują całkowicie nowe typy miodów, różniące się zasadniczo swoim smakiem i zapachem od klasycznych gatunków miodów. I tak na przykład w środowisku miejskim występuje miód kasztanowo – wierzbowy – w praktyce poza tym środowiskiem niespotykany. Fenomen opisany wyżej stanowi przykład swoistej renaturalizacji sztucznego środowiska wykreowanego przez człowieka - i jako taki winien spotkać się ze wsparciem osób dojrzałych i uwrażliwionych na naturę. Przykładem działań promujących pszczelarstwo miejskie jest powstrzymywanie się od używania chemicznych substancji w procesie kultywacji ogrodów czy trawników oraz utrzymywanie ich w stanie jak najbardziej naturalnym, z dużą ilością drzew, traw i krzewów. Niestety w tym względzie w Polsce - i nie tylko tu - jest ogrom do zrobienia – ponieważ dominuje moda na trawnik typu bussiness lawn przycinany co trzy dni jazgoczącą maszynką, z kilkoma rachitycznymi i często egzotycznymi drzewkami rosnącymi na nim. A przcież trawnik ów bardzo łatwo można przekształcić w rozbuchaną łąkę czy póldziki ogród z półmetrowymi trawami, licznymi krzewami i drzewami – która – jako taka – stanowić będzie fantastyczne refugium ekologiczne w środku wielkiego miasta.

natemat.pl(*)att-stoi-za-tym-dyrektor-siebs
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
Jestem zawiedziony: nic o pszczołach jerozolimskich, nic o miodzie palestyńskim?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
04-05-2016 11:43 
 Ocena 2 na 4
Arminius (25555 punktów)APIS URBANICA - NIE APIS JUDAICA
"Jestem zawiedziony: nic o pszczołach jerozolimskich, nic o miodzie palestyńskim?"

Proszę czytać uważnie tytuł. Jest napisane: "Apis Urbanica", a nie: "Apis Judaica". Napiszę dużymi literami aby pan dostrzegł należycie i zrozumiał: "APIS URBANICA" A NIE "APIS JUDAICA".

Ale co? Czyżby Pan sugerował, iż pszczelarstwo palestyńskie jest dyskryminowane przez syjonistów? Nie zdziwiłbym się wcale - bo palestyńskie rolnictwo jest właśnie w takiej sytuacji - chociażby poprzez skandaliczne i dyskryminujące praktyki ograniczania rdzennej ludnośic palestyńskiej dostępu do wody. Myśli Pan, iż jest to dobry temat na odrębny wątek?
04-05-2016 15:57 
 Ocena 4 na 4
oregani (375 punktów)
(zablokowany)
Odp: Apis Urbanica
Na stronach o pszczelarstwie nie ma nic o syjonistach i to by wyjaśniało sprawę, a niesłusznie, bo jakby tak wziąć pod mikroskop pszczołę żydowską, to wyraźnie widać jarmułkę. Na tej palestyńskiej nawet turbana nie zobaczysz - takie są liche i niewielkich rozmiarów.
Arminius (25555 punktów)rozbójnicza praktyki - nie pszczół, osadników
".... bo jakby tak wziąć pod mikroskop pszczołę żydowską, to wyraźnie widać jarmułkę. Na tej palestyńskiej nawet turbana nie zobaczysz - takie są liche i niewielkich rozmiarów".

Słuszna uwaga. A owe rożnice między pszczołą palestyńską i żydowska biorą się w dużym stopniu, stąd, iż koloniści żydowscy na okupowanych terytoriach Palestyny - przebywający tam nielegalnie w świetle prawa międzynarodowego -niszczą gaje oliwne (oliwka jest rośliną miododajną) należące do Palestyńczyków, przy biernej postawie izraelskiej policji i wojska. Więc nie dziwota, iż palestyńska pszczoła jest w takiej marnej kondycji. Na temat niszczenia gajów oliwnych przez osadników jak wyżej - zamieszczę wkrótce odrębny wątek.
polepszacz (672 punktów)
(zablokowany)
Odp: rozbójnicza praktyki - nie pszczół, osadników
> Na temat niszczenia gajów oliwnych przez osadników jak wyżej - zamieszczę wkrótce odrębny wątek.


Tylko po co ?! Kogo obchodzą Twoje antyżydowskie obsesje ?!
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
Odp: Apis Urbanica
Ciekawe informacje i ciekawy link.
Biorąc pod uwagę jak ludzkość traktuje swój dom, czyli planetę zwaną Ziemią, jestem pesymistą także odnośnie przyszłości pszczół.
Jacholek (5699 punktów)
>Ule pojawiają się w miastach i to nie tylko w małych ośrodkach, także w metropoliach, takich
>jak Nowy Jork, Monachium, Londyn, Montreal. Jest ich już także trochę w naszej - na przykład
>- Warszawie.
A co z użądleniami pszczół które mogą się przytrafiać miejskim wczasowiczom czy po prostu spacerowiczom ? A może wyhodowano już odmianę pszczół pozbawionych tej naturalnej obrony przed rabusiami miodu
Arminius (25555 punktów)O równości Pana i pszczoły

"A co z użądleniami pszczół które mogą się przytrafiać miejskim wczasowiczom czy po prostu spacerowiczom ?"

Nic, muszą być przygotowani na takie ryzyko - mając nadzieję, iz nie są podatni na wstrząsy anafilaktyczne. Pana wypowiedź wskazuje na to, iż wychodzi Pan z założenia, iż człek jest na tym padole panem wszelakiego stworzenia. Tak nie jest. Niech Pan porzuci starotestamentowe bzdury i przesądy - czas najwyższy. Pszczoła jest bytem tak samo uprawnionym do funkcjonowania na Ziemi jak i Pan.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365