Racjonalista - Strona głównaDo treści
co to jest: c = const w ramach nauki?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
28-07-2016 17:52astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
co to jest: c = const w ramach nauki?
Ocena 1 na 3
To jest fakt, prawo przyrody, a może odkrycie naukowe XXw?

Nie, to jest szkolny problemik typu:

c_śr(f) = c = const;

czyli problem czysto matematyczny w stylu:
prędkość średnia = stała, znaczy nie zależy od kierunku.

Jak obliczamy średnią prędkość?

Tak:
v_śr = harmoniczna z poszczególny prędkości = n/suma (1/vi), i = 1 do n;

zatem w naszym przypadku mamy bardzo prosty problemik, bowiem mamy jedynie dwie składowe w tej średniej: prędkość tam, oraz druga z powrotem.

Takie coś można zgadnąć od ręki, żadnej specjalistycznej wiedzy do tego nie potrzeba.

1/c(f) + 1/c(f+180) = c = const

i to się mus skasować - do stałej, zatem musi być tak:
1/c(f) = stała + f(x); oraz:
1/c(f+180) = stała - f(x);
bo tylko wtedy otrzymamy sumę: f(x)-f(x) + stała = stała.

No i co to za sztuka znaleźć taką funkcję?

Bierzemy np. takie coś:
c(f) = c/(1 + c/v cos(f)), i to już spełnia: c_śr = c;
a ponadto spełnia to wszystkie znane pomiary, eksperymenty, wzory, testy i równania...

Zatem w czym problem?
W niczym! Fizykom zwyczajnie odjebało i tyle!

Dla przykładu weźmy ten słynny Michelsona-Morleya eksperyment.

średnia poziomo:
2/[1/c(f) + 1/c(f+180)] = 2/[(1 + c/v cos(f))/c+(1 + c/v cos(f+180))/c]=
2c/(1 + c/v cos(f)+ 1 - c/v cos(f))]= 2c/2 = c

średnia pionowo:
2/[1/c(f+90) + 1/c(f+90+180)] = 2/[(1 + c/v cos(f+90))/c+(1 + c/v cos(f+90+180))/c]=
2c/(1 + c/v sin(f)+ 1 - c/v sin(f))]= 2c/2 = c

to samo - zero różnicy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jan Bednarski (1879 punktów)
Szanuję Cię za to, że chyba jako jedyny w dziale nauka dostarczasz coś godnego takiej nazwy, a nie jakiś pseudo czy popularnonaukowy bełkot.

Tylko na drugi raz zdefiniuj oznaczenia i nie stosuj aż takich skrótów myślowych.

Co to jest:
>Jak obliczamy średnią prędkość?

Tu chodzi o jakieś odbicie czy co ?
Że s1 = s2 = s ?

Czyli v1 = s/t1
oraz v2 = s/t2

Vsr = (2s)/(s/v1 + s/v2) = 2/(1/v1 + 1/v2)
28-07-2016 18:29 
 0 na 2
astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
Tu możesz sobie poczytać obszerniejszy wykładzik na ten temat:

Conventional Wisdom, czyli 'obiegowe bujdy':
mathpages.com/rr/s4-05/4-05.htm

Lepiej spłonąć niż się tlić.
28-07-2016 18:33 
 Ocena-1 na 1
Jan Bednarski (1879 punktów)
Dzięki
Spróbuje zczaić to do końca.
.
Ebvalaim (2787 punktów)
Wszystko fajnie, a jak ta Twoja prędkość średnia wyjaśnia choćby doświadczenie Fizeau z pomiarem prędkości światła w płynącej wodzie?

Bo widzisz, c = const tak trochę wynika z następujących 3 rzeczy:
1. Założenie, że czasoprzestrzeń jest jednorodna i izotropowa
2. Założenie, że prawa fizyki są takie same we wszystkich inercjalnych układach odniesienia (zasada względności)
3. Wynik doświadczenia Fizeau

Z tego co rozumiem, podważasz 2 i sugerujesz istnienie preferowanego układu w postaci eteru. Tyle tylko, że to Ci zostawia dwie opcje:
1. Twoja teoria z eterem daje takie same wyniki, jak STW bez eteru - wtedy brzytwa Ockhama sugeruje przyjęcie STW za lepszą teorię.
2. Twoja teoria daje inne wyniki, niż STW - wtedy potrzebne jest doświadczenie sprzeczne z STW, a zgodne z Twoją teorią. Zważywszy, że nie istnieją póki co doświadczenia sprzeczne z STW, możesz mieć tu problem.

Ustawiasz się więc z góry na przegranej pozycji i przykro mi, ale żadna ilość krzyków i wyzywania dyskutantów od nieuków tu nie pomoże.
29-07-2016 17:41 
 0 na 2
pantaray (26 punktów)
(zablokowany)
>Wszystko fajnie, a jak ta Twoja prędkość średnia wyjaśnia choćby doświadczenie Fizeau z pomiarem prędkości światła w płynącej wodzie?
>Bo widzisz, c = const tak trochę wynika z następujących 3 rzeczy:
>1. Założenie, że czasoprzestrzeń jest jednorodna i izotropowa
>2. Założenie, że prawa fizyki są takie same we wszystkich inercjalnych układach odniesienia (zasada względności)
>3. Wynik doświadczenia Fizeau

Efekt 'wleczenia światła' odkryty przez Fizeau wyprowadzamy w taki sposób:

ustaw sobie serię par lusterek - takich w stylu zegara świetlnego Einsteina,
a następnie puść to wszystko w ruch, no i policz prędkość propagacji światła.

============ lustro -> v
./\../\../ -> v' = f(v) - prędkość propagacji tego zygzaka..
/..\/..\/
============ -> v

>1. Twoja teoria z eterem daje takie same wyniki, jak STW bez eteru - wtedy brzytwa Ockhama sugeruje przyjęcie STW za lepszą teorię.

Obawiam się że klasyka przewiduje znacznie więcej, ponad to, co prymitywne, bo doraźne skecze relatywne mogą zaoferować.

>2. Twoja teoria daje inne wyniki, niż STW - wtedy potrzebne jest doświadczenie sprzeczne z STW, a zgodne z Twoją teorią. Zważywszy, że nie istnieją póki co doświadczenia sprzeczne z STW, możesz mieć tu problem.
>Ustawiasz się więc z góry na przegranej pozycji i przykro mi, ale żadna ilość krzyków i wyzywania dyskutantów od nieuków tu nie pomoże.

Klasyka przewiduję prawidłowo, jako że racjonalnie używany aparat matematyczny nie ma żadnych problemów z takimi... duperelami!
29-07-2016 19:11 
 Ocena 1 na 3
Ebvalaim (2787 punktów)
>Efekt 'wleczenia światła' odkryty przez Fizeau wyprowadzamy w taki sposób:
>ustaw sobie serię par lusterek - takich w stylu zegara świetlnego Einsteina,
>a następnie puść to wszystko w ruch, no i policz prędkość propagacji światła.
>============ lustro -> v
>./\../\../ -> v' = f(v) - prędkość propagacji tego zygzaka..
>/..\/..\/
>============ -> v
1. Nie wiadomo, co to "prędkość propagacji zygzaka" - składowa pozioma prędkości promienia, czy coś innego?
2. Nie wiadomo, pod jakim kątem promień był wpuszczony w układ. Jeśli w układzie spoczynkowym luster promień odbija się od nich pod kątem prostym, to składowa pozioma prędkości promienia będzie w oczywisty sposób v...
3. Jaki ma to związek z eksperymentem Fizeau, nie wiadomo. Protip: nauki nie uprawia się przez zabawę w "pana tajemniczego" i "domyślcie się". Bardziej pseudonaukę.

>Obawiam się że klasyka przewiduje znacznie więcej, ponad to, co prymitywne, bo doraźne skecze relatywne mogą zaoferować.
404 argument not found

>Klasyka przewiduję prawidłowo, jako że racjonalnie używany aparat matematyczny nie ma żadnych problemów z takimi... duperelami!
>
404 argument not found
29-07-2016 21:31 
 0 na 2
astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
Minus za przerost formy nad treścią.

Faktycznie można tak wyprowadzić prędkość światła w dielektrykach...
chyba jakoś tak to jest:
n = 1/cos(f)
29-07-2016 21:30 
 0 na 2
astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
>Ustawiasz się więc z góry na przegranej pozycji i przykro mi, ale żadna ilość krzyków i wyzywania dyskutantów od nieuków tu nie pomoże.

Ależ oczywiście że pomoże, no i uwierz mi na słowo zanim przepadniesz w tym swoim gimnazjalnym światku.

Lepiej spłonąć niż się tlić.
astrofoton (199 punktów)
(zablokowany)
Dobra, żeby nie było że ja tu coś świruję, czy zgaduję.

> c(f) = c/(1 + c/v cos(f)), i to już spełnia: c_śr = c;

Jak to wyprowadzić formalnie - możliwe to jest?

Pewnie. Wystarczy użyć kontrakcji Lorentza i wynik będzie dokładnie taki!

x' = x-vt; znane, słyszane?

ale z uwagi na kontrakcję.. materialnych rzeczy tylko, nie żadnej przestrzeni!

x' = k(x-vt); gdzie k = gamma tradycyjnie.

No i już z samego tego śmiesznego faktu, otrzymujemy fantastyczne:
c = const z relatywy.. jak i z eksperymentów.

Na tym to polega.
Cała fizyka relatywistyczna to jedno równanie - to równanie. Serio!

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365